Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Semnam si noi prezent, am avut botezul sambata si ne-am intors obositi si bolnavi (eu si sotul).
wow, deja ati inceput diversificarea? ce repede trece timpul. revin, plec la munca:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Hai,buna seara!
AEVER,daca mai ai cafea ,eu vreau si la ora asta una...ca daca se supara iar bebe pe noi,la noapte din nou mergem la disco.Deci putem adapta versurile celebrei melodii de peste vara...„.eu toamna nu doooorm”.
ANITTO,da ce program sexy ai si tu...si eu i-as articula cate un sut cainelui...nu-l suport ca umbla prin casa si i se aud asa urat unghiile pe parchet,exact cand doarme puiul mic.De Ioana nu mai zic nik,imi testeaza limitele pur si simplu.Un copil super bun si superinteligent se poarta ca un retardat,n-o inteleg deloc.Imi vine s-o strang de gat si sa-i plang de mila in acelasi timp.N-am mai incercat asa sentimente contradictorii
Sper sa va reveniti repede cu programul nocturn.
ELENA,ce s-o doara pe Ioana la masa????Splina?Dupa 2 linguri de mancare?.In vis doar s-o vad ca se taraie cu burta plina dupa o masa copioasa.De frica rupturii de splina i-am intrerupt orice activitate sportiva sustinuta.Ne limitam la plimbari usoare,ca daca ar fi dupa ea ar sta toata ziua in fata calculatorului...Problema e ca stagnam cu scolioza,in loc sa incepem usor s-o corecta.Dar o sa-i iau un ham de memorie,macar sa-i corectez postura..
ALINA-GABI,,a comandat drita pediatra vaccinul,habar n-am unde,cam in 5 zile a venit.Joi va spun si cat costa.
JOSE,sa va bucurati de micuta crestina!Si voi sa va faceti repede bine!
Fug ca scartaie puiu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

draga Deni, voi fi in vs de maine, pana pe 31.

din cate stiu eu nu mai avem vreo mamica in odisee din vs, doar pe onutza care a copilarit acolo si acum sta la is. doar daca printre picaturi, in programul de repetitii al biancai, ne repede sotul tau la is sa ne intalnim cu onutza si shosho, evident sa poata si ele.
doar ca e o schema cam complicata insa nu imposibila
daca nu as fi avut masina pe butuci mergeam eu, dar cine stie cand oi vedea-o iar functionala

si ne vedem in vs

virgi si multa sanatate ioanei, ar fi timpul sa se puna pe picioare ca aveti de acum o luna de cand va chinuiti. doamne ajuta!

anitta, vad ca ai un program de criza si tu, iar M. pare sa fie tafnos si sa nu va mai intelegeti, dar poate dupa ce incepe scoala si isi umple timpul cu lectii, colegii si prietenii sai, o sa se mai regleze situatia. la fel sper sa fie si la virgi cu ioana.

citind aici despre diversele probleme cu bebelinii, mi-am amintit de o recomandare primita de la un medic neurolog de la sp elias. se intampla acum 2-3 ani in urma. nu mai amintesc imprejurarile ca nu intereseaza, dar pe atunci avea nepotul in jur de 2 ani. recomandarea ei era ca sa evitam acel joc aparent inofensiv pe care l-am vazut de atatea ori la atatia oameni practicandu-l. si anume - aruncarea in sus, in aer si prinderea lui. mi-a spus ca aceasta aruncare in sus poate afecta nu stiu ce la nivelul scoartei cerebrale care e f fragil la aceste varste si poate crea niste rupturi, aparent nesemnficative dar care in timp pot duce la diverse afectiuni.
a facut o paralela si cu problema medicala a fratelui meu, fiindu-i pacinet cu multi ani in urma.

nu vreau sa sperii, vreau doar sa fiu utila, si sa va impartasesc din recomandarile unei drite care acum e la pensie, dar a fost sef de sectie la elias.

despre mine, ce sa spun, tot dereglata sunt si azi am sunat la cabinet sa ma programez pentru 19, cand sigur nu voi mai fi la ciclu, pentru ca sunt de pe 3 si undeva pe sambata cred ca se opreste. initial au spus ca e ok, dupa care m-au sunat ca nu ajunge medicul si sa vin maine, dar i-am spus ca nu am cum. a ramas pt 26, dar atunci s-ar putea sa fiu pe muchie, sa imi vina iar... ufff, ca nu mai stiu cum sa il calculez acum si nu mai imi iese nici calendarul, ca nu stiu care zi sa o claculez ca fiind prima sa aflu cand e perioada fertila. anul trecut asa mi-a iesit pasenta. in ziua de maxim fertil. alte metode am mai citit dar mi se par prea dificile! acum om vedea...

toate mamicutele dragutele, si bebeii dolofanei si mofturosi.





Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Mirela cati kilometri sunt pana la Iasi? Nici acolo nu am fost niciodata si sunt cam stresata de lungul drum pana la Vaslui cu bebe...Oricum pana atunci mai este.Vreo sugestie pentru cazare ai? De abia astept sa ne vedem!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

parca 70 km, cam 1 ora si 15-20 min

la cazare stie claudiu o pensiune la 10 min de centrul vs, unde a mai recomandat si la alti concurenti cu alte ocazii

nu stiu daca e pe net "la tosca" parca ii spune

dacca vrei il intreb

si eu abia astept sa ne revedem

Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

MIRELLUSH,.Multumim ca de obicei pt gandurile si sfaturile bune!Cu Ioana ma chinui de pe 21 iulie,cand ne-am internat cu asa zisa colecistita(cand probabil a luat si stafilococul auriu,cand....)Deci ne distram de mai bine de o luna.
Cu aruncatul sau zgaltailtul copilului,asa e ...si chiar asa se si numeste:sindromul copilului zgaltait.Dat fiind spatiul existent intre creier, la varsta aceasta ,si cutia craniana orice soc mai puternic(indiferent de intentie:joaca,atragerea atentiei sau mai rau in unele cazuri bruscarea voita a copilului sau accidentarea)va duce la izbirea continutului cranian de peretii acestuia cu consecintele de rigoare(imediate sau tardive).Nu le insir ca mi se face rau.
Sa va zic si de Lucas si de diversificarea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Dupa ce in decurs de mai multe zile a tot gustat suc de mar,suc de morcov,supa de legume,suc de portocale,ieri a servit domnisorul pure de mar cu para(de data asta la borcanel,de la Nestle,care se poate da de la 4 luni.Cat a putut fi de comic,ne-am prapadit de ras ce fel ii face mestecareatza.A papat mai bine de juma de borcanel de 125 de grame.Pe maine i-am pregatit din seara asta supica de legume.Dar nu o sa i-o mai dau strecurata ci o sa ingros zeama adaugand un morcov si o bucata de telina in blender.Si cred ca o sa pun 2-3 picaturi de ulei de masline extravirgin.Evident fara sare.
Am observat ca in zilele in care papa si altceva decat lapte se partzaie..
ELLY,succes maxim in diversificare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor si eu am asa mari emotii cu diversificarea. Eu sunt o fire tare organizata si eu daca nu stiu clar cat cum si in ce fel sa i dau ma panichez groaznic:))) Desi va spun pidiatra mi a notat ca la prosti si apoi mi a spus sa mai ajustez in functie de cum simt:)))) Daaaaa o sa fac un mare fiasco:)))

Astazi sa va spun ce am facut ca mi a stat inima in loc. Am zis sa incerc sa i dau lactuloza cu lingurita sa vedem daca vrea puiul ca asa cu seringa e in stare sa manance orice si apoi deschide guritza ca mai vrea:)))). Bun, zis si facut. Am pus lactuloza in lingurita l am chemat pe sot sa l tina putin in sezut si hai sa i dau. Nu va spun ca dupa prima inghititura a luat si ff mult aer si s a inecat atat de tare ca nu i mai trecea tusea...Vai ce sperietura ca nu stiam ce sa i mai fac. Nu i trecea nici batut pe spate vertical, nici pus pe burtica . nimic...

Bun, in 10 min am zis sa incerc iar. L am asprijinit de niste perne (intre timp m am certat cu sotul ca nu fce nimic bine nici macar sa l tina:))))) si i am dat iar, 2 lingutite le a luat cum trebuie se lingea pe botic si mai vroia, insa iar s a inecat tare. Nu inteleg de ce, ca ii dadeam putin, insa eu cred ca dragul de el nici nu prea stie cum sa inghita din lingurita.

In fine am zis ca incerc si maine , poate pana luni prind si eu schema:)))))

Elena, parca mai intrebat daca elimina mai bine gazele de la lactuloza, asta nu mi dau seama ca in continuare plange de burtica , insa face caca zilnic, ceea ce e o adevarat reusita. Plus ca nu mai plange asa mult si des de durere.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Elly, Deea, Josefine felicitari pt micii crestini, sa cresca mare si frumosi alaturi de voi

Ah , diversificarea o incep cu supa de legume, adica morcov, pastarnac, rad patrunjel si dovlecel, toate date prin blender. In prima zi 20 ml, a doua zi 40 si tot asa pana pe la 150-160 cad inlocuim complet o masa.
Dupa cu suc de morcov, 10-20-30 si tot asa, iar la 80 adaugam si mar 10-20-30 si la 150-160 o lingurita de cereale de orez, iar pe la 6-7 luni depinde cum se simte pitivul tranfosrmam sucul in piure cu pulpita cu tot. Doamne ca teoria pare asa simpla:)))))

Pai mai Miha, sa fie cu noroc acesta zi de 17:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

multumesc virgi de explicatii

m-ai facut curioasa si am citit mai multe pe internet

intr-adevar, consecintele sunt grave si e bine ca am inteles si eu acum acest lucru, pentru ca drita imi spusese in termeni prea medicali si prea succint, incat nu intelesesem prea multe atunci



Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput