Dupa decizia Curtii ...(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

USL-ul s-a facut de un mare...
Intai a fost plagiatul lui Ponta. Apoi excursia soldata cu cele 11 puncte. Apoi s-a jucat cu suveranitatea poporului. Nu mai comentez dezastrul referendumului. Acum s-au aliat si cu UNPR. Well, dupa toate astea plus Placinta, oricat nu mi-l doresc pe Basescu & co...nu voi vota nici cu USL.

Glimmer,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Deceneus, eu nu stiu de unde le scoti,zau asa?...cum sa spui ca USL a crescut in sondaje dupa referendum?...toate sondajele i-au aratat in scadere,poate peste 50 % dar in SCADERE fata de alegerile locale...eu sunt convinsa ca USL nu se simte deloc confortabil in situatia asta,ca una e intentia de vot si alta-i votul direct...cand ai ajuns la 50% nu ai cum sa nu te gandesti ca acel 50 se transforma in 49 si pa,pa guvernare.Plus ca USL ,si ROMANIA implicit, cred ca va primi o mare palma de la UE : s-ar putea ca Bulgaria sa fie admisa in spatiu shengen inaintea noastra.Uite doua declaratii care au venit aproape simultanhttp://www.gandul.info/politica/aderarea-romaniei-la-schengen-ca-si-amanata-viviane-reding-nu-as-fi-surprinsa-ca-acest-lucru-sa-se-intample-10007673http://www.gandul.info/politica/jose-manuel-barroso-bulgaria-indeplineste-criteriile-pentru-aderarea-la-schengen-romania-mai-asteapta-10005450Barosso spune cu subiect si predicat caBulgaria trebuie sa adere la shengen,Romania va fi reevaluata...si uite asa vom plati cu totii "puciul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Interesele sunt mai mari in Bulgaria,de aia.Coruptie este la greu in Bulgaria,hotie la fel..doar ca ei au mai multa importanta strategica decat Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mai sa cad pe scaun de ras...ma luminezi si pe mine cam care ar fi importanta strategica a bulgariei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

PS: si strugurii mai acrii in Bulgaria....geniala asta cu bulgaria pe bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danet spune:

Deceneus, ma bucur sa vad ca mai sunt persoane care il apreciaza pe Ghise.
Eu l-am votat de fiecare data cand a candidat la primarie.
E unul din putinii politicieni onesti.
Poate pentru cei care nu sunt din Brasov e mai greu sa inteleaga asta,dar daca compari averea lui Scripcaru (PDL) si a acolitilor lui dupa doua mandate de primar , cu cea a lui Ghise ( tot cu doua mandate de primar ) poti ( in ciuda panselutelor din centru ) sa-ti dai seama de dimensiunile hotiei .

Bunica,sa stii ca mare parte din cei care nu-l mai vor pe prietenul tau basescu, au renuntat sa mai posteze ,pt ca aici e dialogul surzilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Din doua variante ne-am ales cu cea mai proasta.

Electoratul frustrat de decizie si de interventia oficialilor UE, va reactiona la alegerile parlamentare, votand cu USL.
Daca Basescu era demis tensiunea s-ar fi "descarcat" partial, alegerile parlamentare ar fi dus la un echilibru relativ prin "votul de consolare".
USL-ul nu ar fi luat peste 50% si echillibrul parlamentar ar fi fost bun pentru democratie.
Un parlament dezechilibrat este exact lucru de care nu aveam nevoie.
A castigat orgoliu presedintelui, dar a pierdut PDL-ul, democratia si romanii.

Sustinatorii PDL ar fi trebuit sa sustina destituirea, pentru ca era in interesul partidului.
Jocul pe care l-au facut este subordonat orgoliului presedintelui, care a castigat lupta, dar a pierdut razboiul.

