Popcorn pt. microwave in tuci, se poate?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Pungile acelea de popcorn pt microunde sint tratate cu o substanta care este cancerigena; nu stiu daca se contamineaza popcornul in timp ce se face la microunde sau este deja contaminat, nu am dat importanta prea mare articolului in care scria despre asta ca nu maninc popcorn la microunde de obicei.

In mod normal ar trebui sa iasa popcorn la oala din orice fel de porumb care este pt popcorn.

ML dar de ce nu cumperi popcorn pt oala? ca se gaseste cel putin aici am vazut citeva feluri. si din cite stiu eu nu se pune ulei eu cind faceam popcorn la oala acasa nu puneam nimic decit un capac deasupra dar trebuia miscat incontinuu.Din cite stiu eu se pune dupa ce sint facuti ori unt ori alte "chestii".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

ML,merge la electric,si eu tot aragaz electric am si trintesc la poc-coarnede nu-tzi spun!

Asa se fac cum spune Raza,de fapt sotzul ei,se pun in uleiul rece cu sare.Eu insa pun sarea dupa ce le-am pus in castron.

Traditzional se fac cu untura de porc(ma indoiesc ca mai face cineva in ziua de azi,insa eu mare mincatoare de floricele va spun cu mina pe inima ca sunt cele mi bune mincate vreodata)atunci se topeste untura si apoi se pun boabele!In general se insotzeste procesul...de un descintec!(ca sa sara boaba)

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Hai ca mi-am adus aminte si descintecul,care se spune in timp ce se "amesteca"in ceaun cu facaletzul de lemn:

Vine baba de la moare
Cu-o gaina alba-n poala
Cu papucii plescaind
Poc,poc,poc,poc!

Acest poc poc,stimulind boabele sa sara!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

msl vreau organic nu obisnuit. Iar singurul organic gasit este pt. microwave.

Dana, imi plac canticelele tale . Cu gandul la popcorn, mi-am adus brusc aminte de o melodie antica din copilaria mea, chiar asa se numea "floricele de porumb" ( http://www.youtube.com/watch?v=NjxNnqTcHhg ).

Tot nu le-am facut, revin cu impresii cand am timp pt. ele (nu le dau la spate ca nu ma lasa copiii). Ma mai gandesc insa cu uleiul rece...

Mergi la inceput