Piersicute de iulie-august 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

...Si sa precizez ca eu am facut Rotarix copilului. Recunosc ca m-am documentat post-factum despre efectele adverse posibile si asa zisul scandal. Se pare ca nu e nimic "criminal" in vaccinul asta, a lansat o persoana mai exaltata, cred, titlul asta pe forum. De ce am facut acest vaccin optional, pt. ca am vazut si auzit de,in jurul meu, numeroase cazuri de gastroenterita la bebelusi, copii si adulti, e f contagios si se ia extrem de usor in colectivitate. BB-ul meu va merge la cresa de la 8 luni asa ca decizia a fost in consecinta.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Nici eu nu stiu ce sa fac cu rotarixul asta, inca ma documentez, sunt pareri si pareri.

Roxy: tu ai ceva rabdare sa faci proba suptului la fetita mereu. Eu una as innebuni sa fac asa, o cantaresc o data pe saptamana, lunea, si pana acum vad ca ia constant in greutate 250-300 gr pe sapt, deci bag seama ca e hranita bine. La bibe ii mai dau LM doar cand iesim in parc, in rest papa zi si noapte la san, si lasa singura sanul cand se satura, mai frecvent mananca prea mult decat prea putin, si da putin afara dupa masa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

am pus poze pe FB, inclusiv cu alaptatul in manduca..
pun si pe picasa dupa ce venim de la mare cred

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Unii bebei sunt mai lenesi la supt la inceput, pe parcurs se regleaza si se invata si ei sa suga tot mai eficient (cantitate mai mare in timp mai scurt).
Nici eu n-aveam rabdare sa fac proba suptului, o mai fac din cand in cand de curiozitate dupa vreun puseu de crestere, sa vad cat a ajuns sa ia la san. Ultima oara cand am facut-o supsese 170ml, acum vreo 2 saptamani. Bibe cu lm tot asa cand mai iesim in parc sau la cumparaturi, dar mai nou il cam refuza , desi laptele e bun (v-am zis, l-am gustat ). Asta nu prea e bine cand voi incepe lucrul. Ma rog, daca era chiar rupt de foame cred ca il accepta pana la urma.

Roxy, ma bucur ca pt voi alaptarea a ajuns un moment placut si relaxant , ti-am spus ca asa o sa fie . Atentie la mesele de noapte numai cu biberon, sa nu iti scada productia de lapte sau sa ti se angorjeze sanii. Daca fata suge bine ziua, asa ar face si noaptea, deci nu te teme ca va sta mult la san, dimpotriva, noaptea sug mai bine si adorm mai repede (cel putin al meu asa face).Te mulgi noaptea sau stochezi ziua? De cand Eric se trezeste doar odata pe noapte si suge la un singur san (deobicei) eu ma mulg si noaptea, ca altfel mi se impietresc sanii si ma trezesc cu bluza leoarca.

Fetelor daca stiti, laptele ce a stat la frigider 2-3 zile, se mai poate congela?

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Eu imi cantaresc copilul o data pe luna , proba suptului cred ca m-ar stresa prea tare ; ar mai fi varianta cantaritului o data pe saptamana dar eu stau foarte prost la capitolul timp si de multe ori uit complet ... asa ca incerc sa imi amintesc in jurul zilei sale de nastere in fiecare luna .

Cred ca voi face vaccinul antirotarix pana la urma, desi costa o avere dupa mine, 320 de lei . Stiu ca se administreaza de 2 ori , asta inseamna ca trebuie sa il cumpar de 2 ori sau se pastreaza la frigider ??? Stiti cumva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

multumesc si eu fetelor pt ideile de meniu si retete

noi nu cred ca vom face rotarixul - cica pe prematuri e bine sa nu ii bulversezi cu multe vaccinuri.

ada, te rog sa imi spui si mie ce iti va fi zis dr de la Budimex despre hernia lui Nectarel.

fleur, cat costa la voi cresa? cum o sa faci cu laptele? le duci lapte muls? accepta? sau o sa ii dea si lp pe langa?

am fost la c&a - auzisem ca sunt ceva reduceri, dar nu mi s-a parut (sau poate n-am mai prins eu). daca tot am mers, am cumparat ce mi-a placut pt maimuticile mele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

laura pe unde esti?

fleur.ce bine de tine ca are eric program.eu m-am cam lasat pagubasa cu programul...mananca la 2 ore jumate ca mai mult nu rezista.s-o regla el cindva.

am mai pus si eu poze cu zambaretul meu stirb.


www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise
[i, laptele ce a stat la frigider 2-3 zile, se mai poate congela?



nu

laptele matern la temp camerei se poate tine maxim cateva ore in functie decat de de cald
la frigider 12 ore (unii zic 24)
la congelator pana la 4 luni (unii zic 6)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Cred ca voi face vaccinul antirotarix pana la urma, desi costa o avere dupa mine, 320 de lei . Stiu ca se administreaza de 2 ori , asta inseamna ca trebuie sa il cumpar de 2 ori sau se pastreaza la frigider ??? Stiti cumva ?




fiecare doza e in jur de 300, eu asa am inteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

am pus poze pe FB, inclusiv cu alaptatul in manduca..
pun si pe picasa dupa ce venim de la mare cred


eu nu vad pozele pe fb.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



Mergi la inceput