Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Multumim pentru cuvintele frumoase!

Felicitari Elly, Deea si Roxana! Elly - ai avut un tort minunat, arati foarte bine, iar boom s-a facut un mare strengar. Ma repet, tortul arata minunat:), dar vad ca au inceput sa fie foarte priceputi cei de la cofetarie:) Inspirata de la voi, am comandat si eu pe internet cateva figurine din zahar sa le punem pe tort (altfel, nici nu stiu unde se fac torturi asa frumoase, sigur nu la cofetarii traditionale).

Noi nu am reusit sa ne bucuram de petrecere - mancasem inainte de restaurant o savarina de la cofetaria romaneasca si ne-am imbolnavit (eu si sotul). Am ajuns la restaurant, dar dupa jumatate de ora aveam stari de voma si greturi incontinuu. Am mai stat pe afara, prin masina, bebe era oricum obosita ca era ora ei de somn, am plecat dupa vreo 4 ore de stat asa:) Lumea a mai petrecut pana la vreo 2. Asta e. O sa punem si noi cateva poze, dar sa le scoatem din aparat.

V-am zis ca a inceput Miru sa rade in hohote? Ma topesc, fetelor, e asa dragalasa, cum zambeste ea cu gura pana la urechi si cu zgomot:))

Voi ce jucarii mai aveti la copii? Cum va mai jucati cu ei? Chiar nu am nicio idee. II place playgym-ul, dar se plictiseste dupa vreo 15 min. Si de cantat nu pot sa cant tot timpul. Acum jocul nostru este sa ii zic cum fac animalele si ea zambeste:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Dragelor, revin dupa o absenta motivata: am fost la mare . Ne-am impachetat, am luat trenul si dusi am fost. Inital m-am gandit ca suntem inconstienti ca mergem cu trenul, ca va fi greu. Dar din momentul in care ne-am suit in tren si pana dincolo de Medgidia am tot alaptat. In masina n-as fi putut. Mi-ar fi fost frica sa nu le tin in scoicile de masina pe autostrada. Deci mai mult am fi mers... pe loc. A fost frumos, le-a prins bine aerul. Au dormit bustean si au "alergat" (adica au dat din picioare ca niste caluti) prin nisip.

Si am mai facut inca ceva care ma face sa ma simt si eu om, nu doar anexa la tzatza: am inceput sa merg iar la inot! A fost super, dar mi-am dat seama ca la capitolul conditie fizica sunt varza. Nu-i de mirare dupa atata stat la pat. Pana la piscina am de mers cam echivalentul a 3 statii de autobuz si de obicei foloseam drumul asta ca pe un fel de incalzire (mi se pare mai logic decat mersul pe banda). Si ia-o, baleno, la trap saltat. Si dupa vreo 10 minute zise ficatul meu: hooo, martzoago, mai incet ca eu ma dor! Asa ca am luat-o mai incet si am cautat si eu despre silimarina si alaptat. Elena, tu intrebai: cica silimarina ar fi un leac babesc care stimuleaza lacatatia. Ai mai multe aici: http://www.livestrong.com/article/139149-milk-thistle-breastfeeding/. Acum am vazut ca ai dat-o in extrema cealalta cu laptele, deci nu stiu ce sa zic. Oricum, nu pare a fi contraindicata. Eu am de gand sa reincep sa iau.

Joana, nu stau langa IOR. De fapt, nu stau langa niciun parc, cu exceptia unor locuri de joaca meschine aflate langa nsise intersectii super circulate. Dar ajung relativ usor in IOR, Tineretului, Carol sau Lia Manoliu.

Anitta, zacusca de ciuperci ? Nu ma infiintez eu odata la tine la masa? Imi ploua in gura numai cand ma gandesc la cate bunatati faci.

Mammita, am pus cateva poze . Multumesc Belissima si Elly pentru parole (Belissima, cred ca ai parola gresita sau te-ai grabit cand mi-ai scris-o)

Aever, copiii nostri sunt cam de-o varsta. Ale mele mai au reflexul Moro. Nu prea urc si cobor scari cu ele, asa ca nu-ti pot spune nimic despre asta. Probabil se sperie de schimbarea ta de ritm? Despre masaj: poate e uleiul de masaj prea rece? Alta idee noua nu am.

Mirina, a fost acum ceva timp un scandal cu BPA, dupa care mai toate biberoanele au inceput sa fie "BPA free". Cred ca marcile consacrate, gen Chicco sau Avent sunt BPA free. Ar trebui sa scrie pe ambalaj.

