Felicitari Dana! Haide Ramo! Hai Stelutz!(30)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Da Mirabela,sper sa revin si eu la forma initiala.Vreau sa-ti spun ca de la marimea 37-38 la papuci , acum port 40 si daca talpa e foarte ingusta chiar 41 ...

ANDREEA 38+ cu Andrei
http://lbdf.lilypie.com/poBpp3.png

UM 15.12.2011-DPN: intre 14 si 20.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Oho, ce vesti bune si neasteptate! Bine, de Mariana presupuneam ca a nascut, felicitari si speram ca toate sunt bune si cu mama si cu puiul! Dar cu Olivette, iata ca Maya a avut o intrare in scena de neuitat pentru mama! Felicitari, draga noastra, asteptam detalii de la tine cat de curand si ne bucuram ca esti bine! Sa iti traiasca printesa si sa va aduca numai bucurii!

Ma speriati, mai fetelor, cu vestile astea neasteptate. La prima sarcina nu ma temeam ca nasc, acum, la fiecare durere in vagin ma gandesc ce ma fac daca nasc acu'? Sper sa mai stea puiutul in burtica, e prea devreme! Mi-am luat trimitere de la medicul de familie pentru o ultima tura de analize de sange, cand ma duc la medicul nou, sa ii pot arata in ce stare sunt si totodata sa vad si eu daca sunt in parametri sau nu, ca nu am luat deloc vitamine, am alaptat mereu, asa ca nu ma joc cu asta. Doar ultima luna am luat Captafer, prescris de medic sa fixeze mai bine fierul, sa il absoarba organismul mai eficient. In rest, analizele de pana acum au iesit bine si sper sa fie asa si pe viitor. Trimitere pentru nastere inca nu am luat, zic ca e prea devreme, pe de o parte si inca nu m-am hotarat asupra spitalului, parca sunt o oaie beata! In seara asta ma intalnesc cu fetele de la odiseea Iuliei, sa vad poate ma inspira vreuna cu medicul ei si ma duc la sigur.

Ramona, scrie-ne cand si cat poti. 2 randuri sunt suficiente, vrem sa stim daca agitam motatele sau inca le lasam la odihna?

Stella, te-au luat emotiile? Fii optimista, mai e putin si o sa fie bine de tot. Nu stiu de ce simt ca tu vei naste natural si foarte repede si usor! Doamne ajuta sa am dreptate!

Pupici, fetelor! Ma duc la trebsoare!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

34 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

va pe toate.
Felicitari noilor mamici si noilor bobocei. Au inceput sa apara boboceii ca ciupercile dupa ploaie. Si ce grabiti sunt!
Adaptare cat mai usoara la noua viata. Imi pare tare rau pentru cele ce va luptati deja cu colicii. La Dari colicii au inceput la o luna si jumatate si au durat cam doua luni. S-au manifestat prin plans sfasietor in fiecare zi de la ora 18 la ora 20 (ceas era, nu altceva). Deci nu pot spune ca am avut nopti nedormite din cauza lor dar tot a fost groaznic. Aaa si au inceput cand deja nu mai primea deloc LM, ci doar LP deci nu stiu cata influenta are ce mananca mama.
va ic

Adriana, mamica unei minuni - Daria Maria - 2 aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaitica78 spune:

Buna mamici si burtici,
Iar lipsesc un pic iar umpleti pagini intregi :) si multumesc pentru raspunsuri si sugestii pentru salteluta. Ma bucur tare mult ca nu m-ati uitat :)

Inainte de toate felicitari pentru proaspetele mamici: Simonix, Adriana, Mariana, Olivia

Lalu85 ai fost tare curajoasa, eu nu stiu ce voi face. Mai ales ca eu vreau sa nu se intervina cu nimic, fara oxitocina, fara epidurala, fara epiziotomie. Vreau si sper sa fie cat mai natural - sper sa si reusesc. Vad ca tu ai nascut la Polizu, poti sa-mi spui cam care sunt "contributiile"? De fapt am vazut ca ai scris ceva in urma, poti sa-mi spui, per total la cat s-au ridicat cheltuilile? la asistente, anestezist, moase, neonatolog, medic... Si eu vreau sa merg tot la Polizu desi inca sunt in dubii daca sa merg la spital sau ma mai gandesc sa merg la Brasov, la clinica Eva. AM cunstinte care au fost acolo si au fost foarte multumite, doar ca am o problema ca eu vreau sa nasc natural si nu stiu cum sa fac daca ma apuca durerile in Bucuresti, pana ajung la Brasov... sau sa ma duc sa mai stau in Brasov, nici nu stiu... Eu am facut un calcul estimat al cheltuielilor si la spital as ajunge la 4000 de lei, iar la Beasov e 3000 de lei si e si clinica privata si scap si de impartitul atentiilor..

Mirabelac ma bucur tare mult ca sunteti bine si ca ati trecut cu brio acest examen :) te-am adaugat si pe FB, sper ca nu deranjez :)

Roxana11 bine ai venit. Eu zic sa nu te iei dupa ce a zis dr aia. Mai bine ca bebe a crescut, la mine a ramas un pic in urma, iar in ce priveste greutatea ta depinde si cat de inalta esti si depinde si de greutatea dinaintea de sarcina. Eu citisem ca in conditii normale, poti lua pana la 16 kg.

Norma36
si eu am probleme cu somnul, am vreo cateva ori in care mai multi nu dorm decat dorm, dupa care vreo cateva ore in care stau de veghe si apoi dimineata dupa 6 prind si eu vreo 2-3 ore de somn mai zdravan. Foarte ciudat, mai ales ca inainte de sarcina daca nu-mi faceam somnul nu te intelegeai cu mine :)) Pe mine ma mai dispera si durerile de spate, sunt momente in care raman efectiv intepenita si nu mai pot face nici o miscare. Oricum, eu pot sa zic ca am experimentat o gramada de simptome in aceasta sarcina. Acum ma mai lupt si cu arsuri...

Nu_mai_stiu eu am trecut la marimea 40 de la marimea 38, sunt umflata toata, arat ca un balon. Eu in roma perioada a sarcinii am slabit 6 kg, ajunsesem la 60, acum am ajuns la 80 :((( sper sa dau jos cat mai repede ca vine iarna si nu vreau sa cumpar haine de iarna marimea 50 :D

Va pup si va doresc o seara linistita! Vedem maine cine ne mai face surprize :)

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetelor

Felicitari Olivette!!!!!Felicitari si Marianei!!! Sa fiti sanatoase, sa va recuperati repede si bebelusii sa fie mancaciosi si ne-coliciosi.

Eu am fost la dr sa-mi dea o reteta pt inca o tura de ovule pt streptococul ce nu mai vrea sa ma paraseasca si a zis ca ne vedem peste 10 zile.
Acum stau si citesc la voi cam cand ati hotarat sa mergeti la spital. La mine, la prima nastere, m-am dus exact in ziua cand se implinea termenul si dr mi-a provocat nasterea. De data asta m-am hotarat sa ma duc la o clinica privata (tot din cauza silei fata de spaga si fata de fetele si comportamentul asistentelor si infirmierelor) si problema e ca daca ma duc mai devreme si nu nasc, platesc in plus, ca sunt incluse numai 2 nopti in pachet. Eu ziceam ca daca ti s-a rupt apa, gata, imediat fugi la spital ca nasti, dar vad ca nu-i chiar asa. De dop nici nu mai zic, nici n-am vazut cum arata la prima sarcina. Asa, dureri de spate, am si eu de vreo 2 zile si tare mi-e frica Deci cand se merge la spital? Va rog lamuriti-ma si pe mine si iertati-ma daca s-a mai discutat de n ori.

37+ Ilinca Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Anaomaria, la a doua sarcina (din cate am citit, momentan sunt la prima ) trebuie sa pleci la spital imediat daca ti s-au fisurat membranele sau cand contractiile sunt la 10 minute pret de 1h, pentru ca lucrurile evolueaza mai repede la a doua sarcina.

Daca iti cade dopul, nu e bai, poti naste imediat in urmatoarele ore sau in max 2 saptamani.

Sper ca te-am lamurit cat de cat

Fete dragi eu fug la nani, va pup pe toate si sper ca sunteti bine! La mine tocmai a inceput repriza de box de seara, editie speciala cu pingu mic Mor de somn, abia astept sa ma infofolesc.

Pot sa ma plang si eu cu ceva? Ma deprim taare rau cand ma uit in oglinda. Cred ca nu mai imi vine nicio pereche de pantaloni Aveam niste picioare asa subtiri si ioc de celulita, acum parca am 2 pulpe de porculete in loc de picioare. Nu dati cu pietre, stiu ca e bine pt bebe sa luam kile in plus dar va zic si eu ce simt



36+ cu
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Salutare!
V-am gasit si de pe telefon, asa ca la noapte daca nu dorm intru sa va tin companie la insomniace.
Ma bucur ca a intrat si Olivette sa ne zica ca e totul ok, eu astept si povestea cezarienei.
La mine nu e curent, ba mai mult nici apa ca s-a spart o conducta si au oprit-o vecinii si eu ma rog sa nu nasc ib noaptea asta, xa nu pot merge la spital nesopalata.
Nu am nici un semn, asa ca nu e cazul de majorete. Mai ales acum pe bezna asta. Pfffoai, ce greu scriu de pe telefon...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Fetelor, ma bag la nani, ca daca mai fac inca o noapte alba, maine o sa fiu capie! Faza naspa e ca nu mi-e somn!
Va povestesc cu alta ocazie prima zi de spital.

Sunt super happy ca am laptic si i-am dat de 2 ori sa suga azi :)

Mami de Maya (06.09.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Gata si somnul! Nu mai pot sa dorm!

