Piersicute de iulie-august 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ilenutza nu merge sa doarma in landaou/
noi plecam maine la Neptun 3 zile dar nu iau decat landoul (si carutul desi nu am iesit cu el cu caruciorul decat de 3 ori in 7 saptamani, mandaca si slingul sunt sfinte pt mine :)

patul de voiaj il am dat unei amice, bine ca mi am amintit sa il iau inapoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata,multumesc de cafea
Vad ca si Emma isi cam face program...haotic ce-i drept,dar e un program.Seara adoarme pe la 10.30-11,primul somn e de 3 ore,apoi papa la 2 ore fix.Dar nu sta tare mult la tzitzi,cam 10 minute si adoarme la loc.O pun in patut pe burta si doarme linistita .Dimineata dupa kk,pe la 6-7 iar are un somn tare linistit de minim 2 ore.

Michelle,ce frumos ca sta si povesteste la carusel...a mea abea daca se uita cateva secunde,apoi iar vrea brate.Nu reusesc nicicum sa o fac sa stea putin in patut,carucior,scoica sau pat atat timp cat e treaza .Nici daca stau langa ea si-i povestesc sau ii cant.Tot atat avea si Emma la o luna.Acuma cred ca s-a mai grasunit,ca nu-i mai vin body-urile marimea 56.

Ilenuta,te rog sa-mi dai si mie reteta de goffre,ca am incercat deja vreo 4 si nu mi-a placut niciuna.

Fleur,ce program de copil mare si cuminte are Eric

Azi e cam innorat,asa ca nu am chef de nimic.Fac un pilaf cu pui si sterg pe jos in bucatarie.Atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetelor.
Bine v-am gasit in noua casuta, sa fie un an minunat plin de realizari pentru puii noatrii.

referitor la vaccinuri noi am ales sa facem impreuna cu infarxul si prevenarul fiindca am dus-o pe Ana in cletivitate, il facem la 2, 4 si 6 luni.

La rotarix ne mai gandim desi inclin spre nu, nici la fetita nu l-am facut.


Kimmy si la noi seara sta bebe numai la san, cate 2/3 ore, ma termina efectiv, in plus trebuie sa ma ocup si de cea mica, care vrea si ea atentie dupa o zi de gradi. asa ca solutia mea de momement este ca dupa baita sa il pu la san si dupa aceea sa ii mai dau completare 60 sau 90 ml, de lapte muls de mine in timpul zilei. Pana acum a functionat, se linistesteste si poate sa il tina si sotul in brate nu numai eu la san.




Mami de doi leuti - Ana si 36+ Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Porumbita, nu am landou , poate gasesc de imprumut...
Goffre ma inspir de aici
http://mihaela-bunatati-din-bucataria-mea.blogspot.ro/?m=1
Am facut dulci, sarate.Aluatul e cam ca la briose

Praji de morcov: o cana normala de morcov ras se pune la macarat min. 2 ore la frigi impreuna cu o cana zahar si una ulei.
Apoi se amesteca cu 2 linguri rase de bicarbonat si faina cat sa iasa un aluat vartos.Se pune in tava , se unge cu gem de prune (de preferat) , se da la cuptor cam 40 min.
Se poate presara pe gem nuca macinata, sau migdale, sau zahar pudra la sfarsit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello mamici intru si eu un pik cat sta pitik in leagan a fost putin agitata pana acum k s-a cam stresat dupa vizita pediatrei dar acum am pus-o in leganutz de vreo ora si sta akolo, vorbeste cu jucarelele
so, azi a venit pediatra la noi prima data - bebelina e ok, se dezvolta f bine, nu sunt probleme. mi-a zis sa-i dau protectis ca sa-i reglez putin scaunele k cica e prea des dk face la fiecare masa pe timpul zilei...pt mucisori si fornaiala a zis sa-i pun ser fiziologic si dk e cazul sa o aspir, iar dk se agraveaza fornaiala sa-i iau pic cu colargol si sa-i pun cate o pic in fiecare nara si apoi ser. pe 20 facem vaccinul. am intrebat si de rotarix si a zis k nu e cazul. vedem daca apare vreun risc ceva si mai discutam. in principiu a zis k dansa nu recomanda rotarixul pt k sunt mai multe argumente contra - nici nepotzelei ei nu i l-a facut...asa k cred k il sarim si noi din schema.
am vaz k ati tot vb de programul bebeilor, alaptat etc - eu am reusit sa fac un program care sa ne fie ok amandurora - adik in timpul zilei ii dau sa pape la san atunci cand cere (adik la 3-4 ore in fct de cat de mult doarme). o cantaresc inainte si dupa supt k sa ma asigur k papa cat trebuie si dk e nevoie ii mai dau completare fie muls dk am fie LP (in princ acum papa cam 130-150 la o masa). oricum in ultimele saptamani a inceput sa pape direct de la tzitzi cat trebuie si nu a mai fost nevoie de completare. sunt niste operatiuni in plus pe care le fac cu cantaritul insa asa ma asigur ca ia cat trebuie la o masa si ca va fi linistita dupa (plus somn fara treziri aiurea). noaptea ii dau LM muls cu bibe. acum doarme cam de la 22-23 pana la 5-6 dimi asa k e ok k ma odihnesc si eu legat noi cu programul asta suntem f ok, nu ma tine pe post de suzi, nu pierdem timpul aiurea, am si eu vreme sa fac treaba prin casa iar ea e happy k papa cat trebuie cand doreste. rareori cand e f agitata si nu se calmeaza nicicum o mai pun la san si se linisteste imediat.
mai nou trece mult mai confortabil timpul de alaptat pt k ne instalam frumos la tv si asa imbinam utilul cu placutul - am reusit si eu sa vad filme cap coada
legat de pampersi - cred k azi o sa dau o fuga la dm sa incerc si eu babylove k prea ii lauda multe mamici...majoritatea prietenelor mele au trecut la babylove si sunt f incantate. asa k o sa incerc si eu sa vdm ce si cum.
ieri am fost sa-mi caut pantofi si tzeapa! am umblat 3 ore fara folos am probat nspe perechi dar nici una nu venea perfect si nu ma simteam confortabil asa k m-am intors aks cu coada intre picioare si chiar nu stiu unde sa mai caut k am epuizat cam tt magazinele...
ma duc fuga sa fac ceva de papa cat doarme pitik si mai intru mai trz.

va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kimmy
Michelle,ce frumos ca sta si povesteste la carusel...a mea abea daca se uita cateva secunde,apoi iar vrea brate.
_

Mamica mandra de Timea(28.06.2008) si Emma(25.07.2012)

Povestea noastra


Riana Ramonei vorbea la carusel, eu inca nu i l-am montat.

Azi am fost la plimbare si shopping de la 10 la 15, a mancat si o masa pe banca in parc.
Mie imi e comod cu landoul, ca in wrap nu pot sa probez haine :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981

Citat:
citat din mesajul lui Kimmy
Michelle,ce frumos ca sta si povesteste la carusel...a mea abea daca se uita cateva secunde,apoi iar vrea brate.

Riana Ramonei vorbea la carusel, eu inca nu i l-am montat.

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/82hpv757d0kzi4t9.png" target="_blank">Clara Ioana (30.07.2012)


Scuze de confuzie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Hola,

Tot o trezire si noaptea asta, dar la 2:00 (culcarea la 8:00). Apoi la 6 trezirea de dimineata si n-a mai dormit neam pana la 11. Din fericire se ocupa singurel, si al meu vorbeste cu caruselul si cu jucariile zornaitoare ce i le-am atarnat de patut. Mai are si un dinozaur de plush de la ta-su, i-l pun la indemana in patut si intinde manutza si il trage spre el. Si rade foarte des puiul meu,mai nou cu sonor,galgait, la jucarii, la tzatza, la mama si la tata (in ordinea asta ). De "vorbit" am trecut de la vocale la litera "g", mai precis "nng".
Acum doarme, dupa ce si-a facut treburile si a papat. Apropo de treburi, vad ca nu mai face kk noaptea deloc, se screme dimineata, cand apar uneori si dureri de burtica. Ii dau Infacol de cateva zile si, autosugestie sau nu, am impresia ca il linisteste instantaneu.
Vorba Ramonei, cresc puii nostri pe zi ce trece!

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Am uitat sa multumesc Ilenutei si lui Michelle pentru retete,yummy, incerc sigur praji cu morcovi si greceasca, si pastele cu dovlecei, a si sa nu uit, racitura de curcan, febletea mea (la asta stiu reteta).

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza

ma poate ajuta cineva cu un patut pliant, imprumut pt cateva zile? Vrem sa mergem la munte si noi l-am uitat la bunici

Ile , mami de V , A si I ,






Daca sunteti aproape de Brasov vi-l dau pe a nostru, Natalia nu prea il agreeaza .

Mergi la inceput