Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 16

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Am o problemuta:
copilul meu la 7300 g si 68 cm este prea slabut?

Nu gasesc un calculator pertinent sa-mi arate. Ce am gasit imi arata ca este sub greutate. Oare? NU mi s-ar parea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

Buna dimineata fetelor!
La multi ani tuturor celor care se sarbatoresc astazi!
Wow Monna felicitari! Noi la 5 luni suntem abia la 7.35 si 69 de cm (am un mare stres cu greutatea pentru ca a luat putin ultimele 2 luni un kg in total si nu stiu daca e lapticul putin sau asa vrea el).
Am si eu o intrebare ref la diversificare: noua pediatra ne-a spus sa incepem cu banana oparita + mar copt+ branzica de casa (toate de la inceput) si mie mi se pare cam mult plus ca am un mare stres cu branzica (din ce mai studiasem noi lactatele nu intra asa devreme pt ca au potential alergen). Oare daca ii dau fara branzica aee ceva (constipatie/ scaun prea moale).
Am incercat sa discut cu pediatra dar nu e prea deschisa la dezbateri cu mamele.
Mai are cineva schema asa?
Multumesc pt ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:


Luca are 7. 35 si 69 de cm. poti cauta graficele celor de ka who (organizatia mondiala a sanatatii si au acolo corelatiile).
Din ce am citit eu depinde de tipologia copilului (exista chuar categoria "bannana babies mai lunguti si nu prea rotofei) si de cat de activ e.
Si eu tot am stresul asta dar incerc sa ma auto-linistesc).




Citat:
citat din mesajul lui amy25

Am o problemuta:
copilul meu la 7300 g si 68 cm este prea slabut?

Nu gasesc un calculator pertinent sa-mi arate. Ce am gasit imi arata ca este sub greutate. Oare? NU mi s-ar parea.

Multumesc Bunului Dumnezeu!

Mamica fericita de iepuras Victor Gabriel 4.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna


o intrebare,faceti vaccinul antigripal la bebelusi?Mamici cu doi copii,ati facut vreodata?ce reactii adverse au avut copiii?ca eu l-as face,dar am auzit niste povesti horror cu febra la 40 din cauza vaccinului.

sunt intr-o pasa proasta rau,am avut o cearta cu sotul..din cauza unor lucruri nesimnificative,semn ca mai am hormoni in fund si de dat la altii,sper sa imi revin


si Mayei ii ies dintii,are doua puncte albe jos,gingiile umflate rau si banui ca fatzaiala de saptamana asta de la asta a fost.


va pup un weekend cat mai fain!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dana, eu ii dadeam lui andrei si vita, dar nu mai stiu de la ce varsta. Doar tin minte ca am terminat rezerva de pui de tara si asa am trecut la vita

Amy, succes la educat copilu cum sa se imbrace eu nu am reusit... Nu ca ar cere haine cu diverse, dar daca nu-i place o kestie nu pot sub nici o forma sa il imbrac cu ea. De ex, nu ii plac hainele "cu poze" , adica imprimeu cauciucat. Deloc.

Exista grafice, eu am un caietel de la doctor. Incerc sa caut pe net sa-ti arat.

Happy... Nici eu nu sunt asa stricta cu sursele de hrana bio... Am incercat la andrei, dar cu cat cautam si citeam mai multe pe net, mai rau innebuneam... Ba sa iau de la tarani ca-s mai naturale, ba sa iau din supermarket, ca-s verificate, etc. Cum sursa proprie n-am..sau am, dar nu suficienta.... Iau de unde apuc si ma rog la Dzeu sa nu otravesc copiii

Sustin ce zice Tala cu ficatul. Ii dau lui Andrei, dar rar. Prima oara cred ca i-am dat dupa 2 ani.

Magddalena, nu i-am facut niciodata vaccin antigripal lui andrei. Stiam ca nu se face pana in 3 ani... Dar oricum eu nu o sa ii fac. Destul l-am chinuit cu vaccinuri obligatorii...si cateva optionale...

Monna, sanatate la amandoi

La multi ani Mariilor si sarbatoritilor de azi !

Multumim frumos pentru urari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Laurita.. Nu mi se pare ok ce recomanda medicul vostru... Adica nici macar sa o iei treptat, cu cate un aliment nou la cateva zile...asta e cam regula de baza. Ca nu e deschisa la discutii iarasi nu e bine. Nu poti sa o schimbi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy25

Am o problemuta:
copilul meu la 7300 g si 68 cm este prea slabut?

Nu gasesc un calculator pertinent sa-mi arate. Ce am gasit imi arata ca este sub greutate. Oare? NU mi s-ar parea.

Multumesc Bunului Dumnezeu!

Mamica fericita de iepuras Victor Gabriel 4.04.2012


Uite aici niste exemple, cel de greutate la baieti e primul. N-am citit articolul, dar poate e vreun link si cu cel de lungime.

http://www.desprecopii.com/info-id-441-nm-Grafice-de-crestere-Ce-sunt-Ce-inseamna.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

anna, ce e aia banana oparita? mi se pare ciudata schema asta de diversificare..
azi nu ma inteleg deloc cu pisica. din ce trebuia sa stea toata ziua cu taica-su sa imi fac si eu treaba linistita.. in 30min mi-a pasat-o tot mie.
EDIT: nu, nu a mancat ficatul..
La multi ani Marii, Mariute, Mariane si Mariani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele mele,

Noi am inceput dimineata in forta... l-am impartasit pe Edu si asta ma bucura ...vroiam sa-l impartasim de Sf.Alexandru dar am uitat in ziua aia .... am un neuron si e si ala adormit.
L-a tinut tati in brate si dupa ce l-am impartasit l-a sarutat si nici nu facem 10 pasi pana la iesire si un cetatean il atentioneaza asupra faptului ca i-a "furat impartasania". Sotu era dormit putin am vazut ca i-a crescut tensiunea... el este o persoana religioasa si "babismele" astea il streseaza.

Diversificarea la noi e un MARE DEZASTRU... Edu papa 3-4 lingurite... azi de nectarina cu mar si morcov... imi ia 10 min preparatul 20 spalatul si fimiu mananca 3 lingurite...imi vine sa lesin.... as incerca supa dar morcov fiert cu constipatia lui imi provoaca teama.... nu stiu ce sa fac.
As vrea sa pape si el mai bine sa mai inlocuim din lapte... a luat bine in greutate..si ar tb sa ii mai reducem aportul caloric.... dar el lapte si iar lapte.
Stiu ca trebuie rabdare..dar jur ca pireul de azi de fructe chiar era gustos si el doar strambari si plansete.... nu stiu unde gresesc...clar ii era foame dupa a ras 180ml de lapte...
As incerca cerealele ...dar constipatia

Sunt asa stresata de constipatie...cred ca m-a mostenit...eu de cand ma stiu tot constipata sunt si mananc legume si fructe ca o capra... efect zero. Cand il vad ca-l doare burtica de kaka ma simt vinovata... aveam asa mari sperante de la diversificare... dar pana acum e un mare dezastru.

In rest maine mergem in vizita la mama la tara sa vedem cum o sa se comporte...fimiu in prezenta strainilor devine tacut, protocolar ...dar cu noi tipa si face ca toate cele.

Va pup pe toate ...multumesc pentru urarile de ziua mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

La multi ani sarbatoritilor zilei!

JD: asa e, carnea trebuie sa aibe miros bun ca sa fie 'safe' de consumat. Acum... de ex la oaie mie nu-mi place cum miroase nici cea cu adevarat proaspata asa ca la aia nu cred ca o sa ma bag nici macar pt Bianca.
Anca: multu
Monna: f bun bilant! Cum mai sunteti cu febra?
Amy: nu-ti fa griji, eu zic ca e bine, arata sanatos si asta e cel mai important.
Lauritasmile: nici eu nu as incepe cu ce ti-a recomandat pediatra, cel putin le-as adauga pe rand nu mai multe deodata. Unii spun chiar ca banana se adauga mai tarziu.
Magddalena: eu nu fac vaccin antigripal.
Irinaelena: hmmm, daca si tu zici de ficat... clar, trebuie sa mai citesc. Mai ales ca nici eu nu-l mananc
Happy: pai ia mai munceste-l si pe tati si paseaz-o inapoi Eu asa am reusit azi sa dorm o ora ca nu mai stiam de mine, i-am trimis singurei afara la plimbare
Chito: si la noi e mare dezastru diversificarea Azi am incercat sa o pacalesc, am muls lapte sa vad daca ala macar il accepta cu lingurita. Cand a dat de gust a inceput sa deschida gura, dupa cateva lingurite. Am strecurat atunci una de pireu de piersica si salut, a scuipat tot si apoi n-a mai deschis gurita nici la lapte S-a smecherit, cand simtea pe varful linguritei lapte, sugea repede asa cu gura aproape inchisa, cum simtea altceva cum nu era chip sa indes nimic. Ce sa zic, mai insist, pana la urma tot trebuie sa gasesc ceva ce papa.

Am fost azi la C&A dar teapa ca reducerile de 25% au fost doar we-ul trecut, azi ioc. I-am luat doar o caciulita. Macar am profitat de drum si am mancat si o inghetata Si am luat si o jucarie noua Mariucai mele, multumim de urari!

Mergi la inceput