Felicitari Dana! Haide Ramo! Hai Stelutz!(30)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
Asta noapte am dormit si eu putin putin mai bine. Inca nu am mancat dar scriu repede un mesaj si merg sa mananc ca sa pot lua un no spa sa fiu si eu mai elastica astazi, altfel ma tot vait de una de alta.
Olivette ce bine ca a trecut totul cu bine si acum te simt asa de relaxata. Ma bucur pentru tine. Pe Maya de cand ti-o da in salon sa o ai cu tine tot timpul? Foarte repede ti-a venit lapticul, ai baut ceaiuri dinainte?
Chiar ce o mai fi cu Adina? Speram ca totul e OK, banuiesc ca sunt deja acasa daca a nascut de duminica. Adina, da un semn de viata, unul mic mic sa stim ca sunteti OK.
Aaa, Olivette prima oara ti-a facut rahianestezie si apoi anestezie totala? Eu nu stiam ca si in spital la noi se poate face rahi, dar luni a nascut o prietena si asa i-a facut. Am sa o intreb si eu pe dr mea dar parca prefer generala de cat sa simt (sau sa constientizez mai bine zis) cand ma taie, cand ma coase, sa aud ce vorbesc ei pe acolo.
Ma duc sa mananc si revin.
36s4zile, AMR 17 zile

carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) +
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Paula, cat te mai chinuie si pe tine maselele astea, imi pare rau.


carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) +
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Am revenit!

Ma bucur ca v-a placut povestea mea. Pana la urma am reusit sa experimentez ambele tipuri de nastere.

Ieri dupa ce m-au adus in camera, ma tot rugam de toate asistentele sa mi-o aduca si mie pe micuta sa o vad. Toti care veneau la mine in vizita o vedeau, numai eu nu. L-am rugat pe sot sa-mi faca o poza s-o vad si eu. Si in poza mi se parea asa mare si dolofana si cand mi-au adus-o e asa micuta

Mami de Maya (06.09.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mihaela, mi-au facut intai rahie la care simteam vag cum trag si apoi totala la care n-am mai simtit nimic. Azi ma pune sa ma ridic, deci a doua zi.

Mami de Maya (06.09.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona_bm spune:

Buna dimineata!

Felicitari noilor mamici!!!!! si bun venit bebeilor sa cresteti mari, sanatosi, papaciosi si necoliciosi!

Adina si Bogdanel sunt bine. Cred ca astazi sau luni vor ajunge acasa din cauza icterului si ne va povesti mamica mai multe

Si noi suntem tot bine, ieri am ajuns la medicul de familie la bilant si sunt foarte ok dupa parerea lui...pe mine ma speria kg ca imediat imi va fi mai usor sa ma rostogolesc decat sa pasesc
Maine ajunge sotiorul meu acasa si va sta aproape 2 saptamani cu noi iar saptamana viitoare mergem impreuna la eco sa-si vada si el broscuta no.2

Va pup pe toate si va doresc in continuare, sarcini usoare pana la termen, nasteri cum va doriti fiecare si bebei sanatosi si papaciosi!!


fericita de Elisa Maria (26.10.2010)

32+ Emma Andreea

www.pregnology.com/preggoticker80/330066/CCCCCC/My%20second%20little%20blondie%20/10/26/2012.png" target="_blank">asa creste BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaitica78 spune:

Buna dimineata burtici si mamici,

Cred ca a fost ceva in aer ca asta noapte am dormit si eu ceva mai bine si vad ca si voi, ceea ce e bine.
Azi am vrut sa fiu si eu ceva mai harnicuta dar am tras o spaima de toata frumusetea. Dupa cum spuneam am dormit si eu ceva mai bine si m-am trezi de pe la 7 cu chef de treburi administrative. Imi fac eu planul, ma imbrac si plec la piata (am noroc ca piata e la 5 minute). Nici n-ajung bine in piata ca ma iau niste dureri de burta (or fi contractii? nu prea stiu sa le identific...) ma opresc si ma sprijin de o taraba, ma vede o tanti si-mi zice "sa nu nasti aici, ca n-avem nu stiu ce..." Deodata simt un val de caldura si cum ma inund. Am zis, gata, am pus-o, nasc in piata... Ma mai misc un pic si eu n-apucasem sa cumpar nimic. Cumpar repede 2 vinete, 2 dovlecei si niste castraveti si incerc sa ma indrept spre casa. Pana acasa tot feluri de ganduri, ca n-am apucat sa-mi fac bagajul, ca n-am calcat hainele bebelinei, cum il anunt pe sot, sa iau un taxi sau sa apelez un vecin.. toate erau in capul meu amestecate. Ajung in cele din urma acasa, directia baie, respir usurata... doar o secretie mai mare :D Acum incerc sa stau si eu ceva mai linistita, s-au dus planurile mele de gospodareala, dar o salata de vinete tot fac :D

Kytana, join the club - si eu ma simt la fel, dar trebuie sa ne gandim ca vom reveni dupa ce vine bebe :)

Olivette, m-a emotionat povestea ta, si eu ma tot gandesc cum o sa fie... cum o sa decurga tot, mai ales ca nu-mi place sa stiu ca nu detin controlul :D

zi frumoasa fetelor

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor,
Felicitari Olivette!Refacere usoara.
Mariana felicitari si tie !Te asteptamcu vesti bune.



Robert Andrei (15.07.2007) 35 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, o sa mi-o dea in salon de cand sunt eu in stare. Momentan nici nu m-am ridicat din pat. Trebuia la 10 sa ma ridic. Acum nu vreau ca o am pe Maya langa mine. A supt si acum doarme si nu vreau sa o deranjez.

