Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 16

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Ronina suntem surori de... tzeapa. Si eu am fost azi la CA dar ttusi i-am luat o pereeche de strampisori la 20 lei si un pulover cu fermoar la vreo 40 parca. Am luat si de la Takko o pereche pantaloni din tercot destul de plinuti asa de toamna. Oricum inainte de plecarea la munte, i-am mai luat un hanorac gros cu blanita si niste pantaloni care sunt cam mari, la Craciun ii vin bine zic eu.

Happylico ai ales prost ziua de plasare. Tocmai de ziua lui?!!

Eu incep sa disper. Copilul meu e asa alintacios ca l-am prostit de tot. De ce mi-a fost frica n-am scapat. Stiam ca in urma chinului de al aduce pe lume o sa-l si iubesc atat de mult ca de la atata alintare acum tipa si face ca toate alea. Daca i-ati vedea fata cand plange, muriti de ras. Practic se chinuie sa te faca sa-l iei in brate. Cand e obosit, ne stie tot satul nene. Pana adoarme e jale. Altii adorm bustean in carucior, el nu. Urla pana nu mai rezista. Cand se trezeste , nu mereu, iarasi incepe pana te duci si il pupi pe urechiuse, gatut si vaiiiii ii trece.
O vrea asa si la 20 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ronina acum e ok, nu mai are temperatura dar inca mai e marait, asta cred ca si de la dintisori e. Multumim de intrebare
Amy stai linistita ca n-o sa-ti faca asa si la 20 de ani. Am citit ca ei de acum incep sa constientizeze cine si ce rol are si incepe atasamentul fata de parinti. Si Andi mai plange uneori cand ma vede ca ies din camera si pe el nu-l iau, plange cand se trezeste si nu-s langa el etc.
Chito tin pumnii sa nu va mai chinuiti cu diversificarea
Laura mda... asa ca si greutate si eu cred ca e ok, mi-a zis si dr dar totusi la fel ca si la voi a luat putin, 880 gr in 2 luni. Incerc sa nu ma stresez, cred ca mi-ar fi zis dr daca ceva nu e in regula.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Offf, Amy, tu iti faci probleme la 7,3 si 68??? pai, dupa standardele nemtesti, Victoras e Mister Germania, bun de podim. Eu ce sa mai zic, Mihaita la 5 luni si 10 zile abia implinise 6,5 kg si 65 cm.... Dar, atata timp cat e sanatos iar neurologic evolueaza fff bine, nu ma mai stresez. Ce sa va spun? ca de 6 ore nu a mancat? Ca ma chinui cateodata sa-i "bag" un biberon cu lapte? Ca doar supa o mananca cu placere si regulat? Ca-mi face cateodata favoarea sa manance un iaurt cu biscuiti? Ca nu vrea fructe deloc? Dar incerc sa-i respect dorintele si sa nu ma stresez, pt ca ia in greutate cel putin 150 gr pe saptamana, chiar daca mananca putin.
Pup mamicile si bebelusii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Am extras un fragment din ce am citit pe un site "bbmic", cine este curios poate sa mai bage un ochi acolo sunt muuuuulte informatii utile. Asta cu referire la bebelusii rasfatati.....
Mie nu imi iese din cap o idee pe care am citit-o mai de mult: Cu cat esti mai atenta la nevoile copilului si te grabesti sa i le satisfaci, cu atat mai repede va deveni independent si nu RASFATAT.Va fi linistit si va avea incredere in parintii lui pt ca stie ca sunt acolo ori de cate ori va avea nevoie de ei.

"Dar, din pacate, cum traim intr-o societate axata doar pe consum, aceasta te invata mai degraa ca ai nevoie de cel putin 3 carucioare si alte zeci de accesorii care, vezi Doamne, sa nu te puna in „pericolul: de a-ti rasfata copilul. Nimic mai gresit decat asta.

