Esecul Schengen...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Mass-media nu e principalul vinovat pentru ce se intampla, dar are si ea o parte consistenta din vina, si aceasta parte vina nu poate fi minimizata, asa cum incerci tu sa ma convingi.


Eu nu incerc sa te conving despre nimic, doar mi-am exprimat opinia. Nu am absolut deloc pretentia ca emit idei care trebuiesc adoptate de altii.

Despre partea cu influenta unora asupra altora e mult de discutat, oricum nu e locul, ca suntem si asa de mult in off-topic. Cam cine ar hotari care e sursa credibila? Pe aici am vazut ca in majoritatea cazurilor sursele credibile sunt cele care concorda cu preferintele fiecaruia. Ori, preferinta cum si-a format-o? Tot influentat? Adica depinde la ce post tv a apucat sa se uite prima data?

Cat despre bunele intentii, uite ca eu nu cred in bunele intentii fata de poporul pe care il tot blamam pe la diverse subiecte, ale politicienilor nostri, indiferent din ce formatiune politica sunt. Daca or fi cazuri foarte izolate de oameni bine intentionati, ei sunt mult prea putini si nu fac diferenta. N-am sa fac cu tine o "intrecere" din asta absurda in a prezenta "magarii" comise de taberele adverse, oricum nu sunt sustinatoarea niciuneia dintre ele. Nu spun ca e bine cum gandesc, dar ii dispretuiesc in egala masura, chiar daca motivele sunt nuantate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Pentru www.realitatea.net/peste-40prc-dintre-romani-cred-ca-soarele-se-invarte-in-jurul-pamantului_725853.html" target="_blank">cei 42% din romani care cred ca Pamantul se invarte in jurul sorelui, ASTA e criteriul dupa care aleg sursa credibila .

Exista si un procent mai mic de oameni, din care facem si noi probabil parte, pentru care ceea ce ai spus tu e perfect adevarat: "in majoritatea cazurilor sursele credibile sunt cele care concorda cu preferintele fiecaruia", preferinte care la baza nu au fost influentate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Pentru www.realitatea.net/peste-40prc-dintre-romani-cred-ca-soarele-se-invarte-in-jurul-pamantului_725853.html" target="_blank">cei 42% din romani care cred ca Pamantul se invarte in jurul sorelui, ASTA e criteriul dupa care aleg sursa credibila .


Chestia aia cu 42% nu e un criteriu relevant in cazul asta. In foarte multe state considerate dezvoltate, in urma sondajelor s-a vazut ca procentul celor cu o cultura generala minimala este foarte mic. Eu as zice ca stam bine la 42%. O noua incercare de atac la "stupid people"?

Iar caricatura aia nu prea as asocia-o cu modul in care ne alegem sursele de informare, ci la ce ii da omului confort in general.
Daca e sa ne luam dupa faptul ca politicienii PDL, de exemplu, pe vremea cand guvernau, indemnau oamenii sa fie optimisti, indemnandu-i sa nu plece urechea la televiziunile adverse care cica prezentau situatia in mod voit culori inchise, as putea concluziona ca oamenii au ales exact invers, adevarurile suparatoare.

Citat:

Exista si un procent mai mic de oameni, din care facem si noi probabil parte, pentru care ceea ce ai spus tu e perfect adevarat: "in majoritatea cazurilor sursele credibile sunt cele care concorda cu preferintele fiecaruia", preferinte care la baza nu au fost influentate .


Nu m-am gandit sa ma incadrez in vreo categorie, dar un lucru stiu, si anume ca eu personal nu am gasit o sursa absolut credibila de informare in ceea ce priveste politica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
Iar caricatura aia nu prea as asocia-o cu modul in care ne alegem sursele de informare, ci la ce ii da omului confort in general


Pai pentru majoritatea populatiei, confortul e criteriul de baza in orice fel de alegere. Si indiferent ca ne place sau nu, majoritari in tara asta sunt cei din categoria "stupid people".

Cat despre surse absolut credibile, numai un naiv poate spune ca exista asa ceva la noi.
Sau ma rog, daca or fi, probabil sunt insuficient de mediatizate si eu n-am auzit de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Sa nu vezi in acest moment raul facut de Ponta si Antonescu pe plan european mi se pare aiurea. Amintiti-va de declaratiile lor deplasate (la adresa lui Reading, Barroso, Merkel) si de actiunile lor care au fost rasplatite cu o lista de 11 puncte de indeplinit de la Barroso si un raport MCV in care se scria explicit negativ despre guvernarea Ponta. Amintiti-va ca suntem monitorizati pe justitie din nou si ca vom "beneficia" de un nou raport MCV la sfarsitul anului tocmai pentru derapajele din ultimele luni. Amintiti-va ca Reading i-a atras atentia acum doua saptamani din nou lui Ponta ca nu a indeplinit cele 11 puncte iar pe premierul nostru il doare la basca de asta.




