Suedia (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Edith_N, bine ai venit si acomodare cat mai usoara! Super atitudinea vecinilor mai rar, cred eu, dar poate in alte comunitati este si asa. Chiar imi povestea o colega de la scoala, care a venit destul de recent dintr-un alt oras, ca nu a fost prea bine primita familia ei de catre vecini. Oricum, ea locuieste intr-un apartament iar vecinii sunt mai in varsta.
Foxy_le, ai si inceput cu testele? Bafta multa! Mai relateaza si pe aici ce si cum se manaca, daca ai timp . S-a insanotosit cel mic? Cum ai rezolvat-o cu educatoarele pana la urma?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Da Sarah, un MIC test. era ceva de genul protectia muncii in lab.Am reusit un G chinuit. Altii, care credeam ca-s mai priceputi n-au luat. SA stii ca ma bucur, eram convinsa ca iau IG. Ieri am avut primul lab de medicina )))) Am luat probe capilar si am analizat ceva sange . Faaain, asta chiar mi-a placut - fara calculele si surcele..)) Dar urmeaza si labul ala, saptamana viitoare. Azi trebuie sa-mi storc creierii cu calcule de acizi-baze, constante,etc. Si trebuie sa scriu primul lab raport...! Sper sa reusesc..
Miha, te asteptam cu impresii din Ro
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna ziua,


Foxy-le, felicitari pentru primul mic test promovat! Orice inceput este greu. Wow, ca tot ai scris de constantele de aciditate, mi-am dat seama cat am uitat. Imi amintesc denumirile si notatiile dar mai mult, ioc
Eu am terminat cu bine testul, G pe test, VG pe tot cursul. Acum sa vedem ce-o mai urma. Trebuie sa incep cu Svenska 1 si cu engleza. Iar am numai nebuloase in cap, nu stiu daca sa ma duc la zi sau sa iau la distanta .
Miha
, bine ai revenit!

Spor in toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Salutari dragelor!

Da, am revenit in forta...am plecat marti dimineata devreme din Ro, cu masina pana in Budapesta, am luat avionul si era cat pe ce sa pierd trenul spre Kalmar(l-am prins numai pentru ca a intarziat acesta vreo 10 minute) din cauza lucrarilor de reamenajare a autostrazii in zona Solna, unde se construieste noul Karolinska . Desi lasasem(ziceam eu) destul timp ca sa ajung...

Ieri am avut laborator, azi noapte am venit acasa ca pana marti avem zile libere, pentru studiu. Am de scris rapoarte de laborator de ma doare capul deja si apoi de invatat ca peste doua saptamani am examen. Acum facem transfusionsmedicin si ne luptam cu grupele de sange, Rh-uri si prelevari de sange. Ieri m-a chinuit o colega de era sa lesin in scaun, n-a reusit sa imi ia sange. Dupa ce mi-am mai revenit mi-a luat sange tipa de la blodcentralen care ne ajuta la laborator...ne-am aflat grupele de sange si Rh-D. Eu le stiam, dar majoritatea colegelor mele nu...;).

Dupa examen ma duc in practica. Am aflat ca prima saptamana ma duc in Karlskrona, la un vårdcentral aflat in Lyckeby. E cineva prin apropiere? O sa stau la vandrarhem in Karlskrona 4 nopti. Apoi merg in Västervik, dar in zona nu cred ca e cineva...acolo stau 6 saptamani. Cu naveta desigur acasa peste weekend.

Despre Ro? Nunta a fost ca in povesti, ne-am simtit si distrat excelent. In rest nu am avut timp de nimic decat de vizite la rude si prieteni, timpul a fost mult prea scurt pentru ce am fi avut de facut. In rest, totul cum stiam...

Edith bine ai venit! Eu nu prea sunt in Kalmar pana in decembrie, dar poate reusim sa ne vedem dupa aceea. Va doresc mult mult succes cu tot ce v-ati propus. E greu, dar nu imposibil.

Foxy, bravo! Ma bucur ca ai prima reusita, sa o tii tot asa.

Iri felicitari si tie! Svenska 1 e SAS A oare? Primul nivel de liceu? Eu am facut la närdistans, adica ne vedeam cu proful o data pe saptamana, o ora jumate si in rest invatam singura. Era fain ca imi planificam singura programul, e foarte mult de citit si scris, de compus, mergeam la teste la scoala cand le stabileam eu...nu stiu la voi cum e dar mie mi-a placut la distanta ca nu eram legata de altii care aveau un ritm mai lent de ex.

Gata, va las, am fugit la labrapportul meu, azi am termen de predare si am de scris partea cea mai grea: discutiile .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Mda, mare reusita!!! Acum incepe greul ca s-au comasat toate pe cateva zile. O sa am rapoarte de lab despre care n-am nici o idee. Deja am primit ceva inapoi-vrea mai detaliate raspunsurile (bine, si eu am raspuns cu nu si da ... )

Sarah - bravo si spor! O sa alegi tu ce se potriveste ritmului vostru de viata. N-ai zis, cat de mic e Ptrick mic?? Merge la gradi?

Mihaela-spor la invatat si scris! Bine ai revenit in forta!
Oficial, am intrat in panica!!!Nu stiu daca o sa-mi ajunga timpul(pe 1,10 am prima labtenta - cu ce se mananca aia, Mihaela? Ne lasa noua pe mana acizi tari si alte chestii si de capul nostru??) Si suedeza mea lasa muuult de dorit, mai ales cand obosesc...O sa ma dea astia afara pt ca nu inteleg ce spus, ce scriu, etc..(((

Gata, o seara buna va doresc!Sporuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Gata, am fost harnica, am trimis raportu' :).

Foxy, testul la laborator la noi a fost ca am primit biletele pe care le-am tras la sorti si am avut de masurat diverse chestii ce scria pe bilet, de calculat si dat rezultatul la prof. Normal ei trebuie sa va explice dinainte in ce consta testul...daca nu, intrebati-i voi. La noi se poarta intrebarile foarte des, daca nu direct atunci pe site-ul clasei pe net, la sectiunea forum sau direct prin email la profi. Dar ei prefera forumul pentru ca acolo vede toata lumea.
La alte materii au fost altfel lab prov (la noi asa le spune dar e acelasi lucru)...
Labrapporterna nu te necaji ca le primesti inapoi, e la moda :). Si eu am maine de corectat unul, de la materia trecuta. Si sigur mai primesc doua saptamana viitoare. Ni s-a tot spus sa intelegem ca suntem la scoala ca sa invatam si ca motivul pentru care le primim inapoi e ca la sfarsitul celor trei ani sa stim sa scriem un vetenskaplig artikel si sa ne scriem lucrarea de diploma. Iti garantez ca sunt destui suedezi nativi care scriu mai rau decat noi, emigrantii . Hai ca ai sa vezi ca primele sunt mai grele (le scriam intr-o saptamana pe primele, acum le pot scrie intr-o zi, aproape perfecte :)).

Pentru cei interesati, maine incepe konkursrea la Expert. 25% reducere la toate produsele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Foxy-le, Patrick mic 20.05.2010 si este la gradi inca de la 1 an si 3 luni. Acum este la grupa "mijlocie" in gradinita lui, nu mai este la piticii cei mai mici.
Auuu, ca spui de svenska si eu am niste emotii cand trebuie sa vb in fata publicului de mor, iar cu scrisul mai gresesc,cu toate ca la gramatica mereu avut rezultate bune. Dar dehh, oameni suntem! Capul sus, ne-om mai perfectiona cu timpul .

noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Of,Mihaela-multumesc pt incurajari. La mine singura problema este timpul-nu-mi ajunge. Adica atunci cand esti cu unu' asa mic, n-ai nici o sansa sa inveti. Mai vedem.(vad ca ma repet, sunt stresata)
Auzi, astia ne-au bagat 3 laburi intr-o saptamana si apoi de luni incep tentetle...! Asa organizare... imi pare cam proasta. Parerea mea. )))
Am tras cu ochiul pe blog - ff frumoase pozele, normal, cine e in ele le face asa. Silvia parca e o printesica, sa nu-i fie de deochi!. Si mami la fel, straluceste! S-o tineti tot asa!
Sarah - sa fie sanatos si voios puiul tau! LAs' ca ne antrenam noi si sa vezi atunci svenska!! Gata pauza, s-a plictisit tati.)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Hello fetelor!