Sa va spun un secret: nu exista bebelusi smecheri si oportunisit care sa-si exploateze mama. Pana la varsta de aproximativ 6-7 luni, un bebelus nu stie ce-i acela „santaj”. Exista doar bebelusi neajutorati intr-un corp care nu le poate satisface singur toate cerintele si nevoile primare, asa cum se intampla mai odinioara in pantecul mamei unde aveau constat aceeasi temperatura de 37 de grade celsius erau hraniti ori de cate ori vroiau prin placenta erau leganati aproape non stop de mersul sau activitatile purtatoarei, si nu erau nicioada singuri.

Cu alte cuvinte nu va lasati influentati de „povestile” celorlalti care va condamana ca ati vrea sa va luati in brate copilasul plangand, sau care se uita curmezi la voi pt ca il tineti in brate ori de cate ori va place sau ca dormiti cu bebe sau il rasfatati cu mangaieri si alinturi….

Singuratatea este cea care ii innebuneste pe bebelusi inca din prima clipa in care o intalnesc. Ei nu sunt meniti sa fie singuri, mai ales dupa marea schimbare prin care trec la nastere, dintr-un mediu protectiv intrauterin intr-un mediu nou si plin de neajunsuri. Insist totusi pe ideea ca un nou nascut nu este un incapabail daca corpul inca nu il ajuta si are nevoie de ingrijiri din partea mamei. Bebelusii simt, vad, aud si percep iar cel mai bine dezvoltat simt este cel tactil, chiar din primele zile de viata, desi multi dintre noi au impresia ca ei nu simt durere, nu percep anumite lucruri si nu tin minte. Ba din contra: daca ne-am purta un pic mai uman cu ei la nastere, n-ar mai urla ca din gura de sarpe si atunci nasterea n-ar mai fi un proces traumatizant pentru ei si stresul la care sunt supusi din primele ore de viata n-ar mai consititui un punct de referinta pt ei, punct de referinta de la care vor pleca toate comparatiile ulterioare in viata.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Monna, ce voinic ai! sa va traiasca! Ma bucur ca a scazut febra (sper sa nu mai revina) si sper sa se simta mai ok (sa treaca si stadiul de maraici cat mai repede).

Amy, relax - Lavi la ultimul control avea 68cm si 6,150kg, iar pediatra a zis ca e foarte ok (ma bucur ca avem o pediatra normala care nu ma streseaza inutil).

Laura, mie nu mi se pare deloc rau 1kg in ultimele 2 luni (care sunt practic dupa 4 luni... stiam ca asta e greutatea recomndata duypa 4 luni, +500g/luna (pana pe la 8 luni, apoi mai putin).

Mada, eu sunt impotriva vaccinul antigripal...stiu prea multe persoane (adulte) care l-au facut si au avut reactii adverse si/sau au facut la gripe urate de tot sezonul respectiv (cel putin la fel de urate ca in anii in care n-au facut vaccinul).

Chito, incercati pere, prune...sunt si de sezon, si foarte bune contra constipatiei...poate ii plac. La cereale depinde -teoretic cele cu cereale integrale ar trebui sa contina fibre si sa fie ok pt tranzit... ar mai fi povestea cu multe lichide...
Sper sa gasiti o solutie cat mai ok si pt papilele gustative si pt burtica lui Edu!

Ronina, imi pare rau ca te strreeseaza situatia, dar privit din exterior suna tare haios fazele astea... cel putin ai o fata desteapta care nu se lasa pacalita cu una cu doua

Aici se anunta cald si soare, asa ca vrem sa mergem la mare, ca probabil e ultima sansa anul asta. Asa ca astept sa se trezeasca lumea... doar Lavi s-a trezit la 7:45, m-a trezit pe mine, ne-am jucat...intre timp in loc sa se mai trezeasca cineva a adormit si Lavi la loc .
...iar eu sunt ca un copil mic care vrea la mare si nu mai am rabdare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

