Gradinita 44, Bucuresti, edu Maracine Maria

Gradinita 44, Bucuresti, edu Maracine Maria | Autor: kenitza

Link direct la acest mesaj

La aceasta gradinita e de ceva timp o educatoare, Maria Maracine.
Va rog sa evitati sa va inscrieti copiii in grupa ei. Sau la orice gradinita/scoala la care aceasta ... ar putea fi angajata.
Oricat de frumos ar vorbi cu dvs, oricat de multe asigurari v-ar da, va rog sa tineti minte si sa nu credeti nimic din ce spune.
Copiii de la grupa ei au fost si batuti si amenintati si intimidati pana cand practic le-a inradacinat ideea ca modul in care se poarta ea este atat de normal si de firesc incat copiii ajung sa nu mai spuna acasa ori de frica ei si de repercursiuni ori, la fel de rau, pentru ca "asa trebuie sa se poarte, ca eu nu am ascultat. Daca ascultam, nu ma batea, eu sunt vinovata ca am luat bataie de la doamna".
Atentie la copii cand vin acasa si spun ca-i doare ceva...asa, dintr-o data: o mana, un picior, spatele sau au vanatai ca s-au impiedicat de masa, de aspirator, de alti copii, de mama... mamei.
Desigur poate acei parinti ai caror copii au fost batuti n-au cotizat suficient, altii au cotizat si degeaba.
Unui copil care nu i-a adus cadou, ea i-a cerut sa fure de la alta educatoare care avea prea multe. Copilul refuzand sa faca ce i s-a cerut, a fost batut evident.
Ii instiga pe copii la agresiuni intre ei. Ca sa nu mai fie acuzata ca da in copii, ii invata pe alti copii sa dea in cel care este tinta si ii intarata unul impotriva celuilalt.
Desigur, cucoana, care de altfel e doar o pustoaica frustrata de ceea ce face, ea fiind cu pretentii ca e mare profesoara de geografie, neputand nici macar sa-si ia un grad de educatoare, sustine ca este anormal si nefiresc sa crezi un copil in loc sa o crezi pe ea, un om matur, ca in fond si la urma urmei e doar un copil si ea e mare scula si pe ea trebuie s-o crezi, cum sa fii tampit sa crezi propriul copil.
Nu va lasati copiii pe mana ei!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camysukara spune:

Buna seara. Ma numesc POPESCU CARMEN si sunt mamica unei fetite de 7 ani si jumatate pe nume POPESCU LARISSA. Am citit mesajul de mai sus si ma-m ingrozit de ce a putut sa spuna aceasta femeie, mama unui baietel pe nume DECEBAL. Copii nostri au fost la gradinita in aceasi grupa la aceasta minunata educatoare MARACINE MARIA si nu este nimik adevarat din ce a scris acolo.Fetita mea a fost la aceasta minunata educatoare 2 ani, adica la grupa mare si la grupa pregatitoare, pe cand aceasta doamna a venit si a stat cu noi in grupa doar cateva luni. Nu cred ca pot exista oameni care sa traiasca pe acest pamant doar ca sa faca rau altor persoane.Asa este aceasta femeie care de cand a intrat in acea gradinita nu a facut altceva decat sa se planga si sa se duca pe la politie ca sa faca plangeri fara a avea vreo dovada adevarata. Nimik din ce a scris nu este adevarat. Noi suntem foarte multumite de educatia pe care au primito copii nostri la acesta minunata grupa unde a predat domnisoara MARACINE MARIA. Si cand spun noi o spun pentru toata grupa la care au predat domnisoarele MARACINE MARIA si IOANA MARINACHE.Vreau sa va mai spun ca fetita mea si acum dupa cateva luni de cand a terminat gradinita inca mai plange dupa domnisoara educatoare si spune ca ea nu vrea sa fie doar la scoala, ea vrea sa mai fie si la gradinita ca sa fie cu colegi ei si cu domnisoara. Au fost cei mai frumosi 2 ani ai nostri din copilarie petrecuti la gradinita alaturi de niste domnisoare educatoare care chiar au o scoala pt meseria pe care o proda .Nu asa cum sustine doamna aceasta ca sa nu aveti incredere in ea si ca batea copii sau ca-i punea sa fure. Nu pot sa cred ca o mama nu poate sa recunoasca ca are ea insusi probleme psihice si incearca sa dea vina pe cineva care chiar a facut un lucru mare cu copilul ei. Vas ruga inainte de toate sa nu credeti nimic din ce a scris aceasta doamna. Va multumesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

In concluzie, Decebal este baietelul care n-a dus cadoul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORI3 spune:

Pe domnisoara Maria Maracine o cunosc de 2 ani, de cand unul dintre baietii mei a inceput sa o aiba ca educatoare la grupa mare. Pana la grupa mare, baiatul meu nu a mers cu drag la gradi. In fiecare dimineata era plans si suparare la noi in casa. De cand domnisoarele Maracine si Marinache au inceput sa fie doamnele lui educatoare, lucrurile s-au schimbat considerabil. Copilul meu mergea cu drag la gradi si venea cu o multime de lucruri noi pe care le invatase de la aceste educatoare. Atitudinea domnisoarei educatoare este extraordinara. Este dedicata, implicata in ceea ce face si da dovada de multa dragoste fata de copii. Ii multumesc lui Dumnezeu ca aceste doamne au preluat clasa baiatului meu. Sunt sigura ca domnisoara Maria Maracine va avea un viitor stralucit in aceasta cariera, chiar daca i se pun anumite piedici de catre anumiti parinti rau intentionati. Pacat ca se fac asemenea acuzatii grave. Pacat ca acesti parinti care o acuza pe domnisoara Marinache nu-si rezolva ei insisi problemele lor si cauta persoane nevinovate sa-si verse frustrarile lor din familie sau de la job.
Nu stiu care parinte intreg la minte ar putea sa creada toata aberatia asta cu furtul de la alte doamne. E jenant pentru tine ca adult, sa crezi fantasmagoriile unui copil despre cum il invata doamna educatoare sa fure.
In continuare, al doilea baietel al meu este in grupa domnisoarei Maria Maracine. Copilul s-a integrat minunat inca din primele zile si merge cu placere la gradi. In week-end vrea sa mearga la gradi, la doamna Mari.
E o rusine pentru un parinte sa fie un astfel de model pentru copiii lui. Ganditi mai mult inainte de a face rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Ceva e putred in danemarka.