Cu laptele, mie nu mi-a curs ni mic toata sarcina, nu m-am masat sau cremuit pt stimulare. Ieri dupa ce am nascut, ma tot rugam sa mi-o aduca si o tanti de la bebei mi-a apasat sfarcul si a iesit colostru, si a zis: e bine, aveti lapte! Am ramas si eu surprinsa.

Cand in sfarsit mi-au adus-o, era alta tanti care mi-a pus-o in brate. Ne-am dragalit noi jumatate de ora si a venit sa mi-o ia. I-am zis sa ma ajute sa o pun la san, ca nu ma puteam misca. Ea: eee, pai nu suge ea acum. Eu: pai poate suge. Ea: eeeee, pai nici lapte nu aveti, de-abia ati iesit din cezariana. Eu: pai d-na X m-a stors si a curs. Vazand ca n-are chip cu mine, mi-o aseaza pe pozitie si ce credeti? Incepe copilul sa suga! Ea, surprinsa efectiv: ia uite la ea ce suge!

Si a supt iubita mea cred ca vreo 30 minute, si dadea si parturi . Dupa supt, zic sa o fac sa ragaie, asa ca o pun pe pieptul meu cu burtica, ca altfel nu aveam cum la ce imobila eram. N-a ragait, in schimb a dormit asa o ora.. S-a trezit, cred ca amortise in acea pozitie si am pus-o langa mine in pat pe o parte. Daca incepea sa planga o mangaiam si vorbeam cu ea si se oprea instantaneu. Mor de dragul ei

Pe la vreo 17.30 a adormit si a dormit, nu gluma! Pe la 22.00 am cam trezit-o eu cu mangaieri si vorbe, ca mi-era ca vin sa o ia si nu apuc sa-i dau san. Si n-am reusit deloc s-o pun, din cauza imobilitatii si durerilor de burta, nu ma puteam aseza eu. Si chem o asistenta sa ma ajute sa o mufez. Vine aia si zice: aaaa, nu, pai intai facem baie si dupa aia masa! Si mi-o ia. M-apuca niste nervi ca n-am reusit sa o pun eu singura, mi-era ca nu mi-o mai aduce! Tip dupa ea sa mi-o aduca neaparat dupa baie ca am lapte si vreau sa-i dau. Ea: da, dna, sigur ca si noi incurajam alaptatul. Mi-o aduce intr-adevar si ma ia cu texte de genul: ca ea nu se satura cu ce-i dau eu acolo. Ii zic: pai a supt si mai devreme si a dormit 5 ore apoi. Ea: eeee, pai si ce credeti ca e de la lapte?! Nuuuu, n-aveti lapte sa se sature. A dormit de oboseala. In fine, o las cu ale ei si ii dau Mayei sa suga. Si suge printesica mea pana nu mai poate, o pun iar dupa 45 minute cu burtica pe mine si doarme asa pana la 11.30 cand vine asistenta sa o ia adormita si sa o duca la bebei.

Eu ii zic: la noapte cand se trezeste, sa veniti sa ma sculati, ca sa-i dau san. Ea (era alta): daaaaaa?!?! Bine, d-na, daca asa vreti! Toata noaptea s-au auzit bebei plangand, ma tot gandeam care o fi Maya, ca evident ca nu mi-au mai adus-o

Dimineata, la fel, roaga pe oricine intra sa le spuna la asistentele de la bebei sa mi-o aduca. Au adus-o pana la urma, i-am dat papica si facem nani acum

Mami de Maya (06.09.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Bravo, Olivette, super tare calmul tau si insistenta de a o alapta. Foarte bine! E firesc sa ai lapte, ca la tine nu a fost cezariana pura, a fost inceput de nastere naturala, fara medicamente si atunci corpul isi secreta toti hormonii de care are nevoie, pregatindu-se de nastere. Si la mine la prima nastere la fel a fost, m-au apucat primele semne sambata spre duminica noapte si am nascut marti. In acest interval ma verificau tipele de acolo si sarea colostrul in toate directiile. Daca insa apasam eu nu iesea, dar m-am prins ca nu stiam eu cum sa apas pe sfarc. Asa ca daca nu iese, fetelor, nu inseamna ca nu aveti, rugati pe cineva specializat sa o faca sau, si mai bine, puneti direct copilul la san, ca el stie singur ce are de facut. In general, mai sunt si altii care nu stiu / nu pot apuca sfarcul, fie de la conformatia acestuia, fie de la pozitia necorespunzatoare.

Olivette, sa ne spui si cat ai cotizat in final pe la toti, cat pe rezerva etc. si ce minusuri ai gasit in spital (toaleta?)

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

34 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

OAUUUUUUUUUUU OLIVETTE, you're my hero.
Si eu m-am gandit la cezariana cu anestezie totala pt ca imi e o frica de spitale si medici, inimaginabila. Dar totusi pt ca vreau sa vad bebelusul imediat dupa nastere voi cere cezariana doar cu anestezie partiala.
Ce norocoasa esti ca ai lapte si ca asistentele te si asculta si iti aduc bebelina si o si lasa cu tine. Si eu vreauuuuuuuuuuuuuuuuuu........
Succes in continuare si tie si tuturor celor care au nascut sau vor naste curand.

36+
_
3 FIV-uri si un FET in Debrecen cu dl doctor Bodnar nereusite, FIV 4 reusit in ianuarie 2012 tot la Debrecen, cu dl Bodnar - Doamne ajuta in continuare !
MTHFR C677T in forma heterozigota, mutatia factor XIII Val34Leu heterozigot, tiroidita hashimoto

Mergi la inceput