Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:


Am vazut ca ati inceput diversificarea. Mult succes si usurinta in acceptarea manacicilor! Dar cum de nu asteptati sa faca bb 6 luni? Ma gandesc mai ales la fetele care alapteaza exclusiv. Eu pana la 6 luni nu ma gandesc sa ii bag ceva, iar intre 6 luni si un an tot laptele sa fie baza. Eu am un copil la care am insistat sa manance, iar acum mananca numai ce vrea el, e foarte selectiv. Asa ca la Iulia mi-ar parea o greseala sa insist sa manance mai mult, avand in vedere experienta pe care am avut=o cu M. Nu vreau ca hranirea ei sa fie o lupta 'care pe care', ci sa o faca cu placere, de bunavoie. Elly, daca l-ai lasa sa manace la o masa 30 ml, oare la masa viitoare n-ar manca mai mult? sau nu ti-ar cere mai devreme de 3-4 ore?
Miha, cand mergeam in Vaslui, ma cazam la iesirea din oras spre Barlad, pe partea stanga, la o pensiune draguta, dar am uitat cum se cheama. Cat vei sta acolo? Daca esti si we viitor, poate pana la urma ne intalnim toate in Iasi duminica viitoare, ce ziceti? Onutza, nu prea agreez sa vin de sf. Paraschiva in Iasi, e foarte aglomerat, ma enerveaza la culme aglomeratia. Insa pana atunci eu zic ca ne intalnim si noi. Poate we viitor.
N-am stiut de sd copilului zgaltait. Doamne, si cat l-a mai aruncat sotul meu pe M!!!... Si acum se arunca, se trantesc si lupta, ma si mir ca nu si-au rupt nika in ei pana acum... O sa-i spun si o sa caut si documente, ca degeaba il bateam eu la cap sa nu bruscheze copchilu'.
Onutza, cum mai doarme juniorul? tot asa des se trezeste? Bulina mea s=-a trezit numai de vreo 3 ori asta-noapte, dar ieri a dormit destul de scurt, nu prea doarme pe-afara, iar noi am haladuit vreo 5 ore.
Elena, i-a trecut febra lui Eric?
Ella, bine ai revenit!
Josefine, ce nasol cu indigestia voastra... nu v-a tihnit deloc din cate vad... Intrebai cum ne jucam cu copiii: eu ii cant, ii vorbesc si ea rade, o 'jumulesc' adica o gadil. Are si ea niste jucarii pe care tot si le indeasa in gura.
Alma, fain ca ati fost la mare! Te astept la zacusca, zic serios acu. Daca aveti drum in Moldova, mi-ar face MARE placere sa te cunosc. Daca te gandesti la autodiversificare, din cate stiu nu e cu limita de varsta. Adica incepe cand vrea copilul, care, stand la masa cu parintii lui, apuca de pe masa ce vrea si baga in gura. Deci n-ar trebui sa fie stresant, sa tina cont de date si varste. Zic corect, Andra?
Aever, si Iulia are zile in care plange dupa baie. Atunci nu ii mai fac nici un masaj, nu o mai ung deloc cu ulei, o imbrac si gata. Ori ii e foame, ori ii e frig, ori ii e somn (eu la astea 3 ma gandesc cand plange Iulia dupa baie). A, ori e suparata ca am scos-o din cada.
Virgi, succes la vaccin!
Parca mai voiam sa zic ceva.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

poi draga mea anitta la fel doarme T..nu s-a schimbat nimik..mai nou tipa deodata prin somn de ma sperii
eu am inceput diversificarea ptr ca am impresia ca nu se mai tina satul din lapte de se trezeste din juma in juma de ora si sujeee nu numai pupa tzatza...la 7 kile juma ale lui e greu de facut fatza numai cu tzatza ..sunt si eu om..cu toate ca acuma sunt egosita recunosc .Si cand mancam se uita cu jale la mine:)) si ii curgeau balele..oricum pana sa ajung sa inlocuiesc o masa de lapte cu mancare mai am de blenduit vreo luna jumate:))
Tudor e fff fff mamos..vrea numai in brate si nu oricum plimbat in casa..mai nou asa adoarme m-a terminat de maini de spate.dar ii fac toate poftele ca doar e ficioru.uffff abia astept sa mai treaca oleaca timpul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Anittanoi venim la festival adica probabil de vineri pana duminica in ultimul week-end din septembrie. Asta daca suntem sanatosi. Bebe a facut aseara febra (pana acum de 3 ori) peste 38,5. Am fost la medic acum si mi-a zis ca nu are nimic la plamani, nici rosu in gat. Daca incepe sa tuseasca sa ii dau Eurespal, pana atunci de 3 ori pe zi cate un supozitor cu paracetamol timp de 3 zile. Daca nu-i trece febra in cele 3 zile, antibiotic....Nu vreau!!! Ma bate gandul sa ma duc la homeopat dar la noi la Buzau....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

buuna!
ms de raspunsuri.

