Strugurasi de Sept-Oct 2011 *67* LMA

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello fetele!

Lali - f bine ca te.ai descarcat. I,mi pare rau ca te pune la asemenea incercari Paul. Nu stiu ce sft sa iti dau,eu insami am propriile intrebari si nelamuriri ref la felul in care ma port cu Indra. Te intreb insa, esti sigura ca acelea sunt asocierule lui Paul si nu ale tale? Ma mai gandesc ca poate daca ai incerca sa te relaxezi, sa te portiasa cumesti tu, sa il lasisa tedescopere pe tineasa cum esti fara sa iti mai analizezi fiecare gest si cuvant fata de el oare nu s.ar " elibera si el?! De multe ori, mai ales mamele transmit propriile temeri copiilor, ei le preiau si le exteriorizeaza asa cum se pricep. Dincolo de asta, eu cred ca el este doar intr.o perioada de dezvoltare mai dificila, copii in jurul varstei de 2-3 ani fac frecvent crize de personalitate.

Sei - azi noapte amdormit binisor,pana la trezirea lui Inez desigur! Minunat ca Ela e asa fetita cuminte si socianila, i fetita mare de acum. Spor la proiectul bebe2! Nu iti mai face ganduri, va fi totul f bine, asa cum afostsi cuEla. Pe ea nu ovei neglija, vavetirecompune unul in raportcucelalalt!

Camady - nu imi permit sa iti dau sfaturi, iti spun doarcum fac eu. Cand Inez este deja satula iii ofer ocoaja de paine,biscuit, fruct. Nu il mananca, doaril analizeaza. Mi se pare mai ok asa din cateva motive: cand este deja satula acorda mai multa atentie alimentului, are mai multa rabdare sa il analizeze, daca ii dai sa molfaieintre mese glandele ei salivare incep sa isi faca treaba si transmit mai departe catre stomacel informatia ca vinepapa si astfel corpul ei se pregateste ca pt o masa consecinta fiind cred eu ca este prea solicitat si copilul devine neinteresat la adevaaa masa. Asta e paere mea si din acestmotiv eu am ales sa nu ii dau nici macar sa molfaie intremese.

Lena - fara suparare, mie nu imiplace conceptul de EC ( si nu ai de ce sa te superi ca doar nu l.ai inventat tu ) , cu ata mai putin facut pipi in chiuveta, pipait pipi etc.

Eu sunt rupta de oboseala, ne.amplimbat inpat de nu imi maisimtpicioarele.

Va pup,somn usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Am scris cu greseliiar, imi cer scuze. Si nu, nu ne.amplimbat inpat ci inparc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Multumesc mult pentru urari
De ziua mea am fost racita bocna si Noura la fel ,saracuta avea febra mare si abia de azi e un pic mai bine
Sotul se intoarce abia joi ,nu mai am rabdare,mi-e dor de el si abia astept sa vina acasa
Vroiam sa mai stau cateva zile la cumnata sotului ,dar dupa ce-am racit cu Noura la ea in casa si m-au deranjat multe faze,am chemat taziul intr-o dimineata la 5 si am plecat acasa

Pinky multi ani fericiti va doresc !

Iris bine ai revenit din vacanta,asteptam poze

Klau bine ca s-a acomodat piticul la bunici si-i place,ce te faceai daca plangea si nu vroia deloc la ei ?
Imi pare rau pentru diagnosticul primit iti doresc numai bine
Poti sa-i dai orez cu mar copt sau cu banana fffff verde ,afine etc

Abmariana ,vai prin ce-ati trecut...cum e Anto acum ?

Jade bine ca si-a revenit T si papa bine yo man

Lena cum e Maia ? Da-i sa pape para sau prune scoate-i branzeturile

Mihaela ,bei apa seara? Sau poate ai racit....

Bunny si noi cu lapte la masa de seara ,ea nu adoarme fara lapte nu stiu ce-o sa fac in viitor .
Eu ii dau nr 3 ,incepe de la 10 luni pana la 1 an ,apoi am sa-i iau si eu la cutie/sticla gata preparat de care zici tu
Sanatate sotului

Helenutza multumesc mult pentru incurajare ,foarte frumos mi-ai scris

Nanna deci a mea nu e singura care se arunca pe spate azi m-a speriat cand vroiam s-o pun in carut s-a incordat parca era un batz si s-a lovit ,Doamne ce ma speriasem si ea ce-o tinea pe-a ei si plangea si se lasa pe spate
Tu vorbesti cu Inez cand se trezeste la miezul noptii ? Sau o ridici din pat ? Ar trebui sa te faci ca dormi si sa fie intuneric asa fac cu Noura si adoarme la loc

Sei saracuta Ela cum a cazut ea din pat,poate prin somn s-a tot foit si bufff !! Noura a cazut sapt trecuta si plangeam amandoua,ma simteam vinovata ca se petrecuse chiar sub ochii mei
Bafta la conceperea bb 2

Lali tu esti o mamica perfecta ,nu esti deloc rea
Alex asa am patit si noi ,am mers in Egipt cand Noura avea 4 luni si ne-am imbolnavit , am fost in august in RO si am umblat prin spitale cu ea,diaree o sapatamana intreaga a avut,am zis ca nu mai plec nicaieri pana nu creste sau face macar 2 ani e tare greu sa pleci cu bebe pe drum ,i se schimba mancarea,apa ,clima absolut tot .
Si noi am zis ...cine vrea sa ne vada sa vina in Frankfurt ca de 3 ani tot pe drum suntem
De intarcat nu stiu ce sa zic, poate Ionela are vreun sfat pentru tine .Eu de ex,nu mai aveam lapte deloc,deloc si de foame a acceptat Noura sticla ca si ea facea figuri




-si mandra mea se joaca cu portofelul ,ce crize face daca il zareste ca-l tin in mana si nu -l primeste ,maammaaa mia,asa ca banii ii pun in buzunar si ii inlocuiesc cu hartii din ziar(daca sunt acasa) sau cand cumpar ceva din magazin pastrez bonul de la casa


-cand avusese iritatia aia nasoala acu 2 sapt i-am luat olita si a facut pipi chiar cand am pus-o prima data ,de atunci nu mai vrea,daca o pun se ridica imediat ,in secunda urmatoare asa cu pantalonii in vine am spalat-o bine cu detergent si i-am pus-o langa jucarii sa mai dea cu ochii de ea sa se obisnuiasca






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Nanna si Alayna,ati postat aproape in aceeasi secunda !

Nanna,chiar ma gandeam ce naiba ai facut in pat de te dor picioarele...
Nu,nu sunt temerile mele,ci ale lui,si mi-am dat seama greu de ce nu vrea acele haine . initial am crezut ca il inteapa ceva,ca il jeneaza,pana cand l-am imbracat (dupa ce le-am verificat bine) mai mlt cu firta si pacalit,si cand sa il incalt a inceput sa planga ca nu vrea la tataia cu motocicleta , vrea in parc,apoi ca vrea nani, numai sa nu plecam de acasa.Degeaba i-am explicat ca mergem in parc la copii,ca el o tinea una si buna.Cand am vazut ca incepe sa tremure de frica l-am dezbracat . De cate ori le vede ,cand ii scot haien sa iesim afara ,sau pijamale seara, imi spune cum am fost noi acolo si el a pupat bebe mic, si s-a jucat cu mamaia cu ochelari,apoi ca tataia a facut buba la tractor. Eu cat am stat acolo cu el am incercat sa il apropii de tata si de madame a lui,dar nu vrea decat la tata,si la el rar.La toti barbatii in varsta le spune "tataie" , cand se refera la el spune tot asa,cand e langa el ii spune nenea. La ei acasa nu mananca nimic facut de Nuti(asa o cheama) , de parca i-ar spune cineva ca sunt facute de ea ( ex,la botez a mancat sarmalele facute de mamaie, si de la aperitiv numai ce a fost cumparat. Friptura,salata,partea gatita de la aperitiv, pe care le-a facut ea, PAul nu le-a atins,desi ii placea carnea , icrele la fel. Cu o zi inainte facuse mamaie ciorba de fasole cu fidea,cum se face in Modova si a mancat P cu doua guri.) Eu am o atitudine calma langa ea,si permisiva,ca si cum as vorbi cu cineva (nu stiu cum sa scriu) bolnav de ceva ce ii rataceste minta si il face agresiv si prost.

