Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Buna dimineata!

Intru un pic ca am pregatit morcovelul si astept sa se trezeasca puiul sa pape...eh, mai mult sa ne jucam cu el.
O sa-i fac si cateva poze ca e haios rau cand papa morcovel...eu ii dau si pe maini si pe la gurita, sa simta textura, gustul...si el se amuza tot...face niste mochitze :)))))))
Am facut azi programare la pediatru pentru martea viitoare, la ora 18.00.
Sa vedem ce zice.

Virgi, Anitta....sunt intru-totul de acord cu voi. Stiu ca nu trebuie sa fortam copilasii sa pape, pt ca pe langa faptul ca asta le creaza anumite sensibilitati la mancare, se poate ajunge chiar la anorexie.
Credeti-ma, incerc cat pot sa nu-l oblig...sa-l iau cu jucarii...ii dau biberonul sa se joace cu el...si incet incet mananca.
Problema e ca lui i se face foame, dar dupa ce ia un pic(20-30ml)...incepe sa se agite ff tare...asta nu inteleg.
Da din maini, din picioare, imi da peste biberon, dar nu-i da drumul din gura...si tot asa...pana il refuza complet.
Daca il las sa pape doar 30ml...intr-o ora incepe sa se agite ca i se face foame, normal, si vrea iar...tot 30ml...si tot asa.
Or, eu nu pot sa-i dau din ora in ora, cu LP e mai greu, trebuie sterilizate biberoanele, etc.
Plus ca nu mi se pare normal sa manance 30 de ml pe ora...ceva e in neregula cu el.
Parca ar vrea sa manance si nu poate.
Sa vedem ce zice si pediatrul ca nu mai poate da vina pe caldura acum, s-a dus pretextul asta.

Cu diversificarea eu nu-mi fac griji absolut deloc...am luat-o ff incet si vreau sa-i dau timp sa se acomodeze cu alimentele, cu gustul, cu mirosul lor...sa-i starneasca pofta.
Ieri chiar incepuse sa-i placa morcovelul....se arunca pe lingurita :))))...dar mai mult sugea din ea . Inca nu stie sa mestece pulpa...nu conteaza...o sa invete el, incet incet.
Mi-e drag de el de nu mai pot cand il vad mozolit tot de morcovel...m-as infige in bucile lui.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Salutare

Nasol cu gelozia, eu am fost copilul mai mare (5,5 ani diferenta) si ma enerva la culme cand mi se spunea ca eu sunt mai mare si tre sa inteleg. Eu zic ca asta nu functioneaza, din contra ...
Eu ma gandeam ca "si ce sunt mai mare?", pt asta trebuie sa primesc mai putin, sa fiu mai putin iubita etc.

apropo de diversificare, mi-a povestit asparagus de blenderul ei 2 in 1 si asa mi se pare mult mai usor de facut papa in casa.
asta e : http://www.youtube.com/watch?v=DPYE8VpGSOI&feature=related

eu inca nu am idee cum o sa fac, astept controlul de 3 luni sa discut cu pediatrul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

De exemplu acum.
Ne-am jucat cu morcovelul, a inghitit vreo 2 linguri...in rest, mai mult a scuipat pe afara.
Si i-am dat biberonul cu lapte acum.
A luat de 2 ori si a inceput sa se vaite. Face: "aaaaa aaaaa aaaaaaaaaaa"....de ma innebuneste....si nu mai vrea lapte, intoarce capul si scoate tetina cu limba.
Ultima data a mancat la 9, dimineata.

Mie nu mi se pare normal sa nu manance dupa aproape 5 ore. Poate sunt eu nebuna, nu stiu.
Somn nu-i este, doar ce s-a trezit. E schimbat, spalat.
Nu stiu ce are.

Edit: acum deja plange! l-am mai rugat cu biberonul a mai tras o data si s-a pus pe tipat.
Plange de foame, va spun sigur, ca-l cunosc.
Dar de ce nu mananca, nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

