URGENT!!! LUCA, 9 ani cu tumora cerebrala maligna

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Buna fetele

Pt ca ati pomenit de Hannover, un doctor roman acolo _numele nu pare a fi, dar este roman si vorbeste romaneste :

http://www.ini-hannover.de/de/neurochirurgie/bertalanffy.html

e nascut in Romania, dar a emigrat cu parintii de multi ani....a lucrat in Zurich, o prietena de a mea a fost operata de el (operatia a costat 80000 franci elvetieni, bani pe care sotul prietenei mele a reusit sa-i stranga in cateva saptamani)....acum e ft bine, are si o fetita de 1 an...doctorii din romania nu ii dadeau sanse, iar el a zis ca 95-99% reuseste operatia...s-a mutat de anul trecut in Hannover...

eu zic sa-l contactati si pe el, mai ales ca vorbeste limba romana...

inca ceva : pt prietena mea, se oferise sa vina in Romania sa o opereze (costurile fiind mult mai reduse), dar nu a gasit un spital care sa-i asigure ce avea nevoie (asta era in Bucuresti)...asa ca a trebuit sa vina ea la Zurich...e unul dintre cei mai buni doctori in Europa (mai este inca unul la Hannover)...

o zi buna
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

da Marcia, asta e problema, ca nici un spital din Romania nu poate oferi conditiile de dincolo...
Confirmari:
Aschiutza: D.M. 10 euro

Multumesc mult pentru ajutor si informatiile pe care mi le trimiteti.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Poate il intrebati daca exista cumva vreo asociatie caritativa cu care colaboreaza si care eventual sa dea o parte din bani? Sau daca se poate plati in rate tinind cont cit de urgenta e situatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

laura_s, poate le sugerezi parintilor lui Luca sa contacteze si televiziunile pt o campanie de strangere de fonduri sau inspectoratul scolar Cj.

Nici nu vreau sa ma gandesc ce poate fi in sufletul lor, multa putere le doresc, sa treaca cu bine peste acest necaz si sa-si vada copilasul sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Laura, am donat si eu astazi.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna dimineata,
Mihaela multumesc pentru ajutor, voi scrie acestui dr. sa vedem ce ne sfatuieste.

Cat despre o campanie televizata parintii inca nu vor acest lucru; colega mea a luat legatura cu cei de la Realitatea cred si i-au comunicat ca trebuie facut un spot publicitar, cu copilul, parintii doctorii, etc; Luca nu stie absolut nimic de boala lui, parintii i-au spus ca are branula pentru ca tot varsa si acesta e motivul pentru care trebuie sa faca perfuzii; sunt foarte grijulii si cu persoanele care-i viziteaza, tatal a anuntat pe toata lumea sa zambeasca daca se intalnesc in parc, pe strada....e greu, e foarte greu, poate si eu as fi procedat la fel, as fi vrut sa-mi protejez copilul de toate relele care i se intampla....

Speram sa adune banii cat mai repede si sa poata pleca in strainatate sa se opereze; zilele acestea asteapta un raspuns si din Viena deoarece sambata au dat Cd cu RMN-ul unei rude care l-a dus in Viena si saptamana aceasta asteapta un raspuns. Daca costurile sunt mai mici in Viena vor opta pentru aceasta Clinica....ce dureros trebuie sa fie sa alegi in functie de bani....

Multa putere parintilor.

Le voi transmite mesajele voastre de incurajare pentru care va multumesc mult.


Va ,

Laura





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

am primit un raspuns de la acel domn dr. roman, dar din pacate nu este unul favorabil; va pun mai jos raspunsul dansului:

"Stimata D-na Sumlea,



din pacate nu va pot oferi alt pret pentur operatie decit cel mentionat de catre prof. Fahlbusch. Noi lucaram impreuna in acceasi clinica.

Nu am operat pina acuma pacienti in Romania, dar am foarte multi pacienti care vin la Hanovra pentru tratament chirurgical.



Imi pare rau ca nu va pot ajuta altfel.

Buna ziua,"



Helmut Bertalanffy, M.D.

Professor of Neurosurgery

Director - Center for Vascular Neurosurgery
International Neuroscience Institute - Hannover

Rudolf Pichlmayrstr. 4
D-30625 Hannover
Tel.: 0049-511-270 92-570
Fax.: 0049-511-270 92-990

bertalanffy@ini-hannover.de
Editor-in-Chief
Neurosurgical Review
www.springer.com/10143


Acum speram sa obtina parintii formularul S2 macar pentru radio/chimio si asta ar fi un ajutor nesperat....
Vestile despre Luca nu sunt tocmai bune....de ieri au inceput sa i se umfle manutele si azi mama lui era speriata ca a inceput iar sa verse, desi face injectii intravenoase....

Sa rugam ingerasii sa aiba mila de el si sa-l ajute sa se faca bine.

Confirmari:
Cricor: 200 lei
Multumesc din suflet pentru tot ajutorul vostru.

Va ,
Laura


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Am trimis 50 Euro prin Paypal !

Multa putere in continuare parintilor. Ma voi ruga in continuare pt Luca.

O zi buna va doresc !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Mihaela multumesc mult pentru ajutor, voi cere tatalui (Alin) confirmarea si te anunt.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Laura, stai linistita. La cate are el acum pe cap, numai de confirmari nu sta.

Numai bine !

Mihaela

Mergi la inceput