USL-ul poate sa desfinteze CSAT-ul, sa mute servicile secrete din subordinea presedintelui in cea a Parlamentului, asa cum a facut cu ICR-ul, sa schimbe Constitutia lasandu-l pe presedinte fara puteri si sa desfinteze CCR. Ponta a vorbit deja de modificarea Constitutie in 2013. Cu un parlament echilibrat nu ar fi putut fara acordul PDL, asa cum nici PDL nu a reusit sa o modifice fara acordul PSD.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Ei, spui tu ca nu faci politica partizana...dar nu-i chiar asa.
In fine, vreau doar sa te corectez la cateva afirmatii (si sa adaug): USL a scazut in sondaje, PDL a urcat, ca si Basescu. Nu stiu care va fi trendul pe viitor, dar actiunea de suspendare asta a adus. In plus, multi din cei care au votat USL nu o vor mai face (cica 10%), chit ca au votat pentru suspendare.
Pentru noi, eu zic ca debarcarea lui Basescu nu era un castig. Lucrurile asa erau aranjate de USL, incat sa profite si la alegeri prezidentiale de valul de simpatie de care beneficiaza incontestabil in acest moment. Orice ageamiu isi da seama ca valul asta se va stinge usor-usor, cu cat trece mai mult timp, o data pentru ca guvernarea erodeaza natural si, in plus, USL nici nu pare dispus sa faca ceva real pentru oameni. Ma uitam la TV, unii analisti spun deja ca increderea in USL a scazut si din cauza lipsei de rezultate economice, chit ca au trecut doar cateva luni de guvernare, insa oamenilor li s-a promis ca in secunda 2 se vor aplica nu stiu cate masuri care vor stopa hotia, vor relansa investitiile, vor slabi fiscalitate...gogos, gogosi, gogosi.
Deci, pe zi ce trece, sansele ca Antonescu sau alt USList sa castige prezidentialele scad. Asta a fost miza suspendarii. Totusi, chiar daca multi din cei care n-am fost de acord cu demisia lui Basescu recunoastem ca Basescu nu-i cea mai buna varianta de presedinte, n-a fost si nu va fi, nu putem fi de acord ca demiterea lui sa se faca oricum, cu incalcari grave ale legii, ale justitiei, ale bunului simt. "Scopul scuza mijloacele" nu este, draga Deceneus, similar cu democratia aia de care tot vorbesti. Puterea parlamentului, aia care dupa tine asigura democratia, nu poate fi folosita pentru a fabrica legi peste noapte pentru a schimba tot ce doresti, macar pentru faptul ca parlamentul votat de romani nu este ala din prezent, alcatuit dupa interese, cumetrii sau amenintari.
Deci, parlamentul asta al rusinii ar trebui desfiintat, iar daca se permite miscarea asta caraghioasa dupa interese, migrarea asta deplorabila, atunci macar sa votam anual, sa stim o treaba.
Iar Basescu a fost sprijinit de occident pentru ca aia nu puteau avea in sanul, in familia lor o tara a crei democratie se construieste prin puci, iar judecatorii sunt amenintati ba de unii ba de altii.
Pur si simplu nu puteau.


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus nu-s de acord cu tine.
Marina,razi,rasul e sanatos.Mafia din Bulgaria face ca a noastra sa para gradinita fata de ce fac aia acolo....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Mada, tu ai trecut veodata prin Bulgaria ? Aia cu mafia din Bulgaria sunt creatia televiziunilor noastre, bulgarii au creat o afacere prospera din a-i ajuta pe romanii (mai ales posesori de BMW si Audi) sa jumuleasca firmele de asigurari...nu neg ca prin anii '90 o fi fost mafie cum zici tu, dar suntem (aproape) in 2013...A, daca te referi la atentatul de la Burgas, ala e alta mancare de peste.

Pe noi ne-au ajutat niste simpli bulgari in doua randuri: odata nu ne descurcam la granita cu Grecia si un mosulica cu BMW a luat-o cu masina inaintea noastra si mai ca nu ne-a dus de mana peste granita, iar a doua oara, la 2 (doua) noaptea, un alt bulgar ne-a scos din alta incurcatura, de pe niste drumuri in lucru unde doua indicatoare opuse aratau spre acelasi oras. Pe noi nu ne-a gasit nimeni omorati in vreo padure, asa ca (cel putin in ceea ce ma priveste) bulgarii sunt mai "oameni" ca noi.



Mergi la inceput