Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *444*

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Am mai scris un mesaj si s-a pierdut in neant

Multumesc pt sustinere si pt felicitari, m-ati emotionat si voi
ILINCO vezi ca asa bal te asteapta si pe tine la anu'.

Hmmm, ieri a fost una dintre putinele zile cand m-am simtit bine in pielea mea. Nu mi se intampla prea des si azi deja incep sa revin la vechile obiceiuri & raportari.

Tinuta de casa: n-am de obicei, dimineata intru din pijama direct in hainele de serviciu si nu ajung acasa decat seara, cand intru direct in pijama (serviciu, urmat uneori de meditatii, apoi parc). In weekend mai gasesc cate un tricou lalai si niste izmene de trening. Nu ma fac frumoasa si cred ca asta si fiindca am avut o pofta de viata destul de scazuta in ultima vreme si, inconstient, am incercat sa devin invizibila...

Am in schimb niste sexi-pijamale cu pisici (luate de la copii, of cors)

In alta ordine de idei: in perioada 20-22 sept o sa fiu in Cluj. Nu stiu inca programul, dar poate sambata, pe 22, facem o gaseala. O sa fiu fara injiner, singura si independenta Cu NOVUS am negociat deja, se mai baga cineva? INA? ANA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Ina, ma bucur sa te vad !
Ina, Anca, si pe mine ma apuca harnicia toamna. Stau relativ aproape de piata de gros de legume, si cind vad sacii si lazile cu gogosari si vinete si de toate, mi-as face afacere din facut zacusca si muraturi si vandut la amatori !

Doamnelor, am si eu nevoie de ceva ajutor si pareri.
Are vreuna dintre voi copilul la gradi de stat, cu 30 de copii in grupa?
Intai imi dau seama ca nu vor veni zilnic cate 30.
Apoi mi-a placut ca gradinita merge pe principiul step by step. Ori fi si mai bune metode, dar e mai mult decat stilul traditional...
Clasa e mare, cam cum imi aminteam eu clasele de pe vremea mea; e impartita in mici ateliere, copiii "lucreaza" prin rotatie in atelierele cu pricina.
Mincarea se face in gradinita, dar date despre meniu nu am.
Fiecare grupa are sala ei de mese si toaleta ei.
Copiii nu merg neinsotiti la toaleta nici la grupele mai mari.
Mi s-a cerut un pomelnic de analize, inclusiv pentru mine si tati.

Mi s-a spus insa ca suntem rugati sa o lasam din prima zi acolo, cu ceilalti copii si cu cele doua educatoare. Au spus ca la atitia copii nu isi permit sa tina si parintii la grupa, ca nu incapem toti, si ca daca ramane unul dintre parinti, plang ceilalti copii, deci nu pot face exceptii - cu asta sunt de acord.

Nu stiu care este sistemul de "pedepse", o sa intreb la sedinta cu parintii care se va face in prima saptamana.

Ilinca a acceptat binisor gradinita privata in vara, cind am dus-o, iar acum a fost bucuroasa cind i-am spus ca mergem iar la gradi. Desigur, ma astept sa plinga, mai ales in prima zi, cind cred ca o sa cam fie luati cu japca la clase si sigur o sa fie multi copii care o sa plinga, dar ma astept la o adaptare usoara din acest punct de vedere.

Dar, recunosc, ma sperie numarul...30...?



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Neatza!
Acum sa vad cat de matinala e dna dr. gen...As vrea sa-i fac fetei, inainte sa-i dau antibioticul, un exudat faringian. Sa stiu peste 3 zile daca i-am dat degeaba sau nu. Problema e ca pe la 6.30 a simtit ca m-am dat jos din pat si a venit dupa mine cu ochii carpitzi...musai o fo s-o las sa tzoshcaie de cateva ori, cred ca mai mult i-a fost sete...
No, mai pot sa-i fac exudatul pe la 8.30? Interfereaza rau gurile alea de lapte cu rezultatul? Ce se poate intampla? Daca ar fi streptococnustiucum, i-ar mai iesi daca a supt 3 guri de "mama" inainte cu 2 ore?...


Scuze, abia acum am intrat... dar vad ca s-a discutat si transat deja problema. Cum mai e Sophiphi?

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 16+

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas
A fost... emotionant. Fiindca erau ai mei in sala, fiindca am avut cativa fosti profesori (ce ciudat, sa primesti flori de la fostii profesori) etc. In afara de faptul ca trebuia sa vorbesc 20 min si am vorbit 50 (am pierdut sala cam la ultimele 4 slide-uri, de-aia nici nu m-am grabit, ca oamenii... erau prezenti) a fost OK. Ne-am incurcat in nume, ca is trecuta in toate actele de studiu cu numele de fata, iar presedintele comisiei a conchis ca eu sunt „Monica, doar Monica, e destul”, he made my day. Am fost si laudata, si marunt-marunt tocata (chiar destul de dur), dupa care am primit calificativul „excelent” (nici nu stiam ca exista) si... va astept sa va dau compensate

Acum tata face misto de mine ca la doctori nu se vine fara plic

Amu stiu ca ce zic e cu totul lipsit de modestie, dar azi a fost un mic bal si m-am simtit, cateva minute, regina balului...





