Strugurasi de Sept-Oct 2011 *67* LMA

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multi ani Anto cel frumos ! Sa te faci bine repede !

nanna de o sapt si ceva si T se trezeste noaptea si sta treaz cam o ora sunt capiata eu care nu merg la servici ...dar tu ...:(

iris eu te inteleg cel mai bine ca esti suparata , T face cele mai mari figuri la mancare dintre toti
de aceea ma supar si eu , pt ca stiu cat mananca/poate de obicei si pac dintr o data nu mai vrea sa puna gura pe nimic
acum este in perioada in care mananca de rupe , orice ii dau mananca , si a revenit si cu lapticul iar eu sunt cea mai fericita

bunny T mananca seara la 19 un iaurt , neaparat simplu , daca ii pun ceva in el nu mai pune gura , si eu ma gandeam sa i dau ceva mai consistent , ca l vad ca ii este foamne , dar nu stiu ce...
apoi la culcare lapte
eu de saptamana asta l am trecut pe lapte junior

camady eu am inceput sa i dau fructele date prin razatoare
le mananca f bine

seidana ...am inteles ca i le dai crude...eu m am referit in ce mod ...bucatele , ei in manuta sa muste ?

rach ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Citat:
citat din mesajul lui seidana

De cina eu ii dau iaurturi, iaurt cu branza, gris in lapte, painica cu unt , orez in lapte,paste cu branza, mamaliguta.. aseara a papat salata conopida cu painica si rosie , ca asta papam noi..

ieri i-am facut shake de banane, a fost iummi...



Dani era un mancacios si el, si de la 11-12 luni i-am dat cina-mancare in loc de lapte. nu stiu daca o fi coincidenta, insa trezirile pe noapte au fost mai dese de-atunci..sa nu spun ca daca Noa papa la pranz pastai(fasole verde) mai mult decat 4-5, noapte se foieste, partzaie si nu doarme bine...

aici se recomanda pestele seara, fiind un aliment light; blenduit-crema cu ceva gris sau cartof...

la multi ani Anton!! sa ai o viata fericita !!

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


bunny.. cina la noi e la 7 cel mult, lapte la 9.. la Ela nu corespunde ce mananca cu cat de des se trezeste, am testat asta mai de ceva vreme, cand eram disperata cu trezirile ei, evident ca nu ii dau mancare grea seara, nici noi nu mancam nici tarziu nici greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

JAde .. fructe ii dau in toate modurile, intregi, bucatele, date pe razatoare sau blenduite, dimineata cand eram acasa ii dadeam banana sa muste, insa alte fructe pe razatoare, insa peste zi intregi sau bucatele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut

Oana, bine ai revenit !

Mariana, sanatate puiului !!! si la multi ani !

Iris, posibil sa fie bulversata de schimbari, oferai toata dragostea si sprijinul tau si isi va reveni

Raluca, cum adica e de alintare?

Dbunny, nici noi nu mancam seara diversificat. Maia practic are doar pranzul diversificat. in rest, cateodata primeste papa dimineata sau seara cateodata nu.

Camady, eu cred ca daca o inveti sa aiba permanent ceva in mana si sa rontaie asa o sa fie si in viitor. Eu de cativa ani ma chinui sa scap de rontaielile dintre masa. Eu daca as putea as sta si as manca permanent.


ce sa ii dau piticei... ca se screme de ieri si nu a reusit sa faca kaki?
Nu m-ar ingrijora daca nu s-ar screme atat...


Daca are cineva nevoie de studii care sa ii spuna ca, cu cat ii iubim si ingrijim mai mult, cu atat vor fi si ei mai increzatori si mai iubitori.
http://newsinfo.nd.edu/news/16829-research-shows-child-rearing-practices-of-distant-ancestors-foster-morality-compassion-in-kids/
"Ever meet a kindergartener who seemed naturally compassionate and cared about others’ feelings? Who was cooperative and didn’t demand his own way? Chances are, his parents held, carried and cuddled him a lot; he most likely was breastfed; he probably routinely slept with his parents; and he likely was encouraged to play outdoors with other children, according to new research findings from the University of Notre Dame."

Meniu azi:
Dimineata dovleac din placintele noastre (fara zahar)
Amiaza ciorbita de vacuta
Fructe: struguri, nectarine, pere (cand scriu la plural nu va imaginati ca papa tona, cred ca nici nu mananca 3 linguri adunat :))




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Salut

Oana, bine ai revenit !

Mariana, sanatate puiului !!! si la multi ani !

Iris, posibil sa fie bulversata de schimbari, oferai toata dragostea si sprijinul tau si isi va reveni

Raluca, cum adica e de alintare?

Dbunny, nici noi nu mancam seara diversificat. Maia practic are doar pranzul diversificat. in rest, cateodata primeste papa dimineata sau seara cateodata nu.

Camady, eu cred ca daca o inveti sa aiba permanent ceva in mana si sa rontaie asa o sa fie si in viitor. Eu de cativa ani ma chinui sa scap de rontaielile dintre masa. Eu daca as putea as sta si as manca permanent.


ce sa ii dau piticei... ca se screme de ieri si nu a reusit sa faca kaki?
Nu m-ar ingrijora daca nu s-ar screme atat...


Daca are cineva nevoie de studii care sa ii spuna ca, cu cat ii iubim si ingrijim mai mult, cu atat vor fi si ei mai increzatori si mai iubitori.
http://newsinfo.nd.edu/news/16829-research-shows-child-rearing-practices-of-distant-ancestors-foster-morality-compassion-in-kids/
"Ever meet a kindergartener who seemed naturally compassionate and cared about others’ feelings? Who was cooperative and didn’t demand his own way? Chances are, his parents held, carried and cuddled him a lot; he most likely was breastfed; he probably routinely slept with his parents; and he likely was encouraged to play outdoors with other children, according to new research findings from the University of Notre Dame."

Meniu azi:
Dimineata dovleac din placintele noastre (fara zahar)
Amiaza ciorbita de vacuta
Fructe: struguri, nectarine, pere (cand scriu la plural nu va imaginati ca papa tona, cred ca nici nu mananca 3 linguri adunat :))





Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Am citit ca bebelusii de multe ori fac fite la mancare si de alintare.Intr-o oarecare masura am observat la Edi al meu ca asa era. Vedea ca daca-i preparam ceva si nu-i placea incercam o alta mancare si tot asa pregateam cateva feluri, faceam pe langa el ca toate cele doar doar o lua vreo lingura si el nimic. Am schimbat stategia si i-am fixat cat de cat ore clare de masa, iar cand vine ora de masa il pun in scaun fara prea multe "izmeneli" , dau drumul la desene si gata papam.A inteles cat de cat ca masa e masa si joaca e joaca.Daca nu vrea sa pape il las putin si incerc mai tarziu. Cand nu-i place mancarea si-i e foame o scuipa si atunci ii prepar altceva.


mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Eu nu cred ca fac fite de alintare.
Poate nu ii place mancarea, textura, temperatura, etc. Unicul mod de a spune acest lucru este refuzul.
Dar sunt de acord cu tine. Mancarea e mancare si joaca joaca
Copilul se pune la masa in scaunel si se hraneste (dupa parerea mea fara televizor. daca il hranesti la Tv, s-ar putea (nu sunt sigura) sa devina un rontaitor in fata televizorului si sa aiba reflexul de a manca permanent cand sta in fata televizorului)
In plus cand copilul sta in fata tv-ului atunci cand manaca el nu este concentrat la mancare (sa mestece, sa spuna stop cand se satura) ci la televizor.
Asa cred eu :)

Eu nu as face (nici nu fac) mai multe feluri de mancare. Nu mananca, la revedere.
Bine, eu am LM la discretie, dar nici dupa ce o sa renunte la LM nu o sa ii fac mai multe feluri de mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

LenaNu am facut o regula in a-i da sa manance la TV, mai mananca si cu noi la masa.... dar cand e mai mofturos asa reusesc sa-i distrag atentia si sa pape, in rest nu rontaie mai nimic intre mese, iar TV -ul la noi merge mai mereu pe desene
Acum fiecare apelam la trucuri pentru copiii nostri, nu sunt neaparat ok si valabile pentru toti dar sunt o solutie uneori.La mai impartasim pe aici ca poate mai ajutam cu vreun sfat mamicile care intampina aceleasi probleme ca si noi.
Eu am invatat multe de aici de pe site de la fiecare dintre voi si mai mult am vazut ca nu sunt singura care trece print-o situatie sau alta cu copilul.



mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Lena vb vine ca toata ziua ii dau ceva prin mana sa rontatie.Eu i le dau asa ca sa invete sa manance si alta textura decat blenduit.Ca la ora mesei imi refuza toatal daca nu e blenduit.Asa cum am zis mai mult molfaie decat mananca cand ii dau ceva mancare in mana.

Iar de toane eu chiar cred ca la varsta asta au invatat sa fie mici santajisti.Si am multe exemple de la Eva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Eu am o problema si nu stiu daca e normal. Pana de curand nu am dat atentie dar incepe sa ma deranjeze. Dani de 2 nopti iar nu mi s-a mai trezit noaptea. S-a mai rasucit, foit, luat sanul in somn, dar nu s-a mai trezit sa planga. In schimb eu m-am trezit de 4 ori ca sa merg la toaleta sa fac pipi. Si asta se intampla in fiecare noapte. Nu e normal, asa-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

La multi ani Anton ! Sa cresti mare si sanatos !

In sfarsit va citesc de pe PC. Pana acum nu am reusit decat de pe tel, tare enervant
Astept cu nerabdare sa vina sotul de la munca sa mergem sa ne luam odorul de la bunici. Da' oricum nu ne simte lipsa...

...eu am fost ieri la un control la interne suspectand mai degraba o gastrita. Am tot amanat controlul...am zis ca nu e nimic. Acu' m-a diagnosticat cu litiaza biliara, piatra la fiere de 2.5 cm Numai ce m-am intors la munca si trebuie sa ma operez. Nu a avut ce medicatie sa imi dea. Doar no spa...da tre sa vad unde ma operez. Laparoscopic, aparent simplu, nu prea stiu care sunt urmarile faptului ca raman fara fiere...ma mai documentez...

Pana atunci ne pregatim de mot (duminica) asa ca va pup! va doresc un weekend linistit.

Mergi la inceput