Popcorn pt. microwave in tuci, se poate?

Popcorn pt. microwave in tuci, se poate? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Am gasit la magazin niste popcorn organic (singurul), insa spune sa-l pun in cuptorul cu microunde.
Am renuntat de multi ani la microunde si m-am intors la tuciu lu' tataie :). Merge sa fac floricele pt. in microwave in tuci?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

Am gasit la magazin niste popcorn organic (singurul), insa spune sa-l pun in cuptorul cu microunde.
Am renuntat de multi ani la microunde si m-am intors la tuciu lu' tataie :). Merge sa fac floricele pt. in microwave in tuci?


www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/" target="_blank">Copilaria, o data-n viata... (foto)


www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/" target="_blank"> Un fluture (de noapte) pe zi si alte (tot foto)


incearca, teoretic ar trebui sa mearga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dona01 spune:

Daca incerci, te rog sa ne spui si noua daca merge sa le facem si la tuci. Si eu m-am intors la tuciu lu' tataie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

incearca, teoretic ar trebui sa mearga.



Iar daca nu merge, te asteptam la "Dezastre in bucatarie", sa ne povestesti...



DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

incearca, teoretic ar trebui sa mearga.



Iar daca nu merge, te asteptam la "Dezastre in bucatarie", sa ne povestesti...

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.


Asta da incurajare !

O sa va spun ce isprava am facut; daca apar indrazneti in zona, inaintea experimentului meu, sa povesteasca ce le-a iesit. Eu cred ca pe sambata incerc, azi abia il cumpar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Sotul, expert in popcorn, zice ca se pot face si in ceaun, dar mai greu.

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Cred ca boabele ar trebui puse in uleiul rece, ca sa se incalzeasca treptat cu ceaunul si uleiul, altfel,daca le adaugi mai tarziu, cand uleiul e incins deja, risti sa ramai cu multe 'gainuse' arse si cu cocosei putini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

dar ce are cuptorul cu mw totusi? e vb de 2- 2,5 minute de folosire.

la dr. Oz am auzit ca nu e ok sa folosesti la mw pungile acelea de popcorn din comert, care se pun in cuptor inchise si in care se expandeaza floricelele, care ar fi tratate cu nu stiu ce, nu am inteles bine, daca punga sau floricele sunt tratate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nimic nu se compara cu floricele de porumb facute la tuci!

Mie nu-mi plac cele pentru microunde si chiar sunt mare amatoare ,imi plac mult!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

ML-ule, incercasi popcornu'?

Julia, da, boabele si sarea se pun in uleiul rece. Se acopera si se lasa pana cand incep sa bubuie. Zice sotu'...

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Hai mah, rece?! Pai nu inghit prea mult ulei? Sa stiti ca n-am mai mancat floricele facute in casa de prin liceu (tata le expanda si ma interesa mai mult rezultatul decat metoda).

Uite, nu am incercat inca (am avut rude in vizita si ne-am tot vanturat) iar azi ca sa mai scap de dovleceii din gradina am facut gogosele cu dansii. Prea multa prajeala nu ne pica bine, asa ca mai astept putin.
Si inca ceva in legatura cu uleiul... voi folosi din cel de samburi de strugure (la fel am prajit azi). Am observat ca se infierbanta mai greu decat restul uleiurilor... chiar sa le pun in ulei rece?

Stai ca mi-am adus aminte alteva :). Merg la electric, caci asa am, nu cu gaz?

P.S. Eu am dat cuptorul in urma cu 11 ani de cand cu nu sta aproape de usa cand functioneaza, atentie la heat pockets din mancare, nu incalzi in containere din plastic... dar fiecare cu ale lui, eu sunt fan oldiesgoldies. Punga ii tratata, nu floricica.

Mergi la inceput