Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 16

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ronina n-am prea multe exemple ca m-am speriat din prima -nu mai stiu la care odisee am intrat (eram plictisita rau in ziua aia) si plangeau pe acolo fete ca se acuzau una pe alta ca au impartit invitatii la contul comun de pe fb la niste dementi care le injurau. Destul de urat, adica in loc sa se bucure de sarcina se porcaiau pe acolo.
Cu suptul am incercat aproape tot (adica nu prea pot eu sa stau in cap ca in rest...).Ma gandeam azi ca poate are afta, dar pana cand n-o strabate rau foamea nici nu vrea sa ma vada (apoi suge cate o ora ca sa ma calmeze)
Dana ma alatur si eu fetelor care nu vor sa te puna la zid. Am vb f serios cand am zis ca la David am dat in depresie - mai ales din cauza ca nu apucam sa ma spal pe cap, si sa ies din pijamale si slapi plus ca eram convinsa ca nici macar ca femeie de serviciu nu as mai putea sa ma mai angajez. A trecut un timp pana sa ma simt iar frumoasa, desteapta si utila (desi eram deja dar hormonii si piticii de la mansarda jucasera deja tzontzoroiul pe creierii mei)
Acum, ca sa previn asa ceva, cand am o pauza (ca cele 3 ore de somn de azi ale fie-mii) mai intai mananc o inghetata (m-am indragostit de vafele ale de 1 leu...probabil contin acid la bani astia), apoi verific mail-urile, forumul, ceva news si apoi, daca mai am timp ,mai fac cate ceva. Mentin insa prioritatea David bineinteles. In plus, si-mi inchei pledoaria, cand vine tati acasa il alerg ca pe hotii de cai (desi mi-e mila de el, dar si de mine) si God! ce as fuma o tigara! (insa ma bucur ca nu-mi dau eu voie mie, dar tare mi-ar placea si am hotarat ca de la 70 de ani ma apuc de fumat iar)
Wow ce grasunei avem pe aici
Happy eu ii iau hainute de obicei mai mari cu 3 luni decat varsta ei si abia atunci sta bine in ele,altfel cam fixe.
CristinaK soacrele astea sunt niste ciudatenii sinistre....oare asa o sa ajungem si noi?
Miha ce are Vladut? o viroza?
Am uitat sa intreb: voi mai prindeti cupiii la schimbat/imbracat? la noi e o alergatura grozava, mai ales daca am de pescuit si ceva mucisori...Nu stiu cum o s-o echipez la iarna cu mai multe randuri de haine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Multumim pt urari! Avem juma' de an :)
La multi ani si lui Andi pt jumatatea de an si Mariei si baieteilor Edu, Victor si Euan!
N-am mai scris ca sunt cam deprimata, s-au adunat catva chestii si nu vroiam sa imprastii stari naspa pe aici.
Dadeati bilanturi de cat pana?? Pai uitati aici bilant de cat fulg la 6 luni: 69 cm si... 6,620 kg. Next top model scrie pe noi, adica pe mine nu, ca nu m-ar primi nici la preselectie. Deci greutatea ca greutatea, dar corelata cu inaltimea... rezulta imc slab de tot... Va rog sa nu ma dati la protectia copilului ca jur ca ma rog de ea sa manance, dar e mai distractiv sa isi infiga unghiile in decolteul meu si sa-mi traga niste mari zgarieturi. Am un decolteu super sexy . In rest, ce sa zic, veselie si energie cat cuprinde.
Am inceput si noi diversificarea. Sambata si duminica i-am dat putin suc de mere (cam 20 de ml), asa, sa vedem care-i treaba. Ieri i-am dat piure de mar, dar, desi stiam ca trebuie sa adaug apa (am fiert merele si le-am blenduit), am uitat. Am fost atat de zapacita in momentul respectiv, incat efectiv am uitat. Si daca n-am citit de 1000000 de ori, inclusiv aici, ca trebuie sa fie moale... Tre' sa caut "idiot's guide to weaning". Asa ca isi facea greata, dar cu toate astea, mesteca ea cumva si inghitea si mai vroia . Pana m-am prins ca nu-i ok consistenta, s-a cam saturat si n-a mai luat decat 2-3 lingurite din varianta imbunatatita. Oricum, a mancat vreo juma' de mar. Azi, in schimb, i-a facut tati asa cum trebuie si a mancat tooooot!!! Un mar intreg! Maine ii dau tot mar si ii adaug niste quinoa, sa vedem. Apoi, zilele urmatoare, o sa incerc si o gustare de seara cu legume (probabil morcov la inceput), numa' sa-mi pun reminder sa fie de consistenta unei supe creme. O sa pastrez cam 3 zile intre alimente noi, sa ma asigur ca e ok.
As fi vrut sa mai scriu cate ceva, dar incerc maine, ca acum e tarziu... Va puuuuup!


Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Miruna avea 8 kg fix la 5 luni fix. Cred ca joi o masoara dr. Giosanu, foloseste metoda pus cu capul la marginea unei aleze, intins un picior si tinut minte pana unde pe aleza ajunge, apoi masoara de la margine la punctul ala unde a fost calcaiul.
Porta cam 74-80 desi ii sunt mari, pt. ca nu suporta strans ca si Bianca si nu prea suporta imbracatul in sus. Ronina, parca-s siameze la multe Tala, si eu ma gandeam cum fac la iarna sa-i dau mai multe haine. De ex. eu oricum nu iau nimic care se inchide la spate, ca nu reusim.

Merci pt. raspunsuri cu pungutele de recoltat pipi (mai ales la fetite), deci se lipesc pe labii, wow. Si dupa aia se fixeaza mai bine cu pampersul.

Sanatate lui Vladut, Miha!

Anca, ce te-a necajit? Daca se poate spune.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Am uitat sa mentionez ceva esential: o iubesc pe fata mea la nebunieeee! O iubesc, o iubesc, O IUBEEEESC!!!!

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Miha, sanatate!

Si eu prefer sa ii iau haine ceva mai mari, si la fel imi fac griji pt la toamna/iarna :D la imbracatul pt iesit afara.

Pe mine nu ma deranjeaza greutatea in sine, ca e in parametri, dar ma ingrijoreaza faptul ca o luna intreaga n-a pus nimic, si e inca prea mica pt stagnari de genul asta :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Ronina,Dara, Irina, multumim
Happy,Vlad e mai bine, in sensul ca nu a mai facut febra si s-a desfundat bine de tot, si a dormit de la 19 pana la 7,azi noapte a dormit ff bine, eu m-am trezit sa-i dau sa pape, insa el dormea profund.
Tala, rinofaringita acuta, insa in gat nu avea ceva nasol, ca l-a controlat dr de la urgente si a constatat ca nasucul era problema.E si Rares racit, poate o fi luat de la el, dar bine ca s-a rezolvat acum si sunt amandoi bine.La 70 de ani te apuci de fumat? eu m-am reapucat de fumat de vreo 3 luni, insa incerc sa nu sar calul
Anca, pai si tu esti top model, fiica-ta cu cine sa semene?.Felicitari Nataliei pt diversificare si pt marul papat!

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Neazta !
multumim da e un bilant mare maree!
azinoapte am avut o poveste...s-a trezit fiica-mea la 3.30 si mi-o gangurit, urlat de bucurie pana la 5.30 in conditiile in care am rugat-o sa taca ca vreau sa dorm, ai vostri se trezesc in miez de noapte sa povesteasca? de dupa vaccin zici ca i-a revenit vocea tipa de bucurie...
Tala eu as fuma mai multe , nu una, mai ales ca vineri imi pleaca sotul 2 sapt de acasa si ramanem singure...cum Miha poti fuma si daca alaptezi?sau nu alaptezi....scuze nu sttiu...ce probleme am si eu, e dimineata inca si sunt zombi de la atata niii niii naaaa heee cheeee cheee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

ptr cele care sunteti fan tricotaje am gasit ceva placut si frumos, cel putin mie imi plac https://www.facebook.com/pages/Caciuli-BEBE-BABY-hats/239712002749899?ref=ts si au pret rezonabil.
Cristina cu soacrele mai e cum mai e ,dar mie mama imi face figuri, asta e .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Multumesc pt vorbele bune

Supermami, multi pupici pt tizutzul nostru! Sa se face bine reoede, repede! Si pupici pt Rares! Sa stii ca si eu bag cate-o palie insa tot ca si tine, incerc sa nu sar calul.
Apropos, parca tu ziceai de croaziera cu fetele, nu? Girl, you speak my language!

Gagici, voi cum faceti sucul de morcov? Poate vi se pare stupida intrebarea, dar nu ma duce, ce sa fac?! Ca daca il rad, nu ramane zeama sa pot combina cu apa. Daca il fac la blender, e prea tare si tre' sa pun multa apa (mie dr mi-a zis o lg suc morcov+2lg apa). Help

Gaza m-a chiaunit de tot. Seara adoarme tarziu. Noaptea vrea sa suga non stop. Se trezeste dimineata la 6 si are chef de povestit. Ziua nu vrea sa doarma neam.. Daca doarme o ora jumate (in reprize de cate 10-20 min), e mult... Noroc cu ta'su, ca dupa ce vine i-l pun pe plod in brate si-i trimit la plimbare cel putin o ora. Ora in care as vrea sa fac atatea, insa nu reusesc decat sa stau tolanita pe canapea si sa-mi repet ce trebuie sa fac. Pana sa reusesc sa ma ridic sa ma apuc de ce trebuia, vin baietii

Edit: Tala, uitai sa zic. Si Gaza face ca toate visele pe masa de tortura. Se suceste, rasuceste, mai ales cand e sa-i pun ciorapei, imi ia 1 min per picior sa-l localizez, imobilizez, incalt.
Eu i-am luat costumase gen cosmonaut groase, tocmai sa evit multe straturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Buna fetelor

Legat de dormit noaptea, de vreo 2 luni o duc boiereste, doarme copilul de seara de cand apuca, ca il trezesc eu pentru masa a 4-a din zi si baita, si pana dimineata pe la 7-8, cand nici macar nu plange, se trezeste si gangureste cu jucariile din zona, pana eu ma mulg. Si eu dorm profund, si ma ia somnul devreme, nu ma trezesc noaptea deloc, si sper sa-mi semene. Noaptea nu ma trezesc usor nici dc faci discoteca pe langa mine . Sper sa tina cat mai mult faza asta ca ma ajuta mult la psihic daca ma lasa sa-mi fac somnul.

dana si eu cred ca daca ai nevoie de timp pentru tine, si gasesti solutia, sa ti-l acorzi fara sa te simti vinovata. O mama relaxata si impacata cu ea se ocupa si de copil mai bine atunci cand e cu el. Si eu am ajuns sa nu ma mai suport, asa ca am inceput sa-mi pun printre prioritati spalatul pe cap, schimbatul de pijama cat mai devreme in zi, si dupa masa, inainte sa ajunga tati, un machiaj discret sa se potriveasca cu tinuta de casa, doar atat cat sa ma ajute pe mine la psihic

happy toate mai cedam din cand in cand, mai devreme sau mai tarziu. Eu recunosc ca am o mare problema, probabil multe care suntem mamici pentru prima oara patim, si ni se pare o tragedie daca nu ne lasa mititeii sa facem ce ne-am propus. Inca lucrez cu mine, sa ma impac cu situatia, cand imi raman vase nespalate, sau haine in masina de spalat 5 ore, pana vine sotul de la servici. Am descoperit si eu, cum mai zicea careva, n-am retinut cine, ca n-au nimic daca stau cateva ore in masina , mai ales daca le pun la uscat afara.

Voi va plangeti de bebei care vor doar in brate, sau adorm doar cu voi, mie mi se intampla pe dos, si zau ca nu e placut. Am incercat ieri o ora jumate, in conditiile in care copilul era rupt de somn, sa il fac sa adoarma langa mine. Se tot intorcea pe o parte, pe alta, i se inchideau ochii, ii mai deschidea si cand ma zarea incepea sa imi zambeasca si gata somnul. Suna aiurea, stiu, dar copilul meu n-a stat la san, zici ca cine stie ce aveam, nu mi-a adormit in brate decat la masa cand era foarte mic, sau daca are crize de plans (colici sau mai stiu eu ce) si adoarme epuizat. In rest, daca ii e somn, scanceste pana il pun in patut. In rest nu pot sa ma plang, se bucura tare cand ma vede, ne alintam cat e treaz si nesomnoros, dar mi-ar fi placut si mie sa mai pot, macar ocazional sa dorm cu el, sa-l simt acolo langa mine.
In schimb, daca are toane, si il pun in patut, ca ii e somn (nu adoarme daca raman langa el si ma vede) cum dau sa plec, maraie. Stau langa el o vreme, cand mi se pare ca l-a luat suficient somnul si ar trebui sa dispar, cum ma ridic sa plec, isi cere drepturile . Pana la urma ajungem si la somn, cat timp e in patutul lui.

danaang wow ce bilant! mie mi se pare marisor si al meu, care are 8kg, al tau 9

la hainute eu am observat ca depinde mult de firma. De exemplu, cele da C&A mi se par pentru copii lunguti. Daca ii vin in lungime, nu-i mai intra pe cap. Am avut 2 body-uri, ce le-a purtat usor lejere ca lungime. Noi folosim foarte mult cele de la Danina Line, au un bumbac foarte placut, si marimea urmatoare ne vine foarte bine mereu.



Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput