Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 16

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Noi iar am avut musafiri dupa musafiri si am ramas fara timp de scris... doar de citit in timpul alaptatului... Sa stiti ca in timp ce citesc am raspuns la multe intrebari dar dupa... greu cu amintitul.
Dana se incepe cu carnita de pui...apoi vita si curcan iar apoi si peste. Eu am prins o emisiune in care o pediatra recomanda chiar si muschiuletul de purcel... ca e mai putin hormonat.
Si eu incerc sa foloses alinente cat mai naturale...si fara hormoni... dar nu-mi iese.
Am citit niste bilanturi cu cifre mari... felicitari... la noi bilantul o sa apara pe la 6 luni jumate cand mergem la vaccin.
App de vaccin nu retin cine intreba...dar daca vaccinul de 4 luni a fost facut la 6 luni e recomandat ca urmatorul se se faca la distanta de 2 luni.
Felicitari strengarilor papaciosi...si multa rabdare mamicilor cu bebei mofturosi... in curand o sa vad in care categorie ne incadram si noi... cred ca de sapatamana viitoare o sa incepem si noi diversificarea... inclin sa merg pe autodiversificare...dar mai vedem.
Dupa cateva zile cu rostogoliri... domnisorica mea iar si-a luat pauza... are ca pozitie preferata culcat pe spate cu picioarele in maini...si baga din timp in timp cate unul in gura...asa se relaxeaza.
Si ca sa laud si eu pitica va zic ca bolboroseste ...si am putut distinge baba, tata, mama, dada...
A inceput foiala... am fugit...pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Hiper lipsa de timp si asa va fi si vreo 2-3 saptamani de acum incolo pe putin, ca imi pleaca toate ajutoarele. Va multumesc ca m-ati strigat. Danei am apucat sa-i scriu pe sms doar "ok" si nimic mai mult. Incerc sa recuperez ca raman prea mult in urma.


Danaang, merci de link cu caciulite, abia astept sa apuc sa ma uit.

Happy, merci de link, am salvat, de asemenea.

Cristina, nu am citit nimic despre mama din partea mamei, ai un link, te rog, cu muzica pe care adoarme Karina? Subscriu la ce ai ai citat de la bbmic desi probabil n-as fi in totalitate de acord cu sursa (din cauza de ce scriu cei de aici despre bbmic http://medicologia.info/2012/03/infectarea-criminala-intentionata-partea-intai/ ), eu cred tot ce scrie in postul tau. Cred ca are nevoi bebe si ca daca ii asiguram acum atasament securizant va fi mai bine in viitor.
Chimparoo nu a venit inca pt. ca face mult din Canada
Sper sa nu te superi pe mine, ca nu intentionez nimic ascuns, chiar am ezitat sa pun linkul ca sa nu crezi altceva, dar ma gandesc ca poate e util http://medicologia.info/2012/03/minerale-bune-de-baut-guest-post/
Sovi, care stii ca e natural mamma, mi-a confirmat cu osmoza inversa (o citez "osmoza inversa s-a lansat ca o lebada si a picat ca o gasca") si a zis ca a confirmat si Ligia Pop pe site-ul ei ca nu i-a fost ok, asa ca te rog, ai grija si tu cu filtrul.

Amy, eu stiam ca Infanrix Hexa se combina cu Infanrix IPV-Hib (care nu are Hep B), faci o data unul, o data celalalt, la rapel. Altfel mergi pe schema cealalta cu Pentaxim plus separat Hep B si Pentaxim fara.
Legat de legume cu fructe, am vazut la borcanele combinatia morcov cu mar.
Poliomielita se facea de la vaccin pe vreme cand era vaccinul oral cu virus atenuat, asa ceva, acum nu mai fac bebeii polio pt. ca vaccinul se face numai cu virus inactivat.
Despre gripal sunt de acord, dr. ne-a zis ca oricum nu s-ar face sub 1 an si ca in plus astea gripale sunt total diferite de celelalte care-s studiate ani de zile. El nu e de acord cu ele. Astea gripale se fabrica la prima tulpina din sezon si te poti imbolnavi de urmatoarea tulpina. Nu faci gripa de la vaccin, dar iti ofera imunitate doar pt. o tulpina si tu poti sa iei alta tulpina. Si cum sunt multe...
Dr a zis insa ca Synflorix ala de l-am facut e o idee buna. Cel de pneumococ si otita. Si nu e platit pt. asta, ca facem vaccinul la medicul de familie, nu la el, ca el nu e medic de familie.

Medicul zicea de pus in fund bebe la 5 luni si jumatate 10 minute de 3 ori pe zi, de la 6 luni 20 de minute de 3 ori pe zi. Ma rog, orientativ, ca na, n-as face asta ca si cum i-as da medicamente. Dar pana atunci no way in fund ca e prea moale coloana si i-o deformam si nu stim.

Bine ai venit, Laurita! In loc de infasat eu folosesc tinutul de maini (nu cu forta). Fie cand o adorm pe picioare, fie in brate, daca da din manute i le tin gently. Si folosesc tehnicile din harvey Karp. Multumiri pentru mentionat carte, mi-am transferat-o pe Kindle ala pt. carti. Am urcat-o aici: https://docs.google.com/file/d/0B7zzZviLhA72LTFKNFpyQ1BiRDA/edit

Anca, te cred cu legislatia, m-am lovit rau de tot de fenomen cand eram economist. Urasc!

J.D. merci mult pt linkuri, esti la inaltime, ca de obicei. Nu se deschide cel cu bocanceii, imi poti indica, te rog, ceva similar de pe amazon sau ebay?

Dana, reteta pe care o folosesc eu e in diversificare_giosanu de la noi din docs https://docs.google.com/document/d/1em74GE4a3SbJyltPEsmstb1XYqAL2y8dtUOzaCgqw/edit - da folosesc apa la subtiat legumele. Am inceput cu 2 lingurite mici, apoi 4, apoi 8, pana am ajuns la 150 g - scazand in paralel laptele de la masa respctiva. Eu am diferentiat ca nu ii place daca scuipa sau doar are alte chefuri in momentul ala. Si papa cam in 30-40 de minute. Si o ridic pt. ragait, ca uneori de-asta se agita sau nu mai vrea, ca ii sta ragaitul in gat si la legume. Si ma scalambai pana papa spre 150, fara s-o fortez...dansez, cant, etc...indicatorul meu sa ma opresc e daca scuipa, daca nu scuipa, are momente cand imi trage mana sa-i mai dau si momente cand ar vrea sa se ridice sa se duca spre lucruri din jur cum ar veni.


Dorinutza, stiu cat ii dau pt. ca am recipiente de stocare Avent gradate si de-acolo ii dau sa pape. Sau folosesc cantar mic electronic digital de bucatarie.

Eu nu am sters pana acum cu servetele umede in alt loc decat la fund, voi de care folositi pt maini si fata? Ca de ex. alea Pampers sensitive sunt amare, nu-mi vine sa-i dau cu ele pe manute sau fata, sterg cu bucatele de comprese Medicomp (care-s foarte moi, nu ca alea de tifon) inmuiate cu fiole de ser.

In afara de morcov, albitura si dovlecel dr. a zis sa nu-i dam pana in 6 luni nicio alta leguma, ca ii solicitam prea rau intestinul. Carne pana gasesc o sursa mai ok, ii voi da de la borcanele, cred, ca dr. zicea ca-s diferite, se scoate ce e mai greu in carne si ce e alergen in fructe, daca-s la borcanele si sigur nu-l platea amazon sa le faca reclama, ca eu de-acolo iau (si el stie). Cartof sau mazare nu ne-a dat voie pana spre 7 luni, doar brocoli si conopida dupa 6 luni. Dar ne-a dat voie amestec de mar cu cartof dulce de borcanel, dar nu cartof dulce de la magazin. Si nu cartof normal decat mult mai incolo. Eu nu imi fac probleme c-ar fi platit sa faca reclama la borcanele, mai ales stiind ca mi le iau de pe alte coclauri pe unele, si omul nu mi-a zis din proprie initiativa de ele, sa-i dau, mi-a dat numai retete de facut in casa. Plus ca la borcanele i-am aratat ce am luat si zicea asta da, asta nu, asta dupa 6 luni, asta dupa 7 luni, in functie si de sensibilitatile ei.
Noi n-am introdus inca fructe, ci abia dupa o luna de papat legume vom introduce. Ca-s mai acide etc.

Dupa un experiment ratat cu punga de recoltare de urina (frison = posibila infectie urinara, cand nu e frig) am gasit pe net ca o puneam invers. Dar oricum m-am enervat ca am chinuit-o cu punga si am gasit absorbante de recoltat urina www.gpsupplies.com/newcastle-urine-collection-pack.html" target="_blank">http://www.gpsupplies.com/newcastle-urine-collection-pack.html si o sa-mi iau. Dar o sa mai incerc cu stat la panda cu borcanel steril si cu punga pus#259; invers, insa dupa aia numai cu absorbante sterile+seringa de extras din ele+recipient steril...ca sa nu mai chinui copilul. Punga trebuie sa stea in sus, cu U ala din burete in pozitie de U normal (cu cracutii in sus) - contrar asteptarilor. http://4.bp.blogspot.com/-Jm1a5QtctMQ/TuZcqkRwVEI/AAAAAAAAC0w/pNtw0DwZFsc/s1600/bagsample.jpg

Dana, am uitat, nu stiu din ce e materialul ala cu somnul, dar nu prea sunt fan la asta cu plansul deloc. Nu stiu ce voi face mai incolo, dar deocamdata nu m-as baga la metodele cu plans. Vezi ca uneori doar am fost vehicul de transport de materiale, pe unele le-as "recomanda" (adica subscriu la ele), pe unele nu.

Plasturele cu lidocaina a fost succes total la vaccin, Nikko, thanks again. Nu uita sa-mi zici de bani. N-a mai plans cand a intrat acul, abia la final cand a ajuns serul mai in adancime, a dat sa planga foarte vag. Am vb cu dr si a zis ca-s mai buni plasturii decat cremele sau sprayurile, ca nu se elibereaza brusc si atunci nu dau palpitatii. Adevarul e ca se tine o ora inainte. Era trist ca nu se importa si la noi. Deci nu-l plateste nimeni pt. asta si nu el mi l-a recomandat. Noroc cu Niko.

Legat de faza cu pus bebe gen pe parchet, pe burta, sa-si formeze muschi pe suprafata mai tare si alunecoasa, am luat cu 2 lei placi de la Mr. Bricolage si le-am curatat si pus in pat. Am avut surpriza sa gasesc un tarc cu resturi din cutii de parchet descompletate si de-asta erau la 2 lei placa. Am luat 4 placi "dublu clic" si le-am alaturat pe pat. Cu precizarea ca e bine sa fie imbracat bebe si cu pantalonasi subtirei (cei mai subtiri si moi imi par de la Daninaline, cei cu botosel) ca sa alunece mai usor, ca altfel il poate infrana putin pielea.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Bai nene, ma impusc cu reclamele astea fara x care apar la fiecare refresh, fara sa intentionez deloc sa ma dau smechera, la mine timpul chiar costa bani, asta e bataie de joc, am tendinta de a iesi de pe forum din cauza lor, ca deja e agresivitate. Imi zicea Sovi ca a mai fost scandal candva pe tema asta si luasera mamicile atitudine pe un topic, dar nu stiu care e, daca-l gasiti, ziceti-mi si mie, va rog, sa scriu si acolo. Daca ma dau afara, va gasesc eu pe FB pe grupul nostru si va terorizez acolo cu mesajele mele lungi .

Voiam sa va intreb daca stiti de un fel de scaunel de plastic, lemn, metal care se agatza pe umar cu niste carlige de forma/latimea umerilor, ca sa il tii pe copil tot cu fata la "public"? Ca nu gasesc neam, nici in romana, nici in engleza, dar vazusem candva pe strada. Daca stiam cum se cheama poate luam pana venea Chimparoo sau ca alternativa.




mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Buna fetelor!
Dara cu mare drag, eu am comandat deja o caciulita, tre sa ajunga sapt asa, o sa va spun daca sunt multumita, ca pretul....
spor la treaba
Amy nici a mea mandra nu mai vrea in carucior, din nou, pana acum a stat...nu stiu ce are, nu pot sta cu ea mai mult de 40 de min afara.
eu sunt intr-o mini depresie a plecat sotul ptr aproape 3 sapt si am ramas doar eu cu fata..ca nu prea am ajutor.
nu stiu ce am mai vrut sa va mai scriu, dar am o intrebare, poate stupida, de ex daca fac mai mult suc de morcovi il pot pune la frigider ptr a doua zi sa il dau,eu inca nu am inceput diversificarea, astept sotul si apoi ne vom distra, dar ma gandesc in ideea ca o sa incep cu o lg suc , care il prepar intr-un minut si spal storcatorul in 10 mn
o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Dara ce fel de frisoane are Miruna? Si Giulia se mai scutura asa, dar intr-o zi da in alta zi nu de cand era bebe, si am citit in mama si copilul ca nu ar fi o boala sau ceva,de unde banui ca e infectie urinara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Danaang, sucul la frigider 24 ore e ok. Si eu i-l dau indoit cu apa Hipp, nu mai stiu cine intreba. Il scot dimineata din frigider ca sa nu il incalzesc la ceva, sa se incalzeasca singur la temperatura camerei si i-l dau dupa masa de legume abia, deci cam dupa ora 14.

Eu am mai luat si suc bio de morcov (au si la DM) si am pus la congelator portii pentru cate 2 zile. Cand apuc, fac la storcator din morcovi bio, ca-i mai bun.

Frison are numai de vreo 2 saptamani maxim, 1 pe zi, cred, se scutura asa din tot corpul, e ceva nou si cand i-am spus medicului mi-a zis sa testam sa nu fie infectie urinara ca aia mai da asa. Si parca si Tala stia la fel.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Dara eu vazut ca se scutura dupa ce face pipi. Si cea mare facea la fel si inca face uneori si sigur nu are infectie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Amy, da.. o sa vrea pupat si la 20 ani.. dar nu de tine
Ronina, eu nu adaug apa in piureul de fructe.. dar intotdeauna pun si un fruct mai zemos. De ex eu fac asa: mar, para, piersica. Piersica e de obicei coapta si inmoaie destul de mult. Daca te hotarasti pt fructe fierte.. ori pui tot fiert.. ori tot crud. Nu combina! Aaa.. eu il fac cu blenderul.. si-l toaca de-l face moaleee.
Noi nu o sa facem vaccinul antigripal.
Azi am fost sa o aducem pe soacra-mea de la tara. A fost plecata 2 saptamani. Pe drum spre Bucuresti.. accident. Coloana de masini pe mai bine de 15km. am stat in coloana 1h.. jalnic.. nu inteleg de ce nu reusim sa ne organizam.. de ce inca la noi functioneaza lucrurile asa..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Bai nene, ma impusc cu reclamele astea fara x care apar la fiecare refresh, fara sa intentionez deloc sa ma dau smechera, la mine timpul chiar costa bani, asta e bataie de joc, am tendinta de a iesi de pe forum din cauza lor, ca deja e agresivitate. Imi zicea Sovi ca a mai fost scandal candva pe tema asta si luasera mamicile atitudine pe un topic, dar nu stiu care e, daca-l gasiti, ziceti-mi si mie, va rog, sa scriu si acolo. Daca ma dau afara, va gasesc eu pe FB pe grupul nostru si va terorizez acolo cu mesajele mele lungi .

Voiam sa va intreb daca stiti de un fel de scaunel de plastic, lemn, metal care se agatza pe umar cu niste carlige de forma/latimea umerilor, ca sa il tii pe copil tot cu fata la "public"? Ca nu gasesc neam, nici in romana, nici in engleza, dar vazusem candva pe strada. Daca stiam cum se cheama poate luam pana venea Chimparoo sau ca alternativa.




mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)





Ne mutam pe facebook? eu abia astept :))
Nu stiu la ce fel de scaun te referi... Eu am vazut la cineva o kestie de purtat copilul pe munte. Intreb si revin cu link, dar habar nu am daca merge cu fata la public..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Cristina: merci si spor la citit.
Strumfy: daca mergi pe autodiversificare, sa ne zici cum merge.
Dara: spor la treburi! Vezi ca toate reclamele sunt pe un cadru dreptunghiular, chiar daca au o parte cu culoare transparenta prin care se vede ce e dedesubt si ar da impresia ca e de alta forma. Ca sa gasesti x-ul de inchis, trage linii imaginare ca sa vezi pe unde s-ar incadra dreptunghiul si vei gasi x-ul in coltul din dreapta sus. Nu stiu daca m-am facut inteleasa, la nevoie mai explic. N-am vazut scaun de care zici.
Nikko: de unde ai luat plasturele cu lidocaina? Se poate comanda de undeva?
Danaang: of, cred ca ti-e tare greu, eu am avut-o pe mama cand mi-a fost sotul plecat si parca nici asa n-a fost chiar usor.
Happy: pt noi piersica nu-i destul de zemoasa nici daca i-o dau singura, pepenele galben a iesit muuult mai zemos. Tot blender folosesc si eu. Nu combin crud cu fiert, stai linistita. Inca merg pe cate un singur ingredient si ma zbat sa gasesc ce accepta, in ideea ca poate daca ajunge sa manance mai mult din ceva sa se invete, incet incet va accepta apoi si altele.

Mergi la inceput