Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Neata in valea plangerii!
Buna cafeaua Onutzo

Multumim de urarile ptr botez. A fost sambata si a iesit minunat, asa cum mi-am dorit. Si va mai spun ca eu personal m-am simtit din nou femeie, dupa atata timp m-am imbracat frumos, am mirosit si eu bine, altfel decat a lapte acru, m-am machiat si coafat la preferata mea la care merg decat la ocazii foarte speciale ptr ca este cam scump dar merita toti banii. Mi-a ridicat moralul spunandu-mi ca arat groaznic, ca am cearcane urate, tenul neingrijit, parul cade cu pumnii si nu mai e lucios si sanatos, dar ma pune ea pe picioare acum si asa a fost.
Lumea s-a distrat si noi cu ei. Octavian a fost un cuminte si un zambaret, a facut poze si a ras cu toata lumea.
La botez la biserica a facut baie cu tot cu cap in cristelnita, cu toate ca si eu si ta-su l-am rugat pe preot sa nu-l bage cu tot capul dar tot ca el a facut. Cand l-a scos a respirat disperat, a plans 10 secunde apoi m-a localizat cu privirea si a inceput sa rada, a fost un deliciu.
A fost greu sa ma abtin sa nu-l pupacesc pana a doua zi dupa mir, ta-su a uitat si i-a tras cateva ventuze.
La mir a plans ca taiat cu toate ca nasa lui stie sa-l manevreze foarte bine si sa-l faca sa rada, dar lui ii era foame rau si somn si ne-a aratat asta din toti plamanii
Strabunicile erau topite dupa el, l-au pupat continuu si au decontat la banuti o gramada, din pensiile lor mici, sa-i facem camera stranepotului.
O sa pun si pozici pe picasa, dar nu am decat pe cele facute de cumnatul cu aparatul nostru, cred ca intr-o saptamana le primim si pe cele de la fotograf.
Acum am revenit la program si doarme la mine pe piept.

Imi pare rau sa citesc despre bebei suparati si plangaciosi. Sper sa se termine cat mai repede programul asta de discoteca horror si sa va lasa sa va odihniti si pe voi noptile intregi.

Virginescule indoapa fata si repune-o pe picioare ca acusi incepe scoala. Bine ca nu mai are puroi in gat si poate sa manance. Lucas e un simpatic cu ochisorii lui frumosi, iar de tine nu mai spun, esti frumoasa rau, chiar si cu cearcane.

Elena sper ca esti mai bine cu gatul, iar Eric sa fie cuminte azi la vaccin.

Mmamita cand apari in Buc? Ca poate ne adunam la o cafea pe undeva.

Fetelor, hotarati ziua si locatia de intalneala ca eu vin sigur.

Mirela merci de povestioara legata de temerile mele, clar nefondate. Nu ma mai gandesc la prostii promit.

Am uitat ce mai vroiam sa scriu, dar revin. Vreau sa fiu mai activa pe forum ca acum mai m-am linistit.

Pup mamicile si bebeii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns consi_s spune:

Am un mesaj pentru STEFULICI:

Am vazut intr-o postare mai veche ca urmai sa nasti la Bucur cu doctorita Gero. M-ar interesa niste amanunte legat de acest subiect. Ti-am trimis si PM. Poti sa-mi scrii tot pe PM.

Numai bine si mesri anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Elena, multe peripetii mai ai si tu. Sper sa ajungi ziua in care sa scapi si tu de griji si probleme, desi am eu impresia ca de cand cu astia mici n-o sa mai punem capul pe perna complet lipsite de griji. Sper sa te refaci repede cu gatul si sa fiti toti sanatosi si voiosi in cel mai scurt timp. Eu cred ca ti-a pus capac si asteptarea de dimineata nemancata. Eu clar renuntam la impartasanie daca se punea problema asa ca doar trebuie sa fiu hranita si hidratata si pe picioare ca sa pot sa-i dau lapte copilului.

Deea ce m-a inviorat postarea ta! Ma bucur ca te-ai "rasfatat" si ca v-ati distrat la botez. E foarte frumos ce povestesti tu acolo si asa mi-as dori sa fie si la noi. Noi incercam sa facem botez pe 13-14 octombrie. Mie nu-mi place ideea de 13, dar parca e mai bine sambata decat duminica, nu stiu mai vedem. Inca nu stiu clar in ce forma o sa facem, ziceam de ceva foarte mic, in familie, practic sotul zicea sa fie numai parintii nostri si nasii, dar poate totusi chemam 2-3 prieteni foarte apropiati.

Mirela mi-am pus de foarte multe ori intrebarea daca nu cumva il doare ceva. Pare intr-adevar un disconfort, am zis ca poate frig(da, stiu..e inca foarte cald pt asta dar cine stie...) sau frica(dar de ce?) El e un copil sanatos si normal dezvoltat(ba chiar e mai dezvoltat decat varsta lui) si nimeni nu stie de ce plange atunci cand plange.

Si daca tot veni vorba, spuneam in postarea anterioara ca va povestesc cum face el si ma ingrijoreaza. Intrebarea mea era daca mai fac si ai vostri asa sau daca au facut la varsta lui(adica aproape 3 luni)
Cand cobor sau urc scari cu el in brate(el la verticala la pieptul meu, fata in fata cu mine) se incordeaza cumva din abdomen, ca si cum ar vrea sa se stranga, ridica mainile un pic in sus cu pumnii stransi si isi tine un pic respiratia(uneori se inroseste). Chestia asta o face de fiecare data cand urc sau cobor, uneori mai evident alteori putin perceptibil. Au fost situatii cand a facut chestia asta si pe teren plat, cand mergeam cu el pur si simplu.
Si mai face o chestie, isi intinde si incordeaza foarte tare picioarele si mainile fara ca eu sa vad vreun motiv. Amandoua chestiile as putea spune ca sunt o manifestare a reflexului Moro, doar ca mi se pare mie ca s-au accentuat in timp. Chestia aia cu scarile o mai facea si cand era mai micut, insa nu chiar de fiecare data, o facea destul de rar, de-aia nici nu m-am prins ca el de fapt se incordeaza asa la scari...Si asta cu intinsul picioarelor si mainilor ca si cum ar impinge ceva o face si cand sta pur si simplu linistit in leagan(fara ca leaganul sa se miste).
Eu sper ca macar unii dintre copiii vostri fac chestii de-astea. Nu de alta, dar nu prea reusesc sa nu ma gandesc ca parca totusi nu-i normal. Reflexul Moro stiu ca dispare cam intre 3-6 luni, deci e normal sa il aiba, dar mi se pare ciudat ca parca s-a accentuat la el. Il are si daca ma misc eu un pic mai brusc in fata lui...
In rest se dezvolta foarte bine, isi tine bine capul, ridicat de manute isi trage capul in fata, ba chiar daca e culcat la 45 grade se ridica in fundulet. E foarte vorbaret, mai si rade cateodata dar e destul de greu de distrat(e mai morocanos el asa) Prinde jucaria si o duce la gura si cam atat. Mie oricum mi se pare foarte mult pentru varsta lui. Pediatrul a zis ca sunt normale si chestiile alea care am zis ca ma ingrijoreaza, mai ales ca in rest el pare sa se dezvolte foarte bine neurologic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Buna ziua mamici
Am ramas in urma tare cu cititul si abia am reusit sa recuperez.Am avut si noi botezul sambata trecuta pe 1 septembrie.Robert a fost atat de cuminte in biserica ca nu mi-a venit sa cred.A plans doar cand l-a scos din cristelnita si in rest a dormit in brate la nasica.Si pe el l-a bagat popa cu totul in apa si m-a cam speriat putin cand l-a scos ca a sarit o verisoara cu gura ca nu respira si am intrat in panica, dar i-a suflat nasa repede peste fata si si-a revenit.In rest v-am zis ca a fost fff cuminte, exceptand faptul ca a facut pipi in fasa la nasa in brate.
Rog pe cine poate sa-mi trimita si mie noile parole ca sa pot posta niste pozici de la botez.
Va pup

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Roxana activeaza-ti mesajele private ca sa iti pot trimite parolele, scrie cum pe prima pagina, daca tot nu te descurci iti trimit pe facebook parolele, numai sa imi spui ce ID ai sa te adaug.
Pup!
Fetele voiam sa scriu mai multe, dar tre sa schimb si hranesc bb si fuga la vaccin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Fetele, eu nu mai stiu ce trebuie pentru botez. Stiu ca unele chestii trebuie sa le ia nasii, dar nasii nostri pleaca in vacanta in China asa ca o sa incerc sa ma ocup eu de toate. Si mai zicea cineva de un site cu hainute mai altfel pentru bebei, dar evident ca iar am uitat site-ul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Nasii trebuie sa ia: un set complet de hainute pt biserica, hainute pt a 2-a zi, prosop, fasa, crasma( o bucata de panza), de obicei astea se gasesc la set, un prosop si un sapun pt popa, mir si lumanarea.Eu cam atat stiu.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Multumesc, Roxana! Stiu ca sunt seturi, eu vazusem doar cu hainute in ele si n-as fi vrut cu tot cu hainute ca ma tem ca nu or sa-i vina. Ma gandeam daca n-as putea sa ii cumpar astea separat. Oare cat de mare o fi crasma aia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Daca vrei pot sa-ti recomand floraria unde am facut eu lumanarea, ca si eu m-am ocupat de asta pt nasi.Hainute mai faine eu am gasit in Cocor, e un magazin la etajul 1.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Eu cand am botezat acum 1 an si ceva stiu ca am gasit pe la Bucur Obor, sunt niste magazine cu hainute de copii si am luat separat cele pt biserica de hainute.Crasma are cam dimensiuna unui prosop, 1 m pe 1 m.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput