Dupa decizia Curtii ...(2)

Dupa decizia Curtii ...(2) | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent




Deceneus, am o banuiala, tu ai schimbat formatul postarilor ca sa ne cuceresti?
Dar mai am o banuiala, nu cumva ai predat stafeta unuia mai tanar din partid din acelasi motiv?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Eu chiar credeam ca esti ziarist la DeCeNews,parol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Eu chiar credeam ca esti ziarist la DeCeNews,parol


Cu frecventele mele erori gramaticale si de tastare ma promovezi de la consumator la jurnalist?
Cred ca urmaresti ceva de ma flatezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Deceneus, ideea era ca pe aici este greu sa mearga abureala politica.
Aici este un forum unde ramanem o comunitate care nu este constransa de patronii lui, ci de SPIRITUL acestuia!
SPIRITUL acestui DC este indus si sustinut de dragostea pt. copii si aceasta este INDESTRUCTIBILA!
Cine nu intelege in ce consta unitatea si puterea acestui site dupa cateva postari pleaca si bine face.

Ca tu ai ramas aici cu o anumita obstinenta nu face decat sa ne atentioneze si nimic mai mult!
Atunci cand ai inceput sa reactionezi ca un om normal la problemele politice atunci cred ca am inceput si noi sa te luam in serios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eu traiesc intr-o lume paralela celei in care traieste deceneus ...
Mie mi se pare ca mai tot occidentul l-a sprijinit pe basescu si multora nu le-a fost rusine sa o spuna mai direct decat permiteau regulile diplomatice
Dar pusese cineva mai sus un banc cu Ion si Ivan si cum prezinta Vocea Rusiei stirile.



Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Detaliaza te rog de ce consideri ca fac politica partizana, ca eu chiar nu-mi dau seama!
Sper ca nu ai aplicat metoda "tertului exclus", cine este impotriva lui Basescu este sustinator USL-ist?

Eu consider ca Basescu in postul de presedinte este o rusine pentru Romania, si debarcarea lui o binefacere. Si nu consider numai eu, dar si oficialii occidentali au evitat sa-i faca vizite sau sa-l invite.
Ponta si Antonescu ii calca pe urme. Daca ar fi sa fie un referendum pentru debarcarea lor as vota DA.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Dar unde-o fi Mickyyy ???

Si-o fi reluat postul la Cotroceni de nu mai are timp sa posteze?

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Pai ce, numai Basescu sa intre in silenzio stampa?!

Si nu, nu am ce face pe la Cotroceni, e unul Ghise pe-acolo prin fata care se crede inca in opozitie si care polueaza fonic atmosfera .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:


Mie mi se pare ca mai tot occidentul l-a sprijinit pe basescu si multora nu le-a fost rusine sa o spuna mai direct decat permiteau regulile diplomatice



Dar ce mai conteaza niste reguli, care se incalca numai acolo unde isi permit cei care o fac, daca este sprijinit cine trebuie? Totul ca sa triumfe democratia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Ce dragut pune problema b.nica! Cine are alte opinii cu care majoritatea celor care scriu la topic nu sunt de acord, desi le exprima fara incalcarea regulilor forumului, sa plece, ca distruge... aaaa... cum ii zice... unitatea si puterea forumului.
Cred ca totusi administratorii sunt cei care decid cine pleaca, nu? Pe baza regulilor forumului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
Dar ce mai conteaza niste reguli, care se incalca numai acolo unde isi permit cei care o fac, daca este sprijinit cine trebuie? Totul ca sa triumfe democratia


Sa zicem ca PDL-ul a avut o masina de propaganda externa mai buna si i-a aburit pe cei din afara. Chiar credeti ca intreg occidentul l-ar fi sprijinit neconditionat pe Basescu daca nu era nimic de capul lui? Chiar credeti ca Basescu&PDL ar fi avut ceva senzational cu care sa poata mitui intreg occidentul, in conditiile in care in prezent toata puterea cu exceptia presedentiei apartine USL-ului? Daca e sa ne luam dupa ce se vehiculeaza la antena3, basescu controleaza justitia. Oare au occidentalii procese pe rol in Romania si au nevoie de basescu sa intervina sa le apere spatele??

Chiar sunt curioasa, cei care sustin ca ajutorul extern acordat lui basescu e strict din cauza intereselor si a faptului ca au fost prost informati, ce interese vad in acest ajutor si cum se face ca au avut asa incredere in niste surse pdl-iste, fara sa mai verifice a doua oara informatiile? Sa nu uitam ca guverul si parlamentul sunt usl-iste si sansele ca dupa urmatoarele alegeri sa ramana la fel sunt ridicate. Ce le poate oferi Basescu? Cum le-au castigat increderea sursele alea pdl-iste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Eu cred ca in politica nimeni nu misca un deget fara un interes. Nici nu am nevoie sa descopar musai toate motivele pentru care o fac, nu am resursele necesare, (ma refer la surse de informatie), ca sa le aflu, lumea in care traiesc m-a invatat ca asa merg lucrurile. Altfel sunt atatea tari in lume in care populatia este oprimata si in care nu se gandeste nimeni sa arboreze stindardul democratiei. Pentru ca asa dicteaza balanta de avantaje/dezavantaje.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Din doua variante ne-am ales cu cea mai proasta.

Electoratul frustrat de decizie si de interventia oficialilor UE, va reactiona la alegerile parlamentare, votand cu USL.
Daca Basescu era demis tensiunea s-ar fi "descarcat" partial, alegerile parlamentare ar fi dus la un echilibru relativ prin "votul de consolare".
USL-ul nu ar fi luat peste 50% si echillibrul parlamentar ar fi fost bun pentru democratie.
Un parlament dezechilibrat este exact lucru de care nu aveam nevoie.
A castigat orgoliu presedintelui, dar a pierdut PDL-ul, democratia si romanii.

Sustinatorii PDL ar fi trebuit sa sustina destituirea, pentru ca era in interesul partidului.
Jocul pe care l-au facut este subordonat orgoliului presedintelui, care a castigat lupta, dar a pierdut razboiul.

USL-ul poate sa desfinteze CSAT-ul, sa mute servicile secrete din subordinea presedintelui in cea a Parlamentului, asa cum a facut cu ICR-ul, sa schimbe Constitutia lasandu-l pe presedinte fara puteri si sa desfinteze CCR. Ponta a vorbit deja de modificarea Constitutie in 2013. Cu un parlament echilibrat nu ar fi putut fara acordul PDL, asa cum nici PDL nu a reusit sa o modifice fara acordul PSD.

Mergi la inceput