Strugurasi de Sept-Oct 2011 *67* LMA

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata

O felie de tort si un suculet si de la noi.
Noi la biserica suntem Maia Maria :)


Lali, nici nu m-am gandit ca te-ai gandit ca Sei ar face dresaj :)))
Faceam referire ca in raspunsul pentru SEi ai precizat de dresaj :)

Sei, noi suntem curioase si am vrea sa tot vedem produsul finit :)))
Ma gandeam ca urina este sterila si o sa o las sa pipaie daca vrea si apoi ii spal manutele. ESte foarte interesata si se intoarce imediat sa vada ce a facut
De ieri cand vrea pisu se screme, eu ii aratam cum sa se screama cand se chinuia sa faca kaki si nu reusea (alataieri)
Azi dimineata s-a scremut de 3 ori, de fiecare data a facut pisu :P

Klau, poti sa ii mai dai afine, banana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui camady

Fetelor voi m-ati inteles gresit.Evei intre mese ii dau bucatele ca sa invete sa manance si alta textura, dar nu mananca doar mozoleste.La masa nu mananca..........deci noi suntem intr-o continua molfaiala.

Eu pe Razvan l-am pus pe olita la 1 si 8 luni.In 2 saptamani am terminat definitiv cu pampersul.

mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003




O sa manance la un moment dat, nu va sta infometata cu mancarea sub nas .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

La multi ani Mariilor!!

eu n-am priceput o chestie: de ce nu-i bine sa-l lauzi cand face o chestie buna, de ex. pipi la olita¿ nu-i bine sa-l incurajezi¿

aici sa pui un prunc la oala sub 18 luni e SF. Cu Dani am inceput la 2 ani si vreo 3-4 luni.

lena la ghiuveta¿ incerc sa vizualizez scena, ce te faci daca se obisnuieste la ghiuveta la tine-n brate si n-o mai vrea la wc

paco a ramas internat de ieri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Sa traiti cu numele toate Mariilor inclusiv Maria mea.
Noi azi ii serbam ziua numelui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

La multi ani Mariilor!!

eu n-am priceput o chestie: de ce nu-i bine sa-l lauzi cand face o chestie buna, de ex. pipi la olita¿ nu-i bine sa-l incurajezi¿

aici sa pui un prunc la oala sub 18 luni e SF. Cu Dani am inceput la 2 ani si vreo 3-4 luni.

lena la ghiuveta¿ incerc sa vizualizez scena, ce te faci daca se obisnuieste la ghiuveta la tine-n brate si n-o mai vrea la wc

paco a ramas internat de ieri...

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


Dbunny, ai citit linkul de ieri cu lauda si recompensa, morcovul otravit? legat e lauda si recompensa.

EC, se practica de la nastere si de aceia se foloseste chiuveta, un bol, orice e comod, se sprijina copilul pe mainile tale.
Eu am inceput pe la 8 luni si tot nu mi se parea ok sa o pun pe oala.
Acum sta pe oala fara nici o problema. La chiuveta doar ocazional ca e mult mai usor :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

bunny.. of multa sanatate lui Paco.....

Lena si eu o las sa puna mana in pisu daca a facut pe jos.. si apoi tusti la baie...

Camady ... o sa pape ea, eu sunt de parere ca cu sau fara rontaieli gen mar, un biscuite exista copii mancaciosi si copii ne-mancaciosi

Voi ce biscuiti le dati? eu am inceput cu digstivi ca vad ca au mult mai putine ingrediente si fara E uri.. cand vad ce contin ptit bure de ex ma iau de pat...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

aaa.

LA multi ani MAriilor mici si Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

La multi ani Mariilor mari si mici !


Lena,eu abea acum am citit articolul cu recompensa si lauda. Mi-ar fi prins bine cand nu stiam cum sa vorbesc cu sora cea mica, in perioada adolescentei. Daca i-am spus " tu esti perfecta asa cum esti,nu trebuie sa minti ca sa pari mai interesanta. Este deajuns ceea ce faci , fara inflorituri ( prea mari) " ea a inteles ca ar trebui sa fie mandra de ea,in sensul de "cu nasul pe sus" si nu mai baga in seama pe nimeni,era rautacioasa . Strica foarte mult incaltamintea si hainele,pentru ca nu era atenta. in clasa a 8-a , a plecat cu balerini noi,din piele (adica nu din cei la 20 ron,ci ceva mai de calitate tocmai in ideea sa nu se rupa foarte usor) la scoala,si s-a intors cu talpa unuia in mana, pentru ca nu s-a uitat, si i-a intrat nu stiu cum o sarma,ea a tras,in fine... I-am spus ca nu mai e bebe , nu mai are 5 ani, are 14 , sa nu se mai intoarca de la scoala ca de la reparat tractorul , ca nu au fost ieftine nici hainele nici incaltamintea. De a doua zi le-a replicat unor colege " nu mai atinge geaca mea,ca e scumpa, nu ai tu fatza de asa ceva ! Cand o sa ai ca mine atunci sa pui mana!" . Eu ii puneam conditii,si ea intelegea ce voia.

La copii eu scap des laude,pentru ca nu stiu cum altfel sa ma comport.Cel putin nu stiam. Azi in parc Paul a fost foarte morocanos, a plans,statea cu ambele mingi in brate , nu lasa pe nimeni sa puna mana pe carucior ,a bruscat o fetita de varsta Teodorei , a tipat, plans cu lacrimi in barba.... A cedat si l-am certat ca " nu e cuminte" fara sa ma gandesc ca el noaptea trecuta s-a trezit la ora trei tipand ca il musca un caine langa clopot( poveste veche,s-a speriat de clopotul de la biserica de langa casa sora-mii . Tremura cand aude clopotul batand si nu stiu cum sa il fac sa inteleaga ca nu ii face rau clopotul. Inca mai caut solutii). A dormit apoi pana aproape de 9.30 pe burta mea,ca atunci cand era bebelus ,pentru ca ii era frica sa doarma pe pat. Am iesit in parc pe la 11 si am stat pana la 13 , cand a spus ca ii e foame si somn. Am intrat in casa si nu a mai vrut sa manance pentru ca i-am pus scaunul lui de masa la masa, si nu a mai vrut nimic, vroia "desene". Vrea desene cand se pedepseste sinngur ,tot din cauza mea. Cat a fost la mine prietena din Targoviste,cu fetita ,cand sarea calul cu agresivitatea fata de Ariana si Teodora, ii spuneam " treci la desene, pana te calmezi,apoi vii si spui clar si calm ce te deranejaza si rezolvam problema. Daca plangi/lovesti/musti/trantesti si urli nu inteleg nimic". El a luat desenul animat ca pe pedeapsa. Scaunul cred ca il asociaza cu perioada cand tusea foarte tare si i-am pus plantusin in ceai pentru ca altfel il refuza,si l-a simtit. Nu a mai vrut nimic,iar eu mama tampita l-am obligat sa il bea si sa manance ,pentru ca nu mancase nimic de cu o zi inainte la pranz,si era aproape pranz ziua urmatoare. De atunci mananca numai cand spne el ca ii e foame.Daca ii spun eu "hai sa mancam" incepe sa planga. Mai nou ii spun sa ma hraneasca,pentru ca eu nu pot manca daca nu e langa mine,si stand langa mine,mananca si el,dar pana cand asa? El e tare sensibil la starile celor din jur, l-au vazut si fetele la munte, si face niste asocieti de nu stii de unde le scoate. Nici acum nu poarta hainele cu care am fost acum doua luni la tatal meu,ca imediat isi aminteste, si plange,ca el nu vrea la "tataia cu motocicleta". Ceva solutii,un blog salvator,un link ai? Ca imi vine sa plang numai cand imi dau seama ca undeva am gresit eu . Cea mai mare greseala este ca am inradacinat adanc tonul ridicat , expresii gen " faci cutare chestie altfel jar mananci!" , palma la buci ... Foarte rar folosite unele,altele aproape deloc, dar tot ies la suprafata uneori si sufar ca un caine cand nu ma pot stapani. Azi m-a apucat plansul dupa ce l-am dus in pat la somn,pentru ca el azi a mancat un ou fiert si zacusca pe paine de dimineata , o punga mica de pufuleti in parc , o cana de "lapte cu cacao" ( lapte cu pudra de roscove" tot de dimineata. La pranz a mancat cam 50 gr de banana ,atat,ca apoi a vazut scaunul pus la masa. Am simtit ca sunt rea,ca nu stiu sa imi apropii copilul.

Na,ca m-am descarcat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Asa tare v-am speriat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lali.. uneori facem grseli fa voia noastra, sau voia noastra face unori greseli... asta nu ne transforma in parinti/oameni rai, ci ne dam singuri lectii de viata, invataminte..
Tu esti cea mai buna mamica puir tai si chiar daca uneori mai gresesti o faci din prea multa dragoste..

Am fost la o zi de nastere .. Ela a fost centrul atractiei si atentiei, a fost ff cumint, nici un scancet .nici un tipat , desi erau copii mai mari care ii luau jucariile, a mai tras trante, ii era somn.. a stat cuminte cat s-au desfacut cadourile, desi alti copii trageau de jucrii, a papat tot ce i-am dat, a zambit la lume//... SUNT o mamica mandra si fericita..
Noi oficial incepem sa lucram pt un nou bb.. desi parca imi frica, sa nu o neglijez pe ELa nici o secunda, sau sa nu fac un bb din un motiv gresit.. sper ca DD sa imi ofere ce potrivit noua

Mergi la inceput