Strugurasi de Sept-Oct 2011 *67* LMA

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

nici eu nu cred in alintatura.. nici in rasfat, copil rau/bun,santaj.. etc .. cred ca toate nevoile lor se rasfrang in comportament, cel putin la varsta asta.. evidnt ca la 6 ani pot sa inceapa cu minciunle, rasfat ..insa si aici e discutabil..
Nici eu nu ii fac n feluri, vrea ok, nu vrea ok.. cred ca in mom in care ii e foame mananca..

Jade baietlul prieteni mele are perioade ca T,mananca de rupe lingurita sau nu mananca deloc.. din pufosenie a devenit slabut, la el e de la dinti toaata joaca asta de pap/ nu pap,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Mihaela .. eu zic sa te bucuri ca nu se mai trezeste , ai baiat mare.. auzi ma te intrebi de e rau ca nu se trezeste .. ce ajungem

Camady.. poate Eva incearca sa transmita ceva: nevoia de a sta cu tine maai mult, decat sa santajeze.. Evident ca si Ela tipa si incepe sa maraie de nu ii dau ceva, insa nu consider santaj, asa cere ce vrea ea.. eu zic te rog da-mi, ea .. oaaaaaa mamamaaaaa..

Klau imi pare tare rau.. sanatate Azi il aduceti acasA Pe MICUL PRINT?

Raluca .. si eu ii mai dau drumul la TV, ca mie imi suna tv sa nu ma simt singura, insa noi nu am dezvoltat pasiune pt el, Ela manaca cu sau fara el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Sei Da, aducem printul acasa! Pup si pt Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Da, Raluca ai dreptate.
Cand lucurile nu merg cautam solutii :) Fiecare copil e diferit, deci si solutiile diferite.

Nu stiu cum sa spun sa nu te supar, ce voi spune mai jos este la modul general. Pentru ca am inteles ca tu nu il pui permanet la tv, si chiar daca ai face e alegerea ta si eu doar am spus care ar putea fi efectele.
Eu imi spun parerea pentru ca eu vreau sa mi se spuna si mie cand gresesc.
De exemplu, eu de multe lucruri am aflat mai tarziu ca le fac gresit. Mi-ar fi placut sa aflu mai devreme.
Oricum este adevarat ca in unele cazuri nu suntem deschise la alte pareri si opinii. Cand imi spunea mama sau soacra... pune-o la olita pe Maia, eu saream sus... nu, ca nu e ok, ca se pune dupa 1 an jumate, unele studii spun ca de la 3 ani.
Acum dupa ce am mai citit mai multe, vad altfel lucrurile.
Acum imi pare foarte rau ca nu am practicat EC inca de la nastere. Dar asta e, ma bucur macar ca acum asa fac si ca o sa pot sa spun la alte mamici. Nu neaparat sa faca si ele asa, dar macar sa stie de optiune.
EC este un mod de comunicare cu copilul, scopul nu este sa il scoti din scutece. Scopul este sa comunici cu el si sa il ajuti sa elimine pipi si kaki in olita/chiuveta/wc etc
CHiar daca pare ca e consumator de timp, ca tb sa stai cu ochii pe el nu e corect. Copilul iti semnalizeaza cand vrea pipi/kaki, la fel cum semnalizeaza cand vrea apa, mancare, somn. Si in loc sa schimbi scutec si sa speli fundic, il pui la olita.
e mult mai simplu sa il speli dupa ce face la olita kaki, decat in scutec (Maia facea kaki in fundulet... deci imaginati-va :) )
Off tare m-am mai intins
Ignorati daca nu va intereseaza

Despre anticonceptionale
http://www.myfemininemind.com/2012/07/things-your-doctor-may-not-have-told_25.html
"Many women know that the pill can cause blood clots, stroke, heart attack, weight gain, and decreased libido. Less well-known is that it is classified as a group one carcinogen for breast, liver, and cervical cancers, which is the same classification as cigarettes and asbestos. "



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Camady, e posibil mancatul intre mese sa duca la nemancatul la masa. Eu asa stiu...

Klau, sanatate!

Mihaela, doarme=creste !
Maia nu se trezeste noaptea de la 1 luna :)

Agree cu Sei ce a spus mai sus.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Camady, e posibil mancatul intre mese sa duca la nemancatul la masa. Eu asa stiu...



De accord. spaniolii au faima rea ca-s foarte stricti cu orele mesei. Nu sunt stricti, dar nu-i lasa sa manance dulciuri 15 minute inainte de ora mesei. fructe sau un pahar de lapte da, la orice ora, dar paine cu unt si mermelada inainte de pranz in nici un caz ca dupaia nu-ti mai manca platoul tau cu verdeturi bio.

nici eu nu cred in alintare. cred in mofturi, dar alea dupa 2-3 anisori

al meu sot tot prin urgente o tine, si ieri si azi, acu din motiv de colic nefritic, aka nisip sau piatra la rinichi..is obosita de-atata spitale vara asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lena .. am mai auzit/citit de acst EC, nu stiam insa ce e.. si eu la fel cu olita, initial nu si nu .. insa am vazut ca fata nu numai ca accepta olita dar si e fericita cand face pisu /kaka.. daca nu o lauzi se uita in jos in olita si imi arata ce a facut.. da sunt semne cand face pisu.. a mea de ex fie se prinde de pmprs fie se uita in jos.. insa cand e semnul asta deja pisu curge .. pana la urma nu toate chestiile in batrani sunt total eronate..
Acum vb cu mama imi dau seama ca am inteles ce voia sa-mi zica in mod gresit.. unele lucruri.. de ex vorbeam acum cu ea si imi spunea (referitor la o faza de ieri), cum sa certi un copil? .. el oricum nu intelege ce face, trebuie sa ii xplici, sa nu ajunga sa te loveasca/arunc pe jos.. sa iti inveti/cunosti copilul, sa comunici cu el sa il poti alinia in mos vertical ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

T nu este pasionat de tv , la noi merge non stop tv ul dar el il ignora total
cand era bebelus si auzea reclame , se uita nelmiscat la ele , chiar avea reclame preferate
acum nu...nu l mai intereseaza

eu nu i dau sa manance intre mese , el nu ciugule , molfaie chestii pt ca nu stie .... nu stie ca nu i am dat , acum realizez observand ca voi le dati...
si da , si eu sunt de parere ca masa e masa

seidana T face greve la mancare de la 3 luni , cand nu avea nici dinti , nu era nici diversificat , nu era nici cum
nu stiu de ce face asa ... dar la cateva saptamani baga cate o criza din asta
si el a slabit , deloc nu mai este gras , nu tu burta , nu tu tzatzici , e ca prin inel :))
are cute ca el este pufulos , asa l am nascut , cu cute :)

lena ce boierie pe tine !
T se trezeste pt papa de 2 ori , plus frichineli o gramada , si cum am zis , mai sta si treaz cu orele

klau sanatate !

eu am inteles ca Mihaela se plange ca merge des la baie pt pipi , nu ca doarme baiatul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Salutare gagici!

Anto,la multi ani,sa cresti mare si voinic,sanatos si istet!

Raluca,si eu voiam sa te intreb cum de alintare nu mananca? Adica ei,astia mici,nu mananca de alintati ce sunt,stau flamanzi asa,de alint,sau cum ?

Cand copiii nu mananca ceva se intampla : au avut loc schimbari de orice natura, ies ceva dinti/maselute , mama e in dispozitie proasta /copilul e in dispozitie , nu ii place ce ii dai (chiar daca la masa trecuta /ieri/cand o preparai ,i-a placut),a facut achizitii noi si e atat de nerabdator sa le incerce incat uita si de mancare ( asta ultima patita de ambii mei copii).

Dupa mine,copiii alintati sunt cei care nu inteleg nimic de vorba buna ,care se imbufneaza si raspund urat cand nu li se indeplinesc cererile, "fac pe sefii " cu toata lumea,dar nu se poate pune problema de copil sub varsta de 3-4 ani. imi e ciuda rau cand Paul e nesigur pe el in mediu nou,cu oameni noi si multi,si atunci incercand sa imi atraga tentia si plangand din motive d eel stiute, cei din jur il fac "alintat" . Ori la masa la mama soacra,cand nu a vrut sa manance ciorbita cu pui , si a spus ca el nu mananca ,el vrea sa doarma , si soacra a replicat imediar "eeee,te alinti degeaba, mananci si gata!" . Nu, nu a mancat copilul , i-am dat voie sa isi aleaga altceva din frigider pentru ca din cauza noastra de oameni neatenti a vazut cum au fost taiati si curatati de blana si maruntaie,doi iepuri. Asta acum doua saptamani. De atunci nu mananca deloc carne, decat daca e tocata. Daca arata ca si carnea de iepure/pui, o refuza.
Teodora a fost catalogata drept alintata zilele trecute in parc pentru ca i-am dat un biscuit sa rontaie cand isi rodea degetele,si s-a lovit la locul in care ii iese al doilea coltisor la o amaseluta . S-a aruncat pe spate,am luat-o in brate si m-a lovit cu o manuta,in timp ce pe cealalta o tinea in gurita , si vocifera suparata ca o durea gingia. Ea de durere se manifesta asa,iar o femeie a replicat " eh, eu nu am acceptat asemenea alintaturi de la copiii mei!" . Zau? Si ce le-ai facut ? In fine , am mai spus,la mine e cu sechele , fiecare spune ce si cum vrea .

PAna nu am acceptat ca ei,astia mici,sunt fiinte care au acelelasi temeri ca si un adult,doar ca li se par mult mai infricosatoare, ca si ei au toane, nervi, zile in care se simt ca si aruncati din tren,zile de nesiguanta, momente cand vor sa fie singuri , nu am inteles ce am de facut cand ei au nevoie de mine.


May,buna ideea cu blogul !

Ai mei copii dorm,ma pun si eu langa ei. Azi ne-am rezit la 9.10 si mi se parea ca e pranz! De atunci am facut curat ,ciorbita,salata de beuf ,am desfacut o bluza tricotata... Teodora m-a ajutat la spalat pe jos,mi-a varsat galeata cu apa in bucatarie. Musai sa spal si sa golesc galeata imediat. Si uite cum ma invata gospodina copiii mei : ca sa nu mai strig toata ziua la ei ca NU au voie diverse,am pus in dulapul de bucatarie ,pana unde ajung ei,numai obiecte carora nu le sare smaltul,nu se sparg, nu ii taie, nu iau foc. Detergentii i-am incuiat , butelia o inchid dupa fiecare folosire a aragazului, nu las vase cu apa pe masa, nici galeata pe jos , nu pun scaune pe langa ferestre , nici langa chiuvete , sampoanele stau undeva sus,sa nu ma trezes ca nu am cu ce face baie,si ca miroase tare frumos te miri ce .

Lasati copiii sa fie copii,si usurati-va munca pe cat posibil. Mai coborati asteptarile,ca sunt copilasi de un an ,nu adulti , nu s-au nascut educati ,santajisti sau rasfatati , ci acum invata sa fie exact cum suntem noi. Daca noi reactionam dur la stres/durere/starile celor din jur,ei fac exact ca noi,poate chiar mai rau.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Da, m-ati inteles gresit. Eu remarc acum mai ales datorita faptului ca doarme mai bine Dani. Ma deranjeaza ca tot ma trezesc ca sa merg la toaleta. Iar Dani are faze. Are perioade cand doarme bine si perioade cand il supara burtica sau un dinte cand se trezeste f des. Nu ma plang de trezirile lui totusi pentru ca le inteleg si inteleg ca are nevoie de alinare cand se simte rau. La mine nu inteleg cauza.
Eu recunosc cu rusine ca nu l-am pus inca pe olita pe Dani. Sau mai exact am incercat dar nu sta. Si cand vrea sa faca caca... se screme f putin si gata, a facut. Cu pisu nici nu mi-e clar cand face. O sa incercam si noi cat mai curand posibil.

Mergi la inceput