Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

Buna seara dragi mamici
Noi cu diversificarea cred ca incepem pe la 4 luni jumatate si din ce m a sfatuit dr, ce am Mai citit si ce am Mai auzit de la diferite mamici diversificarea ar trebui sa inceapa cu supita crema de legume si dupa cu pireurile de fructe, cica asa se evita invatarea lui bebe cu gustul dulce, exista posibilitatea ca el sa refuze supita deoarece nu e dulce, pare Buna explicatia cand incepeti fetele cu bebei Mai mari rugam sa ne impartasiti experienta cu ce si cum ati facut
Noapte Buna pe toata lumea
P.S parca Deea a Mai avut botezul we acesta, felicitari pentru mici sa fie sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

Micii crestini, off ma termina Telefonul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Scriu pe fuga: Albinutza, ne vedem cand hotarati voi. Deci, fetelor din Bucuresti cand o punem de-o-ntalneala?

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Intradevar, Octavian de Deea si Babyboom de Ellyshor au avut botezul ieri! Sper ca au avut o zi de vis iar micii crestini sa fie sanatosi si fericiti!
Cat despre intalneala, astia anuntau ca se strica vremea de joi.. asa ca poate profitam si noi zilele astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Fetele va pup, acum nu mai am forte, dar maine incerc sa va scriu dupa amiaza despre aventurile mele cu impartasania, nush daca-mi mai trebe curānd.
Ioana a#537;a e si bebsteric, plin de aer si nik nu functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Neatza hai la kafiaaa ca am nevoie de o tona:))
Fetele mele ce s afac eu cu tudorica cu plansul asta noaptea? de 2 nopti plange prin somn..nu mai are primul somn de 5 ore..acu e de 1 ora jumate..offfffffffff ce sa fac?de la ce se trezeste asa des?am incercat si imbracat si dezbracat si invelit si dezvelit degeaba...si doarme langa mine nu in patut..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

neata! Da cafiaua aia si la mine, Onutzo!
Asa a avut si al meu 3nopti in care s-a trezit fff des, dar acum si-a reluat vechiul obicei - prima masa la 4 ore, restul din 3 in 3 ore. Om ajunge sa dormim si noi legat 5 ore macar?

Deci, punem de- o intalneala?

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neata fetelor! Eu am ajuns sa citesc mai des forumul decat scriu pentru ca nu am mare lucru de zis. Nu pricep cum functioneaza copiii astia(al meu ma intereseaza in mod special) si am impresia ca totul e schimbator cu ei. Momentan al meu are program de somn bun, de pe la 21-21:30 pana la 4(uneori chiar 5) si in continuare pana la 7. Dar bineinteles ca nu e nici el ceas si exista variatii de cate 30 min. Cu toate astea iau aminte la experientele voastre si inteleg ca in orice moment se poate intampla sa-si dea peste cap programul si sa nu avem nici o explicatie pentru asta. Apropo de schimbari de program, al meu de cateva zile incoace plange la masaj. Ieri am reusit sa-l conving sa nu planga, dar la imbracat n-am mai putut sa-l pacalesc. Sta uneori cu mainile pe piept, foarte incordate si pumnii stransi, ca si cum i-ar fi frica...sau cine stie ce-o fi in capusorul lui, dar cert e ca atunci cand plange la masaj intai se aseaza cu manutele asa. Si mai face niste chestii pe care nu mi le explic, acum nu imi pot aduna gandurile sa va intreb daca fac si ai vostri asa, revin cu un mesaj mai incolo pe tema asta.
Ziceati de intalneala, eu in principiu as vrea, dar saptamana asta s-ar putea sa fiu cam prinsa. Azi vin niste muncitori sa ne faca gardul si scarile la curte, maine vin alti muncitori sa ne planteze pomi si sa puna iarba in fata casei, pe joi cred ca vin parintii mei...Deci saptamana asta s-ar putea sa nu mai am cand sa ies. Saptamana viitoare e baby expo, poate facem o intalneala atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

neata fete,

am citit si eu pe fuga aici, vad ca se pune d eintalneala si la is si la b., dar eu cred ca nu am sa reusesc sa prind niciuna. dar sa scrieti totusi si aici ziua si ora stabilita ca cine stie. am de gand sa fug vreo 2 zile in bucuresti, sapt viitoare sa imi fac consultul gineco sa vad ce e cu CM meu atat de abramburit, dar nu voi stii sigur decat atunci cand voi vb cu drita ca are o sg zi pe saptamana la cabinet si cand are urgente si garda la spital, nu trece pe la cabinet.

ma rog...

aever, am citit mesajul tau, si ma intreb, daca el plange cand ii faci masaj si daca tine manutele strans pe piept, oare sa aiba o jena, o durere reala, care il deranjeza, si sa mergi cu el la un consult? imi dau cu parerea, ca ei saracutii nu pot vb si pot protesta prin impotrivire deocamdata, si tinand mainile in acea zona, poate asta vrea sa spuna

nu stiu, mi-am dat si eu cu parerea, poate ajuta cu ceva

pupicei la bebei si mamicute harnicute

Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Fetelor ieri am avut discoteca de dimineata pana azi dimineata. Deci am trezit poporul dimineata i-am hranit si eu am baut doar apa si hai la biserica sa impartasim odorul. Eu aveam gatul inflamat pe-o parte de abia se ducea apa la vale si un pic de febra. Vorbise cumatra cu preotul si cica sa venim la 10 ca ne impartaseste pe amandoi (bb si eu). Ajungem la biserica la 10 slujba incepuse, canta alt preot pe care nu-l cunosteam si vine si vb cu noi si preotul nostru, care avusese un accident si era cu mana legata si mi spune ca tre sa asistam la toata slujba si apoi sa ma marturisesc eu si dupa slujba la impartasit. Ehei si bineinteles ca bebsteric s-a plictisit rapid si eu ma scurgeam pe picioare ca eram rupta de foame si uite asa abia la 12 si ceva am terminat si ne-am oprit direct la mall la camera de alaptare si apoi am mancat si eu. Ne plimbam, se delecteaza odorul cu diversitatea de la mall si apoi acasa.
Ajunsa acasa mai bag si o felie de tort ramas de sambata de la ziua odorului si pe la 9 ii facem baitza si ma apuca o durere de cap de crapa si dai cu varsaturi si mers la toaleta si am tinut-o asa pana la 12 noaptea cand m-au apucat si spasmele si frisoanele si am chemat-o pe cumatra sa stea cu bb si eu m-am dus la spital. La cel spital ditamai coada la urgente, eu si cu toate babele. Eu abia ma taram sprijinita de sot ele erau in forma si barfeau, medicii nush ce faceau, cert e ca era o doctorita neurolog care plimba un ciocan pe acolo de imi venea sa i-l dau de cap sa vad ce reflexe mai are atunci. Dupa 2 ore ma baga si pe mine in seama, deja imi era un pic mai bine, m-a consultat pe toate partile si au zis ca nu par a avea toxinfectie alimentara si ca daca vreau sa mai stau vreo ora doua sa imi faca analize de sange. Eu le-am zis ca nu pot sa stau si sa-mi dea ceva sa-mi treaca capul si plec acasa ca tre sa dau tzatza la bb. Mi-au dat 2 pastile de paracetamol deodata si au stat cu ochii pe mine sa nu le vars si am plecat pe proprie raspundere acasa. Pana sa ajung eu acasa cumatra deja ii bagase un biberon cu LP lui Eric care se trezise inainte de ora lui, probabil ca a simtit ca nu eram langa el. Asta fu distractia mea de ieri, m-am trezit de dimineata cu gatul terminat si febra si pana seara am ajuns la spital cu indigestie ca mi-a trebuit mie sa nu mananc ca sa ma impartasesc. Deja al meu sot a zis sa nu ma mai auda cu biserica ca si asa ma bate vantul si slaba si obosita.
Ioana te rog sa imi spui daca il ajuta lactuloza pe Cristian pentru gaze, ca si eu stau cu 2 cutii de Edelweiss in expectativa; eu o luasem pt constipatie, ca nu facea decat ajutat si cu urelete, dar intre timp a inceput sa faca singur la cate 2-3-4 zile. Am evitat sa-i dau ca ma gandesc ca daca incepe sa faca zilnic e posibil sa nu mai ia asa bine in greutate, ori eu si asa am lapte la limita si cateodata sub ea.
Noi astazi la 15 mergem iar la vaccinuri, le-a rezervat dimineata sotul pe toate 3. Sper sa nu fie probleme ca am luat eu paracetamol si sa poata sa i le administreze astazi, ca tare ma mai blagosloveste sotul ca are mult de munca si sa pun mana sa-mi iau masina si sa conduc, sa ma descurc eu singura cu bb ziua.
Gata, am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea mea .
Aaaa felicitari micilor crestini: Octavian si Boom si familiilor lor!
Va doresc o saptamana usoara!

Mergi la inceput