Sunt si eu de aceeasi parere cu Kovacsc cu un comentariu in plus: mare parte din presiune vine si din faptul ca mamele lucreaza, concediul de maternitate e din ce in fe mai scurt si presiunea pe mame tot mai mare.
Pe mine nu ma deranjeaza sa imi tin bebelusul in brate dar ce ma fac eu cand ma intorc la birou? Va sta bona cu el la fel? Sper pt ca asa ne-am inteles si pt ca 3/4zile pe sapt va fi si tati acasa dar tot voi sta cu inima cat un purice pt ca Luca e mic si eu la 6 luni si jumatate trebuie sa revin...
Imi cer scuze pt typos scriu de pe telefon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

In legatura cu vaccinul antigripal, eu stiu ca, la fel ca si la celelate vaccinuri, este posibil sa faci gripa. Adica, 1 la nu stiu cate cazuri se manifesta altfel, in functie de organism. Surorile mele sunt toate asistente de Sanepid si stiu ca am discutat chiar si despre alte vaccinuri cum ar fi poliomielita sau altele de genul. Exista cazuri unde copilul din nu stiu ce motive (ma depaseste) face boala pentru care a fost vaccinat.

Mai e si chestia ca un antigripal nu este eficient pe toate tulpinile , asa ca e posibil sa faci gripa.

Eu l-am mai facut in trecut, in sarcina nu, si nu stiu daca il voi face copilului. Cred sa tind ca nu. Nu vreau sa-l mai intep!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Amy: cred ca e normal pt bebei sa vrea sa fie alintati, cum zice si Cristina, ei acum invata ca au pe cine se baza la nevoie si testeaza. E nasol in momentele in care suntem rupte de oboseala si nu-i facem fata, ca in rest... eu cred ca fiecarei mame ii place putina smotoceala cu bebe
Monna: ma bucur, sper ca ati scapat de tot de febra
Niko: 150 grame pe sapt e f bine la varsta asta, nu cred ca e cazul sa-ti faci griji. Bianca avea 6.5 kg la 6 luni abia iar de inaltime nici nu mai zic ca suntem in urma rau.
Dia_tm: sa aveti vreme buna si distractie la mare! Pai macar pt cineva sa fie hazlie situatia Oricum azi am dat de jackpot, am incercat pepenele galben si parca parca a mers, cred ca a inghitit vreo 5 lingurite Mie mi s-a parut aiurea cum a iesit pireul ca era fff lichid, desi am incercat sa las si din partea mai carnoasa de langa coaja, dar se pare ca ei taman consistenta asta i-o fi placut, n-am idee.

Fetele care dati pireu din fructe crude, mai adaugati apa sa iasa mai lichid? Eu stiu ca nu e chiar bine sa bei apa inainte/in timpul/dupa ce papi fructe sa nu fermenteze, dar nu stiu cum sa fac totusi sa iasa pireul apos cum vad ca-l vrea Bianca. Poate cu mar fiert si apa in care a fiert cum zicea Anca, daca e fiert ma gandesc ca e ok cu tot cu apa din compot. Voi cum stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Ioana eu am incercat sa pasez pepenele galben trecandu-l printr-o sita normala, nu mi-a iesit ce am vrut eu, insa a iesit foarte mult suc. ma gandesc ca poti folosi o bucatica de pepene sa scoti sucul din ea si sa il amesteci cu pireul. Fructele amestecate cu lactate fermenteaza insa dc le amesteci cu lapte vegetal, de exemplu de migdale, este in regula.
Eu imi fac la blender un fel de nectar din fructe si cand nu am lapte vegetal le amestec cu apa si nu am avut niciodata probleme cu stomacul. Suna ciudat, stiu, apa cu fructe, insa stiu ca este in regula. Am pus si bors in loc de apa si nu am patit nimic. Toate astea le-am invatat de la cei care au mai citit diverse carti, nu le-am inventat eu.

Astazi mi-am comandat o carte, "mintea noului nascut", abia astept sa o primesc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Dara parca nu ai mai scris de cateva zile esti bine?

cum este marsupiul pe care l-ai cumparat, sta Miruna in el?

Mergi la inceput