Strugurasi de Sept-Oct 2011 *67* LMA

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Salutare!

La multi ani sanatosi si voiosi sarbatoritelor de astazi!
La multi ani si strugurasilor care au implinit deja un an!


Lali, ma intrbai ce mai face Anto, ei bine el ia incontinuu virusi. A facut al doilea episod de enterocolita virala ( el si Clara lui Alex stau bine la acest capitol). Diferenta este ca Anto ajunge sa fie perfuzat, si uite asa a fost internat pt a doua oara in primul lui an de viata. A vomitat saracutul si sufletul din el, avea niste spasme gastrice care-l lasau fara suflare, era asa de speriat si de ingrozit ca urla la propriu. De ieri de la pranz a incetat voma dar au aparut scaunele diareice, in cateva zile scapam noi si de asta.

Maine voiam sa-l sarbatorim, acum sunt nevoita sa reprogramez petrecerea pt vremuri mai bune. Fetelor , cati copii bolnavi in spital! Anto era cu diagnosticul cel mai usor, am incurajat cateva mamici disperate.
S-a trezit, fug


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare fetelor!

Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi!

Mariana - insanatosire grabnica si La Multi Ani pt maine!

Pinky - pupici pt mancaciosul de Dani...in curand aveti baiat mare! Te vei adapta la servici ca nu ai incotro, dar e neplacut....pe mine ma intristeaza tare privirea lui Inez candma vede seara...dar nu mai zic nimic...

Michella - si Indrei i.au crescut 2 dinti cumpovestesti tu, dar imediat cea dat cel pe deasupra a cazut primul. Sper sa se rezolve si la voi simplu.

Sei - chiar ca ati avut ceva peripetii! Pupici Elei pe capsor!

Bine ca mi.ati amintit sa le iau si eu fetelor oute de prepelita.

Eu maine fac mancarica de mazare cu curcan, deci acesta va fi meniul.

Noapte buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Seara buna!

Multumesc mult fetelor pentru cuvintele frumoase . (am sa pun si poze foarte curand).

Eu mi-s nitel suparata, fie-mea a inceput iar cu figurile la mancare. Inainte reusisem sa nu ma mai supar, dar acuma ma supar pentru ca, am vazut ca mananca mancare daca vrea (in concediu a mancat chiar bine), insa de cand am venit in tara, iara face figuri, azi a reusit sa ma scoata din sarite :)). Ea nu simte, ca nu ma manifest, dar eram extrem de furioasa .

De dimineata i-am dat mar, un mar destul de micut, nu a mancat decat 3/4. Putea sa-l manance tot, pentru ca special i l-am ales mai micut.
La amiaza a avut supita de taitei, cu legume si piept de gaina de tara. A gustat ca sa zic asa, doar. (aici m-am enervat) Eu ii dau si iaurtel dupa, la amiaza, e prima zi cand nu a vrut sa manance. Mai pe la 18 i-am dat banana, a gustat doar iara. :( Mentionez ca ziua nu mai vrea sa bea laptic, decat putin, maxim 50 ml. deci fie-mea a cam facut foamea azi :)))). I-am dat pe seara, cand am venit acasa pe la 8 niste branzica de capra bio, care, paradoxal i-a placut. Si la culcare lapticul. Offf...

Alta chestie, ma termina cu somnul de cand ne-am intors. Nu mai recunoaste patutul/camera ei, nu mai sta fara mine, se trezeste de 100 de ori pe noapte, bea lapte mai nou pe parcursul noptii, ceea ce ea nu facea. O fi de la dinti, o fi de la schimbari, nu stiu. Azi a stat singurica pret de 5 -10 sec in picioare, s-a ridicat singura, pe mobila sa ia un ceas si avandu-l in ambele maini, nu si-a dat seama ca sta de fapt singurica in picioare . Am crezut ca nu va merge curand, dar acuma vad ca avanseaza cu mersul pe zi ce trece si ma bucur ca nu am ridicat-o eu si nu am exersat mersul sustinuta.

Gata, mi-am scris naduful :)))).

Am uitat sa va zic ca i-am luat carut micut si foarte practic lui fie-mea de afara! Are 5 kg. Eu il aveam pe cel de la maxi cosi care e f greu, frumos de altfel, dar il tineam la garaj si mergeam zilnic la garaj dupa el camd ieseam cu fata. Un chin.

O noapte buna va doresc!

LA MULTI, MULTI ANI SARBATORITILOR !

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

La multi ani alayna si bujo! sa fiti iubite

oanab pe sotz l-a operat compania de asigurari de la munca si tot asa a patit si el(nici aici nu-s mai zdraveni) l-au pilit doar putin la menisc, dar ligamentele nu i le-au operat chiar daca-s foarte intinse. Cred ca asteapta sa se rupa cu totului...oricum e inca in concediu medical cu genunchiul la stat te opereaza foarte ok, insa nu se ating de ligamente pana nu-s rupte

iris ce marca e caruciorul de 5kg si cata banu ai dat¿

abmariana off saracutul cu perfuzie. ceva stil enterolactis pt flora nu aveti¿ si musai hidratat cu saruri, asa cu seringa cate 2-3 ml ca sa nu vomite; tot la 15min.de la Dani am ceva experienta in domeniu

alex sanatate la copii; nasol daca nici la nunta n-ati ajuns...

