Esecul Schengen...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

desprecopii,stai flexat,nu-l combate ,cat despre merite nici nu astept aici recunoastere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

lali cate tari ai vizitat?si la cate nu ai putut merge ca nu suntem in schengen?


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca





A fost o vreme in care nu am putut merge in nici o tara.
Si eram asa cum vrei tu, in afara Europei.

Am vizitat destule tari si pentru orice om este mai simplu sa calatoreasca fara viza, indiferent de numarul tarilor vizitate.

Calatoresc mult in Europa si in interes de serviciu si am calatorit si pe vremea cand eram in afara Europei si trebuia sa fac inca (minim) un drum din orasul unde locuiam pana la diverse ambasade sau consulate in Bucuresti ori Sibiu pentru vize. Mie nu-mi pica bine un drum in plus si un dosar cu nenumarate documente si invitatii in original. Dar gusturile nu se dicuta, poate tie-ti plac intalnirile cu autoritatile vamale si consulare.

Iar despre Schengen este absurd sa spui ca nu e mai simplu sa treci o granita fara punct vamal. Doar daca-ti place sa stai la cozi, inerente chiar si pentru un simplu control al documentelor, sau sa explici ce ai in bagaj, sau sa desfaci geamantanele cu haine in vama mergand in concediu sau sa dai spaga pentru ca ... nu merge calculatorul sau pentru ca pur si simplu vamesul considera ca ai prea multe bagaje. Desigur daca toate acestea tie iti plac, nu-ti discut gusturile.

Eu cred ca tu calatoresti putin prin Europa de nu vezi avantajele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

m-am grabit si am trimis mesajul cam sec
lali , ideea era alta ;exista o tara reprezentativa care nu este in UE si care are referendum facut pe aceasta tema a aderarii (elvetia)
nah acum pic in pacatul suprem..compar elvetia cu romania..nu nu o compar , doar vreau sa spun ca se poate supravietuii asa ,si inca bine ..deci se poate
iar zona euro ,este una alunecoasa rau.. sa nu uitam grecia

mai acum vreo 3 sapt pe un alt topic spuneam ca euro va fluctua si cu presedinte suspendat si cu el "incoronat" caci ro e o piata emergenta ..nah ca euro e iar pe trend crescator ,desi lucrurile s-au stabilizat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Ca sa-ti permiti "fitele" Elvetiei, trebuie sa fii Elvetia, zic eu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

nu chiar calatoresc destul de mult,sau ma rog am calatorit caci acum sunt acasa la pampers

este perfect adevarat ca e mai simplu asa ,fara punct vamal ,ar fi ilogic sa sustin altceva ,doar ca exact cum ziceam mai sus , nu asta ne impiedica traiul ;eu am o scara de prioritati ,iar chestia cu schengen e undeva in mijlocul ei ,ca sa zic asa..adica eu ca cetatean imi doresc mai mult sa mi se imbunatateasca nivelul de trai decat sa intru in schengen , prefer un drum decat greutatile materiale (pana acum nu a fost cazul ,dar nu stau chiar pe roze in CIC-ul asta , o alta magarie plafonata,bleah)
stiu , nu se exclud una pe alta, numai ca noi romanii nu suntem napoleon, asa ca decat bazine de inot mai bine infrastructura, mai bine locuri de munca decat schengen, mai bine export decat concursi de miss..intelegi ce vreau sa zic?

pe mine ma doare mai tare viata de zi cu zi ,decat vacanta pt care alerg la ambasada(da recunosc de celelalte se ocupa cei de la munca)
pt ca degeaba intru in schengen daca n-am cu ce ma plimba in spatiul schengen,degeaba sunt in zona eoru daca am salariul de 50 euro , nu asta e scopul , scopul este sa fi admis acolo cand chiar e cazul cand ai o sustinere din toate punctele de vedere,nu la schimb cu niste favoruri facute europei



Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

nu chiar calatoresc destul de mult,sau ma rog am calatorit caci acum sunt acasa la pampers

este perfect adevarat ca e mai simplu asa ,fara punct vamal ,ar fi ilogic sa sustin altceva ,doar ca exact cum ziceam mai sus , nu asta ne impiedica traiul ;eu am o scara de prioritati ,iar chestia cu schengen e undeva in mijlocul ei ,ca sa zic asa..adica eu ca cetatean imi doresc mai mult sa mi se imbunatateasca nivelul de trai decat sa intru in schengen , prefer un drum decat greutatile materiale (pana acum nu a fost cazul ,dar nu stau chiar pe roze in CIC-ul asta , o alta magarie plafonata,bleah)stiu , nu se exclud una pe alta, numai ca noi romanii nu suntem napoleon, asa ca decat bazine de inot mai bine infrastructura, mai bine locuri de munca decat schengen, mai bine export decat concursi de miss..intelegi ce vreau sa zic?

pe mine ma doare mai tare viata de zi cu zi ,decat vacanta pt care alerg la ambasada(da recunosc de celelalte se ocupa cei de la munca)
pt ca degeaba intru in schengen daca n-am cu ce ma plimba in spatiul schengen,degeaba sunt in zona eoru daca am salariul de 50 euro , nu asta e scopul , scopul este sa fi admis acolo cand chiar e cazul cand ai o sustinere din toate punctele de vedere,nu la schimb cu niste favoruri facute europei



Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca





Din punctul meu de vedere te contrazici si amesteci multe aspecte. Deschiderea granitelor catre Europa contribuie la marirea schimburilor comerciale care intotdeauna ridica economia. Deschiderea granitelor contribuie la constructia drumurilor, nu la constructia de sali de sport (pe care si PSD-ul si PDL-ul le-a agreat). Intrarea in Schengen nu implica scaderea numarului de locuri de munca, cel putin nu in Romania. Asta e valabil doar daca le proti grija spaniolilor, sau altor europeni carora romanii le invadeaza piata muncii...

Ca sa nu mai spun ca scrii ca nu vrei sa castigi 50 de euro salariu dar ca vizele pentru deplasarile in strainatate ti le ia firma pentru care lucrezi. Ceva nu se leaga, zau !

Edit: Pentru partea subliniata de mine eu am o alta filozofie, mai potrivita pentru mine decat scara ta de prioritati. Nivelul de trai al meu si al familie mele incerc sa il ridic singura, cu tot ce implica asta, nu astept de la statul roman. Insa da, de la acest stat astept integrarea in Europa, astept infrastructura si multe altele, in orice caz altceva decat circ ieftin.

Despre export si concursuri de miss, atata timp cate ele tin de spatiul privat zau ca nu se exclud . Putem exporta si miss sau modele frumoase prin concursurile si prezentarile internationale, tot bani inseamna pentru ele si familiile lor, nu crezi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

m-am grabit si am trimis mesajul cam sec
lali , ideea era alta ;exista o tara reprezentativa care nu este in UE si care are referendum facut pe aceasta tema a aderarii (elvetia)
nah acum pic in pacatul suprem..compar elvetia cu romania..nu nu o compar , doar vreau sa spun ca se poate supravietuii asa ,si inca bine ..deci se poate
iar zona euro ,este una alunecoasa rau.. sa nu uitam grecia

mai acum vreo 3 sapt pe un alt topic spuneam ca euro va fluctua si cu presedinte suspendat si cu el "incoronat" caci ro e o piata emergenta ..nah ca euro e iar pe trend crescator ,desi lucrurile s-au stabilizat


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Elvetia nu este reprezentativa, si nu o poti compara cu Romania. Sunt alte motive care ii tin in afara.
("Every change in the Swiss constitution has to be voted by the Swiss population. An integration into an supranational union, too...
One problem is already that EU members have to adopt European laws - so what the parliament in Bruxelles decides has to be done - this is exactly opposite to the mentionned votings in Switzerland, where the population always has the right to say "yes" or "no". Furthermore Switzerland is financially supporting its farmers doing sustainable agriculture... what in the end brings up more expensive products. With the "no-borders" policy and "free imports" the Swiss farmer products couldn't compete with the less expensive ones from outside. Everyday living-costs are relatively high in Switzerland - "no-borders" would also result in a lot more people coming from other countries looking for work in Switzerland. They would be happy with less money than a Swiss citizen would need to maintain his/her life-standard.

