Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Dragelor,

Pentru ca am disparut de ceva vreme de pe forum si am ramas ceva mai activa doar pe grupul de pe facebook, am tot fost intrebata de ce nu mai intru si pe aici. O sa reproduc mai jos un mesaj pe care l-am postat pe facebook acum o ora. O sa va rog mult ca aici, pe forum, sa nu se inceapa o dezbatere pe tema asta, deoarece eu nu voi mai intra si nu este frumu ca sa se vorbeasca in lipsa... Va multumesc anticipat pentru intelegere si respectarea deciziei!

" (deschid citatul) Nu m-am suparat pe nimeni in mod direct. Pe forum nu am mai intrat de aproape o luna... imi e mai greu sa citesc si sa scriu de pe telefon, fb e mult mai comod. Iar eu n-am mai deschis laptopul de un car de ani, din lipsa de timp personal. Plus ca in ultimele 2 luni scriam pe forum monologuri gen ce am mai facut noi in fiecare zi, chestii trecatoare si fara vreo valoare adaugata. Intrebari nu prea mai aveam de pus, de raspuns la altele nu prea mai vedeam rostul, pt ca toate ziceam cam acelasi lucru, spus sub o alta forma... Forumul si voi, fetelor, m-ati ajutat sa trec peste ultimele luni de sarcina si primele de mamica, va multumesc mult pt asta, dar in ultima vreme au tot aparut discutii si atmosfera s-a mai stricat. Cu unele din voi sunt prietena buna si in afara forumului, asa ca avem si alte cai de comunicare... Iar sincer, eu prefer ca putinul timp pe care mi-l lasa fii-mea sa il petrec facand chestii pt sufletul meu, nu incarcandu-ma cu chestii negative si citind pagini peste pagini, asa ca am luat decizia sa raman activa doar pe fb, si aici ceva mai discret ;)

Va pup, stiti ca imi sunteti dragi si ca o sa vb in continuare, doar ca ceva mai putin :* " (inchei citatul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

BUNA, BUNA si de la noi,

intru super repede inainte sa fug sa-l pergatesc pe Bryce de gradi.:)

ANITTA- ai vorbit foarte, foarte frumos de diversificare. E foarte adevarat ca pina la 1 an, laptele ramine mincarea de baza a bebelusului, iar mincarea solida este doar pentru textura, joaca, descoperire. Ei nici nu-si trag nutrientii din mincarea solida (veti vedea ca daca, de ex bebelul inghite o bucatica mica de ceva, tot asa o va scoate in cachita, ceea ce inseamna ca stomacul lui inca nu proceseaza mincarea solida caci nu este maturizat complet) de aceea laptele matern sau formula ramin sursa fundamentala de hranire.
Autodiversificarea incepe dupa 6 luni, insa dupa 6 luni, bebelul poate alege cind si cum vrea sa-si introduca solidele. Noi trebuie doar sa le creem conditiile.:) Si pentru noi autodiversificarea a fost un mare succes cu Bryce, abia astept sa vad cum va fi cu Kaeden, care deja sta la masa cu noi, caci nu-i place decit la mami in brate, asa ca e deja partener cu noi la masa.
Si noi ne tirim pe burtica si tinem obiecte in minuta si stam binisor in fundulet.:)

Bryce a inceput gradinita si-i place foarte mult, suntem in perioada de tranzitite, in sensul ca stau cu el la gradi pina la 12 cind plecam acasa. Insa am si plecat cite 1 ora si l-am lasat singur si a fost foarte bine, deci sper ca intr-o saptamina sa-l putem lasa singur de tot.

Simbata vine si soata acasa, dupa 4 luni de pregatire si filmare si va face post productia in LA , si suntem cu totii foarte fericiti.

Va pup si o seara buna va dorim,
Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:


Irina, ai inteles gresit relatia mea cu M, nu sunt dura si nici neintelegatoare, poate m-am exprimat eu in asa fel incat nu s-a inteles, am o relatie excelenta cu el, dar ma asteptam ca la maturitatea pe care o are sa aiba un pic alta atitudine. Cryssa, si eu am fost sora mai mare, am cu 3 ani mai mult decat fratele meu, am fost geloasa multa vreme pe el, dar parintii mei chiar au facut greseli, greseli din care eu am invatat si nu ma comport ca si ei in relatia cu M. Dealtfel niciodata nu i-am spus ca e mai mare, sa inteleaga, pt ca si el are nevoi, e si el copil. Si-asa i se spune de catre altii ca e mai mare fata de verisori, sa lase de la el, nu-l mai amarasc si eu cu asta. Atata doar ca aveam niste asteptari. Virgi intelege perfect, una e sa ai doi copii mici, cel marisor normal ca va face circalaul de pe lume si e de asteptat, dar la un copil de 8 ani, inteligent, iubit, dragalit, pupat si-n fund nu te astepti sa se comporte decat conform firescului varstei lui. Ne adaptam din mers, tre sa imi recalibrez si eu oleaca gandurile prin creier. A, Virgi, si al meu face febra de vreo 3 zile, doar seara, si-l doare capul.
Miha, sanatate multa! Sa ne mai tii la curent cu febra lui bb!
Irina, eu beau cafea, cate una pe zi, dimineata. Am incercat o saptamana fara, dar n-am vazut sa-i fie mai bine, sa fie mai putin agitata.
Elly, sa stii ca si eu cred ca Boom plange dupa prima parte a mesei pt ca inghite aer. Ai incercat sa-l ridici sa ragaie si sa continuati abia apoi masa? Zic asta pentru ca noua ni se intampla deseori sa planga dupa primele guri (bine, Iulia e si o mare haplea, parca n-a mancat o saptamana) si o ridic, plange ca o iau de la san, dar ragaie, apoi isi continua masa. Sau poate nu-i place pozitia? Il tii in brate sau culcat?
Cryssa, foarte tare steamerul/blender! Dar eu nu cred ca o sa cumpar asa ceva; in caz ca voi blendui legume, o voi face la blenderul vertical pe care-l am de ani de zile, si care inca face treaba buna. Dar e chiar foarte misto asta ce ni l-ai aratat.
Roxana, Iulia a stat in scaunul de masina fara probleme, tot vreo 5-6 ore am mers si noi, pana la Brasov. Se mai trezea, o mai alaptam, mai opream, dar una peste alta a fost bine. Solutia noastra a fost sa plecam dimineata devreme, pe la 5, ca sa doarma ca si cum ar fi acasa o bucata de drum.
Wow, Enona, bb se ridica in 4 labe? Bravo!
Clara, ma bucur ca Bryce e incantat de gradinita! Atatea schimbari pentru un copilas micut!... Si cred ca venirea sotului tau acasa e asa de mult asteptata...o sa mai respiri si tu putin...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Citat:
citat din mesajul lui CRYSSAaa

Salutare

Nasol cu gelozia, eu am fost copilul mai mare (5,5 ani diferenta) si ma enerva la culme cand mi se spunea ca eu sunt mai mare si tre sa inteleg. Eu zic ca asta nu functioneaza, din contra ...
Eu ma gandeam ca "si ce sunt mai mare?", pt asta trebuie sa primesc mai putin, sa fiu mai putin iubita etc.

apropo de diversificare, mi-a povestit asparagus de blenderul ei 2 in 1 si asa mi se pare mult mai usor de facut papa in casa.
asta e : http://www.youtube.com/watch?v=DPYE8VpGSOI&feature=related

eu inca nu am idee cum o sa fac, astept controlul de 3 luni sa discut cu pediatrul.



din 16.06.12 mami de Luca


draga cryssa, subscriu la cele scrise mai sus

intre noi a fost diferenta de 4.5 si nu imi aduc aminte multe, dar si ce imi amintesc, numai il chinuiam mititel fiind. cand ne-am marit amandoi, am inceput sa avem secretele noastre si sa tinem unul la altul...


Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Ce spuneti voi aici? Ridicat in 4 labe, rostogolit, stat in fund etc?????
Al meu nici capul nu si-l tine ca lumea, este exact ca sor'sa, puturos!!!La ea imi faceam griji, la el nu, e clar ca asa e gena, lenesa =)))))))))))))))) Ea s-a rostogolit pe la 6 luni, s-a ridicat in patut la 11 (dupa kineto) si a mers la 1 an si 3 luni. Speram ca el sa fie altfel, dar se pare ca nu este.

Cartile se cheama Baby-led Weaning: Helping Your Bay Love Good Food si Baby-led Weaning Cookbook fiecare costa 80 ron la o librarie online de la noi.

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Virginescule, saru'mana de intrebare, poti sa crezi ca in seara asta s-a inchis de tot?!?! Dimineata mai era o gaurica mica mica. 2 luni si cateva zile de chin. Burta mea arata ingrozitor, cicatricea este groaznica, dar S-A INCHIS, multumesc Bunului Dzeu! Luni merg la spital, sa vad ce zice dr atunci, sper sa nu ma taie iar, nu ma pot bucura pe deplin pana atunci. Multumesc inca o data ca te-ai gandit la mine! Nu ma mai intreaba nimeni cum sunt, de multa vreme

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Cat despre gelozie, Amana l-a primit tare bine pe cel mic si il iubeste maxim, mai are si ea momente in care vrea sa fie "bebe mic" si trebuie sa o tin in brate, dar cam atat. Cred ca e mai usor cand este diferenta mica intre ei. Ea ii tot zice sa manance tot ca sa se faca mare mai repede sa se joace impreuna

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Seara buna!

L-am culcat pe pui si astept sa se incheie programul de sterilizat bibe ca sa ma bag la somnic.
Intre timp, am mai aruncat un ochi la voi.

Andra ma bucur ca s-a inchis operatia. Doamne ajuta!
Sa stii ca eu n-am uitat si chiar voiam sa te intreb cum esti, dar am fost tare ratutita cu botezul. Acum m-am mai linistit si tare ma bucur ca esti bine!

Anitta...ufff, da...il pun sa eructeze de 3-4 ori la o masa. De asta si dureaza o ora la noi pana sa papam. Intr-adevar scoate gaze afara dupa cele 30ml supte la inceput, dar cand ii ofer din nou biberonul il refuza.
Inainte ii dadeam sa pape in brate, tinandu-l cam la 45 de grade asa.
Am zis sa schimb, la fel, am crezut ca poate nu-i mai place pozitia...ii e cald, se simte incorsetat, stiu eu...
Asa ca ii dau acum sa pape stand pe perne ridicate, tot cam la 45 de grade. La fel face.
I-am dat sa pape si din fund, in scoica, si in brate plimbandu-ma cu el. Are acelasi comportament.
Daca mai aveti idei, sfaturi sau ceva, va rog, spuneti-mi ca eu am ramas in pana.

Fug sa scot biberoanele si ma bag la somnic.

O noapte linistita sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Am uitat sa va spun. Am hotarat sa iau pana la urma anticonceptionale Diane35. Sunt in prima luna si vreau sa va spun ca desi sunt la mijlocul perioadei menstruale(ziua 14-15), tot am o secretie maronie.
Ati mai patit asa de la Aco? Eu sunt sigura ca de la ele e.

Oricum, maine o sun pe dr ginecolog sa vedem ce-mi zice.
Asta imi mai lipsea.

Pupilici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Andra, ma bucur tare mult ca s-a inchis! Deseori m-am gandit la tine, cum ti-o fi fost la botez, cum te descurci cu ridicatul copiilor in brate, cum te mai mobilizezi. Ce bine ca s-a terminat! Nu simti ca mai e ceva acolo, nu? Of, cāt ai avut de tras, draga de tine!

Mergi la inceput