Floricele de liliac mai-iun-2010 ( 14 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Nico, cred ca nu mai ai rabdare cu concediul, dar mult a fost , putin a mai ramas...nu mai stiu, unde mergeti? mergeti si cu cel mic?

Legat de zacusca, muraturi, tre sa recunosc cu rusine, ca nici eu nu fac....Adik mama pune gososari, face zacusca, coace vinete (ca eu nu vreau sa murdaresc aragazul meu), soacra mai pune si ea niste castraveti. Singurul lucru pe care urmeaza sa il fac eu este sa imi pun niste legume la congelator, asa tocate marunt pt ciorba: morcov, ardei, albitura, telina. Astfel imi e mai usor iarna, si cand fac cirbita sau supa mai adaug si un morcov proaspat acolo si gata....Deci sunt o gospodina......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Mary- la Paris ma duc una bucata saptamana. Doar in 2. Cu copchilul am fost in iunie la mare.
Mi-a stricat ziua si doctorita acum 5 minute ca mi-a iesit INR-ul mic ca si cum nu as lua medicamentatie anticoagulare, asa ca maine tb sa ma duc la Fundeni sa ma intep. Basca trebuie sa ma injectez cu Clexane inainte de a ma urca in avion.

Si noi cred ca am avut vreo 3 episoade de enterocolita pana acum! Oare ce o face puiu meu la cresa? Abia astept impresiile dupa o zi intreaga acolo...

Greu mai trece timpul pana la 17.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Vinete am copt, dar la gratar in curte... Legume tocate mai am de anul trecut. Mai pun niste gogosar tocat cu frunze de telina si atat! Muraturi, daca imi da soacra-mea mancam, daca nu cumparam. Gem am vreo 3 borcane cumparate care stau nedesfacute in frigider. Ah, ma laud am suc de rosii! Cumpart cum altfel!
A fost la Lidl saptamana XXL si am luat suc de rosii (rosii maruntite fin) la cutie de 1l (de carton) cu 3 lei cutia. Am luat 10 bucati Si mai am 10 cutii cu rosii prunisoare decojite de la Kaufland!

Nu m-a prins toamna chiar in ku** gol!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

aaaa, Nico = Paris, frumooos, frumos, fusei si eu cu soata anul trecut vreo 6 zile, asa ca porumbeii...Este un oras superb. Sedere/plimbare placuta, dupa caz...dar sa va intoarceti cu bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Merci!
Am totul planificat pe zile! Pana si ordinea in care sa le vizitez! Sa vad cum ma tin de program! Cand am rezervat la inceput 7 zile am zis ca sunt arhisuficiente, dar mai mergeau 3-4 in plus!
Multe vreau si eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Nico ce bine ca Sebi s-a acomodat asa usor. Noi avem ceva emotii, dar cum spunea Rocsy daca nu se acomodeaza o retrag si incercam la anul asta e. Mai are vreme. Foarte fain ca plecati la Paris. Asa as mai pleca si eu undeva.
Ce e cu INR-ul tau ca stiu ca si tu aveai ceva mutatii? Eu dupa sarcina nu m-am mai monitorizat, nu tratament nimic dar nici nu mi-a zis nimeni ca mai trebuie.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neatza!
Flory-nu vreau sa te bag in sperieti, dar fa o vizita la hematolog...
Eu dupa 2 ani de zile prin primavara m-am dus in doru' lenii si mi-a gasit tromboembolism pulmonar. Am trecut o perioada iar pe clexane si apoi aspenter cu syntrom. Am repetat iar INR-ul de dimineata si tot mic era, ca al unei persoane care nu ia tratament, asa ca a mai marit un pic doza de syntrom si sa revin dupa Paris.

In conditiile in care eu zilnic am luat aspenter timp de 2 ani, dar sarcina pt organismul meu a fost ca un taifun! Vorba ceea: muream sanatoasa....

Zborurile cu avionul pot fi foarte periculoase pt astia ca noi cu mutatii si de acea vroia sa vada ce INR am inainte de a ma lansa la altitudine. Plus Clexane inainte de zbor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

neata fetele. coffee

Nico, a inceput numaratoarea inversa pana luni . cam asa sa te intorci din vacanta . cate probleme cu mutatiile...

eu nu fac zacusca. am copt vinete, am pus fasole si ardei taiati mici la congelator si cam atat. si cateva borcane de dulceata.

Cris ai fugit si tu?

ce urata mi se pare mie enterocolita. fetele mele au facut fiecare cate un episod de cand s-au nascut dar mi-a ajuns.

oare ce mai face Ade sau Miruna de Cata...

va pup, o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata !

Am o gramada de treaba iar Natalia sta agatata de mine, nu vrea sub nici o forma sa doarma in patut sau landou, doar la mine in brate si nici aici nu e foarte linistita .... mi s-a dus programul pe ziua de astazi . Macar am timp de net daca tot sunt "imobilizata" .

Nico : concediu placut, sa ne aduci ceva bun de la Paris .

Trebuie sa fac o excursie pana la toaleta ... nu o sa-i placa dansei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neatza!
Multumesc fetelor!
Abia astept sa termin raportarea azi si sa plec spre casa!
Ieri am aflat ca plec si la Viena 2 saptamani la un curs!

Pana acum am stat pe uscat..., dar si cand a picat....




Mergi la inceput