Piersicute de iulie-august 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

albumul diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Porumbita, despre laptele la frigider am citit n variante: 3 zile, 5 zile, 6 zile, 9 zile, la tine citesc prima oara 12 ore sau 24. Cine mai stie. Ca nu se congeleaza decat proaspat, mi se pare logic.

Balanta, cresa aici e 7CAD pe zi, subventionata. Valabil numai in Quebec, in restul Canadei e considerabil mai scump. Si aici, daca nu e subventionata, 35CAD pe zi, dar ti se dau inapoi niste bani de la guvern.

Daconst, nu pot sa zic ca al meu are chiar program bine bine stabilit, adica nu zic hop pana... Cert e somnicul de seara de la 7-8 la ore din ce in ce mai tarzii, yupii...

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Porumbita,vazut pozele.Super ideea cu Manduca.Oare care-i diferenta intre Manduca si Baby Björn?

Fleur
,asa-i cu programul,sa nu te bucuri prea repede.


Cam cit beau bb-ii vostri la o masa?ma refer la cei de o luna.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hola! am reusit sa achizitionez una pereche pantofi pt botezul de sambata :) o sa ma probez sa vad dk merg si la rochia pt botezul nostru sau tb sa-mi mai caut altii...in fine, ce era urgent am bifat :) si am luat si un sutien normal k nu aveam chef sa merg cu astea de mamaie vorba arubei :)
legat de proba suptului - pt mine e un mijloc de a-mi asigura ceva timp liber pt treburile casnice si pt piersicutza sa-si asigure un somn linistit neintrerupt de foame ;) m-am obisnuit deja si nu mi se mai pare asa o corvoada. pt monitorizarea greutatii efective o cantaresc o data pe sapt si notez in caietul facut de pediatra k sa aibe si ea evidenta.
fleur - noaptea ma mulg si bag la frigi k sa am pt urmatoarele mese. dk nu ma trezesc sa ma mulg tot asa patesc se intaresc maxim sanii si ud tampoanele. nu prea pot sa stau mai mult de 5-6 ore fara sa golesc sanii - fie cu piersicutza fie cu pompa :)
aruba - ti-am urmat sugestia si am inceput sa beau si eu mai multa bere :) mai bagam si inainte insa asa o dt pe sapt. ieri am servit una la mall si azinoapte am reusit sa stochez prima punga la conge!!!
by the way, a vb tata cu o matusa din germania si cica ea bea ceai de sunatoare amestecat cu lapte pt stimularea lactatiei si se pare k este si un excelent remediu anticolici! o sa incerc si eu desi nu ma incanta deloc sunatoarea :( ea bea asta+bere de malt si are lapte la greu pt piticul ei...bere de malt n-am gasit la noi :(
ma bag la nani k pitik doarme deja de ceva vreme...
pupicei si n bunutza :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza la prima trezire. Am lipsit 2 zile de la apel ca alarteieri pe zi piticul m-a tinut numai in priza, iar noaptea s-a trezit o sg data la 5.30, iar apoi la 9. Si de bucurie ne-am urcat in masina si am taiat-o pana la mare (poze pe picasa). Pe drum a dormit, evident, iar acolo a stat mai mult treaz, in landou, dar fara scandal, astfel ca am putut si eu sa ma relaxez cu picioarele in apa. Apropos, al meu deja nu prea mai incape in landou...

Fleur, si Patrick tot la litera g este... :))). El vorbeste cu elefanteii de pe aparatorile de la patut, cu caruselul, cu mine... Nnggg, si rade tot mai des si in hohote.

Ile eu de bine ce l-am cumparat, l-am lasat tot la tara, ca acolo imi trebuie...

Roxy, sa-i porti cu placere. Bere am baut ieri pe plaja in loc de ceai, plus 4 galaforuri dar nu mi s-a parut ca mi-a sarit laptele din sutien...

Ref la alaptat, sunt de acord cu alaptatul la cerere, dar nu transformatul in suzeta... Eu de la 1 oct trebuie sa ma intorc la serv. Deci o sa cam trebuiasca sa-i tai cordonul ombilical... :( Trebuie sa aiba cat de cat un prog de masa si de somn...

Edit- am uitat sa spun ca am alaptat cu succes pe plaja. Va dati seama ce imagine mirifica. O mama cu copilul la san si cu paharul de bere intr-o mana

Mami de brotac Patrick Andrei
nascut la 38 sapt, pelviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Neata! La noi vad ca s-a stabilizat programul de noapte: baita la 8, culcat la 9, trezire la 4 jumate, apoi la 7- 7 jumate. Acum a papat si a adormit la loc, ceea ce se intampla ft rar, de obicei la ora asta ne scremem. Dar cum a facut kk in timp ce o alaptam la 4 jumate, cred ca acum are stomacelul linistit si poate mai baga o repriza de somn.
La mine sincera sa fiu e panica saptamana asta, au plecat ai mei intr-o croaziera si e prima saptamana cand nu ma pot baza pe mama, ca de obicei la ora asta i-o pasam ei si mai dormeam pana la 9. Acum am convenit cu sotul o zi doarme el pana la 9, o zi eu.

Roxy: e ft buna berea pt lactatie, eu pe asta stau de ceva vreme, nu mai bag ceai de cand m-am externat, nici nu imi place, de pastile nu poate fi vorba, si-asa am prea mult lapte.
Ce greutate are Antonia acum?

