PINGUINII delibereaza - capitol interimar(2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Helou, helou,

Cuibul meu de viespi este nimicit ... sunt multumita de rezultat, dar sa va spun ca am avut 2 raniti pe campul de lupta de mi-am facut o gramada de griji.

In primul rand trebuiau sa vina exterminatorii intre 8:00-11:00 A.M. si am primit tel ca nu stiu ce problema s-a ivit (nu s-au trezit precis) si vin intre 10:00-13:00 ... in fine, ce sa mai zic, ca fiu-meu avea meci de fotbal la ora 13:00 si ca aveam planificat sa ne ducem cu totii ? Am lasat-o cum a picat, a plecat barbata-meu la meci si eu am ramas cu fica-mea sa primesc Terminix-ul.

Au venit la 12:45 - 3 cioroi, seful mai solid si doi sfrijiti cu pantaloni din aia in vine si bluza de trening cu gluga pe cap. Nu aveau nici un fel de echipament de protectie, nici macar o scara, dupa ce eu am sunat special la companie sa le spun ca le trebuie scara, ca cuibul e in pom. Booon, inspecteaza ei "locatia" si declara ca daca se suie pe garajul vecinei, cu o scara (???), ar putea sa nimiceasca cuibul. Daca nu, cica nu se poate . Intru in panica, vorbesc cu vecina sa ne dea voie pe acoperisul ei si sa ne dea si o scara daca e draguta ... se suie seful, se batzaie de cateva ori ca acoperisul ala e inclinat, si incepe sa shpreieze cu niste substante pe cuib ...fetelor, stiti cum au inceput sa roiasca, fix spre el ...pac, pac l-au intzepat de 2 ori, omul s-a asezat in fund, eu am sperat sa aiba asigurare, sa nu chem salvarea pe acoperisul vecinei ... toata lumea a luat o pauza.

L-am intrebat asa discret - dar daca sunteti de la Terminix, nu ar trebui sa aveti ceva pe fatza, sa nu va intzepe ? Cica nu, ca ii testeaza daca sunt alergici - hhahahaha, cum adica nene ? Asa functioneaza compania asta ? Ii testeaza la angajare si daca nu sunt alergici, ii trimite in lupta, daca sunt alergici, nu ii mai angajeaza ?

Dupa ce si-a revenit, tot seful a urcat inapoi si cu niste greble lungi au inceput sa loveasca in cuib in timp ce unul de jos spreia de zor ... pac, pac, pac - alte trei intzepaturi, dintre care una in obraz, fix sub ochi, l-a facut knockout. L-am dus la chiuveta sa se spele pe fatza, i-am dat un pahar de apa rece ... va spun, chiar ma ingrijorasem ca astia pleaca intzepati pe targa si eu raman cu cuibul viu si violent in curte.

Seful fiind chior acum, l-a trimis pe unul dintre sfrijiti sa dea cu grebla dupa cuib ... se suie ala, stiti cum fetelor ? Ca in desene animate - un pas inainte, doi inapoi - si arunca si ala timp de 10 min, il inteapa si pe ala o viespe, dupa ceafa de a trebuit sa se dezbrace - va imaginati ce era la mine - se suiau masculii pe garajul vecinei si coborau ba chiori, ba despuiati, icnind, sufland, fuck-uind metaforic in ritmuri poetice ... si eu trepidam pe langa ei prosoape umede, cu apa rece ...ma gandeam la un moment dat sa le dau si Benadryl asa preventiv.

In fine, pana la urma intzepatul nr 2 s-a urcat pentru a doua oara pe reduta si l-a doborat ... a cazut pe jos si am vazut si eu cum arata in interior. Deci pe exterior arata ca o minge de fotbal si in interior are un cilindru cu faguri in care stau ouale ...au luat ei cuibul intr-un sac de gunoi pe care l-am dat tot eu.

Sa mai spuneti ca in America angajatii sunt protejati si serviciile sunt promte. Singurul lucru sigur este ca sunt scumpe si acum ce sa spun, m-au scapat de cuib, dar asa cu lupta dura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si ca sa trec de la o drama la alta ... aseara fica-mea a facut febra, peste noapte febra, dimineata a dus-o barbatul la doctor si are streptococ in gat ... fetelor e a treia oara anul asta cand o gaseste cu sterptococ. Iar i-a dat antibiotic ... am intrebat daca e normal sa faca in iunie, in august si in sept si cica sa ia acum seria asta si o testeaza dupa aia sa vada daca a scapat de el.

