Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

neatza, va dau un butoi de kafia!!Exact ca la dozatorul de bere asa visez eu sa curga kafiaua:))) ar fi tare nu?:))
Asa..sa incepem! Multumesc Anitta de incurajari..ce sa mai fac nu stiu ...gata nu ma mai plang:))
Virgi da numai o sapt ? halal conceciu:) deci panala urma cum am zis eu ne intalnim in preajma zilei mele ca atunci e si Sf paraschiva si sigur veniti pan la Iasi macar asa un pic..si Mirela sunt sigura ca si ea va veni atunci:) Pana atunci va oraganizati voi totul.TRe sa stabilim dinainte o zi ca sa planuim totul.cu zgaltauitul aasa stiam si eu..dar mai relevant este sa punem in capul unei papusi o moneda si sa o zgaltaim...asa se inatmpla si in capul bebeluslui..am vazut la discovery un reportaj despre asta.
Noi am inceput diversificarea altfel.azi suntem la a 3 zi de piure de morcov,vineri introducem patrunjelu.
Ioana nu ii baga lingurita in gura toata.punei putin si lasa-l pe el sa isi ia cat trebuie cu limbutza.noi suntem invatati cu lingurita de la med de colici.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

neata!!
am uitat sa felicit micii crestini: Elly (am vazut pozele, sunt superbeee), Deea si Jose.

Si eu am fost duminica la botez la nepotica mea (ca a nascut sora mea fetita), eu i-am fost moasa (asa cu numele, ca ei sunt reformati si la ei nu e cu moase), a plans pitica de nu mai stiam ce sa-i fac, spre deosebire se pitica mea, ce a fost f cumintica la botezul ei.Toata lumea a laudat-o atunci.

Virgi, urata treaba cu Ioana, speram sa se termine odata...
Mirela...esti o scumpa..bravo tie ca te poti plimba prin tara..mereu mi-am dorit asta, iar acum chiar ca nu mai pot sa o fac..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

aa si vb de diversificare...(trebuie sa scriu mai multe mesaje, ca poate le pierd si nu am timp sa o iau de la capat)..noi bem laptic cu cereale...eu i le fac mai mult lichide si le dau cu bibe...

cat a fost bolnaviora a papat mucilagiu de orez si banana cu lingurita, are una mica de silicon, insa acum ii dau cu bibe (nestle burtica sanatoasa) si ii plac!! abia am inceput cu ele si vad ca nu face nazuri, doar ii fac cu laptic de la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Neata!

Vad ca deja ati servit cafeaua, asa ca pun si eu o floricica langa ea ca sa va infrumusetez ziua.

Am reusit sa citesc un pic din urma, si am retinut cateva aspecte:

- si Mihnea daca il tin de manute se ridica in fund si ar sta asa ca-i place tare mult, dar, cum spuneati si voi, e inca prematur pt asta.
Tot asa stiu si eu, dupa 5 luni pot sta in sezut sprijiniti de perne.
Pana atunci, mai facem scurte exercitii de genul asta.

- imi pare tare rau pt bebelusii carora le curg ochii, vad ca avem cateva cazuri. Eu subscriu la ce a zis Anitta, masajul este ff eficient dc e efectuat corespunzator.
Sper sa rezolvati cumva problemuta asta, de preferat fara operatie. Am citit ca operatia nu ar da un randament 100%, si de multe ori canalele lacrimare se infunda la loc. :(

- despre diversificare. Eu am vorbit cu pediatrul despre o schema asemanatoare cu cea de pe diversificare.ro. Intai legumele, apoi fructele, iaurtelul, carnita, etc.
Nu stiu ce sa fac cu cerealele, ca i-as baga la masa de seara.
O sa vb cu pediatrul pt ca oricum vreau sa-l vada sapt viitoare pe pui. Iar mananca in ultimul hal, si mai nou a inceput sa verse cam mult. Laptic branzit, la o ora-doua dupa masa.
Intr-adevar Virgi, puiul arata bine, dar, cum ai zis si tu, asta numai pt ca eu fac eforturi uriase ca sa manance tot la fiecare masa. Si nu reusesc intotdeauna.
Sincer, de multe ori, ma enervez foarte tare cand aud in jurul meu "ca exagerez, ca nu are copilul nimic...doar, uite, ce bine a luat in greutate!" Pai a luat pt ca ma'sa nu l-a lasat de capul lui sa manance doar 30ml cum ar vrea el la o masa.

- Deea felicitari pt crestinarea puiului! Ai fost foarte frumos aranjata!
Asteptam cat mai multe pozici!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Onutza ma abonez si eu la dozatorul de cafea.
Eu sunt suparata si obosita ca bebsteric tot cu febra dupa vaccinuri este. Nu ii scade cu paracetamol deloc, numai cu nurofen.
Felicitari Josefine pt botezul domnisoarei!
Fetelor cand mai gasiti timp sa le preparati si papica?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Vad ca si la unele dintre voi nu se gaseste vaccinul de 4 luni.
Nici la noi!
Numai la Onutza e! Ce ma nierveaza!

O sa-l comandam si noi, dar vad ca se gaseste si greu! Asta ar mai lipsi!

Roxana foarte dulce a fost puiul Robert la botez! Felicitari pentru intrarea in randul crestinilor! Sa aiba o viata frumoasa si fructuoasa!

Virgi imi pare rau ca printesa inca trece prin momente grele. Biata de ea, au lovit-o toate.
Doamne, sper ca incet incet sa o lase toate, ca destul a patimit micuta.
Tu cum te mai simti? Mai rezisti?

Elena felicitari pt bilantul de 3 luni. E un grasunel puiul tau! Sa o tineti tot asa!
Sper sa rezolvi problemele cu lactatia.

Andreea spuneam mai devreme ca puiul mananca din ce in ce mai prost. M-am saturat sa ma tot plang
Acum ca a trecut botezul o sa mergem si la dr, intre timp sa vedem cum merge si diversificarea. Sper sa rezolvam problema asta o data ca deja nu mai am forta sa ma lupt cu el la fiecare masa.
Are 7 kg acum, la 4 luni si 3 sapt.
La 4 luni a avut 6,7 kg, deci nu prea a luat in greutate.

Irina noi avem biberoane si din sticla si de plastic fara BPA. Tetinele sunt toate din silicon, am citit ca e mai indicat decat latex-ul.

Cryssa, Alina mersi pt complimente!
Sincer, n-am facut nimic sa dau burtica jos, s-a dus singura.
Eu am mai spus, asa e metabolismul meu, niciodata nu am fost dolofana, nici macar in sarcina ca am luat doar 9 kg, si numai puiul a avut 3,100g.
Eu chiar as fi vrut sa mai pastrez cateva kg din sarcina, dar n-au vrut sa mai stea afurisitele.

Josefine felicitari pt crestinarea printesei! Sa fie intr-un ceas bun!

offf, Elena, tot mai are febra?
Incearca si cu sosetele inmuiate in apa cu otet si comprese pe frunte si piept, uneori leacurile babesti sunt mai bune.
Cat a mai facut azi?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Elly astazi are 37,8 si am zis ca nu-i mai dau nimic daca nu sare de 38 sa-si faca imunitate. Aseara i-am pus sosetele cu apa si otet si i-a mai scazut un pic, dar inainte de culcare i-am dat preventiv nurofen. Comprese ii pun doar pe manute si picioruse , pe piept si cap mi-e frica sa nu raceasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Cu lapticul stau bine acum, nu stiu de la ce s-a marit secretia, dar cred ca doza mare de paracetamol - 1000 mg m-a ajutat. Dar si bebe suge bine acum, asa a facut si data trecuta dupa vaccin, probabil ca e mai linistit.
Am intrebat si eu doctorita despre diversificare si mi-a spus ca atat timp cat el e pe LM exclusiv si inca mai are colici nu e indicat sa incepem diversificarea inainte de 5 luni, deci mai am de tzatzit vreo 2 luni intens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Elly astazi are 37,8 si am zis ca nu-i mai dau nimic daca nu sare de 38 sa-si faca imunitate. Aseara i-am pus sosetele cu apa si otet si i-a mai scazut un pic, dar inainte de culcare i-am dat preventiv nurofen. Comprese ii pun doar pe manute si picioruse , pe piept si cap mi-e frica sa nu raceasca.

Elena, mamica fericita si implinita de BebstERIC 8 Iunie 2012


E foarte bine, Elena! Lasa sa lupte si organismul ca sa capete forta.
Eu acum la urmatorul vaccin sunt hotarata sa nu-i mai dau paracetamol preventiv. Doar dc face febra peste 38, atunci ii dau.
Sper sa va reveniti.
Pupicei!

Fetelor, sunt super happy ca vineri o sa-mi ajunga meitai-ul pe care l-am comandat. E frumooooooooooooos!
Sper sa-i placa si puiului si sa cutreieram mult impreuna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna!
Revenim si noi dupa o lunga absentaaaaaaaaaaaaaaaproape 2 luni de vacanta in Romania
Am intrat sa va salut si sa va spun ca mi-ati lipsitin tara nu am avut internet si nu am reusit sa citesc.
Mai pe aici prin casa cate ceva de aranjat api revin cu detalii despre vacanta,despre Matteo,despre botez
Va pupam

Mergi la inceput