Asa e si pitica mea..uneori doarme 30 min si se trezeste cu niste ochi mari..de parca ar fi dormit 30 de ore...noaptea insa..ma termina..se trezeste din jumate in jumate de ora si vrea sa manance..suge de 3 ori si adoarme..pt o jumatate de ora!! si tot asa...
azi tragea de cana lu' buna-sa de cafea...acum intinde mana dupa tot ce vede..dupa tel, cani, dupa vara-sa...
chiar, cele care alapteaza si beau cafea..cum se manifesta piticii? ca daca sunt mai linistiti, beau un filtru intreg!!! ca eu nu am baut si fiica-mea tot nu doarme!
virgi si anitta, nepotelul meu se supara rau cand mama lui o ia pe sabry in brate, e f gelos, nu o fi asa si cu copii vostri? poate sunt gelosi pe cei mici, zic si eu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

noi nu am cump vaccinul de 4 luni, l-a avut doc...de fapt nu am cump nimic pana acum, au avut ei fonduri.ma mir ca intr-un oras mic ca acesta sunt fonduri, iar in craiova, de ex, nu sunt...
plec, plange buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Irina, da, clar ca e gelos pe sora-sa. Dealtfel mi-a si spus ca vrea sa fie bb in locul Iuliei. Dar la 8 ani deja am pretentii mai mari ca e intelegator si ca stie sa faca distinctia intre nevoia unui bebelus 100% de prezenta mamei si dragoste, afectiune, de care nu l-am privat niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Irina eu o singura data am baut "cafea"(de fapt un latte machiatto) si a facut baiatul ca titirezu. Dar e drept ca nici mie nu-mi prea face bine cofeina.O fi si asta o chestie.

Onutza hang in there!

Virgi nu stiu de unde mai poti atatea.

Anitta uneori nici oamenii mari nu inteleg lucrurile astea si devin gelosi. S-ar putea ca M sa fie mai sensibil si de-asta sa aiba dificultati cu noua situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

anitta, nu fi asa dura cu el..chiar si noi, cei mari, devenim gelosi uneori cand altcineva este n centrul atentiei...intelege ca pana acum el era cel mic, cel iubit, cel preferat, iar acum, dintr-o data, Iulia i-a luat locul..eu stiu ca tu ii iubesti pe ambii in egala masura, dar, poate el nu simte asta...Iulia, fiind mai mica, are mai multa nevoie de tine, iar el poate, de asta e gelos..da-i timp sa accepte situatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

AEVER,multumesc,mai pot!Ca n-am incotro...cui sa-i las pe dragii mei?As fugi vo doua zile sa dorm undeva.Viata te invata si te ajuta sa rezisti.Cand am intrat in concediu saptamana trecuta,prima zi mi-a fost rau,mai -mai sa nu ma pot ridica din pat...cum nu mai sunt sub adrenalina ,cum ma lasa puterile..Acum ca-s iar la treaba ,n-am nici o problema,nici cu servicul,nici cu plozii,offf cu casa e mai greu...dar ne descurcam.
ANITTO,subscriu in totalitate la ce ai scris vis a vis de portii de mancare,insistatul cu mancarea,cu anumite alimente,..exact asta am patit si eu cu Ioana,si acum e o supersclifosita.evident ca noi suntem responsabili pt asta.Mereu incercam sa tin pasul cu graficele,recomandarile,orarul precis...,dar n-am tinut cont exact de necesitatile si placerile personale ale copilului...si ceea ce am obtinut a fost maximum de rezistenta si opozitie din partea fetei.Dar,cum?Sa nu pape la ora stabilita?Sa nu pape tot?Sa nu pape deloc un aliment?.De data asta stiu ce am de facut...pur si simplu las copilul sa ma ghideze,nu altceva.De ex azi dimi cand s-a trezit la 7 nu a vrut deloc sa manace...,ne-am imbracat frumos si am plecat la vaccin.La 8 jumate era acasa cu tatsu(eu la treaba) si a lins 100 ml de laptic,acum la 12 a papat vreo 70-80 g de piure de piersici de la hipp.(cica bio).Si urmeaza sa-i dau completare de laptic..dac-o vrea...La vaccin a fost f cuminte,a plans doar cat l-a intepat ,apoi la imbracat a inceput sa rada.Pana acum vad ca e bine,nu s-a incalzit.
IRINA,asa e gelozie,boala grea!Si frica de nu pierde sau imparti dragostea parinteasca,asa mai pe scurt!
AEVER,nu cred ca-i M al Anittei mai sensibil,toti se manifesta intr-un fel sau altul.Si e sanatos pt ei sa -si manifeste frustrarile si gelozia ...nu si pt parintzi.Ca si Anitta,ma asteptam la oarece gelozie ,dar credeam ca va fi mai intelegatoare fata,fiind mai mare....da de unde atata intelegere,tot suflet de copil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Ce ziceam de gelozie,e valabil pt primul copil care isi primeste primul frate...de la al treilea in sus nu mai stiu ce-o fi
Am uitat sa va zic,pe vaccin am dat 250 ron

Mergi la inceput