Nici nu m-am uitat pe net ce e cu strep-ul asta ... oricum n-o sa moara de la 3 serii de antibiotice, dar totusi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pfii, bulfea, pacat ca n-ai avut inspiratia sa pui pe cineva sa filmeze toata actiunea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mda, pai ce sa ma filmez ... nu auzi ca eu aveam emotii si pentru ei dar mai mult pentru mine ca ma lasa aia cu cuibul nervos in pom.

Fica-mii i-a dat iar antibiotic ... sunt cam ingrijoeata cu streptococul asta. Aseara facuse o iritatie pe tot corpul si era cam umflata la fatza. Azi dimineata, dupa 2 doze de antibiotic, parea bine. dar desigur nu mananca ... ea care mereu e data de exemplu de cat de bine mananca, acum nu vrea nimic. Dimineata cu amenintari, a mancat o jumatate de felie de paine cu unt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

sa nu fie roseola, ca se manifesta similar cu ce scrii tu.

cum a determinat medicul ca are streptococ in gat ? i-a facut ceva analize (sange, exudat) ?

la nepotica mea roseola s-a manifestat cu pete albe pe amigdale, febra mare care nu ceda nici sub antitermic, timp de 2-3 zile, maraiala, refuzul de a manca; medicul i-a recomandat antibiotic crezand ca e rosu in gat, dar dupa alte 2 zile copilei i-a aparut iritatia specifica pe corp, o noua vizita la medic (nu stiu daca tot la primul sau la alt medic) a confirmat diagnosticul de roseola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

tot eu, cu o curiozitate : au terminat, dom'le, pinguinii sa delibereze ? au gasit oare nume pentru un nou capitol ? vine acus craciunul si tot in deliberari ii gaseste mosul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ia sa mai trecem si la bucatareala. Copiii mei nu mananca mancare cu sos ... asa ca, mai dati-mi si mie idei de mancari pentru copii fara sos.

De doua saptamani le dau snitele cu orez, cu piure, cu ciuperci in tigaie ... pizza si hamburger.

Ce inspiratii mai aveti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

sa nu fie roseola, ca se manifesta similar cu ce scrii tu.

cum a determinat medicul ca are streptococ in gat ? i-a facut ceva analize (sange, exudat) ?

la nepotica mea roseola s-a manifestat cu pete albe pe amigdale, febra mare care nu ceda nici sub antitermic, timp de 2-3 zile, maraiala, refuzul de a manca; medicul i-a recomandat antibiotic crezand ca e rosu in gat, dar dupa alte 2 zile copilei i-a aparut iritatia specifica pe corp, o noua vizita la medic (nu stiu daca tot la primul sau la alt medic) a confirmat diagnosticul de roseola.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Pai i-a facut exudat si au adus rezultatul in 10 min ca fiind pozitiv ... nu a avut febra mare, doar 37.8-39 si a scazut la antitermice. Roseola asta este o boala de aia a copilariei ? Nu pare sa aiba ca azi ii trecuse iritatia ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

sa nu fie roseola, ca se manifesta similar cu ce scrii tu.

cum a determinat medicul ca are streptococ in gat ? i-a facut ceva analize (sange, exudat) ?

la nepotica mea roseola s-a manifestat cu pete albe pe amigdale, febra mare care nu ceda nici sub antitermic, timp de 2-3 zile, maraiala, refuzul de a manca; medicul i-a recomandat antibiotic crezand ca e rosu in gat, dar dupa alte 2 zile copilei i-a aparut iritatia specifica pe corp, o noua vizita la medic (nu stiu daca tot la primul sau la alt medic) a confirmat diagnosticul de roseola.