Andra, multumim ca ai zis de scaunul de masa. Eu nu ma gandisem la cum il curat. Cele de la Ikea mi se pareau cam urate si incomode. Amanei i-a placut sa stea in el? Pentru autodiversificarea ma gandeam ca ar fi mers mai bine un scaun gen booster, astfel incat copilul sa stea direct la masa adultilor. Dar din ce am obserat, acelea sunt recomandate abia dupa 8-12 luni.
Am vrea sa incercam si noi autodiversificarea. Cu ocazia asta poate ne hranim si noi mai sanatos. Sper sa nu ne apucam sa mergem la McDonalds pe ascuns . Si ca sa vedeti ca ma gandesc din timp la toate: copilele mele implinesc 6 luni pe 17 decembrie. De sarbatori vrem sa mergem pe la neamuri, Oare sa amanam diversificarea? Sau sa incepem la 5 luni, sa nu fie socul prea mare?

Va las, dau o tura pe picasa sa vad ce a mai aparut pe acolo


Alma, mama floricelelor de cires

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Vai, Mirella, ce dor de munte mi s-a facut!!!

Virgi, Andra, Elly, cred ca sunteti zanele odiseei!

Mai rasfoiesc...

Alma, mama floricelelor de cires

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Alma, ii place mult in scaunul de la ikea, si acum tot in el sta (fiind rigid cred ca nu au voie in el pana nu stau ca lumea in fund) dar pt autodiversificare e minunat - in primul rand la masa noastra scaunul ajunge la fix, ea mananca cu noi si in al doilea rand la ce mizerie va fi la autodiversificare...eu o mai puneam intr-un scaunel din acela de pus in cada. Vreti sa va pun filmulete cu ea de la primele incercari cu autodiversificarea?

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Aaaaa, daca mergi pe BLW dupa 6 luni se incepe, indiferent ca le dai LM sau LP, daca vrei iti dau un rezumat al cartii pe care l-am primit de la pediatra. Eu am inceput pe la 6 luni si o saptamana daca nu ma insel, trebuie sa ma uit pe filme.

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Andra EVIDENT ca vrem filmulete de la autodiversificarea Amanei.

Elly sunt foarte interesata de ce o sa descoperi dupa vizitele la medic. Sper sa aflam de ce Boom a fost mofturos la mancare. Sunt curioasa pt ca si al meu mi se pare ca nu mai mananca asa bine, productia de lapte a mai scazut(probabil s-a reglat pe cat suge el) si a luat mult mai putin in greutate. Inca nu sunt ingrijorata(prea tare) pentru ca a luat mult in primele 2 luni si practic si-a depasit media pe luna pentru primele 3 luni, dar e de urmarit cum evolueaza mai incolo. Luna asta pana acum(deci in primele 3 saptamani) a luat doar 400g. Vedem cum stam la sfarsitul lunii. In primele 2 luni a luat 1200g si 1100g, deci per total oricum stam bine.

Alma esti super curajoasa! Mi-as dori sa fiu si eu macar pe jumate. Cu masajul mai testam, ieri a fost ok la masaj. Uleiul il incalzesc in palme bine, nu ar avea de ce sa-i fie rece. Am observat ca nu prea ii place cand ii dau pe piept si burtica.

Din pacate la noi au sparut colici mai urati si cred ca va trebui sa stam mai pe acasa pana trece greul. Fetele care au fost azi in IOR au avut azi 2 reprezentatii "frumoase" de la Mihai care le-a aratat ca are plamani. Si eu am mai avut o reprezentatie pe drum spre casa. Apoi a fost cumintel si vesel acasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Salutare fete

Nu mai reusesc sa postez, tare limitat e timpul meu cu 2 copii mici.

Andreea exact aceeasi chestie pateam si eu la Luca atunci cand ii faceam masaj pe burtica, parea ca il deranja, bineinteles ca am intrebat medicul, ca na ma gandeam ca are copilul ceva si ce crezi, el se gadila de fapt si de eceea reactiona asa..nu pot sa ma gandesc decat ca si al tau se gadila

Alma ma bucur ca ati avut un concediu reusit..foarte bine te-ai gandit sa mergeti cu trenul.

Andra pe mine ma interseaza tot ce este legat de autodiversificare..asa ca spune tot

Belisima multumesc de aprecieri..incerc sa ma descur si eu cum pot.

Ioana cand ajungi in Bv? sper sa ajung si eu sa ne vedem..astept sa ma suni sa stabilim o intalnire.

Felicitari celor care si-au crestinat micutii..

Deea ai fost tare frumoasa..a meritat toti banii

Elly si tu ai fost tare frumoasa.slabuta si radiezi de fericire.

Virgi inca va mai chinuiti cu virusii, sanatate multa va doresc

La noi acelasi program, acum <matei adoarme pe la 9 se trezeste pe la 3 jum 4 cand il iau langa mine va mi-e tare somn..si mai dormim pasna la 8 iar de multe ori il mai pacalesc vreo ora.
Deja nu mai stiu ce voiam sa mai zic numai pe mine ma lasa memoria?

