Dovlecei de Sept-Oct 2009 LMA*22*

Dovlecei de Sept-Oct 2009 LMA*22* | Autor: Dovlecimia

Link direct la acest mesaj







Dovleceii de septembrie-ocrombrie 2009 au crescut,s-au transformat din bebelusi in copilasi zglobii,se joaca ,mananca si canta,intr-un cuvant: CRESC.
Dupa o odisee de 233 de capitole in care s-a vorbit despre orice,s-a pregatit terenul pentru nastere,pentru inceperea unei vieti noi -de mamica,a urmat un an frumos,plin de impliniri,cu bune si cu rele,cu incercari,intalniri ,alaptare,schimb de retete si petreceri virtuale,desfasurat pe 204 capitole,pline de suflet ,de zambete ,de chiote de copil.

Dovlecei din toata lumea,va asteptam ,lista e deschisa!


Cuprins:

Capitolul 1-- Dovlecei pasesc in cel de-al doilea an de viata!,
Capitolul 2--Timpul trece mai usor cand scriem impreuna!,
Capitolul 3 -- Au venit si primii fulgi de nea pentru unii dovlecei!,
Capitolul 4 --Iata ca a venit in bostanarie si Mos Nicolae,
Capitolul 5 -- Dovleceii cumintei au primit multe daruri de la Mos Craciun. Il asteptam si la anul.,
Capitolul 6 -- Am aflat ca Lali va fi din nou mamica. Felicitari,
Capitolul 7 -- Ne pregatim de aniversarea Ioanei ,
Capitolul 8-- La multi ani Ioana! Bun venit pe lume Marco!,
Capitolul 9-- Bun venit Daniella
Capitolul 10--Vine, vine primavara...
Capitolul 11-- Dovleceii miros primii ghiocei
Capitolul 12--A trecut si Pastele
Capitolul 13--Noi nu am avut ghinion in capitolul asta!
Capitolul 14--Nela va fi din nou mamica Felicitari!!
Capitolul 15-- Bun venit pe lume Teodora!
Capitolul 16-- La multi ani dovlecei !!
Capitolul 17-- A trecut si toamna...
Capitolul 18 -- A venit iarna geroasa
Capitolul 19 -- Ghiocei pentru mamici
Capitolul 20 -- Iupiii,vine vara,ne bronzam!
Capitolul 21-- A venit toamna,dovleceii incep gradinita!




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Rugaciune pentru copilasii de pretutindeni

Inger, ingerasul meu
Ce mi te-a dat Dumnezeu
Totdeauna fii cu mine
Si ma-nvata sa fac bine.
Eu sunt mic, tu fa-ma mare
Eu sunt slab, tu fa-ma tare
Si-n tot locul ma-nsoteste
Si de rele ma pazeste.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dovleceii si mamicile lor
Dovlecei de august

20 august – Stefan de Raluca_u (DN 13.06.1981) + surioara Adina Andreea (12.11.2006)
29 august – Ebru "Ursulica" Fatima de selen80 (DN 24.10.1980)
31 august- Amalia Maria de crocodana(DN:30.03.1979)

Dovlecei de septembrie

01 septembrie – Theodora Ioana de doris_79 (16.04.1979) + fratior Andrei Gabriel(23.07.2003)
03 septembrie - Alex si Razvan de Kiki_cri(21.02.1982)
08 septembrie – Maria de Roxxy80 (DN 01.08.1980) + fratior Matei(29.11.2007)
12 septembrie - Darius Alexandru de daciana.ilie (DN:09.09.1971)
12 septembrie - Leon Mihail de Danuka30
13 septembrie – Stefania "luta"Gabriela de iuliapapusa (DN 04.02.1988)
14 septembrie – Carol Ioan de Ioanna81 (DN 31.01.1981)
16 septembrie – Ioana Maria Alexandra de Danuta1979 (DN 02.11.1979)
17 semptembrie – Sophie Amelie de andraiulia (DN 10.07.1987)
19 septembrie- Ana Banana si mai nou "Macaroana"de NelaM(DN:18.09.1976)
22 septembrie – Alexandru "Praslea"Aurelian de crissbebe (DN 25.12.1983)
23 septembrie - Bogdan de pietricel si surioara Carmen (23.06.2002)

Dovlecei de octombrie
01 octombrie – Paul"ica fara frica" Iulian de Lali_mete (DN 13.08.1986)+Teodora Ioana(23.08.2011)
02 octombrie – Loris "L" Stefan de Kemsy (Gianina Monalisa ) (DN 21.11.1980)
04 octombrie – Rares Costin de x_ggg ( Catalina) (DN 14.02.1982)
14 octombrie – Mihai Dragos de laura78nico (DN 30.10.1978) + surioara Ramona Cristiana (20.03.2007)
16 octombrie – Rares Andrei de monikus (DN 25.06.1983)
18 octombrie - Mihai Gabriel de Madyrizi(21.septembrie.1978) si fratior Alex Costin(8.02.2003) -scolar cu gargauni in cap
21 octombrie – Mattia Gabriel de danangie (DN 08.02.1977) si fratiori Alessio Michele (07.06.2008) si Marco Andrei


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Sarbatoritii anului
Ianuarie

31.01.1981--Ioanna81


Februarie

04.02.1988-- Iuliapapusa
08.02.1977--Danangie
08.02.2003--Alex Costin de Madyrizi
14.02.1982--X_ggg
21.02.1982--kiki_cri

Martie

20.03.2007-- Ramona cristina de Laura78nico
30.03.1979--Crocodana

Aprilie

16.04.1979--Doris_79

Mai

Iunie

07.06.2008-- Alessio Michele de Danangie
13.06.1981--Raluca_U
23.06.2002--Carmen de Pietricel
25.06.1983--Monikus

Iulie

10.07.1987--Andraiulia
23.07.2003--Andrei Gabriel de Doris_79

August

01.08.1980--Roxxy80
13.08.1986--Lali_mete

Septembrie

09.09.1971--Daciana_ilie
18.09.1976--NelaM
21.09.1978--Madyrizi

Octombrie

24.10.1980--Selen
30.10.1978--Laura78Nico

Noiembrie

02.11.1979--Danutza1979
12.11.2006--Adina Andreea de Raluca_U
21.11.1980--Kemsy
29.11.2007-- Matei de Roxxy80

Decembrie

25.12.1986-- Crissbebe
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
mail comun : dovleceinoi2009@yahoo.com
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Formula magica de ascuns linkul : [ url =" linkul catre pagina dorita " ] denumire dorita [ / u rl ] fara spatii.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cum se schimba capitolul

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi capitolul curent la prima pagina, la primul mesaj, cel cu linkurile la capitolele vechi
3. Dai click dreapta pe Iconul 'Editeaza raspuns' si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai 'Subiect nou', buton care e jos in stanga paginii
5. Din fereastra de Edit deschisa copiezi titlul capitolului in noul subiect, schimbandu-i numarul astfel incat sa fie in ordine
6. Dai ctrl+A (select all) la body-ul mesajului, apoi ctrl+C (copy) si ctrl+V (paste) in fereastra cu capitol nou.
7. Dai 'Creeaza subiect nou'
8. Copiezi linkul noului capitol pe care il gasesti sus in bara de Address
9. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou.(scrii [ url="" ]nr. capitolului vechi[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam). Asta este practic invitatia catre noul capitol, incluzand linkul acestuia.
10. Te loghezi inapoi cu userul tau si gata !!! Capitolul nou este facut.

Pentru a modifica ceva in prima pagina (de exemplu adaugarea unor noi fete), cu Edit mesaj se adauga in listuta datele noi in exact acelasi format ca la celelate fete.
_____________________________________________________________________

Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.

Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~








Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neatza!

Ce faceti gashca?

La multi aniMariilor mari si mici ,sa fiti sanatosi !

Noi doar ce ne-am trezit pentru ca nu prea pot sa dorm noaptea,nu stiu ce am... Tot stau pana la ore mici 2-3-4 dimineata...


Va las cafeaua si fug, iesim in parc!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Neatza fetele! Am intrat sa salut Noi suntem acum la mare am venit sa ne balacim
Pe mine m -a piscat deja o meduza asa ca nu mai indraznesc sa intru in apa
Aici este inca vreme de mare desi am intrat in Septembrie ast#259;zi sunt 33 c
Fiul meu baiat politicos nu face pipi in apa
Iese afara si face in slip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neata!
?

