Piersicute de iulie-august 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Da, i-am facut pasaport electronic, valabil 3 ani, intr-o saptamana a fost gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Se plateste o taxa la cec, nu mai tine minte exact dar parca 270 ron. Daca esti din Bucuresti, e gata mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata fetelor, dau eu o cafea aburinda in zori de zi.
Azi noapte a dormit si Silviu 5 h 30 legate, suntem pe drumul cel bun. Ne-am cāntarit si noi la o luna am luat 1200 gr. suntem un mancacios.

Laura la cat mai multe nopti asa.

Fleur noi eram concurenta pt. Ema.

Aruba si Silviu are o perioada in care face kaka la 2/3 zile, dr. zicea ca daca consistenta e normala nu e constipatie ci doar se regleaza tranzitul.

Mami de doi leuti - Ana si 36+ Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Fetele care au avut botezul sau urmeaza in curand, a#539;i avut ursitoare sau animatoare pt.copii? Daca da, vreau si eu detalii, nr. contact etc. Noi avem vreo 12 copii care vin si as vrea ceva distractiv si pt ei.

Mami de doi leuti - Ana si 36+ Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Maria, multumim de cafea. Esti Tare matinala. Si Nectarel a inceput sa-si faca program.Sper sa o Tina tot asa.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!
O laud si eu pe Emma,ca primul somn l-a avut de 4 ore.Nu-mi venea sa cred cand m-am uitat la ceas.E drept ca aseara a adormit iar tare greu.A papat la 12,4,6 si de atunci inca doarme .Ieri nu i-am dat mai repede de 2 ore la nici o masa.Mi s-a parut ca papa mai eficient,dar a fost tare greu.Deci dupa fiecare masa adoarme.Se trezeste la 30 min,o ora,apoi nu mai sta decat in brate,leganata,shashaita,povestita,cantata...nu o pot pune jos nici un minut ca urla in secunda in care atinge cearsaful .Imi rupe spatele.Daca in prima luna a luat 1 kg,acuma cred ca a luat mai mult.
Gata s-a trezit,ma duc s-o dragalesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Multumesc de incurajari. Aruba, si eu tot cu protectie de silicon alaptez. Insa cand o pun la san mananca greu, putin, dureaza o ora ca tot oboseste si adoarme. Nu goleste nici macar un san si doarme maxim o ora jumate. Din biberon papa cam 80-100 ml o data si doarme si cate 3-4 ore. Nu ma gandesc la programul meu, dar ma gandesc ca ea se simte mai bine cand papa din biberon. Plus ca de la san cum se leneveste la tras spre sfarsit ia doar laptele subtire. Cel gras il scot eu cu pompa. Am zile cand scot cu pompa tot la 3 ore si nu se intaresc sanii rau, dar si zile cand sunt tari sii durerosi. Acum am la dreptul niste galme enorme, dar nedureroase. Ma gandesc ca poate ii e mai bine cu lm din biberon si sunt si eu mai linistita ca vad ca papa. Pe de alta parte ma gandesc si ca daca as pune-o mereu la san ar invata sa pape corect. Frustrant...
Porumbita, nu stiu daca avem consultant in lactatie la Sibiu. Am avut langa mine persoane experimentate, dar copila a supt parca si mai rau decat cand eram doar noi doua.
Va doresc o duminica placuta si urez si eu un La Multi Ani tardiv Mariilor.
Va pup cu drag.


35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza si La multi ani cu intarziere Maria si tuturor Mariilor!

Noi ieri am fugit pana la tara sa mai profitam de vremea buna si sa mai dorm si eu putin. A stat mama cu el si am bagat aproape 3 ore de somn profund si nederanjat de nimic. Nu stiu ai vostri ce fac, dar al meu nu prea mai doarme ziua, deci nici eu nu mai dorm.

Laura probabil ca si la Andrei si-a facut efectul colieful.

Porumbita ce misto ca sta in scoica. Pe al meu il deranjeaza gropile si denivelarile si incepe sa planga. In plus, scoica mea se monteaza cu spatele la sensul de mers si nu-i place ca nu vede nimic. Stiu ca nu e deloc safe sa merg cu el in brate...

Va multumesc fetelor pt cOmplimente am scapat de kg acumulate dar tot a ramas un strat de grasime...inca sper ca o sa am timp sa fac din nou sport.

Mami de brotac Patrick Andrei
nascut la 38 sapt, pelviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Buna dimi fetele

Noi azi ne crestinam si mami are niste emotii...abia am dormit azi noapte, cred ca am cam agitat-o si pe Ana, ca s-a foit toata noaptea.

noi petreere nu facem, doar o masa in cadru restrans, va pupam si duminica placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Hop si eu,

La Multi Ani cu intarziere Mariilor!

Ieri a plouat f tare la noi si n-am mai iesit nicaieri, s-a dus barbata-miu unde aveam treaba, mai precis sa ia pozele si filmul de la botez de la fotograf. Au iesit f frumoase, m-am smiorcait toata ziua .Am pus 2-3 pe picasa si o sa le mai schimb, ca-s multe.

Acum e 5 jumate dimineata aici, am hranit bebeul si ma mai invart pe la tv, laptop si...bucatarie, cu un pahar de lapte si prajiturele cu morcovi. AM facut reteta Ilenutei (sper sa nu gresesc ), f buna a iesit, am pus in aluat si nuca zdrobita iar dupa copt am uns-o cu gem de prune usor diluat in apa calduta. Yummy!

Kimmy, concurenta e stransa...frumosul Mariei sau frumosul meu (cra-cra)...

Muraturica, e foarte corecta dilema ta, la san, unde suge inca greu sau bibe cu lm dar se dezobisnuieste la san? Eu iti recomand compromisul ce l-am facut si noi in primele saptamani, cand sugea ineficient: las-o sa suga cel putin 20 minute la fiecare san, apoi, la sfarsit, un bibe-supliment cu 50-60ml lm. Asa stii cat bea minim la o masa, si o antrenezi si la san. Galmele, chiar si cele dureroase, se rezolva rapid cu comprese cat poti suporta de calde si masaj de la galma spre sfarc. Si ai dreptate, oricat de experimentata e alta persoana, alaptatul e o experienta intima intre tine si bb, prezenta altcuiva poate fi stresanta pt amandoua. Pune in aplicare sfaturile lor, dar cand sunteti singurele voi doua. Alaptatul presupune liniste, o atmosfera calma si relaxanta. Mult succes va doresc .

Pupici,ma bag la loc in pat, langa patutul frumosului meu pe care l-am invelit bine cu o paturica pufoasa si calda (s-a facut rece noaptea aici si nu avem inca activata incalzirea electrica).

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput