Felicitari Dana! Haide Ramo! Hai Stelutz!(30)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ora 11:20: o conving pe asistenta sa se uitevsi la mine (Da, Doamne sa am 4 sa-mi faca peridurala!). Mergem in sala de alaturi sa ma vada dra, abia merg si de durere, si de rau dupa datcla boboci, pe masa deja imi tremura genunchii de mai pot sa-i controlez, baga dra mana si .... Minune: aaa, pai are 4-5, e de peridurala! Parca visam, asa frumoase mi se pareau cuvintele alea! Dar stai putin (dra), cu mana in mine si apasandu-ma pe burta, ca are .... si aici e un cuvant de care nu-mi mai aduc nimic aminte, decat ca incepe cu b. O intreb de vreo 3 ori ce are ca nu pricep. Ea: b... O intreb si pe asiatenta: ea imi arata spre cap si zice: b... Eu, tuta! Nu intelegeam nimic. Cer mai multe explicatii, si cam asta imi sduc aminte: ceva cu pielea capului, ca nu stiu cum in ce pozitie nefireasca si-a sucit capul si daca nasc asa, e presiune f mare pt capul bebeului cand va trece prin oasele bazinului, si parca am inteles ca ar iesi cu capul oval din cauza asta. Tremur si mai tare si ma gandesc la temerile mele (daca se intampla ceva la nastere cu bebe!).

Il cheama si pe directorul lor, sefu, sa vina sa vada! Ma consulta si asta printre genunchii mei tremuranzi si concluzioneaza: da, e b...! Si apoi vb mai incet si parca spune ceva drei de trebuie taiata!

Dra: gata, intram in cezariana imediat!

M-a luat o frica, nu de cezariana, ca stiam ca n-o sa mai simt nimic, ci de ce naiba o fi b-ul ala, daca bebe o sa fie ok, cred ca va puteti inchipui si voi panica aia cand se uita cu subinteles unul la altul, vorbesc incet si mie imi zic doar sa aud: gata, cezariana de urgenta!

In 10 minute eram deja pe masa. O asistenta ma tinea deja cu capul pe umarul ei nemiscata, anestezista ma pipaia pe spate. Nu m-a durut deloc injectia. O piscatura mica, parca mai degraba am simtit cand a scos acul. Deci, super easy!

Ma intind, baga sonda (ma gandesc, ce bine ca am anestezie!), pun cearceafuri peste mine, imi zice ca n-o sa simt nimic, doar ca ma trag ei si imping si parca simt mana drei de-a lungul abdomenului (mi-am inchipuit ca atunci ma taie). Incep sa ma simt trasa pe acolo si parca imi si inchipuiam cum sunt deschisa si ei trag sa deschida mai mult, naspa rau senzatia! Le zic ca parca simt ceva durere pe stanga (nu era naspa, dar sincer subconstientul te omoara cand realizezi ce fac aia pe-acolo) si ma trezesc cu o masca pe fata din care imi zice sa trag adanc. Si iata ca dorinta mea dintotdeauna se implineste (nastetea ideala: "sa-mi dea una in cap si sa ma trezeasca atunci cand e totul gata")

Mami de Maya (06.09.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Incep sa aud ca prin vis voci in jurul meu. Eu ametita: e bine? Da, e bine. Capul de bine? D-ra razand: da, e bine, apoi pt ceilalti: i-am zis ca are b...si d-asta tot intreaba de cap (probabil oi mai fi intrebat, nu stiu).
Imi zice ca are 3100 g, ma pune sa repet, sa vada cat de constienta sunt. Repet. Mai repet si intrebarea daca e bine, ca sa vad si eu cat de constienta sunt si ca nu visez cand imi spune ca e bine. Imi vine sa vomit (vechea mea poveste!), ma intreaba daca am probleme cu fierea, eu: nu. Mai vomit, ei iar ma intreaba. Se pare ca voma era cam albastra. Se amuza cand elucidam misterul: mancasem seara 2 felii de pizza cu blue cheese.

Ma muta cu cearceaful pe alt pat, o asistenta se vaita de cat de grea sunt, eu ii zic sa nu ma scape pe jos. M-aduc in salon, iar mutat in pat, iar aoleu spatele meu (asistenta). Si gata!

Vine sotul, cu lacrimi in ochi, ce-o fi fost si pe el saracu pe la usa singur (il anuntasem ca ma baga in cezariana ca e ceva cu capul sucit aiurea).L-am trimis sa o vada repede pe Maya, sa se asigure ca e ok. Se duce si-mi zice fericit: s-o vezi ce da din maini si din picioare, ce par are, plange si-si duce amandoua mainile la gura!

Revin dupa ce incarc telefonul, ca l-am stors.

Buna dimineata fetelor! Haideti la o cafeluta slaba, un laptic cu painica prajita cu unt si miere (eu n-am mai mancat nimic de 33 de ore), un ceiut sau un laptic de bebei.
Va pup pe toate si va multumesc pt mesaje, incurajari si ca v-ati gandit la mine!

Mami de Maya (06.09.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna dimineata!
Sunt tare matinala si asa as mai fi dormittttttttttt......
Am sunat la dr si mi-a zis sa vin la 10:30 la spital la consult,incep si eu acusica sa ma pregatesc.Putin epilat,machiat si apoi fug.

Gaitica,eu de cand am ramas insarcinata ma tot ingras.Mie nu mi-a fost rau deloc si asta s-a vazut pe cantar.
Olivia,ce frumos povestesti tu.Ma gandesc cu groaza cand stiu ce ma asteapta !Ma bucur ca ai laptic si daca ai incredere in tine o sa ai in continuare.

Sa aveti o zi frumoasa dragele mele !!!

ANDREEA 38+ cu Andrei
http://lbdf.lilypie.com/poBpp3.png

UM 15.12.2011-DPN: intre 14 si 20.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Am uitat sa-ti spun Olivia...sora mea tot pe 6 septembrie e nascuta ! si sotul ei...

ANDREEA 38+ cu Andrei
http://lbdf.lilypie.com/poBpp3.png

UM 15.12.2011-DPN: intre 14 si 20.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna dimineata fete dragi, va invit la laptic cu paine prajita, unt si miere (Olivia special pentru tine o felie maaaare)

Ce mai faceti motatelor? Cum ati dormit? Mie imi face atat de bine racoarea incat dorm ca un purcelus neintors

Olivette, ce m-am amuzat cu povestea ta Ma bucur tare mult ca a decurs in regula totul si ca atat tu cat si Maya sunteti cat se poate de bine! Si mai ai si laptica pe deasupra

Andreea subscriu la nr kilogramelor aratate de cantar Dar lasa ca odata cu bebeii in brate incepem programul de "reabilitare" nu? Banuiesc ca si voi v-ati gandit, sau numai eu sunt nebuna de ma gandesc deja la scari urcate, sarit coarda si alte cele? Ca de mancare, nu ma las, sanatos si in proportii optime pt LM pt pingu mic



36+ cu
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Kytana,eu sper din tot sufletul sa pot alapta,iar daca o sa fie asa nu o sa ma prea gandesc la slabit.Insa am auzit multe persoane care in timpul alaptarii au slabit bine...

Oricum o sa renunt la dulciuri pe acea perioada si sper sa nu ma mai ingras macar.Acum nu pot renunta si gata

ANDREEA 38+ cu Andrei
http://lbdf.lilypie.com/poBpp3.png

UM 15.12.2011-DPN: intre 14 si 20.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Neata burtici si mamici

M-am trezit cu durere de masea iar

Oliviama bucur ca ai laptic.ce mi-a placut cum ti-ai povestit peripetiile,faza cu "b" ma distrat de numa

Si eu o sa fac cezariana si vreau anestezie locala.
Azi facem restul de cumparaturi pt bagaj si pt prichindel(saltea,cearsafuri si cateva hainute),spalam si calcam hainutele si facem bagajul
Abia astept sa fie gata bagajul ca de fiecare data cand am vreo intepatura suspecta,primul lucru care-mi vine-n minte e ca ma apuca nascutul si nu-s spalate hainutele

Merg sa pap ceva.
pe toata lumea
Sa avem o zii faina si usoara




Paulafericita 36+ cu Roland

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

neatza gagici !

nu stiu prin ce minune ( se vede ca eram obosita ) , am reusit sa adorm dupa miezul noptii si am dormit neintoarsa pana la 5 ,30 ... ce realizare !!!

poate am mai fi dormit , dar m-am trzit cu o foooaaame ! asa ca pe la 6 gateam deja o omleta cu smantana ! si daca tot mi-am facut mie , m-am gandit si la dragu' de sot care nu a mai pupat un pachet facut de acasa de vreo cateva luni . asa ca astazi de dimineatza am fost "harnicutze" !

mi s-a parut ca am simtit o contractie - adica o mica durere cat toata burta ( cel putin asa mi-au fost descrise ) ; nu a fost f durereroasa ; inca nu am mai avut pana acum si nu stiu daca asa trebuie sa fie ; voi le-ati tot descris da eu nu cred ca ma prind cum sunt cu adevarat pana nu le "incerc" !dar sigur ce mi s-a parut a fi contractie e doar pregatirea terenului ... deci nu ma astept la nimic grandios pana cel putin luni cand am vizita la medicul meu ...

olivette asa de mult mi-a placut cum ai povestit totul !!! cand m-am trezit ( aveam compu deschis axact langa pat ) am si inceput sa citesc ... si cred ca si asta mi-a indus starea de foame !
asa de tare visez la momentul nasterii ca nu mai stiu daca sa fiu nerabdatoare sau doar cu un pic de teama a ce va fi .
imi beau cafeluta si revin !

38 + Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

fetele voi mai stiti ceva de anidiaz ? nu a mai intrat de ceva vreme ... sper sa fie bine amandoi si sa nu fi intrat doar din lipsa de timp ...


38 + Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Buna dimineata, fetelor!

Olivia, deci pana la urma ti-a facut anestezie totala? Dar ce anestezie ti-a facut prima data de simteai cum te trag pe acolo? Rahie? Ma bucur ca Maya e bine, si tu la fel, si sper ca astazi sa-ti dea si papica :). Dupa cat timp te-ai ridicat din pat? Foarte emotionanta povestea nasterii Mayei. S-o salvezi cand ajungi acasa ca sa i-o citesti si eu cand va fi mai maricica :P (o sa ti-o amintesti si atunci, dar astea sunt detalii la cald).

Felicitari si tie, Mariana, pentru bebe sanatos ce-a venit pe lume. Sa va aduca numai bucurii! Si te-asteptam si pe tine cu povestea nasterii!

Eu pana acuma (sunt in saptamana 35, adica 34+) am luat 11-12 kg, depinde de momentul in care ma cantaresc, deocamdata sunt multumita si sper sa nu mai iau multe tare. In afara burticii, mi se pare c-am pus kg doar la picioare si solduri. Kytana, eu nu ma gandesc la saritul corzii si urcatul scarilor, eu astept sa alerg dupa princhidel si astfel sa slabesc :P. Eh, stiu, asta va fi abia cam peste un an minim, dar eu deja visez la momentele astea. Taica-su a zis ca iarna asta il iarta, dar la anu` il pune deja la taiat lemne :)) (noi avem centrala pe lemne).

Va pup cu drag, fetelor, si astept cu nerabdare sa vedem cine e urmatoarea.

Mergi la inceput