Danuka LEon imi aminteste de iesirile noastre la mare de vara asta,cand Paul era singurul copil care urla din apa " maaaaamiiii, hai fala^ fac pippiiiiiiiiii!" si trebuia sa mergem fuga-fuga la toaleta de pe plaja . Dupa cateva alergaturi de astea,am inceput sa iau o legatusa ( cu sac de gunoi mic in ea ) ,pe care o foloseam la "nevoi" pentru P cat stateam la plaja.
Ti-am citit subiectele deschise,cele cu romanca vs japoneza si cel de cu mami crestina si tati ateu. AM stat doua zile sa ma gandesc daca sa scriu ,si cum sa scriu,pentru ca ambele sunt subiecte delicate.
Eu cand am intrat pe acest forum eram nervoasa,suparata,depresiva si intelegeam prost tot ce mi se spunea. Inca imi e rusine de unele reactii pe care le-am starnit,fie pe aici,fie in viata reala!
Am deschis si un subiect in care scriam ca nu ii mai suport tampeniile cumnatului,tampenii pe care ue alegeam sa le vad,ba acum privind in urma vad ca le cautam intentionat.Cam cum vad si la tine [D]. Adica tu nu esti crestin practicant ( nu te rogi in fiecare seara, nu spui rugaciunea inaintea mesei, nu mergi la biserica in fiecare duminica si la fiecare sarbatoare, nu il inveti pe copil despre Dumnezeu) si totusi l-ai botezat cu prima ocazie cu care ai fost in Romania.Desi tu l-ai botezat , nu esti de acord ca a fost dua la Templu de catre bunicii paterni. Pai ,eu una nu as incerca sa indepartez nici una dintre religii,din contra,as invata tot ce pot despre crestinism si despre budism pentru a sti ce sa raspund copilului. Si pentru a nu ma mai deranja faptul ca merge la templu in loc sa se inchine la icoana ,daca o ai in casa,ca banuiesc ca nu ai aproape o biserica ortodoxa . Pe tine te deranjeaza ca bunicii copilului vor sa il inveti chestiile fundamentale japoneze,dar te ingrijorezi ca daca s-ar inchina l-ar arata cu degetul copiii si ar rade de el. Sau ar rade de el ca e "pe jumatate japonez" ,cand de fapt el este suta la suta japonez ,si are un plus de macar 50 la suta roman(asta daca tu iti vei reveni,vei iesi din starea asta,si il vei invata din ambele culturi,fara sa pui sarma inghimpata intre ele).De ce spun suta la suta japonez? Pai e nascut in Japonia,are nume japonez ( de familie+unul dintre numele mici), locuieste acolo deci ia obiceiurile, limba predominanta , bunicii paterni sunt aproape. Deci in principal se comporta ca acolo. Daar,el are un plus,ceva ce ceilalti nu au de unde : poate invata despre o cultura total diferita , despre o tara unde se practica alt sistem de invatare a lucrurilor,unde se mananca diferit, unde oamenii cred in Dumnezeu si in Sfinti si isi sarbatoresc ziua numelui in ziua in care s-a nascut sfantul al carui nume il poarta. Daca invata diferentele si asemanarile dintre crestinism si budism ,poti avea surpriza ca cei ce vor incerca o data-de doua ori sa il arate cu degetul,sa vina sa il asculte,pentru ca spuen lucruri intereante. Cand va creste ai putea sa il inveti cuvinte il limba romana, gen formulele de salut, denumirile rudelor, etc. Daca tu ii transformi in handicap din start faptul ca e "pe jumatate japonez" , nu va sti sa contracareze si sa se apere de atacuri. Incearca sa ii transformi in atuuri diferentele,ca sa nu ajungi sa il inveti numai chestii japoneze si sa il vopsesti brunet pentru a nu mai rade copiii de el.

La partea cu "romanca vs japoneza" sa stii ca nici aici nu sunt nurorile tratate mai bine uneori ! Pe mine socrul m-a jignit tare cand a spus " daca ei fac nunta( eu si Vali) eu vin cu cheile de la un apartament(drept dar de nunta) ei cu ce vin (parintii mei) , o sacosa de fulgi? " (in sens de saracie).M-am simtit groaznic,pentru ca in comuna in care am crescut eu,fulgi strangeau si vindeau/cumparau doar tiganii ,iar eu nu sunt tiganca (daca as fi fost, m-as fi mandrit cu asta,si as fi pus in lumina chestiile pozitive,iar cele negative le-as fi schimbat,sunt sigura,la cum ma stiu).Atunci Vali i-a spus ca i-ar da cheile inapoi de la apartament, si ar lua fulgii,iar din ei si-ar face perna si ar dormi cu capul pe ea in fiecare seara. L-a durut,si a fost ultima "cearta" pe tema mea dintre Vali si parintii lui, pentru ca i-am spus (chiar daca ma durea si im ivenea sa il strang de gat e socrul meu,pentru ca mereu avea "sageti "pentru mine ) ca timpul rezolva totul,si ca va vedea in timp ca nu sunt cum ma cred ei,doar pentru ca sunt saraca ( curva,imputita,lenesa ,astea doar pentru ca sunt crescuta la tara,de parca socrul meu ar fi crescut la oras,nu intr-o localitate in care aproape de revolutie s-a pus curent electric). Acum nu mai am comportament ostil.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Lali Multumesc pentru sfaturi
Este foarte greu cu jumatatile astea si tocmai de asta atat cat pot o sa am grija sa ia cate putin din fiecare si ce este mai bun cat despre socrii acum sunt mult mai linistita
Dupa ce mi-am spus oful si am discutat pe tema asta cu atatea persoane . Multumesc ca mi-ai spus si tu povestea ta
Da si eu eram convinsa ca toata lumea parca cauta intentionat greselile mele asa ca am procedat si eu la fel parca cautam greselile altora fata de mine.
De curand dupa ce am scris aici am stat un pic mi am citit postarile m am gandit si am observat cat de rau imi fac tot mie cautarile astea de
Nedreptati asa data trecuta cand i-am intalnit pe socrii aveam mintea atat de limpede
Si am ramas uimita de mine insumi ca nu m -am suparat deloc.
Chiar daca au fost unele chestii pe care altadata ma suparam
Asa ca imi ajunge cata energie imi consuma
Fiul meu nu am un asa rezervor se energie
Sa - l consum cu altii energia mi-o pastrez pentru fiul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Ps : Lali amuzant Si Paul bine ca ai improvizat
Eu nu am indraznit sa improvizez iar toaleta era prea departe asa ca m-am facut ca nu l vad ce face ( adica ca face pe el )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna sunt pe fuga ca imi pica ochii de somn...aseara am venit tarziu de la petrecere! Dar cine s-a distrat?EU

Lali foarte tare faza cu Paul si multumim de capitol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Ati inteles ca "legatusa" era galetusa,nu ?

Laura ,miss u baby, ce faci? La ce petrecere ati fost?

Monica,si de tine imi e dor, de discutiile noastre de la telefon , parca nu mai am timp de nimic,si imi pare rau,ca asa am neglijat oameni dragi.

Pupici, ma joc cu copiii cu masinute ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna fetele!

Lali a fost la o nunta-botez unde nasa a fost sora mea cea mijlocie. Si cum din pacate petrecerea a fost duminica, ieri eram cam adormita. Nu ca azi as fi mai fresh, dar oricum.
In rest nimic nou, ma intorc pe baricade la situatiile mele de facut.
si o zi buna va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Hello girls,

Noi suntem mai bine. Analiza ne-a iesit ok si astazi am mers si noi la cresa. Bineinteles ca nu ne putem lauda ca sunt bine 100% pt ca de la medicamentele pt ciuperca din gat a facut o alergie si acum ne tratam in consecinta.

Laura esti tare draguta. Ma bucur ca te-ai distrat si tu un pic. Dar cu copiii ce ai facut? I-ai lasat acasa cu bunicii?

Lali mi-a placut ce ai scris. E tare bine sa poti vedea partea buna din orice problema. E un mod tare bun de a vedea lucrurile.
Sa stii ca si eu as vrea sa pot vorbi mai des cu voi atat pe forum cat si la tel dar uite ca timpul asta parca zboara. Nici daca ziua ar avea 30 de ore si nu mi-ar ajunge pentru tot ce trebuie sa fac. Oricum, lasa ca o veni momentul cand vom avea timp de toate .

Danuka, mie mi se pare foarte fain ca Leon are parte de un parinte roman si unul japonez. E tare bine sa stii doua limbi/doua culturi. E adevarat ca e si tare greu sa acumulezi atatea cunostinte dar e frumos.

Lali, Danuka pe mine ma amuza tare ce fac/zic copilasii astia ai vostri. Abia astept sa aud ce prostii o sa debiteze si fi-miu.

Pana una alta noi avem probleme mari cu aruncatul obiectelor pe jos. Nu exista lucru care sa stea si el la locul lui, toate sunt pe jos. Si daca nu a picat undeva anume jos, il ia si il mai arunca o data de pamant ca sa ajunga acolo unde vroia ea. Daca indrazneste cineva sa ii spuna sa ridice un obiect incep urletele si tipetele. E o nebuneala de nu se poate. Inca nu am reusit sa imi dau seama cum ar trebui sa procedez cand eu ii spun ca nu are voie ceva si el face exact ce ii spun eu sa nu faca si imi mai si rade in nas. Simt ca imi pierd mintile intr-o zi si ii trag o mama de bataie.

Aveti idee cum as putea rezolva problema tipetelor fara bataie? Daca il iau deoparte si ii explic ce a facut gresit sau de ce nu trebuie sa faca un lucru, ma impinge si incepe sa tipe.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

L-am trecut si pe Leon in listuta. Ii urez bine a venit din nou intre dovlecei.

Mergi la inceput