Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Buna Aever,
Eu am pus site-ul de unde am comandat tot pt bebe si anume www.cevaaparte.ro
Costumasul a fost cel de muschetar,panza de mir ( care cuprinde absolut tot ce iti trebuie adica panza netivita, prosop cu capac,prosop preot sapun ,fasa) cutia pentru trusou si paturica, toate facute pe albastru din catifea, manual,brodate cu initialele puiului iar daca vrei sa fie croite intr-un anumit fel sau ai anumite cerinte , nu este nici o problema! Mai ai nevoie de o lumanare, flori pt cristelnita( daca doresti) si sticluta mica pt ulei(eu am gasit in mall). Noua, preotul ne-a cerut si o sticla de vin . Sper ca informatiile mele iti vor fi de folos! Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Aever, la Annebebe gasesti setul cu cele necesare pt biserica si costa 200 ron.Au magazine si in Cocor si in galerie in Feeria Baneasa, pe langa Z.

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Eva site-ul tau il vroiam.Merci mult!

Multumesc si Albinutei pentru ponturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Cu mare drag !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Pupicei, hop si noi!
Gata crestinati acum!

Fetelor, vreau sa va spun ca botezul puiului a iesit nesperat de bine. Desi am fost putini, cam 30 de persoane, ne-am distrat pana la 2 dimineata si a fost o atmosfera extraordinara.
Puiul a fost cumintel, a plans un pic la biserica, dar la restaurant a fost ff cuminte.
Va povestesc mai multe zilele ce urmeaza, acum ii astept pe nasi sa vina sa-i faca baita.

Am pus poze pe picasa.

Pupicei si o seara excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Deutza si ma bucur ca botezul a fost un eveniment reusit si tu ai regasit femeia din tine, care de cateva luni se pierduse in rutina zilnica de proaspata mamica. poate de acum incolo, pentru ca te-ai regasit, vei reusi sa ajungi macar o data pe luna sa te resfeti si sa te simti bine in pielea ta. faptul ca istorioara mea te-a ajutat catusi de putin ma bucura fff mult si domnul sa te aiba in paza, alaturi de bebelas si cei dragi!

elena_gd imi pare rau ca ai trecut prin tot ce ai trecut, dar sa nu iti para rau ca te-ai impartasit. nu stiu cum e la voi, dar aici, duhovnicul meu ma impartaseste astfel: intai ma spovedesc ca sa imi cantareasca pacatele si sa imi dea canon daca este cazul. in genere, ma impartaseste la prima sf.liturghie, cu conditia ca sa fie macar 3 zile de post inainte de sf impartasanie. insa eu nu ma invrednicesc sa ma impartasesc f des, ci doar in ajunul pastelui sau craciunului, cand ma stradui sa tin cat de cat post. mai stiu ca e bine ca sa il duci cat mai des pe bebe sa se impartaseasca. ajuta f mult. iar copiii se pot impartasi pana la 7 ani fara sa fie nevoie sa se spovedeasca, doar sa fie pe nemancate.



Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

pe mama ellyshor si pe micutul crestin mihnea stefan!

ma bucur ca ati avut o petrecere frumoasa si ca bebe strumf a fost cuminte. tortul a fost tare haios si banuiesc ca delicios. vad ca a avut si ursitoare. Iar el a fost tot un zambet.

si pe virgi, am reusit sa imi fac timp sa vad si albumul vostru. ai 2 strumfi frumosi si dragastosi. imi place si noul look si te prinde f bine.

anitta

pupicei la toate surioarele si va doresc o seara linistita. este luni seara. ar trebui sa se inchida discoteca, seara de revizie tehnica, asa ca bebelusii trebuie sa pape bine si sa doarma pana dimineata.





Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

DEEA si multumesc,ma bucur mult sa aud ca sunteti bine!Atat tie cat si lui ELLY,va doresc sa va bucurati de micii crestini si sa aveti crestere usoara si fara probleme!
ELLY,sunteti niste frumosi ,veseli si haiosi!N-ai zice ca Stefan e asa grevist cand il vezi asa vesel si dolofanel in poze.Numa draga de tine stie....Cum mai e puiul acum?
Deea,abia astept poze si de la botezul vostru!
MIRELLUSH,sa te auda Dumnezeu cu linistea din noaptea asta!Multumesc de aprecieri!
Apoi ,ONUTZA,bine ziceai ca daca ma apuc de treaba cine stie cans ne mai intalnim.Is full la servici si-s pana peste urechi cu pregatirile de cumatrie.
ELENA,tare imi pare rau ca te-ai ”distrat”asa ”de minune”.Dar cu siguranta va va prinde bine amandurora Sfanta Impartasanie.Ia sa-l vezi acusik pe Eric ce se potoleste din lupta cu tzitzi,ca doar e prietena lui.Ioanei mele la eco i-a iesit splina usor marita,desi de palpat,nu se palpeaza nimic iesit din limite.Tu ti-ai facut vreodata eco sa vezi cum e splina de cand ti-ai depistat virusul?
Si ficatul fetei e varza de atatea antibiotice si prezenta virusului in sine....si abia,abia mananca.Mai bine manca atunci cand era cu gatul si nasul praf de infundate.Zice ca ii vine greata cand mananca si ca o doare usor burta.Chiar n-am cum s-o fortez,ca as indopa-o ca pe gaste..
Bebu mic e bine,e nervoshel tot ca se chinuie cu dintzii.I-am comandat Infanrix-ul penta si joi mergem sa-l facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Seara buna fetelor!
Am ajuns si noi de-o ora acasa de la vaccin, ca la 3 cucoana uitase ca ne programase si ne-a chemat la 19,30, nu va spun ce m-am enervat.
Eric la 3 luni are 6800 g, cap 38,5 cm si piept 43,5 cm. E bine la ridicat si tinut capul si pe spate si pe burtica. Fontanela e sub 1/1 cm asa ca am rarit vit D la 2 zile. Pt gaze ne-a prescris Debridat si pt nervii de seara Vibracol parca supozitoare. Ganglionul de la cap e in regula. Pt ochiul curgator am primit trimitere la oftalmolog.
Fetelor deci dr il vaccineaza dupa schema 6-12-18 sapt si apoi intre 16 si 18 luni.
Despre mine de la superlativ , dar din pacate in jos. Din ce mi-a spus un medic norvegian amic cu cumatra e f probabil ca amigdala si gatul umflate sa fie de fapt de la san. Si sanii par cam fierbinti si nu se golesc complet si febra e mai mare ziua iar spre seara cand bb suge mai mult scade la normal. Vedem cum ma prezint si maine si daca e la fel trebuie sa incep sa tin comprese reci si sa mulg sanul dupa ce suge bb. Si treaba s-a intamplat dupa ce am luat sambata 2+2 pastile de Galafor. O dau dintr-o extrema in alta.
Ma duc la somn, sper sa nu faca bb febra mare.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Virgi eu nu am prins primoinfectia, habar n-am cand am luat virusul, dar am facut mai multe ecografii in ultimii ani si splina se pare ca e ok, un medic mi-a spus ca ar fi mai mica decat normalul. Oricum trebuie urmarita splina ecografic daca e marita si tre sa stea cumintica Ioana ca se poate face ruptura de splina usor in situatii din acestea. Nu o doare splina daca merge sau face un efort imediat dupa masa? De asemenea ar trebui urmarite valorile IgG EBV pana la normalizare.
Aever sa stii ca si Eric cand e speriat strange pumnisorii la piept si la fel cand il doare burtica, ceea ce e normal. Despre coboratul/urcatul scarilor nu am sesizat ca avem lift, dar as avea totusi o explicatie, de la miscarea pe verticala poate sa-l deranjeze burtica. Din ce stiu eu cand bebe e colicos se recomanda genoflexiunile cu el in pozitia avion.
Mai voiam sa zic ceva da nu mai stiu.
Va pup!

Mergi la inceput