Read more: http://wiki.answers.com/Q/Why_is_Switzerland_not_apart_of_the_eu#ixzz25dIf1ix0")
By the way, Elvetia nu e in UE insa a aderat la Schengen. Oare de ce?


Schengen ar putea fi o oportunitate pentru economia romaneasca care are nevoie disperata de infuzie de capital strain. Includerea in Schengen ar oferii o garantie de stabilitate investitorilor. Euro eu zic ca e o tinta indepartata si as prefera sa nu se grabeasca cu asta pentru ca da exista riscul sa ajungem in situatia grecilor.

Euro fluctueaza e adevarat insa daca ai ochi sa vezi si urechi sa auzi ai fi realizat ca nu a fluctuat atat de rau si in asa scurt timp din cauza ca suntem o economie emergenta. Asa rau mai fluctua pe vermuri dolarul cand ne lovise inflatia, dar credeam ca ne-am revenit de atunci.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

lali,nu ma contrazic cu nimik;exemplul cu 50 euro era doar un exemplu,daca citesti cu atentie ,chiar partea boduita de tine,ai sa vezi ca ziceam ca sunt in CIC si ma vaitam de plafonul de 3400 ron (daca ma vait e clar ca am mai mult de 3400ron)

deschiderea granitelor ,nu inseamna drumuri in constructie never ever , sau nu in romania..da in ungaria da, chiar si in bulgaria incepe ..dar la noi ???povesti,zau asa
romania inaugureaza peticele de autostrada si noi vorbim de ce aici???

ridicarea nivelului de trai la scara micro e strans legat de nivelul de trai la nivel macro;poti sa incerci tu sa-l ridici de numa ,daca trendul salarial este de aia 50 euro atat vei castiga ,asta doar daca nu ai o afacere proprie ,ceea ce in ro de azi e chiar un act de eroism ;uite chiar sunt curioasa cum ridici nivelul de trai ,ca salariat ?fara ironie mi-ar place sa aud partea finala ,in care angajatorul iti da un salariu' mai mare (considerabil ) pt ca..si aici te rog spune-mi tu de ce

Madanic,sa nu ajungem vremurile in care isi vor inchide granitele pt romani ca o sa fie grav ;ca deja germania , austria , franta ,sunt satule de romani pana peste cap..si asta pt ca romanii (nu toti) nu sunt inca pregatiti pt tot ce ofera europa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

In primul rand salariul de 50 de euro de care vorbesti tu este o exagerare absurda. Conform legii, in Romania salariul minim pe economie (2012) obligatoriu de respectat si la stat si in mediul privat este de 700 RON pentru muncitori necalificati, 840 pentru cei calificati, etc, pana la 1400 RON pentru angajatii cu studii superioare. Nu zic ca sunt salarii mari dar e o diferenta fata de 225 ROn cat reprezinta aproximativ cei 50 de euro.

Ridicarea nivelului de trai al familiei se poate face si ca angajat si nu cred ca e un secret pentru nimeni cum. Doar nu te leaga nimeni cu lanturi la vreo firma, nu te opreste sa mai faci ceva pe langa, sa mai faci un curs sau sa cresti in cariera. Iar daca angajatorul actual nu-ti ofera perspective de crestere poti sa cauti altceva. Nu zic ca e usor, dar e mai productiv decat sa te culci pe o ureche si sa astepti de la statul roman. Iar despre afacerile pe cont propriu nu cred ca trebuie considerate eroice. Usor nu e, dar sunt destui care asta fac la scara mai mica sau mai mare. Si ma mir ca tu propui ca la nivel de tara sa nu mai stam cu mana intinsa si sa facem totul prin forte proprii, dar la nivel de individ e foarte OK sa spunem ca nu se poate si sa ne incadram cuminti in trendul general. Indivizii formeaza natiunea, sa nu uitam.



Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

uite eu nu vreau in schengen ,asa cum nu am vrut nici in uniunea europeana ,io vreau in romania ,sa faca si tarisoara asta ceva pe forte proprii sa nu mai stea asa cu mana intinsa,si sa avem impresia ca primim ceva ..ca sa fim realisti , nu primim



Apropo de deschiderea granitelor si de cresterea economica sau de drumuri, poti fi sigura ca exista o legatura directa intre acestea. Orice apropiere de Europa, orice pas inainte sunt semnale clare care ne aduc mai aproape de capitalul strain sau de finantari mai accesibile pentru proiectele noastre. Coruptia noastra mioritica este influentata de apropierea de Europa care ne conditioneaza si in acest domeniu. Poti fi sigura ca izolationismul acela de care vorbeai tu nu starpeste coruptia si nu duce la nici un progres.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

ai mei lali,ce nu intelegi ca cei 50 euro salar sunt chiar un exemplu ,fie el si exagerat

cat despre ridicarea nivelului de trai,ce sa zic,raspunsul predictibil pe care nu-mi doream sa-l aud;zici ca ai fost prin europa ,in cate tari ai vazut tu sa aiba 2-3 job-uri (sa ai unul full time , si inca pe langa asta ceva)?uite eu n-am vazut nici in germania ,nici austria, nici in franta, nici in olanda , nici macar in iordania sau ungaria ...si stii de ce ?pt ca aia isi respecta viata si familia
noi , si ceea ce ne-a fost noua indus de occident este sa muncim ca robii ,pana la ore tarzii (ca asa e moda la multinationale),pe un salar cat mai mic , sa ne vedem copii doar cand dorm si daca se poate sa muncim si in we e perfect;uimirea mea cea mare a fost sa constat ca in pauza de masa francezii isi permit chiar si un pahar de rose , nu ca la noi ,cand mananci repede ca ai caruta de munca
da, eu imi doresc sa am timp sa-mi cresc copilul sa ma bucur de copilaria ei , nu sa muncesc ca un negru pe plantatie, iar asta inseamna ca pe langa munca mea ,care oricum o prestez , cineva de sus de acolo sa-si faca treaba , nu doar sa bage zazanie in popor si sa dea exemple gen "grasul din spatele slabului"
cat despre de-acum bine cunoscuta mana intinsa, nu are primaria cu prefectura nika,dar nika nika,adica ideea este ca poporul asta asa smintit cum e el , munceste ,deci la nivel de individ cumva cumva ne facem treaba ,dar sus e buba,caci zau tot occidentul mi-a aratat ca niciuna din natiile de ti le-am insirat mai sus nu munceste mai mult ca noi ,si totusi sunt unde sunt (nemtii sunt mai organizati ,dar atat);pe noi ne tot aburesc efectiv cu diverse placinte , doar doar ne-om lua ochii de la furaciunile de aici ,si uitam de ale noatre tanjind la schengen ,unde repet nu avem ce cauta decat o mica parte din poporul roman stie si are capacitatea sa se comporte civilizat in stainatate

cat despre drumuri nici nu vrea sa pomenesc,sincer mi se pare inutil sa discutam despre investitii care presupun efort financiar mare, pe care romania nu are cum sa-l faca de una singura,ii trebuie suport fie el phare,jbic sau altceva;numai ca absorbita fondurilor europene este de 3%,un zero absolut pe langa ce nevoi are romania,deci sunt absolut povesti astea cu drumurile si alte alea
apropos de asta ai auzit in criza asta politica vreun barroso sa ne ameninte ca ne blocheaza fondurile europene ?ei as, ca nu are ce ne bloca ca oricum diferenta intre 0 si 3% e asa mica incat putem singuri sa atingem acel prag de 0% fara sa ne forteze nimeni ,deci pt mine asta cu drumuri,turism,cai ferate ,si alte investitii mari sunt pur si simplu pura fictiune
uite si ca exemplu ,ca sa ma intelegi ce vreau sa zic iti las un link cu o tara nu departe de noi (si ca punct central te rog citeste mai ales ce raspunde aceasta dna la intrebarea:"Ce a-ti facut cu banii europeni, în ce i-ati investit?"

http://www.adevarul.ro/actualitate/Elzbieta_Bienkowska-ministrul_polonez_al_Dezvoltarii_Regionale-_Cum_a_cheltuit_Polonia_toti_banii_de_la_UE_0_498550514.html#


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Mergi la inceput