ONUTZA,nici gand sa vin in Iasi de sf Paraschiva.Fereasca Dzeu ce-i atunci in Iasi,iar cu puiu mic ma cam crizez in locuri superaglomerate..Si bebe nu e haplea,sa stii,mananca f pasnic,ordonat si eficient.Stiu ce zici tu acolo,cand bebe papa repede si da si pe el ,si pe tine,si se mai si ineaca,mai tuseste,si iar mananca.nu e cazul nostru..Acum a papat completare doar 40 ml lapte.
CRYSSAA,asa e cu gelozia,numa ca eu nu i-am cerut niciodata sa inteleaga anumite lipsuri(materiale sau afective,chiar nu e cazul),ma asteptam sa inteleaga mai repede ca o iubim cel putin la fel de mult ca inainte de venirea pe lume a fratelui ei si ca lucrurile in ceea ce o priveste nu se vor schimba decat in bine...ceea ce nu reprezinta si punctul ei de vedere..Si sa mai inteleaga ca ala mic e complet dependent de noi di de aceea suntem mereu in jurul lui ca albineleSuper scula ne-ai prezentat,multumim!
ELLY,pofta buna la morcovel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Elly exact cum spui tu, adica dupa ce suge cam 50 ml si Eric incepe sa se agite, se strange de burtica si plange, se vede ca ar mai vrea sa pape. In acest timp mai da si vanturi. Eu cred ca odata ce primeste ceva in stomac ii impinge restul mancarii prin intestine si il doare. Doctorita mea mi-a dat sa ii dau Debridat. O sa incep zilele acestea sa vad ce rezultate avem, deocamdata mai e putin subfebril dupa vaccinuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Valeu,mai ELLY ce zici tu acolo,chiar ca te innebuneste!Imi pare rau ca va chinuiti.Poate pur si simplu se chinuie cu dintii si de aceea n-are pofta...La bebe LC a confirmat si pediatra azi,ca mai are un pic si erup.Si el e motzocos si nervos,dar nu-l tine f mult,iar e vesel,iar e nervos...Si daca are o stare buna peste zi,umple la pampersi si creste chiar nu ma mai agit.Cred ca si din cauza ca nu mai am fortza necesara pt a ma agita.Eu toamna nu dooorm.
Ia sa mai bag eu o cafea si fugutza la tura de dupaamiaza la lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Buna fetelor
Acum imi beau a doua cafea. Fii-mea doarme si sper sa apuc sa termin mesajul.
Nu stiu ce se intampla cu ea ca de cateva zile e f razgaiata. Ea inainte statea si cu alte persoane in lipsa mea. Acum pana nu o iau eu in brate nu se linicteste. Ce-i drept ca sta cel mai mult cu mine si nu o las decat in caz de forta majora, dar era linistita. Ieri am fost dupa reteta pt vaccin si am lasat-o la socra-miu cu care se intelege cel mai bine. Dupa vaccin am mers in Cora si cica a urlat o ora de nu se linistea nicicum. La mine nu mai face asa. Cand am venit se linistise deja, am luat-o in brate si s-a lipit de mine de m-am topit toata. Dupa aia a inceput sa ma traga de par si sa ma linga pe fata. Mi-a parut asa rau ca am lasat-o. Dar nu vreau nici sa o invat salbatica. Vreau sa fie sociabila, extrovertita, comunicativa. Si se invata asa de mica. Eu am fost crescuta numai pe langa poalele maica-mii si mi-a fost foarte greu. Mult timp m-am luptat cu timiditatea.
Virgi, ai dat mult pe vaccin. Pt cele care trebuie sa cumpere Infanrix-ul, eu l-am gasit la Farmacia Tei cu 150 de lei. Merge astazi sotul sa il cumpere si maine sau luni mergem sa i-l facem.
Cu al doilea copil subiect sensibil. Sotul meu ar vrea sa ne apucam de el si anul viitor daca se poate, dar eu zic pas. Mi-a fost f greu cu buburuza si singurul ajutor l-am avut de la el. Ori in conditiile in care el mai trebuie sa si munceasca, iar eu trebuie sa ii aloc Biancai foarte multa atentie si resurse, cum as mai putea sa am grija de al doilea bebe? Jos palaria pt fetele care au doi copii si se descurca fara ajutor. Cel putin celor care au copii de doi-trei ani acasa, cred ca le este f greu.
Vad ca vorbiti despre diversificare. Noi duminica am implinit 4 luni si am inceput cu piure de piersici si avea dureri f mare de burtica. De marti nu i-am mai dat piure si am inceput cu o masura de cereale de orez dimineaata si seara in lapte. Le tolereaza mult mai bine si a azutat-o mult si la tranzitul intestinal. Daca inainte facea numai cu supozitor, acum face fara si chiar si de patru ori pe zi. Nu e deranjata la stomac.
Va las ca am de livrat o "placinta americana" cum ii spune socra-miu. Astazi vreau sa fac ciupercute umplute pt mine si snitele pt sot. Sa vedem cand si cum reusesc. Mai am si de calcat si multe si de toate...
Va pup si va doresc o zi usoara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor eu doar ce am cumparat blenderul minune de la Avent. Acum pap supica facuta la el. Va spun e genial. In 20 min gata masa cu spalat cu tot.

L am primit de dimineata si i am si facut un test sa vad cum sa procedez de luni cand incepem si noi cu supica de legume.
Abureste tare bine si blenderul este bun tare , nu a ramas nimic nimic tare/nefacut si are si un guust bun. bine eu am pus si putina sare ca doar am mancat eu nu piticul. Desi e cam scumput il recomand!!!

Legat de gelozie si eu am fost cea mai mare(suntem 3 frati- 2 baieti). Nu am fost geloasa am fost extrem de -geloasa, si va pot spune ca asta a tinut destul de mult, cam pana pe la18-19 ani cand am plecat eu din Cta si fratii mei au ramas. Eh acum iar e rocada, ca na eu sunt departe si mai am si bebelus acum :)) E greu tare cu gelozia, insa trebuie intelesi si incet si cu timpul se va ameliora , insa nu va asteptati sa dispara.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Elly eu ma mai gandesc sa nu cumva sa-l mosteneasca pe tacsu care are o colita, nu poate manca lapte, mananca iaurt si cu unele fructe si legume are probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Nuu virgiii nu ma intelege gresit nu am zis haplea in sensul ala..am vrut sa zic mancacios...
eii nu chiar in ziua de sf Paraschiva ca eu nici nu ies din casa atunci la cat e de aglomerat...eu la mitropolie ma duc intotdeauna pe 16....si atunci stau vreo 2 ore la coada ca nu se mai termina:))


Mergi la inceput