Floricele de liliac mai-iun-2010 ( 14 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna, fetele!

S-a schimbat ceva cu corpul meu, si-anume nu vine bb 3 ci am o dereglare hormonala.
E pt prima data cand am astfel de dereglare iar simptomele pe care le aveam le-am confundat cu cele ale unei sarcini.
Am fost la ginecolog si mi-a dat Duphaston.

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB
Vreau si eu copil care sa se culce la 20:30! Noi dormim de la 12:30-13 pana la in jur de 15 si seara in jur de 22:30. Nu depasim niciodata ora 7 la trezit! Seamana si fi-miu cu ma-sa la ceva!

Ele nu dorm m mult de 2 h, dar adorm la pranz pe la 12. Rareori m tarziu, cand suntem plecati..etc.
Pe Ioana o apuca si 22 seara, dar sta in camera ei. Vb cu ursuletii, papusa pana adoarme.
In schimb Justina nu rezista m mult de 4-5 h treaza.
Iar dimineata chiar daca se culca dvm nu se trezesc dvm, adica pe la 8:30-9.

Citat:
citat din mesajul lui zguby77

Ceau fetelor, ce mai faceti? Cum merg zacustile, bulioanele? Eu anu asta am fost puturoasa rau, pe sapt viitoare am programat zacusca, asa cateva borcane in caz ca mi se face pofta sa nu cer de la vecini :))

Zacusca n-am facut, desi imi place.
Bulion si suc de rosii am facut, dulceata de prune (da dulceata, am fiert cu tot cu coaja, si chiar a iesit buna ) si visine.
Zarzavat m am de anul trecut, dar am m facut cu tata si am luat si noi un bidonas de 5 kg.
In rest compoturi am facut , dar nu pt la iarna.
Faceam si puneam la rece, iar ziua/seara ne m racoream cu un compot.
Avem un corcodus sa vad daca s-a copt, ca as vrea sa fac nectar. Dar tb bine coapte. Anul trecut am facut dulceata.
Am m copt ardei/vinete, cativa gogosari am pus in otet, dar m avem de pus castraveti, pepene, varza...

marylenac imi pare rau!
Sanatate multa, copiilor!
NicoletaB concediu placut!

Mai am si eu 2 zile din concediu. (mi-am luat o sapt)

La gradinita o dau si eu pe Justi (sa vedem daca o primeste). M-am intalnit azi cu o mamica si a zis ca pe baiatul ei nu-l primeste (e m mic cu 1 luna decat Justi), dar probabil si ca nu cere la toaleta..se m scapa pe el.
Tb sa vb cu educatoarea sa vedem.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


La multi ani, tuturor celor care poarta numele Sfintei Fecioare Maria! (pt ieri)
si
La multi ani, tuturor celor care poarta numele Sfintilor Dreptilor Parinti: Ioachim si Ana!



ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Salutare!
Au plecat baietii sa se plimbe cu bicicleta asa ca am venit si eu in vizita
Nico ce viata frumoasa pe tine!Distractie placuta,sa vii cu multe amintiri frumoase
L-ai inscris pe bucalat la Montessouri pana la urma?

Alina imi pare rau ca nu e sarcinaSperam ca pe viitor

Hai Rocsy,Natalia iti vrea binele,stai pe net si te odihneste si tu...ce atata treaba?

Flory acomodare usoara printesei!Sa ne povestesti cum au decurs primele zile.

Zguby ma bucur sa te vad pe aici!Noi maine cred ca o sa coacem niste vinete...

Marylenac sunteti bine acum?
Asa am patit si eu cu Sebi acum o luna,inainte de culcare s-a plans de burtica iar peste noapte a facut febra mare...l-a tinut vreo 3 zile,pana nu i-am dat Sumetrolim nu si-a revenit.


De dimineata am fost la Gradina Zoologica,le-a povestit bunicilor pe 10 guri de animalele pe care le-a vazut.
A fost tare zilele trecute,stateam in curte la masa,si vede un avion,repede veselie:"vunoiul,vunoiuuuu".Ii zice ta-su:"Lasa Sebi ca te ia tati intr-o zi la munca sa vezi multe avioane",la care miezosul:"nuuuuu,acum mic,chesc male,melg vunoaie"
Cica e mic acum dom'le,cand creste mare,merge la avioane



Cris ,mami de pui nazdavan,Sebi ,www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna seara!
O primeste pe Justina la gradi. E singura care o primeste.
Restul de la 3 ani.

cris si mie imi pare rau ca nu e sarcina! Ma obinuisem cu ideia si chiar imi faceam planuri.
Chiar daca venea pe neasteptate.
Decomdata nu ne gandim la bb 3.

Va las cateva poze cu fetele azi, la ora de pictura si un filmulet la urma sa va amuzati.



ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_09

A fost tare zilele trecute,stateam in curte la masa,si vede un avion,repede veselie:"vunoiul,vunoiuuuu".Ii zice ta-su:"Lasa Sebi ca te ia tati intr-o zi la munca sa vezi multe avioane",la care miezosul:"nuuuuu,acum mic,chesc male,melg vunoaie"
Cica e mic acum dom'le,cand creste mare,merge la avioane



Cris ,mami de pui nazdavan,Sebi ,www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010




Stie el ce stie.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata !

Ioana : imi pare rau , dar o sa vina si bebe 3 ... la momentul potrivit . Sunt chiar curioasa cum se vor descurca piticele noastre la gradi, avand in vedere ca sunt mai micute .

Nico : tu esti plecata ... mie mi-a ramas gandul la cele 2 saptamani pe care le vei petrece la Viena , super .

Cris : l-ai dus pe Sebi la circ ? S-ar putea sa ii placa si acolo ; pe Sofia am dus-o deja de 2 ori si de fiecare data asteptam cu nerabdare povestile cu care se intorcea de acolo.

E clar, Sofia e fata lui "tata" 100%, numai masini si suruburi are in cap, mestereste de zor si il copiaza pe Florin in taote activitatile ei, cu papusile nu se joaca mai mult de 10 minute pe zi .
Vineri dimineata s-a dus cu Florin la cumparaturi in Carrfour si in parcare erau masini de raliu, i-a trecut prin cap sotului sa mearga sa le vada. Totul frumos pana la plecare cand s-a pus Sofia pe plans ca ei ii trebuie "masina mare" si a plans tot drumul pana acasa. Cand inta ei in curte, eu o aud ragnind si ma gandesc " acum ce a mai facut ??? iar si-a prins degetele in usa sau ce s-a intamplat " ??? O pun pe Natalia rapid in patut, Sofia intra plangand de mama focului si imi spune printre lacrimi ceva de o masina mare. Ma uit intrebatoare la Florin si ma lamureste ca d-ra plange ca nu avem "masina mare". O iau frumos in brate si incerc sa ii explic ca o masina mare costa foarte mult si mami si tati nu au bani de o masina mare etc. Dupa vreo 5 minute in care ea plangea de mama focului si eu ii explicam fara succes ca si masina noastra e buna, nu avem bani de masina mare , se da jos din brate, imi ia portofelul din poseta, scoate o bacnota la intamplare si vine cu ea la mine si imi spune " mama, bani ... masina mare "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Rocsy mortala Sofia. Se smecheresc pe zi ce trece si Nadia mai imi pune cate o intrebare de ma lasa masca. Lasa ca trece si perioada cu Natalia, macar te mai odihnesti si tu. Se rezolva toate uneori fara sa ne dam seama.

Cris zi-mi te rog si mie cum l-ai invatat pe Sebi pe bicicleta ca noi ne chinuim de mama focului si nimic.

Alina nu fi suparata ca o sa vina cand te astepti mai putin. Legat de dereglari si eu am patit-o vara asta ca niciodata. Poate de la caldura, nu stiu, m-am reglat singura oricum dar la fel eram si eu nu mai stiam ce sa cred.

Nico sa te bucuri de excursii. Sa ne aduci putin parfum parizian si niste aer Vienez.

Eu m-am apucat de cura de slabire, sa vedem cat ma tine ca de obicei raman in pana de idei nu mai gatesc si mananc de apuc de prin frigider.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Flory : pe Sofia a invatat-o un vecin sa pedaleze la tricicleta, a stat vreo 2 zile dupa ea si pana la urma a reusit ceea ce nu am reusit noi , a rezolvat totul cu rabdare ( lucru pe care noi nu il aveam ) si putina pacaleala ( in sensul ca micuta mea tauroaica e foarte independenta si pe toate vrea sa le faca singura, cateodata nici explicatiile nu are chef sa le asculte si face cam tot in stilul ei ). De aceea am zis ca nu avem rabdare, ca incercam sa o ajutam si sa ii explicam si ea ne ignora, ba se si enerveaza cand insistam. Vecinul e bunic, are timp si rabdare si dupa 2 zile cand m-am intors de la sevici ea m-a intimpinat mandra pe tricicleta , pedaland de zor .... azi are o viteza ca nu te mai poti tine dupa ea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Flory,Sebi nu stie sa mearga pe bicicleta,erau plecati cu bicicleta sotuluiSebi in scaunel,ca pasager

Alina cred ca depinde de nr de locuri disponibile/pile,pe baietelul prietenei mele nu l-a primit pentru 10 zile .Adica nu are 3 ani impliniti pe 1 septembrie,ii face pe 10,adica azi



Cris ,mami de pui nazdavan,Sebi ,www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zguby77 spune:

Eu pe Luca il duc la cresa,la gradi nici nu vor sa auda daca nu are 3 ani impliniti. La olita se cere demult , nici noaptea nu mai are pampers, dar nu conteaza asta. Probabil nu se inteleg cu ei cum trebuie asa mici. Eu abia astept sa il duc ca sa isi mai descarce energiile cu copilasii acolo, si totodata sa mi le refac eu :))

Cu dormitul stam bine, de seara de la 9 pana a doua zi la 9-10.

Multa sanatate va doresc. Va pup

Mergi la inceput