Strugurasi de Sept-Oct 2011 *67* LMA

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Dbunny, sanatate sotului.

Jade, recunosc si stiu ca faptul ca dorm noaptea mult face, sunt mai odinhnita mai rabdatoare, mai linistita. Eu cand eram graviduta si imi spuneau: Dormi acum, k daca vine bebe gata somnul (ca la mine somnul e sfant) eu spuneam: bebele meu o sa doarma toata noaptea.
Si ei: daaaa, sigur :)))
ei uite ca doarme :P

Mihaela, ai mancat pepene?
Poate e vreun bebe acolo si tu nu stii? :P



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Salutare fetelor!

La multi ani Anto!!! Sa cresti mare si sanatos!

Mariana, sper sa se faca bine repede Anto si sa-i faceti petrecerea

Dbunny, multumesc am amanat cina romantica am zis ca recuperam noi Multa sanatate sotului, cred ca ti s-a urat de spitale

Klau, spor la pregatiri!

Mihaela, sa nu fie o infectie urinara. Zice Lena de bebe dar trebuie sa fie avansat ca sa ai simptomele astea nu?

Nici eu nu l-am pus pe olita pentru ca nu vrea sa stea Vreau neaparat sa incep sa-l pun acum la fiecare kaki si cu timpul cred ca va sta.

Va pup pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Daca nu vrea sa stea pe olita nu trebuie fortat, incercati sa ii lasati in popoul gol, o ora, doua si urmariti. O sa vedeti cu siguranta semne :).
Cand face chiar si in pampers vorbiti despre ce se intampla si apoi schimbati imediat scutecul.
Nu certati, nu spuneti: trebuia sa faci la oala, sau chestii de genu.
Nu se spune bravo dupa ce face pisu/kaki. E posibil copilul sa ramana confuz, sa nu inteleaga de ce mama spune bravo apoi arunca ceea ce el a creeat (el vede kaki si pisu ca apartinand-i)
In plus, vazand ca mama se bucura cand face la oala copilul poate sa stea doar de dragul ei, dar sa refuleze in alte parti (sa nu manance, sa nu doarma etc)


Lali, de acord cu tine. Maia chiar ieri mi-a spart o farfurie, o sa incerc sa le pun sus, dar nu prea am spatiu, dar gasesc eu :)
Pe scaun inca nu se urca si la masa ajunge doar la margine. Eu cand spal pe jos pun galeata in cada in baie :D

Pinky, citat din articol pe net "Dupa a sasea sau a opta saptamana de sarcina, in mod normal, femeia incepe sa aiba din ce in ce mai des senzatie de urinare. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Nu e bebe. Chestia asta cu mersul des la toaleta dateaza de cand eram insarcinata si nu am scapat de ea nici pana acum. Nu am avut perioade mai bune. Doar ca am inceput acum sa ma satur de situatia asta pentru ca sunt obosita cand merg la munca desi sunt nopti cand Dani nu e deloc vinovat. Daca e o infectie urinara e veche rau si sper sa nu fie asta pt ca nu imi dau seama ce ravagii ar putea face netratata de mai bine de un an. M-am programat acum la doctor generalist. Doar ca nu am prea mare incredere in medici pentru ca rar am dat peste un medic bun. De cate ori am ajuns in cele din urma la medic... mai mult rau mi-a facut medicul. Sper sa nu jignesc pe nimeni acum. Stiu ca exista si medici buni dar eu i-am nimerit doar pe cei slab pregatiti sau sictiriti de munca lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Mihaela,eu ma gandesc la infectie urinara .

Mai are cineva menstruatie neregulata,ca mine? ,am ajuns sa fac teste in fiecare luna. Sunt nehotarata , anticonceptionale orale nu prea mai vreau,ca nu ii convine corpului meu. Imi e rau de la singurele pe care le puteam folosi inainte de sarcini. Steriletul, imi e teama , nu stiu sigur ce parere am despre el,pr ca am avut multe povesti sumbre in jur. Prezervativ.... Am vrut sa leg trompele si nu m-a lasat sot,ca cica "daca mai vrem un copil peste cativa ani"!

Legat de olita... ca la mai toate chestiile ,atata timp cat nu e chinuit copilul,pus cu forta,tinut prea mult timp acolo,nu sunt impotriva. Pe Teodora am pus-o o singura data la olita,si a facut pipilica. Era iritata la pasa,si o lasasem doar in pantalonasi.A facu nani asa,faa scutec,la trezire vazand ca e inca uscata,am pus-o pe olita si a facut pipi.Pe Paul l-am pus de pe la 7 luni, dar numai pentru ca avea ora fixa de caca. Dupa canini s-a dus naibi programul,si a si inceput sa fie stresat de olita ,si pana pe la 2 ani si o luna-doua nu a vrut nici sa o vada. Apoi a fost loc de pus jucariile mici,si la 2 ani si 3 luni nu a mai vrut,brusc, scutec. Din acea zi a stat fara scutec si ziua si noaptea.
Din ce stiu eu, nu prea stiu sa isi controleze sfincterele pana undeva in jurul varstei de doi ani.
Nu am mai dormit,ca s-au trezit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

La multi ani, Anto!!!! Sa fii sanatos, fericit, sa ai parte numai de bine in viata!!!

Va pup pe toate, fete dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Lena, asta ziceam si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lali.. ce ajutor d nadejde ai tu la curatenie
Si pe mine ma enerveaza oamenii binevoitori,.. stateam cu Ela la coada la banca si vine o fufa din spatele meu sa-i zica Elei sa nu fie rea sa stea cuminte la mami in brate.. imi venea sa-mi bag mana in capu ei cum adik "nu fii rea?" rea ii ma-ta

LEna.. cu olita sunt si nu de acord.. daca nu il feliciti cum il incurajezi?cu fortatu 100 % de acord, eu si de stiu sigur ca face oisu , de o pun si se ridica, o las sa se ridic, si in 2 sec face pisu pe gresie.. nu-i bai sterg.. mai bine sterg decat sa-i creez aversiune fata de olita..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

ma bucur ca va place ideea cu blogul, dar nu cred ca am timp de el :))

Voi va plangeti ca se baga lumea in seama cu voi. Dar ia sa veniti pe aici sa vedeti cum e sa nu vorbeasca nimeni cu voi :)))
Te duci la locul de joaca si fiecare e cu a ma-sii.
Inclusiv copii nu interactioneaza unii cu altii daca nu se stiu de la scoala sau din alta parte dinainte.
m-am dus la piscina cu asta mica si m-am asezat si eu in apa pe langa o mamica si cu un baietel de varsta lu a mea. Am incercat sa ma bag in seama si nimic, nici macar un gest ca m-a observat.

Deci ziceti merci :D

Eu nu stiu cum o sa gasesc copii pt joaca :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare!

F faine discutiile. Sunt de acord cu Lena ref la mancatul intre mese. Eu nu i.am dat niciodata lui Inez saciuguleasca chiar daca nu mancase lamasa anterioara. Nici eu nu facmai multe feluri demancare, atata timp cat mancarea este proaspata, gustoasa, iar ei iie foame normal este sa mnance. Nu vrea, la masa urmatoare mai are o sansa :-P
Cu pusul la oala de acum nu inteleg si nu sunt pentru ( nici impotriva), doar ca am o altaparere. In mod siigur insa nu o voi pune pe Inez de acum. Acum 9ani toate articolele erau impotriva punerii copilului la oala. Acum se contrzic, peste cativa ani vor aparea iar renumite studii cum ca defapt...In fondsi cercetatorii/jurnalistii aia trebuie samanace o paine. Principiul meu esteca daca il las pe copil sa fie pregatit pt diverrsificare/ ridicat infund, mers etc de ce cu oala schimb foaia? Si asta este o nevoie ca si mancatul,si copilull imi va da singurdeinteles ca e pregatit pt asta. Ca poate fi invatat s faca asta mult mai devreme, da,cu siguranta, dar asta nu e relevant!
Ufff cam.amintins si mai aveam si altele de zis.


Vreau sa va intreb daca voi mai curatati nasul copiilor in fiecare seara. la controlul ORL m.a certat dr canu mai fac asta. Acum m.am conformat.

Sei - ajung acasa pe la ora 19 si vad pe fata lui Inez ca e confuza. Nu intelege de ce se intampla asta...

Jade - si voi huhurezi noaptea? Bine ca macar poti sa mai dormi dupa. Eu uneori nu mai apuc

Dbunny - iar bolnav sotul? Offff saracuta de tine! Mazarea am facut.o pt prima data la abur, carnea la fel. Au iesit f bune. Nnu am avut vremede ceva mai complicat, acum gatesc inainte sa plec la munca si trebuie sa facceva sa nu imi ramanamirosul in par


Voiam samai scriu despre o carte de o citesc acum, dar nu mai am rabdare.

Noapte buna dragelor!

Mergi la inceput