Piersicute de iulie-august 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Doarme copilul deja de 3 ore.Eu acum ce sa fac,sa-l trezesc???


Valy,eu zic ca si la tine trebuie putin program.Cam asa am patit eu cu Lucas,era tot pe LP.Manca des ca haplea si vomita de numa.Aruncam la LP in prostie.
Crede-ma ca a durat doar o zi si doar l-am pacalit de la o masa la alta pina s-a reglat.Eu l-am reglat la 3 ore si apoi s-a reglat singur mai tarziu la 4.Mi-a fost mult mai usor si mie si lui.

Eu acum am prins curaj si nu-mi vine sa cred ce mi se intampla.Adica sa am atat timp liber dintr-o data,haha.Sa nu-l deochi numa.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

porumbita am scris deodata si nu am vazut mesajul tau.chestia e ca nici macar nu avem ce sa vindem ca stam in casa socrilor.deci ar fi un motiv in plus ca sa mergem.avem un loc de casa si pe care ne am apucat de fundatie dar in conditiile de acum nu stiu cand si daca am reusi sa mai continuam la ea

r_ocsy mersi de raspuns.e greu sa te hotarasti mai ales cu 2 copilasi dupa tine si mai ales sa nu mergi la nimic sigur.la mine ar fi la sigur si nu e usor.am inteles ca daca merge aici direct are drept de lucru si de sedere.

Kimmy

ilenutza in norvegia a plecat un prieten si ze castiga foarte bine si e si frumos din cate vad in pozele lui

aruba am calculat si din punct de vedere financiar cred ca ne am descurca mai bine ca de aceea si ideea de a ne muta.si pe langa salarul lui sora mi a spus ca daca el primeste acolo drepturi voi primi si alocatie la copii care ptr amandoi ar fi peste 400euro.si pe langa toate astea ne am putea ocupa si de afacere incontinuare.ptr ca si acum el merge si cauta marfa si socrii o vand aici la targuri.si am putea continua sa cautam noi de acolo marfa si sa le o trimitem cu ceva lor.daci ar fi cam tot ca pana acum doar ca salarul lui ar fi ceva in plus si sigur.iar de plecat pe perioda lunga nu va fi cazul.acum chiar asta asteptam sa vedem daca sunt locuri pe tir la care sa mearga la program de cateva ore pe zi 8 10 ore si nu sa mearga pe cate o saptamana.
si chiar si aici avem un punct in plus ca cumnatul meu nu e un simplu sofer el se ocupa si de soferi care pe unde sa ii trimita asa ca i ar da lui curse mai usoare.pe cate o saptamana clar nu as accepta sa mearga si nici peste noapte si nu din cauza geloziei ci din cauza ca nu as sta singura acolo cu copii.sunt si uracioasa nu doar geloasa.si acum pleaca des si sta cateva zile pe acolo dar macar aici ii am pe socrii buni rai cum sunt dar macar nu sunt singura si mai am si prietenii si vecinii de aici.

dana mersi.daca e sa vrea el sa se angajeze chiar si doar de proba vom merge cu el.eu sunt scai dar nu din cauza geloziei ca sunt constienta ca daca vrea poate sa o faca si acasa si acolo acum ca doar ii plecat ptr o saptamna.nu trebuie sa stea neaparat 6 luni ca sa o faca doar ca nu imi place fara el.mi e greu si cand pleaca o saptamana.nu radeti de mine dar asa sunt eu.inainte sa avem copii mergeam cu el si in germania.si acum nici nu ar vrea nici el si nu neapart ptr mine dar sigur ptr copii.si cum am mai zis nu renunt aici la nimic ca sa zic ca am ceva de pierdut la care sa nu ma mai pot intoarce.si intradevar totul depinde de el dar daca nu va fi bine ne putem gasi alte ocupatii probabil sau ne putem intoarce.

balanta.da si sotul cu toate ca niciodata nu ar fi plecat din tarisoara lui exact asta imi spunea aseara.ca ar fi mai bine ptr viitorul copiilor.aici si daca faci 2 3 facultati nu esti sigur ca o sa ai un servici ok.

deci vorbind asa cu voi chiar mi am dat seama ca nu am absolut nimic de pierdut aici si merita sa incercam avand in vedere ca toate au venit ca puse pe tava(eu sunt de conceptia ca in viata totul se intampla cu un scop.nimic nu e intamplator)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Kimmi, mi-ai facut pofta de niste goffre cu reteta ta.Maine poate fac azi am pus de praji cu morcov

In Norvegia am fost de vreo 2 orisuper super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

valy voi ati avut si alte simptome sau doar muci cand ti a dat eferalganul?si la el se aude tare in nasuc dar nu se vede nimic si nici nu ii curge deloc.or fi mai pe interior.la voi curge nasucul?

