PINGUINII delibereaza - capitol interimar(2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Buflea, eu vedeam draguta la treaba asta cu vanzarile chestiunea cu socializarea care banuiesc eu ca se intampla la astfel de ocazii. Si faptul ca lumea, (imi imaginez eu, ca asa am vazut prin filme ), vine si cumpara stiind ca e un soi de contributie pentru o cauza buna, ca altfel s-ar duce sa ia prajiturelele mai ieftine direct de la sursa,nu? Si ma gandesc ca felul asta de solidarizare, in care lumea contribuie pentru copii, da o stare de bine asa... De ce te-ai simti jenata, ca lucrurile astea se cam practica pe acolo, nu? Sau ce vad eu in filme nu e chiar asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si in a treai ordine de idei - o noua drama a aparut in viata mea - JURY DUTY .

Nenicaaaa, mi-au trimis astia scrisoare acasa ca m-au selectionat la sectiunea GRANDE - ca sa vedeti, pana si astia de la court stiu in ce categorie ma inscriu. S-or fi uitat la ceva poze inainte de a ne imparti pe grupe ? ... sa ma explic.

Exista doua categorii
- Petite Juror = aia care participa 3 zile in a fi selectionati sau nu pentru un caz
- Grand Juror = aia "greii" (yeah, sure !) care participa saptamanal, o zi, timp de 5 LUNI, la diverse cazuri si care trebuie sa ia decizia pe loc, in ziua respectiva ...

Cummai fetelor 5 LUNI ? Era sa cad jos de ametzeala ...eu ca eu, dar astia de la serviciu au spus NO FUCKING WAY. Pentru ca eu lunar am de inchis luna care a trecut si timp de 10 zile am termene foarte stricte catre corporatie ... ori in astea 20 de saptamani, este imposibil sa nu prind 1-2 zile in perioadele astea foarte stricte.

De dimineata dezzbat pe aici pe la serviciu cum sa scap, , daca nu de tot, macar sa ma transforme in "petite", sa ma duc doar 3 zile ... am sunat acolo si mi-a spus o duduie sa trimit o scrisoare in care sa specific de ce vreau sa ma schimb ... si o propunere pe aici a fost sa pretind ca nu stiu engleza, ca doar n-o sa ma puna sa judec pe cineva cand eu nici nu inteleg despre ce e vorba.

Asa ca am inventat urmatoarea scrisoare :

" Dear Madame / Sir,

I coming from Romania no speak English good.

Me job no let go court long time.

Change for please Petite Juror.

Thanks You "

, ,

Sefa mea este cu span(a)xul in vine ...de dimineata face misto de mine ca cica daca trimit scrisoare asta , precis ma suna aia sa verifice si trebuie sa vorbesc la telefon asa ...

Asa ca, sunt intr-un proces intens de practica lingvistica, care imi solicita muschiul limbii mai mult decat banuiam.

Me no speak English good ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Maaaaai, deci tot au si filmele astea un sambure de adevar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mda, categoric ...

Spanglish, Lost in translation ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Buflea-esti totala,dar sa stii ca husbandu tot asa a scapat de jury duty-adica cu scrisorica, mai cu greseli decat a ta-el s-a dat ca e singurul provider de cascaval din familie, ca nu sta nimeni sa verifice unde si cate zile lucri,si uite asa a scapat-nu l-au sunat,dar a scapat.
Iti dai seama cu era pt el sa mearga 5 luni acolo cand el are business-ul lui si asa mai avem meciuri sa mai taie din lucru de 12h pe zi
dar el a exersat vorbitu' ca indienii aia cu accent greu si era destul de pregatit,deci mai revizuieste letter-ul ala cu cat mai multe greseli gramaticale
bafta si tine-ne la curent,dc ai nevoie de cash pt simbata,da o strigare ca ma bag

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mai, tu vorbesti serios ?
Oare chiar scap daca trimit o scrisoare de genul asta ? Ca eu ma gandeam ca e prea evident ca e contrafacuta ... Nici nu stii cat mi-a luat sa o concep ... serios ! Ce greseli sa ma bag ?

Eu sa fiu in locul lor mi-as pune intrebarea: "cum de a luat asta cetatzenie" ? Dar indiferent de ce gandesc ei, nu sunt eu de vina ca mi-au dat cetatzenia, nu ?

Adevarul ca ce pot sa-mi faca ?
Cel mult sa gandeasca ce papagali au fost astia de la serviciu ca au putut sa ma angajeze in halul asta.

Dar daca ma suna, chiar e o problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Eu vorbesc f serios,si dc te suna, ce e asa de greu sa te prefaci,nu stau sa iti puna decat 2-3 intrebari..
Ti-am zis,barbate-meu de 2 ori s-a fofilat, cu scrisorelele..el a zis ca nu stie cum trebuei engleza, ca el e singurul care merge la munci ca sa aduca papa la 2 copiii si nevasta si ca vrea sa fie scutti tura asta ca nu poate si gata..el era pregatit sa ii abureasca cu accent si etc pina in pinzele albe-dar dc trimiti din timp nu te suna ca au pe altii la rand si poate aia musca...
A si cetatenia se da f usor,deci relax si bafta..
Spell si tu cuvintele gresit,etc..ordinea in propozitie mai aiurea..ei se recomanda clar cand suna..asa ca vei fi pe faza

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

imi explica si mie cineva ce e cu aceasta sperietoare de curte de jurati?
scuzati daca s-a mai povestit

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mei, Bufleo e cam obligatoriu. Stiu pe cineva care era s-o pateasca.
O vrut sa refuze ca era un proces de crima. Da' ii spusera ca fiind medic e imposibil sa nu stie engleza.

Poate nu te selecteaza avocatii.


In alta ordine de idei, daca ne mutaram cu chilotii acilisea, marea mea problema cu deschizatura e: se umbla fara desuuri, asa sa te bata vantul? Ca altfel zau daca-i vad rostul.


Azi fii-mea s-a dus prima oara la cursurile de engleza pentru certificare Cambridge.
De aseara m-a f la cap sa merg cu ea. Cum, mai sa merg cu ea?
M-am dus. La plecare i-am trimis un pupic in aer. A fugit dupa mine si mi-a spus ca niciodata sa nu mai fac asa ceva ca o fac de rusine.
Pai zic si io ce o face mai mult de rusine pupicul meu aerian sau faptul ca am dus-o pana acolo?



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Vivi,iarna oricum porti ciorap,dar stii in zona deschizaturii picioarele oricum sunt apropiate si e greu sa intre viscolul acolo...iar la pantalon e ok,la ciorap iarasi iar la rochii purtate fara ciorap merge,ca ti-am zis ..picioarele stau apropiate la deschizatura...iar cand nu stau,oricum nu bate vantul sau nu-l simti...pricepi tu...





>>>Continuare

Mergi la inceput