Sincer, asta ma mira si pe mine.
Sa contesti cu motive temeinice guvernarea PDL, dar sa sustii ca tot aia-s de vina pentru prostiile USL, mari cat luna plina, e culmea culmilor si, in plus, nu vad cui foloseste.
Deceneus are ceva dreptate, poate europenii astia rasufla usurati ca au mai gasit motive sa ne amane, ca tot nu prea voiau...dar de ce trebuiau romanii sa le dea motivele? Asta-i varianta noua de guvernare?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

uite eu nu vreau in schengen ,asa cum nu am vrut nici in uniunea europeana ,io vreau in romania ,sa faca si tarisoara asta ceva pe forte proprii sa nu mai stea asa cu mana intinsa,si sa avem impresia ca primim ceva ..ca sa fim realisti , nu primim

daca se intampla in alta tara, eventual germania , ce s-a intamplat la referendumul nostru , sarea toata europa cu drepturile omului , se zdruncina si mama rusie ,si tata america, stranuta china ,si se schimba presedintele ..ce naiba ca doar nu suntem copii, la noi a venit cu lista de 10 puncte ..de ce?pt ca sunt interese

ba o rosie montana, ba un bechtel (revine el in forta americanul,ba un Chevron (da da tot americani ,care au niste interese destul de uratele legate de gazele de sist ..si tot asa )
ia sa vedeti cum ne ajuta bulgarii,ca noi cascam ochii pe geam cum da firul ierbii

Ecologistii de la organizatia britanica Frack Off si cativa activisti bulgari au organizat, pe 11 februarie, in fata ambasadei Romaniei la Londra, un protest contra exploatarii gazelor de sist in tara noastra. Planurile bulgarilor sunt „la vedere”: dupa ce au obtinut impunerea unui moratoriu in propria tara, incearca acum sa convinga si societatea civila din Romania ca e timpul sa actioneze ferm. Desi au fost doar cateva zeci de oameni – niciun roman printre ei! –, protestatarii au pus in scena un adevarat spectacol, cu masti, haine biologice si muzica rock.
..
si sursa:http://www.dela0.ro/%E2%80%9Egoana-dupa-aur%E2%80%9D-riscuri-o-poluare-potentiala-nu-i-o-drama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

uite eu nu vreau in schengen ,asa cum nu am vrut nici in uniunea europeana ,io vreau in romania ,sa faca si tarisoara asta ceva pe forte proprii sa nu mai stea asa cu mana intinsa,si sa avem impresia ca primim ceva ..ca sa fim realisti , nu primim

daca se intampla in alta tara, eventual germania , ce s-a intamplat la referendumul nostru , sarea toata europa cu drepturile omului , se zdruncina si mama rusie ,si tata america, stranuta china ,si se schimba presedintele ..ce naiba ca doar nu suntem copii, la noi a venit cu lista de 10 puncte ..de ce?pt ca sunt interese


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca





Eu vreau in Europa, vreau si in Schengen, pentru ca nu am uitat vremurile cand era imposibil sa iesi din tara fie pentru ca nu era voie, fie, cativa ani mai tarziu, pentru ca trebuia sa te caciulesti la diverse ambasade pentru vize si sa prezinti zeci de hartii. Si nu prea ne era mai bine economic nici atunci, ba chiar ne era mai rau.

Si vreau copilul meu sa poata merge unde doreste si sa faca ce vrea, sa nu ajunga sa gandeasca ca mine care ma intrebam la propriu daca exista tarile acelea despre care invatam la scoala cu adevarat si daca arata ca in vederile aduse de unul si altul din Germania sau Ungaria...

Si da, vreau sa sara Europa in sus de cate ori politicienii nostri de Dambovita o iau pe aratura si sa le dea cu rigla peste degete.

Edit: Si ca sa fiu si mai clara, vreau si EURO, pentru ca m-am saturat de Leul nostru nou, falnic si fluctuant.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

uite eu nu vreau in schengen ,asa cum nu am vrut nici in uniunea europeana ,io vreau in romania ,sa faca si tarisoara asta ceva pe forte proprii sa nu mai stea asa cu mana intinsa,si sa avem impresia ca primim ceva ..ca sa fim realisti , nu primim




punctul tau de vedere nu merita combatut ...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

lali cate tari ai vizitat?si la cate nu ai putut merge ca nu suntem in schengen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

si inca un punct de vedere de exceptie

"Vorbesc de aceast#259; nulitate volubil#259; care se nume#351;te Crin Antonescu. Domnule, în cazul lui Victor Ponta avem de a face cu un om, care, dup#259; mine, e blocat în ultimele faze ale pubert#259;#355;ii" Andre Plesu

http://epochtimes-romania.com/news/andrei-plesu-crin-antonescu-o-nulitate-volubila-victor-ponta-un-incepator-veleitar-cu-un-zambet-fudul-si-smecher---166556

Mergi la inceput