Carmen: sa va fie de bine plimbarea la mare! Arati ft bine spre deosebire de mine care am ramas cu burtica. Ce landou ai tu? Patrick chiar ca e aproape la limita in el :))

Michelle: super meniu, eu nu stiu cand mai ai timp de gatit asa, toata stima. Eu daca nu am cu cine sa o las pe pitica nu ma mai apuc de gatit ca mereu ma intrerupe. Acum ca sunt pe cont propriu mi-e ca o sa comand mancare mai mereu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata ,

Dana sunt prezenta ....

Am lipsit un pic de pe la apel dar motivat , bb mi-a mancat putin ficatii si nu am mai avut timp de nimic . Tot fara program suntem pana la urma am cumparat si eu colief, a doua noapte de administrare mi-a dormit de la 10 pana la 3 dimineata fara nici o foire dar atat a tinut minunea . Ieri am fost la mama si l-am lasat cu ea si am dormit si eu 3 ore parca sunt mai bine .
Eu cand va aud de program si nopti dormite ma ia cu dureri de cap . Mai puteti sa dormiti noaptea asa de mult ? ( glumesc ) poate il vrea cineva pe Andrei sa vada cum este sa stai si treaz la fiecare ora
Am avut o noapte "superba" , am stat cu el pe burta mea azi noapte de la 3 si pana la 7 dimineata , mi-au amortit toate cele , este un marait de clasa mare .
Carmen ma bucur ca ai fost la mare ? cat ati stat ? vreau si eu sa plec in w/e dar o zi mai mult nu ma incumet . In concediu plecam pe 10 oct. sper sa ne intelegem cu Andrei si sa nu stam in circ , am fi trecuti de 3 luni , poate se mai reduc colicii astia tampiti care mie una mi-au mancat sufletul

Michell ca de obicei ne dai niste retete super , dar eu de cand am nascut nu am gatit nimic si nici nu vad cand asi putea .

Ada ,Balanta imi pare rau pt Nectarel si Eric ...Doamne Ajuta sa fie bine

Acum sunt in negocieri cu sotul ca avem o nunta la Ploiesti pe 29 sept si el vrea sa-l ia pe Andrei si eu nu vreau. Eu zic sa-l lasam la mama , am la congelator vre-o 500 ml de lapte strans cu muuulta greutate (iar o problema care pt mine este un mister cum scoateti voi 150 ml de lapte o data, eu ma chinui cu cate 30 ml maxim la o pompare si strang la el o zi intreaga si nu pot sa cred ca nu este lapte atata timp cat el ia in greutate si la san mananca ft bine , cred ca laptele meu nu vrea sa iasa ) asa ca in momentul in care iesim la plimbare mergem la noi cu 60 ml lp asta este .
Revenind la nunta, sper sa-l conving sa-l lasam acasa pe , eu chiar vreau sa-mi priiasca nunta, nu sa stau din ora in ora sa dau tzatza ca nu am facut nici o afacere .

Ma striga Andrei , revin

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Laura: ce pompa ai? Eu cred ca si asta conteaza mult
Daca scoti doar cate 30 ml, ai grija sa scoti si inainte de a-l alapta pe bebe si sa il combini si cu laptic de sfarsit, mai consistent. Din ce am observat atunci cand pompez, primii 30-40 ml e un lapte ft slab, aproape apa chioara, abia apoi incepe sa vina laptele mai consistent. Daca aduni doar lapte de inceput s-ar putea sa ii faca mai mult rau pt ca nu il satura si mai si contine multa lactoza.
Eu nu stiu ce faci tu cu 60 ml, pitica mea cand tipa de foame daca nu ii dau toata portia ( cam 130 ml vrea acum ) urla si mai tare. Sa ma fereasca Sfantul sa ii bag un biberon in gura in parc si sa nu fie cat se asteapta ea in el, ca daca vede ca se termina se pune pe zbierat de ne stie tot Herastraul .
Si noi avem o nunta sambata asta si inca una pe 29 sept, iar tre sa o iau de la capat cu cautat rochie pt cea de pe 29, ca e mai pretentioasa, si rochiile mele de seara nu ma incap ale naibii, cine le-o fi cumparat asa cambrate pe talie?!? Nu mai zic de botezul nostru de pe 23, acolo trebuie iar rochita... Falimentul ne mananca in septembrie, va zic eu. Refuz macar sa gandesc un buget pt luna asta ca stiu ca nu il vom respecta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Cafea nu da nimeni azi? Hai ca dau eu.

Aruba, ms, mai am si eu niste burtica dar in principiu s-a cam dus. Cantarul imi arata acum doar 600 gr in plus fata de start, dar e un strat mic de grasime pe ici pe colo... Landoul e din setul peg perego, are 70 cm la interior, doar ca piticul meu se lungeste vazand cu ochii.

Laura am plecat pe la 11 si am stat pe plaja pana la 6.30. Drumul e ft ok acum, nu stiu vremea cat mai tine, ca de azi se raceste. Tu ai incercat sa renunti la lactate? Dc se vede ameliorare de la colief, inseamna ca si Andrei are intoleranta la lactoza. Patrick s-a linistit fff mult de cand ii dau colief + fara lactate de vaca eu. Acum l-am trecut si pe nan sensitive care are mai putina lactoza si nu mai are decat seara o criza mai naspa, in rest e muuult mai bine.

Mami de brotac Patrick Andrei
nascut la 38 sapt, pelviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Nunta cu bb, nu e grozav , unde il tii, in muzica si tigari?

Carmen nu-i asa ca e misto la mare?!
Mergeti fetelor macar pt o zi
Noi din pacate ne-am repatriat dar maine mergem la Predeal
O sa imi iau si eu o pompa manuala True, am vazut-o in spital si e f eficienta si ieftina
Aia electrica mi se pare mai greu de fol iar pompa manuala medela pe care o aveam o avem imprumutata

Mergi la inceput