dana inseamna ca da randament facutul unui program si mancatul la ore cat mai fixe chiar daca nu sunt 3 ore.succes incontinuare

balanta e greu cu unul dar cand ma gandesc ca tu esti singura cu 2...nu cred ce ti e chiar usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, salutare. Va pup pe toate. Delia, ma bucur din suflet ca esti cu Leila acasa.Ali, eu , daca nu as avea nimic de pierdut as pleca. Tot timpul mi-am dorit sa pkec din tara, dar la mine nu a fost sa fie. Al meu sot, e tare patriot. Ma rog, nu intru in amanunte. Deci, eu as pleca.Balanta, si Nectarel are aceeasi problema ca si Etric. Noua ne-a spus ca daca se invineteste , urgent l aspital.De cand, ii dau sa manance la 2-3 h, mi s-a linistit copilul. Aceeasi explicatie am primit-o si eu, la fel ca Aruba. Ali, mie pentru fornait mi-a dat sa-i fac aerosoli cu ser fiziologic, in nas i-am pus spray cu apa de mare si cam atat.Vad ca s-a rezolvat , nu mai avem nici stafilococ si ptr. el mi-a dat picaturi cu oxacilina sa-i pun in nas. Acum, nu am idee de la ce i s-a dus fornaitul. De la picaturi sau de la aerosoli. Lapte vad ca mai am. Ii dau dimineata cand plec, mai las muls o potrtie si dupa ora 17 ii dau din nou de la mine si 60 lp.Am incercat sa-mi iau pompa la birou dar nu reusesc sa ma mulg, ca atunxci vine cineva, sau trebuie sa semnez, sau suna tel. intruna. Il stimulez cu galafor forte si vad ca mai am.
La mine la birou am parte nu numai de oameni intregi ci si de nebuni. Azi mi-a zis o clienta ca sunt buna actrita in piesa in care o joc. Se certa cu sora ei. Ca la circ. Am si satisfactii,dar uzura este maxima, si nu stiu daca se merita.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ada, pt hernica lui nectarel, ce au zis dr-ii de acolo ca si solutie? mie personal imi e greu sa cred ca ea s-ar putea retrage pana face bb un an...

ali, imi e greu cu 2 bb-i deodata, asa e. desi m-am obisnuit cu ritmul asta, sunt zile in care simt ca imi vine sa imi iau campii. noroc ca imi trece repede si revin la normal.

valy, si eu stiu la lp se digera mai greu decat cel matern. ai mei fiind hraniti cu biberonul, incerc sa pastrez mesele la 3 ore (bineinteles ca nu ii scol noaptea la 3 daca ei nu cer singuri, dar in rest trag de ei sa manance dupa un program prestabilit). de ex, daca la 12 noaptea ei sunt rupti de somn si nu s-ar mai trezi pt masa, ii trezim si le dam sa manance. cand fac o programare la un dr, intotdeauna o fac in functie de programul lor de masa. afara ii scot cam la o ora dupa ce au mancat, deci cu doua ore inainte de urmatoarea masa.
ceai le dau rar: cu vigantol, cateva picaturi/zi plus uneori cand cred eu ca au nevoie, dar cativa ml doar. babycalm nu are zahar, are doar plante, asa ca poti sa il folosesti. este facut de fares.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Balanta, nici eu nu cred ca se va retrage. Dar, eu astept sa vina un anumit dotor din concediu de la spitalul Budimex, il cheama Catalin Tarnoveanu si vreau sa merg la el sa vad, ce-mi spune. Acelasi lucru mi l-au zis si mie. Daca nu se retrage operatie. Incerc sa nu planga deloc.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Noi am avut cea mai buna noapte de pana acum, o singura trezire la 4 a.m apoi la 7 de tot. A dormit de la 8 la 4, 8 ore!!! Nu-mi vine sa cred. Ma rog, eu m-am trezit odata din obisnuinta pe la 1, el se foia un pic, m-am gandit sa-l iau sa-l pun la san, apoi am mai stat putin ca nu maraia deloc gandindu-ma ca in max juma de ora se trezeste el si cere papa. Am adormit, si la urmatoarea trezire era 4 iar Eric era cu ochii mari. Wow, sper sa mai fie nopti din astea, mi-a frica si sa spun dar se pare ca bb-loiul meu doarme tot mai mult noaptea si tinde spre nopti complete de somn.

S-a discutat despre alaptarea sau ma rog hranirea cu program la 3 ore. Cred ca e un lucru bun, cele care pot sa faca asa, mai ales ca functioneaza, se pare. Al meu si-a facut cam singurel program la 3 ore (ziua) in general e ceas, dar sunt si exceptii, faimoasele pusee cand cere din ora-n ora in cel mai bun caz...inclusiv noaptea. Eu m-am obisnuit cu situatiile de genul ...ma inarmez cu rabdare si asta e.
Cred ca si bebelusii sunt diferiti...unii f atasati de "suzeta-mama" si practic "cer" sa li se faca program si reactioneaza f bine. Altii mai independenti (cam ca al meu)care-si "fac singuri cartile", la ei mai greu sa le impui un program fix. Si dac-or cere la 2h sau la 2h30 iar nu-i bai, merge un pic de flexibilitate. Totu-i sa ajungem la un echilibru intre cerere si oferta, in care si bb si mama sunt fericiti.
Eu nu mai agreez deloc, de ex., alaptatul in pat cu mama si bb semi-adormiti, pe al meu il facea sa ma confunde cu suzeta, intr-adevar. Adormea cu tzatza in gura, adormeam si eu, si dupa ore intregi cand ne sculam sa incepem ziua, el plangea de foame.

Avem in program azi cam ce a spus Ilenutza...dar n-am nici un chef, cred ca bag o masina la spalat si spal niste vase, si dup-aia o intindem la plimbare. Berbantul a reinceput scoala si se-ntoarce abia deseara.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

ali- avem doar muci...dar horcaia ca rinocerul. ce scoatem cu batista...ne crucim....o sa refuz antibioticul daca nu face febra.
pupici la toate si la toti bbeii.



_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
SARA MARIA
DN-30.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Buna dimineata! Aveti nevoie de cafea?
Riana s-a trezit la 7.30 si de atunci povesteste intr-una cu un carusel. Doamne cat de repede cresc copiii astia!

Mergi la inceput