Revenim la poveste. Deci plecam noi ca desteptii pe la 8:30 cand e balamuc in Bucuresti. Si ne ia o ora sa ajungem la spital. Sotul agitat ca toate cele. Pe cat eram eu de calma, pe atat el de agitat. Inca de acasa eu ii facusem biletele cu ce mai are de cumparat, cati bani mai sunt pe fiecare card... si m-apuc sa-i si zic. Nu procesa nimic! De cand s-a trezit l-am luat usor: du-te intai sa mananci, ca n-o da mai ai timp azi, apoi te duci la x banca sa scoti y suma, apoi la farmacia tei sa iei trusa de peridurala, apoi la medicul de familie care e vis-a-vis de noi sa-i ceri trimitere. Se pierduse, nu mai stia ce sa faca. De ajunsesem asa: du-te la banca, scoate y bani. Dupa ce termini, ma suni si-ti spun ce sa faci in continuare. Asa am comunicat bine. Chiar a tinut cont sa-mi aminteasca de filmul lui Allan Pease in care se explica de ce femeile sunt multi-tasking, iar barbatii nu pot face decat 1singur lucru odata (e amuzant, e si pe youtube).

Revenim, ajungem la spital, dra mea era in operatie, transmite la camera de garda sa ma consulte sa vada cat de avansata sunt si sa ma interneze. Eu faceam pe mine, ii zic tipei de acolo: ma duc intai la baie. Ea:de ce? Eu: pai fac pipi pe mine. Ea se uita neincrezatoare la mine. Eu: hai d-na, ca doar nu fac copilul in wc!! Ea: pai n-ati fi prima! Faceti pipi si atat! Saraca si asta speriata ca nu stia cat de avansata sunt sau nu. O aigur ca nu fac altceva pe-acolo. Ma intorc, ma consulta si se calmeaza: dilatatie 2 cm.

Ajung sus, ma intalnesc cu dra, eu zambitoare, ea: aaaa, pai la ce fata avem, sigur n-aveam contractii! Eu aveam asa ceva, ocazional, dar am intalnit si dureri de ciclu mai mari. Nici acasa nu puteam deloc sa le conometrez, ba la 30, ba la 6, ba la 14, n-aveau nici o regula! In spital am aflat ca mai aveam si d-alea nedureroase.

Trimit sa nu pierd ca sunt pe tel.

Mami de Maya (06.09.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Continuam:

Ora 10: ma pun intr-un pat, dra o instruieste pe asistenta sa-mi bage oxitocina, nu stiu ce antibiotic, sa-mi faca analizele si cand ajung la dilatatie 4 sa-mi faca peridurala. O intreb daca are sau sa cumpere sotul, ca nu apucasem. Le pune pe asistente sa caute, aveau! Am scapat de o cheltuiala!
O intreb daca pot sa mananc ceva, ca de la 10 noaptea nu mai bagasem nimic si eu cand ma trezesc dimineata, mancarea e pe primul loc. Acum nu mancasem de frica sa nu ma screm la nastere si sa scot altele Imi zice ca mai bine sa nu mananc nimic, sa nu ma apuce vreun vomitat.

Stau in pat cu oxi, langa mine alta fata, mai avansata. Ne vaitam noi pe rand la contractii, pana cand ea incepe sa faca cam naspa. Asistenta o felicita ca vai ce contractie frumoasa aveam! Eu: la mine cum e? Aaaa, slabe, parca nici nu aveti, o sa vina mai incolo alea dureroase. Deja ma ia cu transpiratii, ca vorba ceea, mie mi se pareau si astea dureroase! Ma gandeac cu groaza ca urmeaza altele mai naspa. Parca imi vine si sa vomit!

Tipa de langa mine incepuse sa planga de durere, ii face peridurala, plange si la aia de nu mai poate, continuu, de ma gandeam cu groaza, Doamne, ce contractii lungi are!

Imi dadea si mie o stare nasoala cand o auzeam, ma durea si pe mine, dar mi-era groaza de ce urma (la amenintarile asistentei), incep sa vomit (apa chioara, ca altceva nu am in stomac). In timp ce vomitam tasnea apa si pe alte parti, de m-am facut fleasca pe camasa si in pat (ca nu pusese nimeni nimic), visam la peridurala aia si ma gandeam de ce n-oi fi ales eu cezariana! Sincer, durerile erau naspa, ca la ciclu, dar mi-era groaza de amenintari: aaaa, acum nu aveti nimic, stati sa vedeti ce vine.

Pana la urma dupa o eternitate, termina cu peridurala colegei, care inca plange si ii zic si eu asistentei: haideti totusi sa va uitati si la mine, ca poate m-am mai dilatat. (nu acceptam varianta lor ca eu n-am nimic, da-le naibii ca le simteam destul de naspa!).

Mami de Maya (06.09.2012)

Mergi la inceput