Pai i-a facut exudat si au adus rezultatul in 10 min ca fiind pozitiv ... nu a avut febra mare, doar 37.8-39 si a scazut la antitermice. Roseola asta este o boala de aia a copilariei ? Nu pare sa aiba ca azi ii trecuse iritatia ...


uite-asa. la noi dureaza o saptamana pana iese rezultatul pentru exudatul nazal/faringian. stiu, pentru ca mi s-a cerut de la gradi. exista si o analiza rapida, dar nu toate laboratoarele o fac.

o fi fost iritatie de la antibiotic.

lasagna papa copiii tai ? musaca ? paste ? paella ? ardei umpluti ? mamaliguta cu branza si smantana ? paste cu branza, la cuptor ? pui + cartofi la cuptor ?

eu fac uneori "frigarui la tigaie".

tai bucati mari de ardei gras, ceapa, ciuperci, rosii, ca si cum as vrea sa le pun pe bete de frigarui. tai cubulete de piept de pui, condimentez cu sare, piper, ceva ierburi dupa gustul fiecaruia. cine doreste poate inlocui carnea de pui cu cea de porc, se pot adauga si carnaciori.

intr-o tigaie ceramica perpelesc carnea de pui pana este gata. fara ulei sau extrem de putin (maxim o lingura)

scot carnea si pun amestecul de legume de mai sus FARA rosii, fara sa pun ulei in tigaie. le coc/perpelesc si pe acestea pana se patrund si incep sa lase un pic de zeama; adaug si rosiile, le las sa se patrunda; daca nu e sezonul rosiilor gustoase, folosesc rosii cubulete sau intregi de la conserva. adaug bucatile de carne de pui facute anterior si las un pic pe foc, sa se combine aromele. daca mai este nevoie, mai adaug sare, piper, cimbru.
chestia asta poate fi mancata ca atare sau pe post de garnitura la orez, piure. desigur, gustul nu e ca la frigaruile facute pe gratar, insa e foarte ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Mai, e normal sa nu manance daca o doare gatul. Iara strep asta e ca un bau-bau, la noi e mereu prezent iarna, cred ca il plimba la scoala de a unii la altii intr-o veselie. m-am resemnat la gandul ca o sa ma intalnesc cu el multa vreme d-aici incolo.

asa, ca tot vorbesc de bucatarie ultimele zile: ieri am dat peste o maghernita cu mancare egipteana si am incantat copilul mare cu: placinta cu branza si spanac, samosa cu pui si fiindca era flamand rau i-au dat tantile alea bonus (for free!) o caserola care avea asa: orez fiert cu oarece condimente ce nu stiu sa le spun, amestecat cu taitei ffff fini si taiati marunt (cred fierti si apoi prajiti un pic). iara peste asta tronau 2 jumatati de cartof fiert si apoi cred calit putin in ulei cu putin usturoi, boia si marar verde. SI a hotarat ca data viitoare vrea shaorma.

asa ca recomand maghernite cu ethnic foods; sunt alternative bune la fast-foodul local cand esti in pana de idei/ timp.

in rest, la noi e la moda mare:
- tocanita de ciuperci (champingnon din magazin + fierbi ciuperci de padure uscate tot de la magazin) cu mamaliga sau paine calda

- supa de curcan in care poti sau nu sa fierbi si ciuperci de padure si ai 2 supe diferite

- tot ce are ciolan???? fiert - de obicei ciorba

fara sos: brocoli fiert (cu sau fara smantana peste el) cu somon sau pastrav; cartofi piure, taranesti, pilaf cu friptura sau carnati de aceia traditionali romanesti (se gasesc aici si ai mei sunt innebuniti dupa ei), macaroane cu branza, paste primavera, salata caesar cu crutoane, bruschete, mamaliga cu branza ori smantana ori lapte, sarmale ar manca cu tona, sa fie bunici sa le faca, pui gatit stil thai cu ulei de susan si un pic de miere, aripioare stil japanese, sushi (take out, ca altfel e omor, eu nu sunt in stare de de astea), tabouleh sau tabouli cum s-o fi zicand, salata de creveti, sau creveti cu orez

si s-a terminat inspiratia. noi mai mergem la restaurante si ne luam idei de acolo sau chiar mancarea gata :D

PS: daca io spui ca urasc gatitul si bucataria, ma mai credeti? cand gatesc carne folosesc manusi chirurgicale, si si cate 2 perechi daca tre' sa amestec carne tocata....

Mergi la inceput