Wow, nu va pot spune cat de bine e acasa! Acasa, aici in Visby. Simt ca mi-am incarcat bateriile in zilele astea pentru ce ma asteapta...nu am simtit pana acum asta atat de stringent, dar e clar ca pentru noi aici e ACASA! In ro a fost bine, amintirile au dat navala, revederea locurilor dragi, a rudelor si prietenilor a fost extraordinara...dar nu mai e acasa demult. Anul asta am si stat la hotel, prima data cand mergem in Ro si facem asta, deci a fost senzatie de turisti si concediu 100%.

Foxy, la noi laboratoarele sunt amestecate cu föreläsningarna dar in asa fel ca intotdeauna avem un föreläsning inainte de un laborator, in care ni se preda teoria pe care urmeza sa o punem in practica. De ex. acum la materia asta am avut luni, marti cursuri, miercuri laborator, la care am stabilit grupe de sange si Rh, ceea ce ni se predase inainte. Apoi liber pana marti cand avem un nou curs despre BAS si MG tester, joi laborator din ele si vineri inca un curs care nu tine de laboratoare. Cam asa au fost structurate toate materiile, rar s-a intamplat sa avem laborator inainte de curs, asta numai pentru ca nu a fost sala libera, n-a putut profesprul, etc. La noi tentele sunt vineri si cateodata sambata, iar inainte de tenta avem 2-3 zile libere. La materiile mari, de multe saptamani, nu e suficent sa inveti in zilele acelea, eu ma apucam inainte cu doua-trei saptamani, dupamesele (nah, avantajul de a fi singur departe de casa...) in cursul saptamanii. La mine we-urile sunt mereu ocupate, fara studiu adica, pentru ca sunt acasa si petrec timpul cu ai mei. Cele 2-3 zile le las pentru repetat (uneori am avut nevoie de repetat si de doua ori inainte de tenta). Dar mereu imi planific, vad cate cursuri am de invatat, in functie de asta cate zile, apoi de repetat...imi planific absolut totul din timp, sa nu intru in criza(n-am patit niciodata). Eu m-am obisnuit cu asta de cand am invatat SAS A si B la distanta si a trebuit sa fiu foarte riguroasa in planificare si sa ma tin de ea, altfel nu reuseam sa termin la timp. Nah, asa fac eu...stiu ca la tine e mult diferit, cu un copil mic si in fiecare zi acasa, e clar ca nu prea ai cand invata...incearca eventual sa stai in Malmö mai mult, sa citesti la biblioteca sau la facultate in liniste, planifica-ti cate un curs pe zi, citeste sau scrie pe tren daca poti (eu multe rapoarte de laborator de scriu pe vapor :)).
Voi primiti gamla tentor sa vedeti cam cum arata? E bine de exersat pe ele, de raspuns la intrebari...uneori vin intrebari din gamla tentor si e un avantaj. :) Bafta multa, sa stii ca ma gandesc la tine!
Multumim de complimente.

O duminica frumoasa mai departe tuturor! Maine plec si eu la drum, sper sa treaca repede saptamana ce vine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna seara fetelor.
Sa stiti ca va admir foarte mult pt ceea ce faceti.
Eu sunt la pamant.Ne gandim serios sa ne reintoarcem in Ro.Sotul nu mai gaseste nimic de lucru iar e castig eu este foarte putin nu ne ajung decat pt mancare ce sa mai zic de facturi.M-am gandit ca mai bine sufar acasa la mine decat printre straini macar acolo sunt printre ai mei.
De scoala ce sa mai zic?Abia sunt in C si nu stiu daca se merita sa mai continui.Imi pare rau pt copii ca sincer cred ca aveau un viitor aici dar asta este viata.
Va pup o seara buna sa aveti.

Mergi la inceput