Strugurasi de Sept-Oct 2011 *67* LMA

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Multumim frumos pt urari, sunteti tare dragute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Nanna.. perfect de acord cu tine.. copilul trebuie in tosa fie pregatit toate, d asta zic ca nu trebuie sa fie fortat la olita.. eu m-am certat cu mama d n ori ca nu o voi pune la olita decat dupa 18 luni.. ete na.. insa Elena imi da de intles ca vrea olita.. cum? o las in fundul gol in casa si ii zic daca vrei caca mergi la olita si mami te pune, pricepe.. de cateva ori chiar ne-a iesit faza, mai nou se pune pe olita singura.. cea mai tare faza a fost cand s-a dus langa olita si a facut oisu langa ea, d fapt era cu olita in mana.. evident ca nu merge mereu , sau merge si nu o trece.. dar eu zic ca e pas in fata..
Elena dupa 14 (parca are alarma), de nu ajung acasa incepe sa imi culeaga hainele si lucrurile si sa strige cu ele in brate (m-ana meme, nana, ana, mama- asta sunt )..

Ce carte citesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Fac noapte alba....ammancat 2 ciorchini de strugure negru,vreo 10 prune si o nectarina

Sei tocmmai asta ziceam, copilul poate fi invatat orice. Ela iti arata pt ca tu i.ai arata prima, ai adus olita in peisaj, i.ai aratat la ce se foloseste. Mi.e greu sa cred ca ea consti0entizeaza, doar a asociat o nevoie cu unobiect, dar atat. Si e absolut normal. Eu una prefer sa o invata asta cand isi si controla sfincterele si va intelege cu adevarat despre ce e vb.
Pe Indra am pus.o la oala pe la2 ani jumate, ppe timpul verii, inmaxo luna nu mai fol pampers...era pregatita! Imi amintesc ref la asta o discutiecu o prietena de.amaica.mii,dr pediatru,care atunci cand avea Indra vreo 2 ani sia vazut ca avea pampers m.a facut cu ou si otet...copilul sa fie pus dela 6 lunila oala, ca sa seinvete, ca va ajunge in cls I sa faca pipi pe ea la scoala etc. Numai enevoie saspun ca nicivb de asemenea intamplari! Acum ma gandesc ca aca asa gandesc cei care au inceput acest nou"curent" sunt clar impotriva

Citesc Salome - Mami, tati ma auziti? ?..Mai am putin si a sinucid! EVIDENT GLUMESC!
Ai citit.o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Ce faceti fetele ,dormiti?
Eu am baut un ness pe la pranz si ciu-ciu somn !
Ma tot gandesc ce sa ii fac la par,care mai este de-o baie,ori s-a subtiat ,ori s-a rarit ,ca e codita subtiire ,si are si lungimea care nu ma avantajeaza deloc. Asa ca il prind in codita sau 2 codite,ca sa nu bag foarfeca in el...

Nanna,eu nu am nimic de la struguri+ prune+ nectarine... Poa' sa fie si o cana de lapte apoi! Fermenteaza mai greu stomacul meu ! Si ia zi, cum m-ai visat ?
mie asta cu "la oala obligat ca sa se obisnuiasca " mi se pare dresaj ,sincer. Pentru mine intra in categoria " faci asa pentru ca asa spun eu nu pentru ca te poti rani/poti rani pe altcineva /nu este corect etc " . Chiar citisem asta : http://speranta.farca.ro/dresajul-si-agresivitatea-copiilor/ ....

Si asta : http://www.naturalchild.org/guest/sarah_sprague.html referitor la alintat(rasfatat)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mikka mai spune-ne ceva

Sei, http://www.nastecumsimti.org/2009/08/06/recompensa-si-lauda-morcovul-otravit/
Eu dau linkuri ca imi e mai usor.
Eu vreau copilul meu sa se bucure de orice activitate si sa nu fuga dupa recompense.
Poti sa o incurajezi comunicand. Cand face langa sa vorbesti cu ea sa ii spui: Ai facut pisu pe gresie, uite eu curat gresia si mergem sa ne jucam. Ea trebuie sa stie ce s-a intamplat. Ca e ok si ca nimeni nu a o grabeste sa faca la olita.
Eu cand o i-au de pe oala ii spun: Uite ai facut pisu, te duc in camera sa te joci si eu spal olita. Apoi vin sa ne jucam.
Mai scap si eu cate un bravo recunosc... dar e din inertie :D

May ai fost tare cu blogul :))
Nu ai nici o prietena romanca sa aiba vreun bebe?

Nanna, ai dreptate cu oala, azi una maine alta. Si eu am citit articole si studii care spun ca e ok de la 3 ani.
Eu am puso la chiuveta pentru ca in somnul de amiaza se trezea si plangea. am observat ca face pisu si apoi doarme (era in fundic gol).
La un moment dat m-am gandit sa o pun la chiuveta dak tot se trezeste. Ea o fost fericita si facea nanic in continuare dupa. Apoi a inceput sa se agite inainte de fiecare pisu, tinand-o in fundic gol vara observam. Asa am ajuns sa facem la chiuveta. Nu pentru ca am vrut eu, ci pentru ca asa a cerut ea.
Citisem demult despre Ec, dar mi se parea ceva SF pentru mine.
Multa vreme nu am stiut daca e ok sau nu ce fac, dar Maia nu prea mi-a dat de ales.
Acum are si preferinte, de exemplu nu face pisu in baii normale, doar in baia din camera Mama si copilul (cand nu suntem acasa).

Cum sa curat nasul? Cu ce?
Pai el se curata singur:)

Nanna, am citit cartea de Salome :)

Referitor la raspunsul pentru Sei, este una cand dresezi copilul sa mearga la oala (antrenament la olita) si e cu totul alta cand raspunzi nevoii de a face intr-un anumit loc.
nounascutii semnalizeaza de cand se nasc atunci cand fac pisu.kaki, pentru ca nu este o placere sa faca in scutec.
Maia facea kaki in fundulet, nu va imaginati ce era acolo, nu cred ca era placut pentru ea.
Dar fiecare copil e diferit. Daca era discutia acum 2 luni, sigur iti dadeam dreptate Nanna, dar acum vazand cum reactioneaza Maia cand face la olita sunt sigura ca e decizia corecta pentru noi :)

Cu obligatul la oala, mie in parc mi-a spus o mamica... vai nu ai puso la olita??? (acu cateva luni fu discutia), pai trebuia de la 4-5 luni cand nu se poate ridica singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Lena,nu m-am referit la Seidana cand am spus de dresaj la olita ,ci in general la pusul obligat la olita,ca asa vrea parintele/asa a auzit ca e bine , si nu cand/ca vrea copilul.

Mariana, ati facut petrecere?

Mikka,asa scurta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

'neata !

La multi ani, Mariilor !!!

Noi cred ca avem diaree Pregatesc azi un orez pentru pitic si ceai de menta. Asta mai lipsea... Totusi, vad ca e vioi. Sper sa fie in forma maine la petrecere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

Nanna cum dormisi?
acum o citesc si eu .. impropriu zis citesc ca de 2 sapt pauza, citeam cand dormea Ela, acum doarme cand sunt la serv..
Imi zicea mama ca inainte copii se punau de la 6 luni pe olita, insa cand vb de Ela imi recunotea si ea ca e f devreme la 6 luni, si ea imi dadea reper 1 an.. la min nu a fost graba , insa la mare asta mi-a dat de inteles..
apropo de olita si constientizat.. dimineata ne-am jucat in pat vroe jumatate de ora si o intreb daca vrea pisu.. in sec urmatoare se da jos din pat si fugim in living, d o manuta , iau olita si o intreb daca vrea sa o puna ea la loc, ii dau pampersu jos, si cand desfac aldoilea scai zboara pisu pe langa olita
Eu cred ca de constientizat constintizaza ca o trece , insa in sce urmatoar si face, eu cred ca nu se poate controla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Eu nu consider ca am dresat-o pus-o obligat la olita, pt ca nici 1 sec nu am pus-o fara sa vrea, adik am vazut ca vrea sa se ridice, nu m-am opus si daca in sec 2 a facut pisu.. am lasat sa fie totul la vointa ei... Considr ca e dresaj cand il pui pe olita si il lasi, obligi, determini sa stea numai sa se obisnuiasca ..

Lena .. aaa .. am inteles.. eu ii zic bravo, ii arat ca sunt incantata, dar urmarea e bravo am facut pisu, fetita sta fara pampers, si acum ne jucam in chilotei Oricum ea dja cand vede kaka /pisu zice pfff (gen pute) mi-i se pare greu sa eviti recompensele verbale.. si mai mult eu imi amintesc cu drag cand erau ai mei mandri de mine ca faceam ceva.. oricum e multa teorie , si cred ca nu se poate sa aplicam o metoda 100 % clean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Fetelor voi m-ati inteles gresit.Evei intre mese ii dau bucatele ca sa invete sa manance si alta textura, dar nu mananca doar mozoleste.La masa nu mananca..........deci noi suntem intr-o continua molfaiala.

Eu pe Razvan l-am pus pe olita la 1 si 8 luni.In 2 saptamani am terminat definitiv cu pampersul.

Mergi la inceput