Ma bag la somn,revin maine si detaliez ,acum imi simt ochii uscati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

sei sa va ajute DD sa mai faceti un bb tot asa frumos si sanatos ca Ela!!

lena n-am citit link-ul,(eu tot prin spitale) dar nu cred c-o sa-mi placa conceptul EC. Noa abia asteapta sa-i desfac scutecul sa bage mana-n caca Mai vb dupa ce-l citesc...

lali eu mai telegrafica, copiii absorb ca buretii, e posibil sa fi facut asociatii anapoda, dar Žle desfaciŽ tu, esti in stare! daca i s-o urat de scaunul de masa ori ii faci o surpriza si-o lasi pe scaunul respectiv, ori il scoti din uz! impreuna cu paul il impachetezi si-l pui deoparte pt Teodora...and so on...(eu tin minte ca o perioada asociam mirosul de brad cu inmormantarea, coroanele erau tot din brad facute, si de Craciun cand simteam mirosul ala in casa ma cam lua cu tremurici...credca aveam vreo 12-13 ani...)

alayna nu-ti fa probleme cu laptele in viitor, Dani acusi are 6 ani si bea laptic in fiecare seara. Cinam pe la 9, iar la 1o baga o canuta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata,

la multi ani Marii mari si mici !! Cu intarziere...

am citit si eu articolul cu lauda si recompensele. cu recompensele nici eu nu sunt de acurd...insa cu lauda e alta discutie. pe mine ai mei nu m au laudat in copilariie decat f rar iar mie chestia asta mi a afectat respectu de sine intr un mod f serios. eu nu voi face asa cu copilul meu...sa ii zic ca mi a placut melodia cantata de el...mi a placut cum a cantat si ca a cantat o el...nu simpla melodie (care de altfel as putea sa o aud la radio si mi ar placea la fel de mult..) ..as prefera sa ii zic ca a cantat superb si ca e un pianist de vis de 1000 de ori decat sa ii spun ca apreciez emotia...hau-hau...ma rog..intelegeti voi..
...
anyways..eu nu am fost laudata decat rar si am tanjit dupa asta.ma durea efectiv si cautam sa fiu apreciata pt anumite chestii si daca u primeam atentia pe care o doream impreuna cu aprecierea imi pierdeam orice motivatie. iar despre motivatie..sa fim seriosi . sunt multe chestii in viata pe care le facem pt ca trebuie (un x e invatatul la o materie care nu ne place) , daca nici apreciere nu avem in urma efortului de a invata totusi, nu vad ce ne ar mai motiva sa o facem..

despre EC... eu cand o aud pe lena ce a reusit cu maa ma cam simt ca vulpea care nu ajunge la struguri...recunosc..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mai voiam sa mai zic ceva: nu stiu cine ii zicea lui lali sa fie ea insasi cu copiii ,fara teatre sau chestii false ..ALELUIA!!! Am avut o revelatie...mi am dat seama de ce uneori eca e dezorientata...pt ca observa la mine un comportament care nu ma reprezinta..eu nu s genul care sa vb mieros si cu grija fiecarui cuvant..si cand ma chinui sa fac asta pana si eu simt ca e ceva in neregula. so...am mai tras o concluzie...tot ce e fortat (si in comportamentul nostru) provoaca stricaciuni.

deci, de azi , mi am propus sa fiu 100% naturala astfec incat copilul meu sa "ma invete" asa cum sunt si sa nu ma simta in unele situatii ca "o surpriza"...asta, cred eu, i ar provoca o stare de neliniste interioara..pentru ca nu ar sti la ce sa se astepte.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

neatza

Lali..copiii au multa imaginatie, cine stie cum asociaza el anumite lucruri, tu doar treeb sa fii langa el sa il ajuti sa ii arati ca de fapt nu se intampla nimik...si daca se imbraca cu hainutel;e alea nu inseaman ca mergeti la tara ci in parc si asa mai departe..nu trebuie sa iti faic tu procese deconstiinta Doamne fereste....
si mie mi-e teama ca ma gandesc uneori ca imi ies din fire preas repede cu ayan,....am vazut fffff multi copii cu care chair nu te poti intelege,gen li se cuvine tot, poti sa le spui nuuuuu de un milion d eori sa ridici tonul sa le dai vreo palma s aincepi cu pedepse si copilul se face ca ploua si face tto ce vrea el,adik de nestapanait si controlat..si mi-e teama mereu de asta...ca din prea mult iubire asa nu fac greseala asta si sa iasa asa...:(..si ii zic lui ayan nu ai voie acolo mami pt ca/......uneori pleaca de acolo alteori continua...si am duc si il au eu de manuta si incepe sa planga:(...india imi zice ca o sa mi se urce in cap cand o sa fie mare...eeeeeeeee nu cred ii spun mereu:)....el , adik india, a fost un copil care fascea numai prostii, si mama lui il batea mereu..iar ela re impresia ca e bien asa... si i-am zis, bun, mami te batea,si tu te cuminteai cumva? si el zice..da, pt o zi..pai vezi...