may ficatel inabusit si garnitura cum i le dai¿ bucatele mici tot, spart cu furculita sau¿ () faina idea cu blogu baga mare ca aportam idei si noi, dar sa faci si poze da¿ ca al meu se tot cruceste cand ma vede cu aparatul printre oale

pinky multi inainte! o cina romantica ceva¿

sei pupam cucuiata, ai grija cu strugurii eu ii dau taiati in 2, si nu mari...chair daca ea mananca fara probleme paine si biscuite intreg, strugurii au tendinta de-a se duce in jos intregi. eu dau piersica, mar, para, pruna,banana, sau un mix la borcan care are si cereale si ananas in ele...

klau el se acomodeaza repede intre oameni iubitori, tu sa te acomodezi...

nanna mazare cu curcan da-mi si mie reteta detaliata pliz, vreau si eu pe bona ta sa-mi curete casa...

scriu ce mananca Noa in 24h:

6 dimi - 15o ml lapte(asta-l bea cam in somn)
1o dimi - 15o ml lapte cu o masura cereale
14 - in jur de 2oo gr piure de verdeturi cu pui sau vita sau miel sau peste. Dupa asta roade o bucata de paine, apoi cere din farfuria mea. de obicei 4-5 macaroane sau 2 linguri de orez, sau felioare de morcov din tocana sau pui din supa mea...dar baga 2 linguri mari
16-17 ciuguleste pufuleti, sau biscuite sau struguri de la fratesu
18- cam 1oo-15ogr piure de fructe
2o.3o - 15o-18o ml lapte cu 3 masuri cereale
iar ciuguleste din cina noastra, daca numai o bucatica de paine cu braza dar tot cere ceva
22.3o - 9o-12Oml lapte

deci mananca toata ziua...

fetele eu sunt printre ultimele in a diversifica si masa de seara¿¿ voi ce le dati de cina¿

si inca ceva: ati trecut la lapte praf numarul 3¿ intreb fiindca la noi se gaseste lapte special pt bebei de la 12 luni in sus, gata pregatit la brick...m-am saturat sa tot masor pe lapte praf...

vad ca mai sunt bebei si cu 3 sieste pfffff, la noi sunt zile cand face doar una, fiindca se trezeste si la 11 dimineata, si-atunci doarme o singura data de la 3 la 5, si gata...s-a dus baba cu colacii

iote ce tren mi-a iesit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Iris , nu mai fi suparata, asa au toti copiii toane cu mancarea. E si de la alintare. Si al meu mai face asa in cate o zi.
Iar cu somnul eu am tras cu Edi vreo 2 luni dupa ce am venit din concediu, s-a dereglat acolo cu somnul de noapte si nici acasa nu mai dormea toata noaptea cum facea inainte, se trezea de n ori se ridica in picioare si plangea. Dar acum si-a revenit, sunt nopti cand se trezeste 1-2 ori iar altele cand doarme de la 22 la 7-8 dimineata. Asa ca rabdare si nervi tari, stiu cat de greu este.

Dbunny ce mult lapte papa bebe al tau pe zi. Eu ii dau seara ( pe la 19-20) budinci de paste cu branza si ou,din dovlecel, paste cu rosii, orez cu legume, iaurt cu cereale sau cu branzica Ricotta,piure de cartofi....... ceva care sa nu-l deranjeze la burtica, iar la culcare pe la ora 22 lapte.

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

La multi ani ANTON

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

La multi ani Anton.Sa cresti mare si vanjos.


Dbunny nici noi nu mancam seara diversificat dar asta si din cauza ca la ora aia suntem in parc si-mi e mai usor sa-i prepar biberonul cu lapte.Cand o incepe sa se insereze mai devreme si o sa fim in casa o sa incepem si noi sa ne diversificam.

Jade, eu Evei inca ii dau piure de fructe facute la aburi si blenduite ca sa stiu eu ca mananca.In rest in timpul zilei tot timpul ii dau in manuta (fructe, legume, covrigi,pufuleti)dar mai mult le molfaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

LA MULTI ANI ALAYNA, BUJO, ANTO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LA MULTI ANI ANTON

JADE.. eu fructe ii dau crude

Bunny.. struguri ii dau din aceia mici, bio, din via bunicii , si ii mesteca..
De cina eu ii dau iaurturi, iaurt cu branza, gris in lapte, painica cu unt , orez in lapte,paste cu branza, mamaliguta.. aseara a papat salata conopida cu painica si rosie , ca asta papam noi..

ieri i-am facut shake de banane, a fost iummi...

Nanna.. la cat ajungi acasa?imi pare rau ca esti trista

Mariana.. imi pare tare rau ca treceti prin asa ceva, si voi si Alex.. pupam mamicile si puiutii sa treceti osor peste asta.. eu sunt terminata cand aud de copii bolnavi

Iris .. poate fi o faza cu trezitul asa des, sper sa va reveniti repede

Aseara a venit sotu din delegatie, iar ELa doarme iar lipita de mine.. oare ce o fi? nu ii place de ta-su?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

De cina eu ii dau iaurturi, iaurt cu branza, gris in lapte, painica cu unt , orez in lapte,paste cu branza, mamaliguta.. aseara a papat salata conopida cu painica si rosie , ca asta papam noi..

ieri i-am facut shake de banane, a fost iummi...



Dani era un mancacios si el, si de la 11-12 luni i-am dat cina-mancare in loc de lapte. nu stiu daca o fi coincidenta, insa trezirile pe noapte au fost mai dese de-atunci..sa nu spun ca daca Noa papa la pranz pastai(fasole verde) mai mult decat 4-5, noapte se foieste, partzaie si nu doarme bine...

aici se recomanda pestele seara, fiind un aliment light; blenduit-crema cu ceva gris sau cartof...

la multi ani Anton!! sa ai o viata fericita !!

Mergi la inceput