Piersicute de iulie-august 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Muraturica, imi pare tare rau ca inca ai pb cu sanii, crede-ma ca te inteleg prin ce treci zilele astea. Am avut si eu momente cand imi doream din suflet sa nu mai am lapte deloc, cand am fost in spital am fost ft aproape sa o intreb pe Dr daca poate sa imi dea ceva sa opresc lactatia. Acum imi pare bine ca nu am facut-o. La mine momentul cand alaptarea a incetat sa fie un cosmar a fost cand am terminat perfuziile, sanii desi se umpleau cu lapte nu mai aveau galme (sau pietroaie ca mie asa imi pareau la palpare) si mai ales cand fetita a acceptat sa pape cu protectie de mamelon. De atunci nu am mai avut dureri la alaptat, pt ca inainte sfarcurile erau asa de ranite ca facusem o fobie; cand venea momentul alaptarii mi se strangea inima in piept de frica de durerea ce stiam ca urmeaza. Dar de cand cu protectiile astea pe care la inceput le-a refuzat, nu am mai avut sfarcurile ranite si nemaifiind dureri, usor usor alaptatul a devenit o bucurie pt mine, plus un moment de odihna de cand am reusit sa stapanesc pozitia lungita in pat, cu ochii la tv.
Apoi am remarcat ca si mulsul provoca angorjarea sanilor, si acum pun pompa doar de 1-2 ori pe zi, inainte cred ca trebuia de minim 5 ori, intrasem intr-un cerc vicios, din ce pompam sa golesc sanii, din aia se faceau iar galme in 2-3 ore si trebuia iar sa scot. Acum inca mi se umfla sanii daca trec 4-5 ore fara sa alaptez, dar doar noaptea mai scot lapte cu pompa, in rest o pun pe pitica alternativ, cate un san la fiecare masa, doar seara inaite de culcare o pun la amandoi.
Eu am observat ca am mai putin lapte dimineata pe la ora 11 asa, cand deja bebe a papat 3 mese. Abia dupa ce mananc de pranz se reface productia.
Iti tin pumnii si sper sa te tina Dumnezeu tare sa nu renunti la alaptat, si desi pare imposibil, pune-o la san cat mai mult, cu cat scapi mai repede de cate un pompat / zi cu atat mai repede alaptarea va intra in normalitate. E al naibii de greu, dar spune-ti mereu ca se poate si crede-ma ca exista luminita la capatul tunelului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Ali, incet, incet si eu mai dau jos insa nu ma bucur prea tare pt ca nu am mese la ore fixe si nici meniuri f sanatoase. Dar, cand ne intoarcem din Antalya, ma duc la o nutritionista cu care am mai colaborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Care vi se pare mai eficient pt productia de lapte? Galactogil sau galafor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

La multi ani tuturor Mariilor. Si al meu de obicei este constipat insa ieri a facut de doua ori. Poate incepe sa se regleze, cine stie.
Ref la lapte, si eu ma mulg si ii dau cu biberonul,. Nu am mai putut sa alaptez, ii curgea laptele pe langa, numai in gura nu. Eram amandoi uzi cu lapte si el urla. Asa e mai ok si vad si cat mananca.
Acum treb sa ma ocup de botez, sa merg la biserica sa ne programam, insa sa vedem si cat costa. Pe voi cam cat v-a costat la biserica?
Distractie placuta celor care sunt in convediu sau se duc la nunti, botezuri etc !

Mama de Tudor, nascut la data 26.07.2012
mutatia MTHFR 677 C>T si 1298 A>C heterozigota.
mutatia PAI-I -675 4G homozigota.
2 sarcini oprite din evolutie la 6-7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Mi-am adus aminte. Fetele care dau colief la bebei, respectati recomandarea pt lp cu picaturi cu 30 min in lapte inainte de a hrani copilul? Eu ii dau cam o masa max 2 de lp , insa cand se trezeste urla de foame si nu pot astepta 30 min.

Mama de Tudor, nascut la data 26.07.2012
mutatia MTHFR 677 C>T si 1298 A>C heterozigota.
mutatia PAI-I -675 4G homozigota.
2 sarcini oprite din evolutie la 6-7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ned

Mi-am adus aminte. Fetele care dau colief la bebei, respectati recomandarea pt lp cu picaturi cu 30 min in lapte inainte de a hrani copilul? Eu ii dau cam o masa max 2 de lp , insa cand se trezeste urla de foame si nu pot astepta 30 min.

Mama de Tudor, nascut la data 26.07.2012
mutatia MTHFR 677 C>T si 1298 A>C heterozigota.
mutatia PAI-I -675 4G homozigota.
2 sarcini oprite din evolutie la 6-7 saptamani


Eu o singura data i-am dat in lp dar am respectat ceea ce scrie in prospect . Dar nu poti sa-i pui in lm ? ca se administreaza imediat .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ali, buricutul ni s-a retras f frumos, a devenit concav, nu mai e in afara.

Kimmy, cine e al 2 lea pretendent, mi-a scapat informatia, suntem deja gelosi avem rival!

Am avut noapte standard cu 2 treziri, eu dimineata tot calcata de tren ma simt. Parca am mai zis, ma doare spatele rau.

Hehehei, Laura, sa o tina Andrei tot asa! Suna incredibil un somn de 8 ore puse cap la cap, nu?

Va pup, noi avem cateva drumuri de facut azi.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Fleur, asa fac cand ii dau lm, dar am o masa cand ii dau doar lp si de acea intreb


Mama de Tudor, nascut la data 26.07.2012
mutatia MTHFR 677 C>T si 1298 A>C heterozigota.
mutatia PAI-I -675 4G homozigota.
2 sarcini oprite din evolutie la 6-7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise

Hehehei, Laura, sa o tina Andrei tot asa! Suna incredibil un somn de 8 ore puse cap la cap, nu?


**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!



Nici mie nu imi venea sa cred de dimineata cat am dormit . Doamne Ajuta !

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

ada.deci il ai la mana.ce bou auzi la el...si pe langa ca face ce face mai isi si lasa prezervativele pe unde apuca

ramo pai nu e corect...adica tu in antalya mergi?i ai facut la fetita pasaport?daca da in cat timp l ai primit si cat a costat?

Mergi la inceput