Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (33)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Multumesc mult pentru raspunsurile legate de branzica. O sa incerc si eu cu lapte bio, pentru inceput de 1,5% grasime. Eu o sa incerc intai sa-i dau asa, goala, ca sa simta gustul "original", apoi o sa i-o combin cu fructe sau legume (intreba cineva cu ce sa mai combine branzica, eu la Maria combinam branzica si cu morcov sau cartof, iesea delicios!)
Referitor la dormitul impreuna cu copilul, Maria si acum mai doarme cu noi. Are patul ei, dar dormim cu totii intr-un dormitor, desi ea are si camera ei. Insa o las sa se mute acolo, cand considera ea. Nu vreau s-o fortez cu nimic. In pat cu cea mica (ca si cu Maria de altfel) nu am dormit decat cand am mers pe undeva. Cand eram inca in maternitate cu Maria, mi s-a intamplat o data sa ma rostogolesc peste ea in somn (am luat-o cu mine in pat caci urla de mama focului iar eu eram obosita moarta si imi er atare greu sa ma tot scol la ea) si m-au trezit celelalte mamici din salon, altfel cine stie ce nenorocire s-ar fi intamplat. Asa ca de atunci am o fixatie, nu dorm cu bebe in pat decat daca e neaparat nevoie. Mi-e foarte frica si si-asa cand o pun langa mine in pat, nu prea inchid ochii, de grija sa nu cumva sa o strivesc in somn.
Oricum, aerlilian, sotul tau m-a amuzat cu dormitul in pat cu nora.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Neata!
Ileana, marius si acum doarme linistit in pat cu mara. Deci nu am sfaturi. E fiecare cu copilul lui in camera :))
Cand o fi, ii mutam pe amandoi in camera lor si asta e. deoxamdata e bie asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Lexi si eu am incercat la inceput branzica simpla.... dar era un pic cam inecacioasa si atunci am combinat-o.
Ileana Alex doarme doar in patut de la inceput... La noi in schimb a fost problema cu gipsul... este un chin sa dormi cu el.. pentru ca se invarte si migreaza prin pat si te loveste rau de tot....
lalitzuza eu am o mica maimutica...Alex adora bananele... ii dau si simpla... cand stam noi la masa. Tremura de placere cand o vede.. Nu stiu daca are legatura, dar cand eram insarcinata doar banana reuseam sa mananc dimineata... si asta a fost micul meu dejun cam toata sarcina.
Suzieq eu l-as combina cu legume fine.. dovlecel, cartof dulce... ceva de genu
Anca eu nu prea stiu ce sfat sa iti dau... cand se trezeste leagan-o sau canta, sau mangai-o.. ceva de genu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

neata pe la pranz! am raspuns la catalog

noi am venit joi noapte de la mare ...a fost un vis...dar ne-am intors usor busiti...de fapt eu am dubla otita, sinuzita si faringita si sunt pe atb ...scuba mi-a trbuit...scuba am avut

pe rares l-au descoperit ieri cu sinuzita, care se pare ca a fost cauza la toata tusea de o luna pe care o tot are

filip e binisor...tuseste bine se pare de la reflux dar in rest e ok creste si papa bine...a fost mare inotator la mare...era super incantat cand vedea apa il apuca chiuiala

va pup si mai revin ca ma chea,ma donsoru' mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Anca, apropo de ce spune Alexa, uite, de exemplu Johanna dupa ce se trezeste dimineata pe la 7, mai doarme o tura de vreo 2 ore langa taica-sau. Se lipeste de pieptul lui, se agata cu degetelele de bratul lui si asa adoarme. Am incercat si eu, adica am incercat s-o adorm si eu asa, si nu am avut succes, ca incepea sa ma caute, nu-i ardea de somn. Poate incearca si sotul tau s-o adoarma pe Eva. nu stiu ce sa zic...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Neata fetelor!

Lali, pentru strigatul catalogului.
Din pacate eu nu sunt bine deloc... Sofia e suspecta de astm si incerc sa ma obisnuiesc cu ideea, cu inhalatoare, cu monitorizari etc.
Ea e ok, nu constientizeaza nici cand respira greu, se distreaza cu toate aparatele alea, dar eu sunt varza!

Tudor e bine, sunt multumita ca am in continuare LM, chit ca sunt obosita ca se trezeste de minim 2 ori pe noapte. Anca, eu sufar ca nu sunt langa Tudor sa ii dau sa suga de fiecare data cand vrea...

Sunt la birou acum, dar nu am chef de nimic...

Va pup!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Letitia multa putere mamico... si sanatate Sofiei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Of Letitia...multa putere! Eu spun ca e oarecum bine ca cea mica nu constientizeaza prea mult ce-i cu aparatele etc..decat sa fie speriata, mai bine sa i se para "o joaca"..poate totusi nu are astm!
Bulinuta...multa sanatate si tie si lui Rares!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Suzique- multumesc de idee o sa ii fac si eu mar copt cu branzica sper sa ii placa,
Alexa- eu cred ca nu este intamplator ca ii plac bananele.. sigur are legatura cu ce ai mancat tu gravidutala maimutel
Bulinuta- ma bucur ca ti-a priit la mare...sanatate multa tie si la bebei
Letitia -off .. nu dispera mamico este greu dar daca inca nu e confirmat eu zic ca este ok, incearca cura cu oua de prepelita face minuni pe aparatul respirator si nu numai si mers la salina pe langa tratamentul impus, intreaba medicii.Parerea mea este ca ar fi ok sa nu o duci la gradinita-cand intra in colectivitate mai culege "miscodaci " si de la alti copii.ptr printesa sa se faca bine repede.
Aerlilia- super tare faza cu nora in pat... vai de sufletelul tau ce a fost pe el aseara ... nu vreau sa ma gandesc ca o sa trebuiasca sa fac si eu asta candva...
Carina- oare pe la 10 luni o sa inteleaga si o sa vrea sa doarma singurel ? hai ca tu ai ceva experienta invatam si noi de la tine.
Lexi - ce frumos o dormi mititica cu taticul ei... bravo voua ...
Anca-Suzique are dreptate un pic de ajutor cred ca ti-ar prinde bine ..dar oare cui nu i-ar prinde
gata ies sa fac de mancare
pupici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

Letitia eu te inteleg...dar poate totusi nu este...si pe rares il suspectau si nu e pana la urma astm! iti tin pumnii sa fie bine!

faith multumesc

anangel te cauta zici? ce dragalasa e!

Mergi la inceput