legat de recompense, sunt total de acord, adik nu o sa plic vreo recompensa cu ayan, in special faza aia cu..daca iei premiul intai iti cumpar bicicleta..nu, pt ca tot ceea ce face el,face pt el nu pt o bicicleta, insa, cu laudatul ohoooo...toata viata am simtit ca parintii mei nu sunt multumiti de mine orice as fi facut, chair si acum, ma gandesc daca tata o fi mandru de mine cum ilc resc pe ayan sau chestii d'astea...toata viata ama vut problema asta, pt c anu ma laudau..si imi spuneam mereu..uite am luat examenul cu nota mare, trebuia s amuncesc si mai mult pt ca tata nu e multumit..nu imi ziceau ca vor mai mult de la mine sau ca nu sunt multumitit,doar ca nu ma laudau:(//si am ramas cu increderea in mine zero

vreau sa il trec pe alu pe late normal,adik d'ala uht, si nus itu cum se face trecerea,tto asa treptat nu? adik la inceptu amestecat cu laptele praf sau dintr-o data?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Salut...

Nici eu nu inteleg care e faza cu lauda.. a cu recompensa e normal ca nu voi aplica.. insa Lauda? cum isi da seama ca face ceva bine? pe principiul asta nici nu il certi cand face ceva rau.. ii explici ca nu trebuia, insa oare intotdeauna intelege daca ii zici nu trebuia sa spargi vaza ca era mostenire d familie si costa 5000 E, stiu ca iti plac cioburile dar.. bla bla ( exmplu absurd).. pt note de ex la scoala ai mi imi ziceau:"draga tatii daca tie nu iti e rusin sa iei un 8 , mie de ce sa imi fie, doar pt tine inveti, eu am invatat pt mine " insa clar ma laudau cand luam medie buna, insa niciodata nu mi-au promis nimic pt nimik.. eu cred ca din recompense ies copii razgaiati... car tipa ca vor jucarii si se arunca pe jos.. Insa vor fi clar si faze.. daca nu mananci felul 2 , nu vi primi desert.. sau daca nu iti aduni jucariile , nu te vei uita la tv.. oricum o sa vad atunci ce si cum, depinde de copil.. unii inteleg de buna voie , unii certati.. depinde si de copil..

Noi azi mergem sa vedem animalute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Sunt de acord cu ce-a scris Oana ,sunt eu 100 % si nu voi fi o actrita in fatza copilului meu

Daca ar fi sa-mi cresc copilul numai dupa carti ,n-as mai fi eu insumi ,cred ca m-ar obosi la maxim si n-as mai fi fericita langa ea

La fel si cu mancarea ,simt ca o tradez cand mananc pe ascuns o prajitura ,o inghetata sau mancaruri nepermise ei inca ,uneori vine si ma surprinde in bucatarie si da din gurite gen pa-pa-pa si inghite in sec ,vad cum saliveaza si se uita in ochii mei ,uneori ii dau un coltisor ca mi-e mila de ea si nu cred ca-i face chiar atat de rau .Daca ar fi s-o tin fara zahar si sare timp de 2 ani ,ar trebui sa pun lacat pe bucatarie or sa nu mai mananc acasa


-legat de recompense nu va exista la noi in familie ,eu nu primeam ceva bun cand faceam o fapta buna sau castigam ceva ,sa spun drept nici nu vad la altii ,nu cred ca se mai practica

-apoi de laudat ,DA eu am s-o laud cand face cate ceva ,chiar si cand va face kk sau pipi la olita ,daca n-o laud si zic pffff miroase si sa ma stramb o sa creada c-a facut ceva urat si rau nici eu n-am fost laudata si chiar tanjeam sa aud cuvinte frumoase macar un bravo ,chiar si acum daca aud ma umflu in pene si capat mai mult curaj si incredere in mine

-cu pipi in chiuveta ...NO WAY !!!! daca se invata si vrea numai acolo sa faca ? daca scapa si kk acolo ???? cred ca la fel de bine poate fi sustinuta deasupra wc-ului daca e sa simta mainile mamei ,dar nu cred in asa ceva ,sorry






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput