Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 16

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna,
Hapy de care orez ii dai? il fierbi separat de legume?
Sa ne spui cum l-ai facut ca vreau sa-i fac si eu maine si daca a papat fetita.

Ieri am fost la dr. pt. bilantul de 6 luni, mandra mea are 7.3kg si 68 cm si era sanatoasa tun, numai ca de aseara ii curg mucii si e infundata rau e tot, toata noaptea sa frichinit, sa trezit de nu stiu cate ori a plans rau de tot ceea ce ea nu a plans niciodata pana acum decat de foame , totul e din cauza nasului infundat cred ca de dinti dr. a spus ca mai dureaza, offf a fost prima noapte in care a urlat rau e tot.


mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

La multe lunite Ana, Sabina si Karina!
Gabriela sanatate multa Elisei si felicitari pt bilant!
Dia oi fi eu mai ciudata? Mie chiar imi plac (,) combinatiile de pireut pe care i le fac si culmea e ca legumele crude nu-mi plac deloc
Mirela
Dana eu fierb legumele la un loc si apoi le blenduiesc si adaug putin din apa in care au fiert sa iasa mai moale pireutul. Iar cantitatile de legume le pun asa la ochi .

Ufff... eu am reusit sa racesc, nu stiu cum, si a luat si Andi de la mine . De aseara are mucisori multi si tuseste. Si azi avem controlul de 6 luni si trebuia sa-i faca si vaccinurile. Oare i le mai face in conditiile astea? Mucisorii nu prea ma lasa sa-i scot si uite asa se chinuie ca nici de papat nu papa prea mult pt ca nu poate respira bine cand e la san. Asta noapte mi s-a trezit la 22.30, 24.30, 4.00 si 6.00. Acum doarme iar, sper sa doarma putin ca a dormit tare rau din cauza mucilor si a tusei

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

dia_tm asa face si a mea tipa de cateva zile de nu stiu ce are, la fel de mancat mananca deschide gura dar tipa pe la jumatatea castronelului offf si nu inteleg de ce ca daca nu ar mai vrea nu ar mai deschide gurita.
Ne laudam si noi ca a inceput sa pape fructe dar nu le vrea dimineata ci dupa ce se trezeste pe la ora 15, a papat necatrina, para, iar acum i-am facut un mar mic cu biscuite sunt curioasa daca il accepta.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dana, inebunesc cu tricourile si pantalonii plini de desene . Mie nu-mi plac, sincer.. acum nu stiu ce-o vrea el.O sa incerc sa-l "educ"sa se imbrace si altfel, hainutele de calitate sunt mai simplute. Dar repet, alea or fi mai atractive.

Apa aia e supa practic, poti sa o dai si simpla. Copilul trebuie sa stie si de zeama nu numai de piure.

Eu pentru intaia data am luat un mot de carne de pe pulpa din comert. Dar am luat 15 pui sa-i tai pentru el special in toamna asta si sa-i portionez la congelator. Eu zic ca mai gasesti la cate o tanti din asta momentan. Apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Gabriela, orez am folosit de la noi.. d'ala bob cu bob. nu stiu sa estimez cat.. dar am facut compozitie de ardei umplut si chiar am umplut un ardei (morcov, carnita, orez) si am fiert. apoi am scos continutul.. am curatat ardeiul de coaja si am blenduit. a mancat. nu mi s-a parut extaziata.. dar a mancat. peste cateva zile ii umplu dovlecel.. e mai 'carnos'
as incerca si ficatel de pui. voi ce ziceti?
fetele.. poate ziceti ca-s cu capul... eu legumele le iau din piata... dar nu am cautat neaparat bio si alte alea. puiul l-am cumparat (nu mai retin firma.. dar vizualizez ambalajul) .. scrie pe cutie hranit natural.. bla bla
parca n-as fi asa stricta..
oi gresi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Cristina: merci de info legate de quinoa.
Dia_tm: i-am dat si eu in manuta, dar dupa ce linge felia o data devine alunecoasa si o tot scapa, nu reuseste sa o mai tina in mana. De la mine din mana nu e buna. La fel si ea, isi baga manutele in lingurita sa vada ce si cum e si apoi D-zeu cu mila pe unde mai ajunge mancarea Eu banui ca plange Lavinia ca nu-i place stearsa cu servetelul, la fel face si Bianca cand dau sa o curat (asta daca atunci plange cand o stergi, altfel, poate vrea sa ragaie). Nici Bianca nu s-a prins deloc cu canuta, noroc ca eu o mai pot lungi ca daca nu mananca mancare... ii ajunge lapticul si de sete.
Dana: eu n-am ajuns la carne si n-am studiat, dar intuitiv cred ca prima data voi da doar carne de pui cateva sapt, apoi ficat de pui si abia apoi curcan, peste, vita.
Gabrielarusu: multa sanatate si bravo pt bilant! Vezi ca poate vrea sa ragaie pe la jumatatea castronelului.
Monna: of of, multa sanatate si voua, si un pupic pt mancaciosul cuminte
Happy: la fel fac si eu, ce gasesc bio bine, ce nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

a mai aparut unaaaaaaaa! nestle domle', nestle...



cum fetele? nu v-ati luat curci? gaste? vaca? hmmm... eu n-as crede 100% ca si alea de site-uri sunt bio.ma rog...

trecand peste gluma, sa zic asa ca am noroc ca stau la curte si avem si spatiu si soacra-mea creste porc, vitel, vaca, pui. deci in astea am incredere. si sa stiti ca e diferenta intre cele din comert si "ale tale". dar si stiu ca nu toate puteti avea in "casa" gaini.
eu recunosc ca daca n-ar sta soacra de ele n-as putea sa le tin. a luat sotu 15 pui si deja au cam 2 kg, ca erau maricei, o sa tai pe rand.
pana una alta poate mai aveti pe la tara bunici, ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Fetele eu va citesc printre picaturi pt ca nu prea am timp (pregatesc party pt maine de ziua lui David), insa tin sa va zic pt ca uit: nu insistati cu ficatelul - in afara faptului ca e un mit continutul ridicat de fe (cica s-a pus gresit o virgula si s-a perpetuat asa), ficatul in general filtreaza toxine si le si pastreaza. De cand am aflat asta noi nu avem asa ceva in casa (decat de Paste cand fac drob de pui) si desi mie una imi place la nebunie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Puiul de la fermele mari este imbuibat cu hormoni si este periculos pentru sanatate. Se pare ca din cauza acestor pui copiii inceo pubertatea foarte devreme - 8-10 ani.

Eu nu i/am dat lui Finn niciodata ficat. Noua nu ne place. Ah, si nici nu i/am cantarit niciodata mancarea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Tala: hmmm, eu asta cu virgula gresita legat de fier stiam despre spanac nu despre ficat, si ar avea mai mult sens asa, pt ca fierul coloreaza/pateaza iar spanacul e cam verde... spre deosebire de alte chestii cu fier gen sfecla rosie. Legat de toxine nu stiu, eu ma gandeam ca toata carnea are cam la fel, eu de aia nu-s mare fan de carne, personal mananc doar pui (fara organe) si peste. Dar na... am zis sa nu privez copilul, sa o las pe ea sa-si aleaga mai incolo ce nu vrea sa pape si din ce considerente.

Mergi la inceput