Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Elena, noi suntem bine, activi si nelinistiti .
Ai PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna dimineata si de la noi!

Azi puiul meu s-a pus pe un somn de zile mari, asa ca am profitat sa ajung la zi cu cititul.

La multi ani Mariilor! (Si eu sunt Maria, va dau o tarta cu prune si bezea pe deasupra si o cafea fara cofeina, cu mult mult lapte si miere).

Onutza, bine ca nu mai mergi la salina. Din cate am auzit, cica n-ar fi prea sanatos pentru pui pentru ca aerul nu se prea schimba (ventilatia e cam slaba) si merg multi bolnavi de bronsite, pneumonii si mai stiu eu ce si concentratia de microbi e mai mare decat altundeva. Daca nu ai probleme si nu ti s-a indicat terapia la salina, mai bine e sa o eviti.

Mmamita, tare interesant ca la voi nu se mai administreaza de atatia zeci de ani acest vaccin. Printre altele, eu stiu ca Ro e cea mai vaccinata tara anti TBC si cu cel mai mare numar de bolnavi de TBC. Pe de alta parte, stiam ca tarile nordice nu se vaccineaza deloc anti TBC si nu au niciun caz. Se pare ca si-n Canada e la fel. Eu zic sa nu te ingrijorezi, sansele sa ia asa ceva zilele astea mi se par minime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Shosho ms de mesaj , o sa incerc sa pun link-ul pe prima pagina pentru ca este f interesant. Trebuie sa mai adaug si niste informatii pe prima pagina, parca de la Mi_bebelina.
Scumpelor am o rugaminte, daca doriti modificari pentru prima pagina sa imi trimiteti PM ca uit pe la ce pagina si ce capitol ati postat, deh, iertati neuronu meu obosit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

ziua buna,

In primul rand La multi ani Mariilor si Marinilor din familia acestei odisei!
La multi ani lui Tudor, lui Andrei, Dianei si tuturor care isi mai serbeaza astazi vreo zi de nastere sau de cununie, sau o lunita in plus la bebelusi!

In al doilea rand, o zi frumoasa lui Baby Boom, care azi se crestineaza si cum spunea si virgi, parca mai era cineva astazi cu botezul!

In al treilea rand, si multumiri lui Virgi pentru gandul ei bun de aseara! Sa stii ca s-au intamplat toate evenimentele in niste imprejurari mai ciudate, dar si in zile incarcate de smenificatie religioasa, si inca de atunci sunt convinsa ca el a ajuns la ingeri si ca este bine acolo unde este, si a fost crutat de chinurile bolii cu care se lupta.

In al patrulea rand, Anitta si sa stii ca eram franjuri acolo sus. ne-a luat 5 ore, cu tot cu popasuri, sa ajungem pana la cabana dochia. sincer nu as mai fi urcat si pe toaca, dar cei din jur au inceput sa bage strambe ca sunt lasa, ca o sa imi para rau si am strans din dinti de m-am cocotat si pe stancile alea, de imi tremurau picioarele ca la ... nu stiu ce. iar coborarea a fost de cosmar. se inserase, vremea parea sa se schimbe, se adunasera nori si erau semne de ploaie, asa ca am ajuns jos in 3 ore. dar nu ma intreba cum am ajuns, ca nu imi mai simteam picioarele, mergeam comandata de creier si impinsa de la spate de teama de a nu ma prinde noaptea in padure, ca fizic eram epuizata! dar acum am uitat durerea si amintirea locurilor va fi mereu frumoasa.

la mare e o zi frumoasa, o zi de septembrie calda, mai ca as merge la plaja, dar iar sunt la fericiri si mi-e si un pic somn. ufff, va trebui sa ajung la un control gineco, pentru ca se repeta povestea din august. mi-a venit pe 3 si abia azi pot spune ca a inceput calumea si o sa ma tina cam 7-8 zile. si uite asa o sa se adune iar vreo 2 saptamani. m-am uitat si pe net sa vad daca regasesc simptomele in vreo boala, dar nu m-am elucidat. poate sa fie fibrom, poate sa fie vrun polip, poate sa fie pur si simplu stresul si surmenajul fizic - o vara de alergaturi. dar pana nu fac o consultatie completa nu pot stii ce anume este. acum nici nu stiu cand sa calculez ca sunt zilele fertile sa incercam niste exercitii de insamantare :D pentru ca pana pe 1 octombrie stam la vs si o sa fim teoretic mai linistiti si singurei.

am vazut ca va grabiti de o intalnire la iasi, probabil maine. eu ajung abia miercuri in vs, seara. daca o sa mai aveti chef, timp, dispozitie, poate reusim sa mai repetam o data figura, pana in 1 octombrie, daca nu, cu alta ocazie.

va pupicesc si va doresc o dupa-amiaza de sambata frumoasa!






Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata!

Va servim o cafea strong si un ceiut pt fetele care alapteaza!

M-am uitat si eu la poze si in picassa si pe Fb..ce copii adorabili sunt la noi la odisee!

Anitta,
cum as putea sa iti trimit un borcanel de serbet?
Cum as mai citi si eu ceva..insa in afara de carti pt bebeii nu am reusit sa citesc de cand am ramas insarcinata..nimic...Parca nu reuseam sa ma concentrez! Acum nici atat!