Camysukara - frumos nume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camysukara spune:

Multumesc frumos.
In concluzie nu se pune problema daca a dat sau nu DECEBAL cadou, dar cel mai sigur parinti lui au probleme psihice care trebuiesc tratate cat mai repede. Nu pot sa cred ca sunt persoane care sa creada aberatile acestei femei bolnave. Pentru ca o femeie normala nu ar face ce a facut ea si nu ar cauta in continuare sa-i faca rau domnisoarei MARI cu orice pret. Ii multuesc din suflet domnisoarei MARACINE MARIA pentru tot ce a realizat impreuna cu copii nostri.Sai dea Dumnezeu multa sanatate si putere de munca. VA MULTUMESC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

uuups,nu stiu ce m-a facut s aintru la sectziunea asta!!!!!!

Poate totusi moderatorii ar trebui s stearga numele educatoarei,chiar nu stiu cit d ecorect este sa lasi numele in moment ce nu stii exact situatzia!

Plus ca eu nu intzeleg(nu...nu intzeleg si pace)cum un mesaj moderat,apare pe forum cind de fapt n-ar trebui sa apara!
Ma refer la ultimul mesaj al lui camysukara ,pe care de altfel l-am si raportat!

editez ca am scris gresit numele camysukara!!!!
Hai ca e doar un subiect de vendeta zic eu,de spalat niste rufe-n public!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Se pare ca-i circ mare intre userii gradinitei. Chiar foarte mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenitza spune:

Doamna Popescu,doamna Lori.

In primul rand nu sunt mama de care pomeniti. Dar mi-as fi dorit sa fiu. Ca procedam altfel!

In al doilea rand sunt o prietena foarte apropiata familie si cunosc destul de bine situatia.
Eu am decis sa public asta pt ca si eu voi fi in curand si eu mama si contrar parerii parintilor copilului pe care-i ponegriti aici, consider ca aceste fapte trebuie facute publice, fiind de interes general.
Ei, parintii in cauza, au fost foarte finuti in abordarea problemei si discreti. Au urmat calea legala si fireasca dupa ei. Eu n-am fost de acord cu abordarea lor, eu personal as fi batut-o la randul meu, m-as fi dus ca multi altii la televiziuni si as fi facut un scandal monstru. Uite ca ei n-au facut-o pt ca-s mai civilizati decat altii.

In al 3lea rand fetita dvs Larissa, spaima grupei de altfel si batausa grupei daca tot tineti sa fiti atat de cu cartile pe fata, a furat-o si ea de cateva ori de la doamna, garantat. Poate ei i s-a parut fireasca reactia educatoarei, poate asa procedati si voi acasa si de-aia nu v-a deranjat. Sau poate spre deosebire de parintii astia care nu au cotizat, dvs poate ca ati dat atentii pt ca educatoarele sa inchida ochii la problemele si obrazniciile fetitei care-i batea pe toti.

4. Parintii copilului sunt cat se poate de educati si cu capul pe umeri si cu oile acasa. Eu nu sunt asa calma si toleranta.
5. ATATA TIMP CAT IN URMA ANCHETEI POLITIEI,S-A DECIS CA EXISTA MOTIVE INTEMEIATE SA SE DESCHIDA DOSAR PENAL PE NUMELE COCOANEI LA CARE IN PREZENT SE ASTEAPTA DECIZIA UNUI PROCUROR, EU UNA NU CRED CA SI POLITISTII-S TAMPITI, COPILU-I TAMPIT, PARINTII-S TAMPITI SI BOLNAVI CU CAPUL, TOTI SUNT TIMPITI MAI PUTIN CATIVA DIN GASCA VOASTRA DE PRIETENI.
6. Puteti sa stergeti numele educatoarei, nu conteaza, puteti sa musamalizati oricat, puteti sa va oripilati oricat, intamplarile si faptele comise raman. Parintii tb informati, copiii afectati erau in special cei lasati la program lung, astia nu-s educatorisi nici oameni.

Asa ca madame Popescu, madame Lori mai ganditi-va, or fi chiar toti tampiti sau doar copilu', parintii, politia si procuratura?
Hai sa judecam putin totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Camy sukara..nici macar nu te-ai prins ca nickul trebuia scris shukara..adica smechera intr-o anume limba....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Daca tot o urmariti pe kenitza sa ii dati replica pe toate forumurile mai de apreciat este sa folositi un limbaj civilizat si sa explicati de ce nu are dreptate si sa aparati onoarea educatoarei decat mesaje pline de jigniri pe care le vehiculati aici.
Daca continuati discutia in acelasi ton o sa inchid acest subiect

Mergi la inceput