Piersicute de iulie-august 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Neata

Si eu treaza de a 6.30, s-au trezit fetele pt lapte dar eu nu am mai adormit.
Bianca a plecat la gradi, Clara inca doarme

Iar eu caut pe net idei pt meniuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

eu am avut prima trezire la 4 fara 10, ca i s-a facut lui eric foame. la 6 s-a trezit marc pt masa, si de atunci sunt treaza. am baut deja o cafea (1/2 decofeinizata, 1/2 normala).

fetelor, va intreb ceva dar sa nu radeti de mine : la hainutele de bb-i, masurile de gen 50, 56, 80, etc, se refera la nr de cm ce ii are bb? multumesc in avans pt lamuriri.

michelle, vrei sa faci un meniu mai sanatos, de genul felului in care gatesti?

ile, te rog, as vrea reteta dupa care faci praji cu morcovi. multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

balanta - da, e vb de lungimea bb

Noi am fost ieri la control ca are un ochi care ii curge si se face si un lichid galbui care ii lipeste pleoapele. Pediatrul m-a trimis la oftalmo, a zis ca are canalul lacrimal infundat.
Si a mea e mucoasa, se aud muci si mi-a zis ca nu e viroza, apar de la dieferenta de temperatura si aer uscat (mi-a zis sa verific umiditatea in camera) si sa nu insist cu aspiratul nasucului ca pe masura ce aspir se vor forma altii, sa ii pun doar apa de mare.

Mi-a masurat-o si cantarit-o, avem 56 cm si 4300g, grasuna lu' mama

Balanta, uite ce urmeaza sa gatesc zilele viitoare (tre sa fac aprovizionarile, de aia ma gandesc in avans, in plus vin musafiri pe weekend)
- pastai (simple sau cu smantana)
- pulpe la cuptor
- mancare de ficatei sau pate de ficatei
- racitura de curcan
- vreo ciorba, probabil radauteana
- paste cu iaurt inspirata dupa o reteta de prajitura greceasca cu foi de placinta (dar eu pun paste)
- paste cu sos de dovlecei (am gasit reteta pe e-retete.ro, aici am gasit multe idei faine de mancaruri. Am facut de cateva ori si saramura de pui tot de aici, dietetic si ff gustos)

Ieri am fost la carrefour si am luat un peste, l-am lasat la eviscerat urmand sa ma intorc in 15', numai ca mi-am amintit de el cand am ajuns acasa, noroc ca nu il platisem :))




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Neatza si de la noi!

Sunt cam chiauna de cap ca azi-noapte a mancat Leon taman din 2 in 2 ore.
Asa ca se duse frumusete de program.Ziua e mai simplu,dar noaptea nu rezist sa-l duc pe el cu vorba.Mai vedem azi.

Miha,felicitari grasunicii.
Cred ca Leon e cam la fel.Ce zici ne incuscrim?
Cum stai cu kg?Ai inceput ceva dieta?Eu ma chinui sa nu scap in dulciuri si vad ca se duc usor,usor.Mai am vreo 10 kg de dat jos.

Cum sunt pastele cu iaurt?Si sosul de dovlacei?

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

ma poate ajuta cineva cu un patut pliant, imprumut pt cateva zile? Vrem sa mergem la munte si noi l-am uitat la bunici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Ne incuscrim cum sa nu :)) Pana acum nu s-a mai inscris nimeni oricum

Pastele cu iaurt le fac dupa www.laurasava.ro/2010/09/10/prajitura-greceasca/" target="_blank">Prajitura greceasca, doar ca pun 1/4 pahar ulei si 1/2 zahar si nu o insiropez. Pastele le fierb inainte apoi adaug maglavaisul asta si in cuptor 40'
www.e-retete.ro/retete/paste-cu-crema-de-dovlecei" target="_blank">Paste cu crema de dovlecei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Praji e de post sa stii, o sa o scriu, pup

Michelle, asa a avut si bb si i-am pus ser cateva picaturi in ochi de cateva ori pe zi i -a trecut, deci fara antibiotic.Ei i se aduna muult, o boaba de mazare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm


fetelor, va intreb ceva dar sa nu radeti de mine : la hainutele de bb-i, masurile de gen 50, 56, 80, etc, se refera la nr de cm ce ii are bb? multumesc in avans pt lamuriri.



da, dar vezi ca numereu se potrivesc
de ex victor are 60 cm si unele haine dede 62 nu ii vin ca e dolofan (5400g)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981

balanta - da, e vb de lungimea bb

Noi am fost ieri la control ca are un ochi care ii curge si se face si un lichid galbui care ii lipeste pleoapele. Pediatrul m-a trimis la oftalmo, a zis ca are canalul lacrimal infundat.
Si a mea e mucoasa, se aud muci si mi-a zis ca nu e viroza, apar de la dieferenta de temperatura si aer uscat (mi-a zis sa verific umiditatea in camera) si sa nu insist cu aspiratul nasucului ca pe masura ce aspir se vor forma altii, sa ii pun doar apa de mare.



asa a facut si victor la 3 sap; mi a dat pediatra tobrex picaturi;
dar in 2 zile s-a rezolvat cu ser fiziologic (sters cu compresa sterila de la exterior la interior)
wk trecut a facut iar, mult mai pronuntat
mi am facut mea culpa ca nu am fost constata in masajul la ochi si aminceput cu ser fizioligic si masaj iar..
am cumparat si tobrexul insa dupa 3 zile de masaj si ser iar a trecut
si iar nu am dat cu tobrexul ala (se da 5 zile cate o picatura in ochi)
sper sa fac mai des masajul si sa nu mai revina problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Mersi,Miha!
Haha,ne incuscrim deci din lipsa de alti pretendenti.
Macar noi mergem la sigur,stim ce vrem.

Cu ochisorul si noi am avut la Lucas.Vezi ca-i spusesem si Laurei la inceput cind a avut aceeasi problema sa puna citeva picaturi de LM.la ea a ajutat si s-au vindecat.Pediatra mea asta recomanda cam la toate problemutele pentru inceput.
Noi am avut acum cu buricul ca nu se vindeca inauntru si a mai supurat putin.I-am pus LM si acum e super!

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



Mergi la inceput