Onutzo, ce patisi bre?











mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Neata
Dau si eu o cafea.
Bebe Luca se prezinta foarte bine, de cateva zile am impresia ca am scapat de colici (in 7 zile facem si noi 3 luni), dar sa vedem. Am mai zis eu ca e bine si m-a contrazis imediat cu niste crize :)))
Azi l-am masurat si are 63,5cm. Si cred ca are deja 7kg, o sa incerc sa il cantaresc gol. Mare puiul meu, ce sa-i fac.
Poate ma invrednicesc si eu si pun poze pe picasa.
Apropo de 1a pg, puteti sterge linkul cu masajul lui Luca. In urma discutiilor de aici am decis sa fac video-ul privat.
Puteti sa il inlocuiti cu : http://www.youtube.com/watch?v=pwMxjIZzCLI&list=PL29F985E9FB3ABC8C&index=6&feature=plpp_video
Ideea e aceeasi.

Pupici si o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Buna dragele mele,
Ieri nu am putut intra dar urez astazi La Multi ani tuturor Marriilor si Marinilor, Multa sanatate si toata fericirea din lume!
La cat mai multe Lunite inainte si lui Tudorica de Onutza,Eric de Elena, bebelusa Bianca( parca asa a spus ca o cheama) de Alina_Gabi si Kaeden de Clara!
Dorian, azi la 3 luni si 3 saptamani a reusit pentru prima data sa se intoarca complet pe burtica si sa isi scoata manuta singur, singurel apoi sa se intoarca la loc pe spate! Mi-a stat inima cand l-am vazut si am fost atat de captivata sa il privesc cum tot face , sa il incurajez, ca atunci cand mi-am adus aminte sa il si filmez deja obosise .. asa ca o sa incerc mai pe seara cand se trezeste sa il inregistrez putin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Am uitat sa va povestesc ceva..
Ieri dupa amiaza, m-am pus sa dorm putin langa pui si am visat ca Dorian era maricel, mergea in picioare, mai pe varfuri asa. Se facea ca la un apartament de pe acelasi etaj , locuiau doi baieti care nush cum se " procopsisera" cu o fetita de aceeasi varsta cu Dorian, parasita de mama . Pai si baietii astia chiar isi luasera treaba in serios, ii cumparasera hainute, pampersi dar au venit sa ma roage pe mine daca ii pot ajuta cu lapticul de tzitzi, asa ca m-am inarmat si eu cu multe pastilute, ceaiuri de lactatie si cu multa putere, bineinteles si imi facusem deja o rutina sa ii pun pe amandoi la san in acelasi timp ( ca in poza Tigrutei de pe FB in care cu o mana il tine pe Matei la san iar cu cealalata ii da apa lui Luca .. supermama, ce sa mai ).
Dar intr-o zi cand am venit eu nush de unde, si am intrebat de copii mi s-a spus ca a avut loc un accident groaznic, ca Dorian este bine acum dar fetita este in coma si a spus ca nu mai vrea sa se trezeasca , sa isi revina pentru ca nu are nici un rost atata timp cat mama ei a parasit-o ..
Doamne, m-am trezit in hohote de plans .. nush cum am ajuns sa visez asta dar cu greu m-am calmat si am hotarat si as vrea tare mult sa botez o fetita! Sper sa am ocazia asta curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelr dar ce liniste!!1

Eu sunt in cta cu Cristian si este tare cuminte la mamaia si tataia, ca in bucuresti mi a mancat ficatii de atata plans. \are gaze multe si nu prea le elimina cu nimic. :(((

II dau lactuloza acum, la sfatul medicului, cate 2.5 ml dim si 2.5 seara. \de trei zile face caca singurel si mult tare, deasemenea elimina si multe gaze cand face dar tot mai are si il mai apuca cate o criza de plans.

Noi pe 17 , lunea viitoare , inceem diversificarea. Uff ce emotii am:)))). Desi stiu ac se incepe la 6 luni mai ales ca il alaptez exclusiv, am discutat cu pediatra care de altfel mi a capatat cat de cat increderea, tot ce mi a spus a fost pertinent, asa ca vi merge pe mana ei si pe instinctul meu:D,

Mi am comandat blnder si stemer de la Avent sa vedem cat este de minunat ca asa il laud toata lumea:)))

Pupici dragelor si asa rau imi pare ca untem din ce in ce mai putiine care posteaza....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Citat:
citat din mesajul lui joana2672001

Noi pe 17 , lunea viitoare , inceem diversificarea. Uff ce emotii am:)))). Desi stiu ac se incepe la 6 luni mai ales ca il alaptez exclusiv, am discutat cu pediatra care de altfel mi a capatat cat de cat increderea, tot ce mi a spus a fost pertinent, asa ca vi merge pe mana ei si pe instinctul meu:D,

Ioana, mamica fericita de Cristian Daniel, minunea care ne-a luminat viata!!!!!




Sunt curioasa ce te-a sfatuit pediatra si ce vei face. Poti sa ne povestesti putin? Eu am intrebat si medicul lui si o dr pediatru insa am primit pareri diferite, unele cu care nu sunt de acord...Eu ma gandeam sa incep cu pireu subtire de legume, dar dr m-au sfatuit sa incep cu fructe, orez, cereale...Oricum, mai avem putin de asteptat insa recunosc ca sunt nerabdatoare sa ii vad mutrita strambacioasa la mancare.

Mergi la inceput