Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (33)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Alexa, mersi de info asa stiam si eu, ce dilema am eu cu ce legume sa-l combin, Vladut ar manca numai chestii acre, imediat il trec e muraturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Eu nu mai stiu ce sa ma fac cu Eva...s-a facut tare rautza si alintata...vrea tot in bratze, maraie muuuult si cel mai grav e ca doarme extrem de prost...Se trezeste noaptea de atatea ori ca pana la urma cedez si dorm cu ea, de o luna tot asha face...Nu cred ca sunt dintzii ca ar fi trebuit sa apara vreunul de o luna de cand face asha, nu?
Culmea e ca sambata am fost la nunta si am lasat-o la socrii. Au spalat-o, i-au dat LP si au culcat-o...A dormit pana dimineatza...Dupa ce am venit acasa, a revenit la proastele obiceiuri, numa' cu tzitzica in gura vrea! Am incercat sa o adorm si eu fara tzitzi dar nu vrea deloc...Deduc ca problema sunt eu...

Invatzatzi-ma ca nu mai stiu ce sa fac! Nu mai pot sta non stop cu tzitza in gura...Sa fi devenit asha de mamoasa? pe de alta parte vad ca nu are o problema sa adoarma si cu altzii...
Ma bate gandul sa o intzarc dar si dc ma hotarasc (desi as vrea sa mai alaptez macar pana la 9 luni)nu as sti cum sa fac...Cred ca pe mine ma asociaza cu tzitzica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Tocmai am culcat-o din nou...A dormit de la ~22.30 la ~23.00...Si nu a vrut decat cu tzitzi sa readorma...Nu mai stiu ce sa fac! Nah, iar s-a trezit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Of, Anca... ce sa mai zic, al meu a adormit pe la 22.30 si acum e sus, la tat'su in brate si plange, l-am trimis pe el ca deja ametesc punandu-l atata la san. Dar va trebui s-o fac din nou in cateva secunde, caci nu se linisteste si o va trezi si pe sora-sa
Nu stiu, c-or fi dintii desi nu se vad, c-o fi diversificarea si stomacelul lor se resimte, in orice caz si cu Andra am avut o perioada nasoala pe la 7-8 luni si chiar si mai tarziu. Din experienta mea de fiecare data cand Cristi a fost atat de mamos si sugea atat de des il supara ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Aerlilian- pai vezi ca-i bun si Parisul asta la ceva?? Ei .. eu doar am intrebat ce o fi cu fetele .. nu cert pe nimeni , doar imi lipsesc postarile lor.
Alexa- off cat s-a mai chinuit mititelul si voi pe langa el .. doamne ajuta sa fie bine incontinuareun baietel frumos -lam vazut la botez este un scump.
Lexi- eu branzica ii fac din lapte integral, pediatra mi-a spus ca pot sa ii dau fara probleme de la MILI cu 3,5%grasime
Anca-cu intarcatul nu stiu ce sfat sa iti dau .. poate fetele cu experienta te ajuta.A... incearca sa ai mereu cu tine cand o alaptezi o bluzita/camasuta de a ta, si cand o lasi singurica las-o langa ea.Asa o sa iti simta mirosul si incet incet o sa isi faca de lucru cu ea.. te pup succes.
Adc- eu cred ca ceva il deranjeaza de plange asa...am avut si noi o repriza din asta stiu cum este .. la noi a fost de caldura (la prima canicula )baiatu sa treaca repede sa se poata si mami odihni .
Ca vorbeati de branzica cu banana ... Andrei cand simte gustul de banana ii vine sa vomite.Am verificat asta de nenumarate ori ... inclusiv in cerealele cu fructe daca-s banane(aroma de banane_)le detecteaza si gara s-a stricat prietenia ...asta este nici eu nu mancam cand eram mica...cu e mai asociati branzica in afara de banana?
gata fug la somn ca pic
noapte buna si la puiutzi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Va amintiti vremurile de dupa nastere cand discutam care si unde culca copilul? Unele dintre noi eram tare mandre ca ne luam puii langa noi si nu-i lasam sa se chinuie nici ei, nici noi...Ne propuneam atunci, ca pe la 6-7 luni, cand vor intelege ce se intampla, sa-i mutam la ei in patut...Ei bine, fortata de al meu sot, am incercat aseara...Ne-am chinuit cu vreo trei treziri la 20 min, intr-un final a adormit pana la 02.30. Eu...am privit proiectia ceasului pe tavan, am numarat oftaturile si rasucirile copilului si...am plans. Evident, tati s-a straduit sa-mi explice ca trebuie sa-l obisnuim in patul lui, ca doar nu vom ajunge sa ne culcam si cu nora in pat, etc...Nimic nu ma linisteste sentimental. Logic, insa, sunt perfect de acord cu el. Nu stiu cat sufera copilul dar stiu ca eu nu pot dormi fara respiratia lui pe fata mea si fara corpusorul lui mic si cald. Voi avea mult de lucru cu mine!!!
Mihaela, ziceai ca ai revenit printre noi???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Ileana eu nu-s de acord cu sotul tau si cred cu tarie ca o mama trebuie sa isi urmeze instinctul si nu logica.
Amelia sa stii ca si Cari de la 6.5-7 luni pana pe la 10 era tot asa: se trezea des in conditiile in care ea dormea toata noaptea.
Anca: te rog sa nu te superi pe mine, dar eu cand aud copil rau si alintat mi se zbarleste parul pe mine. Copiii nostri au nevoie de noi: diferit in diferite momente ale vietii, iar noi suntem cei care trebuie sa ii alinam si sa ii ajutam sa creasc frumos si nu trebuie sa le ignoram nevoile pe motiv ca sigur fac asta ca sa ne scoata noua peri albi. Poti sa o intarci daca te linisteste pe tine, dar Eva are nevoie de mama ei sa o mangaie, sa o aline. Poti sa o lasi sa planga si vei avea succes, dupa un timp nu mai plange si doarme, dar nu pentru ca inainte era alintata ci pentru ca s-a resemnat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Lexi, din lapte de vaca de 1,5 fac si eu, desi initial pediatra imi spusese sa o fac di lapte praf. Dar mi s-a parut prea mult...
Anda, evident, nici eu nu sunt de acord cu sotul meu, dar din subiectivism nu din alte motive. Habar nu am unde e adevarul si binele in situatia asta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Lali, mie pediatra de la Valcea mi-a zis sa combin branzica cu mar copt, eub fac marul pe abur 10 minute si il combin cu branzica si biscuite, desi vad ca fiu-meu nu e mare fan branzica.


As vrea sa-i dau ficatel lui Vladut dar nu stiu cu ce sa-l combin :D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Anca, aceeasi problema o avem si noi, diferenta e ca Vladut dormit cateva luni noptile intregi, iar acum e de o foiala groaznica. Eu cred ca e de la dinti totusi, la noi deja se simte ceva tare la gingie si e si destul de rosu la fundulet. Cel mai bine ar fi sa chemi ajutor cateva zile si sa te odihnesti, e mult mai usor daca tu esti odihnita, percepi altfel foiala ei.

Offf Ileana cat mi-e de cunoscuta discutia, numai ca la noi se puneam problema sa il lasam singur in camera de la 3 luni, iaca avem 7 si cred ca acum incep sa-l culc cu mine in pat, la cat se foieste mi-e greu sa ma tot ridic la el, mai ales ca suntem in deplasare si avem patutul pliant si e destul de jos. Dar cred ca din noaptea asta il pun in patut.

Mergi la inceput