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

As noapte ne-a executat Lucas pe toti!(exceptie a facut Ioana care luase Xyzal si dormea de rupea patul.S-a foit si urlat toata noapte cu intermitente.Am dormit minunat de la 6 la 9,cand m-am trezit buimaca,ca trebuia sa fiu la 10 la treaba.Si deja mi-e groaza ca maine face si vaccin peste figurile care le face din cauza dintilor(presupun).In seara asta a mancat cam 40-50 de grame de pure da morcov cu cartof.S-ar parea ca i-a placut,ca plescaia intr-un fel.Ioana se uita siderata la el ce repede mananca...ea doarme la masa....pana alege fiecare firicel de vitza din carne....pana mai mesteca.....E mult mai bine oricum si ea.La treaba...Doamne ajuta,altceva nu pot sa spun...am plecat la 10 si m-am intors la 20.Cu nelipsita pauza de pranz evident.Am reusit,nu stiu cum sa mai dau un kil jos.mai am doar 3 cu plus.Pan la cumatrie ma fac manechin.Sau zana,cum zice Alma.Multumesc si pup!Fetele tale,Alma sunt zane...sunt minunate!Cum stau ele acolo pe plaja
Si DEEA,eu de ce nu vad poze cu voi?
CRISSA,ROXANA_NT si voi sunteti niste grozavi!Doamne ce copii frumosi avem aici la odisee
ANDRESCU,cum mai e operatia?
TIGRUTA,ELLY...si eu is cu memoria varza...selectiv.Nush cum boala,unele lucruri mi le amintesc cu lux de amanunt si alteori am cate un lapsus de ma apuca toti nervii...
Va las cu gand de noapte buna!...Sigur mai voiam sa zic ceva cuiva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

neata! hai la o cafea sronggggg tot la dozator nelimitat sa se sature toata lumea.
noi suntem la fel..nervi,treziri,alintaturi.cand se schimba ceva va anunt
virgi ce tare esti:)mai poti?haplea mananca repede a?:)))) ii place smecherasului.poi ioana cum sa manance asa repede ca doar e o domnisoara...ea asa treb sa fie delicata:)))
hai va pup ca poate reusesc sa il mai adorm vreo ora si apoi afara ca nu e nici soarele pe cer la ora asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata, doamnelor. Imi pare asa de rau ca in ultimele saptamani nu mai sunt la fel de activa si atenta la viata odiseei noastre. Ma enerveaza si laptopul asta maxim, ca merge greu tare, cred ca-i virusat rau de tot. De pe telefon va urmaresc cel mai adesea, insa nu prea pot scrie acolo, ca la un moment dat mi se amesteca sfarsitul cu inceputul si iese o varza.
Iulia s-a mai linistit cu burtica, chiar ieri nu i-am dat nici Protectis nici Sab Simplex si n-a protestat. Dar ma rupe la maini, noroc ca-i usurica. Ea doarme acum ziua binisor, Elena, de unde saptamana trecuta rupea doar cate 20 de minute, iepureste. Vorba lui Virgi, programul lor e sa nu aiba program.
Virgi, asa cum ziceai si tu de Ioana, asa si M al meu se scalambaie de parca ar avea 3 ani, nu 8, nu-l mai recunosc. La fel si el, dintr-un copil inteligent, extraordinar de sensibil, atent si intelegator, peste noapte zici ca i-a dat cineva cu un baros in cap si l-a facu raulean. Intr-o zi m-a vazut ca sunt trista, mahnita ca nu scrie si el ceva sau ca nu citeste (ma rog, activitati mai...intelectuale) si a stat TOATA ziua in fata TV-ului. Eu nu i-am spus absolut nimic, dar n-am vorbit cu el. Nu i-am zis nimic ca sa vad si eu pana unde merge nepasarea lui, cat de mult intinde coarda. Seara insa l-am intrebat de ce a facut asta, stiind ca ma intristeaza mult sa il stiu numai cu ochii in televizor. Mi-a raspuns ca a vrut sa imi arate ca face ce vrea el, nu ce vreau eu. Ah, cat de suparata am fost.... Doamne, inima mi-a fost zdrobita efectiv... Imi dau seama ca si pt el schimbarea cu venirea sora-sii e tulburatoare, o iubeste dar s-a schimbat ceva in viata lui, are nevoie de un timp de adaptare. Asa, gata cu plangerile mele. Acum ne-am reglat un pic relatia, atitudinile si a mai venit un pic de soare si pe la noi.

Mergi la inceput