Nu aveam nici cea mai mica indoiala ca va fi asa!



Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 16+

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus
Mai, da' ce harnice sunteti ! eu m-am ocupat de proviziile pt iarna doar cu negocierile la pret , ca la asta ma pricep


Io nici macar atat n-o sa fac in toamna asta... De ieri, de cand am aflat vesti bune, m-a napadit nestingul... cu gandul, ca in rest tre sa mai ingras porcul cu stiinta... Plus o baza de date pt o lucrare, pe care am cam deglijat-o in ultimul timp, din cauza ca nu am putut sta la desktop, sa lucrez, iar cu dosarele insirate prin pat... nu mergea...

Dar cum-ne-cum trece el... si ma apuc de pregatit cuibul!

Ups, uitasem sa skimb saptamana!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 17+

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Da, novusica, dar aseara am citit cu lux de amanunte ce se intampla din cauza antibioticelor date cand nu trebuie sau a intreruperii tratamentului si mi-a venit sa plang! Efectele sunt dezastruoase la nivelul multor tari si abia ieri am inteles ce nu intelesesem si anume: datorita raspandirii obiceiului de a se lua antibiotice dupa ureche sau din inconstienta unor medici, nu doar copiii care au fost tratati frecvent aiurea cu antibiotic au de suferit...ci TOTI, si cei care n-au luat antibiotic in viata lor sau au luat cu motiv...fiindca bacteriile au devenit din ce in ce mai rezistente si acum lumea medicala se chinuie sa inventeze antibiotice care sa le dea de cap, ele fiind deja...mutante! Sa ma corecteze cineva din domeniu daca nu am inteles bine, eu am citit strict linkuri de pe site-uri legate de medicina si asta am inteles


Yup! Cam asta e ideea! Un rol important in producerea rezistentei germenilor la antibiotice il au subdozarea, utilizarea pe o perioada prea scurta sau a unor antibiotice nepotrivite ... ma rog aici deja discutia devine complexa...

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 17+

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Mada, eu sper sa fie toate vestile bune - adica de aia cu placenta nu ma indoiesc, aia cu colul nu prea am priceput-o, ca ai zis tu ca ecograful e mai putin performant si am banuit ca banuiesti ca de fapt nu s-a inchis...deci cum e de fapt?
Si daca ma intrebi pe mine, la desktop tot nu poti sa stai (mult), da???

Io nu mi-am facut cuib la Ilinca, dar tura asta vad ca deja m-au napadit ideile de mutat mobila prin casa si de rearanjat camere. Bine, durerea a inceput de la faptul ca nu mai pot sta pe fotoliul-para, cu laptopul pe masuta pe care statea. Ma rog, eu de asezat pot sa ma asez, da am nevoie de macara ca sa ma ridic de acolo....



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Cat despre tinuta de casa, ideea de baza e: sa fie comoooodaaa, sa ma pot tolani cum vreau, sa stau pe scaunul de la comp cum vreau. Ideal sa nu vina nimeni neanuntzat. Vara port "ponghiole", nu prea stiu sa explic, nah, un fel de rochitze de casa, asa, bumbacesti, mai lalai. Sau niste pantaloni scurti de bumbac care-s de fapt pijamalele lui huzband:))) si un maieu. Iarna tot "ponghiole" dar cu colanti pe dedesupt.Nimic sexy de obicei, ca nu-s din "Desperate housewives";)))


Si io tot un fel de "ponghiole". Ale mele sunt destul de "sexy"... Asta fiind motivul pt care au fost retrogradate. Nici io nu primesc musafiri nepoftiti.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 17+

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

o fi varsta? oare ce mai urmeaza?



sa uiti copilul in parc.

PS: stii bancul cu mosulica ce merge la dr si se vaita ca sufera de uitare? Ai grija sa nu patesti ca el.



Inca una si ma duc: stiti bancul cu "neamtzul ala mic, care-mi ascunde lucrurile? cum il keama?"

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 17+

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Mada, eu sper sa fie toate vestile bune - adica de aia cu placenta nu ma indoiesc, aia cu colul nu prea am priceput-o, ca ai zis tu ca ecograful e mai putin performant si am banuit ca banuiesti ca de fapt nu s-a inchis...deci cum e de fapt?
Si daca ma intrebi pe mine, la desktop tot nu poti sa stai (mult), da???

Io nu mi-am facut cuib la Ilinca, dar tura asta vad ca deja m-au napadit ideile de mutat mobila prin casa si de rearanjat camere. Bine, durerea a inceput de la faptul ca nu mai pot sta pe fotoliul-para, cu laptopul pe masuta pe care statea. Ma rog, eu de asezat pot sa ma asez, da am nevoie de macara ca sa ma ridic de acolo....


Pai nu-sh sa zic cum e de fapt, adik el parea inkis, dar ma gandesc ca daca eram la "ala bun" poate era mai nuantata treaba... habar n-am. Oricum,e de bine! Dar eu tot nu-mi fac de cap... nici la desktop nu o sa intepenesc, dar tre sa termin, ca avem un dead-line... care se apropie...

De fapt nici eu nu prea am mare lucru de facut ... dar cuget!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 17+

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput