Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Onutza te inteleg perfect.La fel e si Robert,vrea numai in brate,plimbat si leganat.Cum il pun in pat,cum se trezeste.Acum stau cu el in brate si va citesc,dar tare greu e sa a scriu.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


A mancat pana la urma.
Plangea mai tragea de 2 ori, iar plangea, iar mai lua de 2 ori...pana la urma am reusit sa-i dau 100ml.
Restul de 20 nu i-a mai vrut sub niciun chip.
Sunt multumita ca i-a mancat si pe astia 100, ce sa mai zic?

Acum s-a linistit. Se joaca in scoica cu o zornaitoare.

Virgi, nu stiu ce sa zic dc e de la dinti. De 3 luni de cand ne luptam la mese tot de la dinti sa fie? Parca imi vine cam greu sa cred asta.
Sa vedem ce zice si pediatrul marti. Abia astept sa ajungem la el. Offff.

Ma duc sa bag o masina de hainute la spalat.

Pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Am o intrebare:cum ati procedat la drum lung cu masina cu bebe?Maine plecam la mama in Moldova si e drum de 5-6 ore si nu stiu cum sa procedz cu piticul...Ceva sugestii?

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Roxana, noi avem de facut drum de Germaia Romania cu masina.
Mergem cu masina pt ca 1.nu prea vreau sa zbor cu el pana pe la 5-6 luni, 2. ne trebuie masina in Ro, 3.avem un milion de lucruri de carat (multe ale lui bebe).
Mi-e groaza, dar o sa o facem si pe asta.

Elly. al meu cand nu mai mananca (uneori la 2 min dupa ce incepe) stiu sigur ca are gaze. Il pun pe spate, scoate gzele si apoi mananca linistit. Trage aer pt ca mananca la inceput ca haplea, de foame si normal ca i se pune aerul in gat si nu mai poate manca.

Joana, e vorba de blenderul=steramer de la Avent, nu? Cel la care am pus link eu?
Acum il comand si eu. L-am gazit la 100e. E ceva, dar pare sa merite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Anitta, si eu as vrea sa incep tot in jur de 6 luni diversificarea si tot cu legume:) pana la un an si eu cred ca laptele e mancarea de baza, nu am de gand sa o fortez.

Alma, am vazut fetitele frumoase! Tare mai seamana, oare sunt gemene?:)))

Virgi, acum sa vedem cui o sa ii iasa primul dintisor din odisee:) Poate Luca sau Boom? Ei sunt veteranii..

Noi am calatorit cu masina, drum de 4 ore, a dormit tot drumul, cu exceptia unei opriri la 2 ore, de schimbat si iubit. Cum dorm copiii vostri in scaun, Cryssa si Roxana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Poi roxana eu am fost cu T la mare adik vreo 6 7 ore de mers cu masina Iasi Constanta...ba in brate ba in scoica ba un urlet ba mai multe ba somnik ba iar urlet si tot asa pana ajungi la destinatie:)) drum bun.Precizez ca lui T nu ii place deloc in masina adik nici 5 minute nu sta fara sa urle.Dar tre sa il invat ca asta e situatia:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

am scris introducerea si am uitat esentialul, adica sa spun cum ma pregatesc eu:)))
Asa, eu am si drum lung asa ca o sa cumpar un scaun de masina - landou si incalzitor de sticle de masina (pt ceai).
Am aflat ca exista asa ceva (landoul de masina) tot de aici, nu mai stiu cine a pus linkul. In Germania am gasit asta: Britax Römer BABY-SAFE SLEEPER. Uite o poza: http://www.lifepr.de/attachment/71084/Image_BabySafeSleeper.jpg
Acum am un maxi-cosi si de obicei nu face scandal. La drum lung si daca nu ii e foame doarme (adica mers cu peste 80km/h).
In oras cand te opresti la semafoare e asa si asa, depinde de stare si nivelul de foame :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Noi am facut drum de 6 ore dus si inca 6 ore intors si bb a dormit cumintel in scoica, se trezea cand se oprea masina si ca sa pape la cate 3 ore. Partea Proasta e ca la dus a papat de 2 ori si mi-a varsat destul de mult la destinatie cand s-a trezit si era cam nedigerat lapticul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Buna fetelor asa de dupa amiaza,

Nu prea am mai apucat sa intru pe forum, asa ca am pierdut sirul discutiilor. Incerc zilele astea sa recuperez, in masura timpului. Ultimele doua saptamani m-au cam daramat. Puiul meu m-a "calarit", a vrut tot timpul in brate, a fost matait tot timpul, si in pregatirile pentru botez m-am mai si stresat cu diverse certuri si discutii cu ai mei (in special cu mama). Rezultatul nu a incetat sa apara, lapte putin, copil agitat, mese peste noapte, si moralul la pamant...intrasem intr-un cerc vicios .
Asa ca, desi nu ma asteptam, botezul a venit ca un moment de relaxare. Am un copil extrem de sociabil (nu stiu cu cine seamana ca noi suntem cam posaci in general ), a fost foarte cumintel in timpul slujbei, i-a facut bezele preotului, iar in rest le-a zambit tuturor si s-a distrat de minune. Desi in general nu sunt adepta sa-l ia toata lumea in brate, de data asta l-am pasat ca sa-mi odihnesc mainile obosite, iar el a fost tare incantat sa vada diverse fete ranjite mai de aproape. Tre sa recunosc ca apoi m-am simtit cam prost ca l-am pasat la altii ca sa ma odihnesc eu...dar mi-au trecut repede astfel de ganduri. Relaxarea e pe toate planurile, de 3 zile doarme destul de mult (de dimineata m-am trezit cu camasa uda, caci nu s-a mai trezit peste noapte), mananca eficient, se mai joaca si singurel, deja intram in programul nostru normal
Ieri a si implinit 4 luni si faceam un inventar a ceea ce stie sa faca : se taraste pe burta, se ridica in patru labe, se intoarce de pe burta pe spate, de pe spate se intoarce pe laterale (nu face inca rotatie completa), are tendinte de stat in fund (se tot trage si se incordeaza), se coordoneaza bine cu mainile: apuca jucariile cu una sau cu doua maini,le trece dintr-o mana in alta, le duce la gura, isi scoate suzeta din gura cu mana, rade in hohote. Cam atat, nu mai stiu. Chiar as vrea o carte buna de evolutie a copilului atat fizica cat si psihica. Net-ul e plin de asa ceva dar de multe ori informatiile se mai bat cap in cap.
Am vazut ca ati inceput diversificarea, am sa va urmaresc cu interes, eu am in plan sa incep cand o sa stea el bine in fund. Andra tu ziceai ca ai niste carti despre autodiversificare, m-ar interesa si pe mine macar titlurile lor.
Si pentru ca au fost discutiile de azi, si noi am mers la drum lung cu bebe in masina. Regula este sa opresti cam la doua ore pentru dezmortire. Noi am mers si ceva mai mult de doua ore, dar obligatoriu cu pauza mai lunga, in care a mancat, l-am tinut in brate, si l-am lasat si sa se intinda pe spate si pe burta. De cele mai multe ori a dormit, dar ii mai si dam o zornaitoare ceva sa se joace. Oricum, pe masura ce drumul e mai lung, deja e nevoie de pauze mai dese.
Ma opresc aici ca sa apuc sa mai citesc din urma.
O seara placuta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Noi pana acum am fost doar prin oras cu el cu masina si sta destul de cumintel in scoica, de multe ori chiar adoarme.Dar nu stiu cum sa procedez cu statul in scoica,ca parca nu au voie sa stea mai mult de 2-3 ore,sau cum?

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput